کد خبر : 14377
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۶ - ۳:۴۶
9 views بازدید

آشنایی با نشانه های اعتیاد در نوجوان خانواده

در باب اخبار مرتبط با مواد مخدر خبری داریم تحت عنوان “آشنایی با نشانه های اعتیاد در نوجوان خانواده” که میتوانید پیشتر آن را بخوانید. آشنایی با نشانه های اعتیاد در نوجوان خانواده   اگر نوجوانی در خانواده دارید خوب است این نوشته ایران خبر را برای مراقبت بیشتر از آن ها بخوانید.   حتی از شنیدن کلمه اعتیاد هم پشت انسان می لرزد، چه […]

در باب اخبار مرتبط با مواد مخدر خبری داریم تحت عنوان “آشنایی با نشانه های اعتیاد در نوجوان خانواده” که میتوانید پیشتر آن را بخوانید.

آشنایی با نشانه های اعتیاد در نوجوان خانواده

 

اگر نوجوانی در خانواده دارید خوب است این نوشته ایران خبر را برای مراقبت بیشتر از آن ها بخوانید.

 

حتی از شنیدن کلمه اعتیاد هم پشت انسان می لرزد، چه برسد به این که با آن رو به رو شویم، ممکن است خیلی ها ترجیح می دهند که فرزندشان یک بیماری داشته باشد تا این که معتاد باشد، اعتیاد به مواد مخدر، بلایی است که واقعا خانه و خانواده را می سوزاند، آنهم نه یک آن، حتی ذره ذره جان فرد معتاد و همه عضو های خانواده ایشان را می گیرد.

 

نوجوانی که معتاد است، چه آتی ای پیش رو خواهد داشت؟ دزدی و قتل و اعدام؟ مرگ همراه با خیابان؟ پس امیدها و آرزوهای پدر و مادرش چه می شود؟ دانشگاه؟ شغل خوب؟ ازدواج؟ فرزند؟ و …

 

قبل از پرداختن به مسئله روشهای برخورد با اعتیاد نوجوانان به یک مقدمه نیاز است تا ارزش مسئله واضح تر شود. وقتی با خانواده های معتادان پیرامون پیامدهای اعتیاد صحبت می شود آن ها مسائلی مانند فقر، طلاق، بیکاری، مشکلات روانی، مشکلات خانوادگی و … را مطرح می نمایند. با اینحال اگر از دید کلان تر به مسئله نگاه شود ممکن است با مسائل مهم تری نیز مرتبط باشد با اسم نمونه مصرف مواد یکی از مشکلات اصلی جهان حال حاضر است که هم اینک بیش از سرطان یا ایدز دل مشغولی کارشناسان بهداشت جهانی را برانگیخته است.

برای شما هم جالب است؟ :  مبتلا شدن به ایدز انتهای زندگی نیست

 

بررسی ها نشان می دهد، حدوداً نیمی از بزرگسالانی که به دلیل جرائم وخیم مانند قتل، سرقت مسلحانه یا تهاجم دستگیر می شوند به لحظه دستگیری از مواد استفاده کرده اند، به علاوه از طرف دیگر ۴۰% تا ۵۰% از افرادی که به دلیل جرایم وخیم در زندان به سر می برند به لحظه ارتکاب جرم تحت تأثیر مصرف الکل یا مواد مخدر بوده اند.

 

نتایج یک تحقیقات در نمونه ای تشکیل شده از ۱۰ هزار نفر در تمامی امریکا نشان داد که دو سوم از جواب دهندگان، دلیل اصلی جرم را فروش و مصرف مواد می دانند. بررسی ولفگانگ (۱۹۵۸) در باره افرادی که مرتکب قتل شده بودند نیز نشان داد که ۵۵% از مجرمان و ۵۳% از قربانیان، مشروبات الکلی یا مخدر مصرف کرده بودند و بسیاری از دانش پژوهان دیگر هم یافته های مشابهی به دست آوردند.

 

لذا با استناد به رابطه بین مصرف مواد مخدر و وقوع خشونت، جرم و جنایت، به نظر می رسد پرداختن به مسئله از ارزش مخصوصی دارا باشد. چونکه با اینحال اگر بتوانیم از وقوع اعتیاد و مصرف مواد مخدر بکاهیم ممکن است بتوان از وقوع بسیاری از دغدغه های مهم جامعه از نمونه جرم و جنایت نیز پیشگیری نمود. معمولاً والدین تصور می کنند که اعتیاد، فرزندانشان را تهدید نمی کند و تنها برای دیگران پیش می آید، اصطلاحا مرگ تنها واسه همسایه است. در صورتی که اعتیاد یک معضل اجتماعی است و والدین باید به محیط دوستان فرزندان خود توجه داشته باشند.

 

– علائم و نشانه های مصرف مواد مخدر در نوجوانان را بدانید:
در اینجا به ذکر مسائلی که ضروری است والدین به آن ها توجه داشته باشند اکتفا می شود:
گاه والدین علائم مصرف مواد مخدر و اعتیاد را نمی دانند. این مسئله می تواند دلیل برچسب زدن بی مورد و حدسیات های نابجا و حتی برخوردهای ناجور شود. برعکس امکان دارد زمان زیادی ست فرزند ما معتاد بوده، با این وجود از علائم آن آگاهی نداریم. لذا خوب است به منظور پیشگیری از عواقب ممکن، برخی از علائم اعتیاد به مواد مخدر را بشناسیم.

برای شما هم جالب است؟ :  اعتیاد تزریقی راهی نزدیک برای رسیدن به مرگ

 

۱- اعتیاد نوجوانان و تفاوت آنها در مدرسه:
– نزول تحصیلی
– غیبت های مکرر
– انجام کارهای بزهکارانه در مدرسه
– دیرآمدگی

 

۲- علائم جسمانی اعتیاد نوجوانان
– کاهش وزن و اشتها
– بی توجهی به شکل ظاهری و زیبایی (با این وجود گاه به منظور سرپوش گذاشتن این گزینه مشاهده نمی شود)
– سرما خوردگی مکرر و خون دماغ به ویژه در مصرف کوکایین
– بیش فعالی علي الخصوص در مصرف اکستازی و کوکایین
– سیاه شدن دور چشم ها
– قرمز شدن چشم، و خشک شدن دهان به ویژه از علائم مصرف حشیش است.
– تغییر در رنگ چهره

 

۳- اعتیاد نوجوانان و تفاوت رفتاری آنها
– زیاد شدن بیماری های جسمی
– کاهش رابطه با عضو های خانواده و دعوا با آنها
– تغییر در ایجاد و خوی
– پر حرفی یا علاقه به گوشه گیری
– رفتارهای ضد اجتماعی از نمونه دزدی و دروغ
– مطالبه مکرر پول از پدر و مادر
– زود رنجی و علائم افسردگی

 

۴- علائم فیزیکی اعتیاد نوجوانان
– بسته بودن مکرر درب اتاق
– شلخته شدن
– سوختگی در لباس
– استفاده افراطی از عطر و ادکلن

 

۵- اعتیاد نوجوانان و تغییر روابط اجتماعی آنها
– کاهش روابط با فامیل و دوستان قدیمی
– تغییر دادن دوستان
– رابطه با مردم مسن تر
– رابطه با افرادی که سابقه مصرف یا هم اینک کاربر هستند
– بی نظمی در ساعات ورود و خروج منزل

 

امیدواریم که هیچ پدر و مادری بیننده این رفتارها از فرزندش نباشد و این طاعون وحشتناک خیلی زود از مملکت ما دور شود.

برای شما هم جالب است؟ :  راه هایی برای پیشگیری از مواد مخدر

 

منبع :

با نگاهی به کتاب آموزش مهارتهای موثر در تربیت کودکان

به علاوه از طرف دیگر برای اطلاع دوستان پیرامون آشنایی با نشانه های اعتیاد در نوجوان خانواده میتوانید از ابزارهای ساده سایت “ایران پی پر” برای انتشار از نو استفاده کنید.

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات