کد خبر : 33526
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۰:۰۴
8 views بازدید

اختلاف عراق و کرکوک بر سر انتقال نفت به ایران

خبرگزاری ها در عرصه اخبار اقتصادی خبری پخش کرده اند دال بر اینکه اختلاف عراق و کرکوک بر سر انتقال نفت به ایران. پیشتر این خبر را برای شما علاقه مندان اقتصادی پخش میکنیم. خبرگزاری مهر: با استناد به گفته بلومبرگ، مدیران رسمی استان کرکوک عراق گفتند: به دلیل اینکه دولت مرکزی عراق در باب انتقال نفت به ایران با آنها مشورت نکرده است، هیچگونه […]

خبرگزاری ها در عرصه اخبار اقتصادی خبری پخش کرده اند دال بر اینکه اختلاف عراق و کرکوک بر سر انتقال نفت به ایران. پیشتر این خبر را برای شما علاقه مندان اقتصادی پخش میکنیم.

خبرگزاری مهر: با استناد به گفته بلومبرگ، مدیران رسمی استان کرکوک عراق گفتند: به دلیل اینکه دولت مرکزی عراق در باب انتقال نفت به ایران با آنها مشورت نکرده است، هیچگونه هم کاری برای انتقال طلای سیاه به ایران از روش این استان را با دولت مرکزی عراق نخواهند داشت.  

در چنین شرایطی ست که که دولت مرکزی عراق در بغداد و دولت نیمه مختار منطقه ای کردستان عراق ،هر دو از میادین نفتی متفاوتی در کرکوک نفت استخراج می کنند که در باب کنترل این جاهای اختلافاتی را هم با یکدیگر دارند.  

نیروهای کردستان عراق در جولای سال ۲۰۱۴ میلادی بعداز اینکه ارتش عراق از دست نیروهای داعش عقب نشینی کرد،  کنترل عده ای از میادین نفتی در کرکوک را به عهده دریافت کردند؛ با اینحال دولت مرکزی در بغداد کنترل جاهای در دست کردستان عراق را به رسمیت قبول نکرد.

در همین حال، «احمد العسکری»، مدیرعامل کمیته انرژی در شورای استان کرکوک گفت: کرکوک با دولت مرکزی عراق برای انتقال نفتش از روش این استان به پالایشگاه های ایران ،هم کاری نخواهد کرد و دلیل آن هم عدم مشاوره مدیران دولت مرکزی عراق است.

به علاوه از طرف دیگر دفتر فرمانداری کرکوک در ایمیلی مطرح کرد، هر گونه قرار داد نفتی، مذاکره در باره تولید نفت بدون دخالت دادن مدیران کرکوک و شورای استانی آن، موفقیت آمیز نخواهد بود.

برای شما هم جالب است؟ :  اولتیماتوم قطع سهمیه گازوئیل خودروها از اول مهر

بر همین اساس، «جبار العیبی»، وزیر انرژی عراق چند روز قبل با همتای ایرانی خود بمنظور مطالعه برنامه ها برای احداث خط لوله انتقال نفت کرکوک به پالایشگاهی در ایران، به توافق رسیده بود.

با این وجود در جستجوی مطرح همهپرسی برای استقلال منطقه کردستان عراق از نمونه کرکوک در بیست و پنجم سپتامبر، این مسئله با انتقاد مدیران ایرانی و ترکیه ای روبرو شد.

بر پایه این خبر، برنامه پیشنهادی خط لوله بعنوان یک «ترفند سیاسی» برای گسترش اهرم فشار دولت مرکزی قبل از اجرا همه پرسی ممکن بمنظور استقلال کردستان عراق است.

این خط لوله نفت را به ایران انتقال می دهد و از مسیر صادراتی به مدیترانه از روش کردستان عراق و ترکیه دور می کند و از سویی دیگر اجرای این برنامه، سود نفتی قابل توجه کردستان عراق را زمین گیر می کند و می تواند منطقه کردستان عراق را به نقطه شکست مالی بکشاند.  

لینک خبر

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات