کد خبر : 33529
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۰:۱۹
10 views بازدید

اخطار شدیداللحن مقام سابق سیا به ترامپ

درباب اخبار سیاسی خبری پخش شده مبنی بر اینکه اخطار شدیداللحن مقام سابق سیا به ترامپ. مشروح این خبر را پیشتر مطالعه نمائید. خبرگزاری فارس: «دیوید کوهن»، قائم‌مقام سابق سازمان معلومات مرکزی آمریکا (سیا) و معاون سابق وزیر خزانه‌داری در امور معلومات مالی پیرامون تلاش «دونالد ترامپ»، مدیرعامل‌جمهور آمریکا برای هدایت بررسی‌های اطلاعاتی در باب «برجام» به سوی تمایلات سیاسی‌اش اخطار داده و آن را […]

درباب اخبار سیاسی خبری پخش شده مبنی بر اینکه اخطار شدیداللحن مقام سابق سیا به ترامپ. مشروح این خبر را پیشتر مطالعه نمائید.

خبرگزاری فارس: «دیوید کوهن»، قائم‌مقام سابق سازمان معلومات مرکزی آمریکا (سیا) و معاون سابق وزیر خزانه‌داری در امور معلومات مالی پیرامون تلاش «دونالد ترامپ»، مدیرعامل‌جمهور آمریکا برای هدایت بررسی‌های اطلاعاتی در باب «برجام» به سوی تمایلات سیاسی‌اش اخطار داده و آن را «خطرناک» توصیف کرده است.

«کوهن» در شروع این یادداشت که روز جمعه در واشنگتن‌پست پخش شده می‌نویسد: «رابطه بین جامعه اطلاعاتی و مدیرعامل‌جمهور ترامپ ظرف شش ماه قبلی بعد از روی کار آمدن دولت ایشان، به بوته آزمون گذارده شده است.»

وی اضافه کرده است: «با اینحال گزارش‌هایی مبنی بر اینکه مدیرعامل‌جمهور خواستار آن شده که بررسی‌های معلومات ترجیحات سیاسی ایشان در خصوص خروج از برجام را مورد تأیید قرار دهند، اخطار سیاسی کردن بررسی‌های سیاسی را بهمراه دارد. این مسئله دربرگیرنده تبعاتی جدی نه تنها برای تصمیم‌گیری‌های ایمنی، حتی برای توان ما جهت پرداختن به طیف وسیعی از تهدیدهای بین‌المللی است.»

منابع خبری چند هفته پیش گزارش دادند «دونالد ترامپ به گروهی از معتمدان خود در کاخ سفید دستور داده عرصه‌های ضروری را برای مطرح پایبند نبودن ایران به «برجام» در گزارش سه‌ماهه بعدی به نشست ممکن آورند.

«رکس تیلرسون»، وزیر خارجه آمریکا ماه قبلی در دومین گزارش سه‌ماهه خود به نشست پایبندی ایران به مفاد توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ (برجام) را تصدیق نمود.

نشریات آمریکا به توجه به این خبر دادند که ترامپ با اکراه و بعد از اصرار برخی مقام‌های ارشد دولت، از نمونه «تیلرسون» حاضر به تایید پایبندی ایران به برجام شد- موضوعی که ماندن آمریکا در این توافق هسته‌ای را کماکان در محیط ابهام آمیز نگاه می‌دارد.

نشریه «فارن‌پالیسی» در خبری ویژه مدعی شد ترامپ بعد از دیداری پرمناقشه با تیلرسون به گروهی از کارکنان مورد اعتماد خود در کاخ سفید دستور داد به بررسی عرصه‌ها برای جلوگیری از تأیید پایبندی ایران به برجام در گزارش سه ماهه بعدی بپردازند.

برای شما هم جالب است؟ :  آمریکا، حزب الله را به لیست سیاه اضافه کرد

مدیرعامل‌جمهور آمریکا با استناد به مفاد قانونی مصوب سال ۲۰۱۵ ملزم به معرفی خبری پیرامون پایبندی «شفاف، قابل راستی‌آزمایی و کامل» ایران به مفاد توافق هسته‌ای است. وی بایستی در این خبر به علاوه از طرف دیگر تصریح کند که ایران مرتکب «نقض فاحش» برجام نشده و «هیچ گامی اعم از فعالیت‌های پنهانی برای حرکت محسوس به سوی تسلیحات هسته‌ای برنداشته است.»

«دیوید کوهن» پیرامون این الزام نوشته است: «چنین تأییدی با اینکه الزامی سیاسی است، با اینحال بر پایه ارزیابی‌های اطلاعاتی قرار دارد. بررسی کنندگان اطلاعاتی که از معلومات گردآوری‌شده سرّی و اطلاعاتی که نهادهای اطلاعاتی رابط در دست ما قرار می‌دهند، مطلعند و از آموزش‌های ضروری برای بکارگیری تاکتیک‌های پیشرفته جاسوسی-تحلیلی برخوردارند، در بهترین مکان برای قضاوت پیرامون این مثال قرار دارند که آیا ایران در حال چرخاندن تعداد زیادتری سانتریفیوژ است یا نه؛ آیا ذخائر اورانیوم ایران بیش از اندازه است و آیا ایران غیر علنی در تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی است یا نه.»

وی خاطرنشان کرده است: «ترامپ به ذهن خطور می کندً  این مسئله را درک می‌کند. ایشان بر پایه پیش نهاد‌های مشاوران امنیت ملی‌اش – وزیر خارجه، وزیر دفاع، مشاور امنیت ملی و مدیرعامل ستاد مشترک ارتش – ماه قبلی با بی‌میلی تصمیم گرفت پایبندی ایران به توافق هسته‌‌ای را مطرح کند. این پیش نهاد متفق‌القول، با این وجود بر پایه بررسی‌ها و معلومات گردآوری‌شده جامعه اطلاعاتی قرار داشت.»

مقام سابق سیا پیشتر به نوشته مجله «فارن‌پالیسی» پیرامون عرصه‌چینی ترامپ برای خروج از «برجام» اشاره کرده و نوشته ایشان افرادی مانند «استفان بانون»، استراتژیست ارشد کاخ سفید را در روش تصمیم‌گیری پیرامون این مثال دخیل کرده که فاقد هر گونه تجربه اطلاعاتی هستند.

برای شما هم جالب است؟ :  ایران به پرداخت 209 میلیون دلار غرامت به آمریکا محکوم شد

ایشان می‌نویسد: «با استناد به خبری در فارن‌پالیسی، این گروه نفراتی مانند استفان بانون را شامل می‌شود که هیچ سابقه‌ای در مسائل اطلاعاتی ندارد.»

کوهن نوشته است: «قرار نیست روش اطلاعاتی به این نحو پیش برود. یقیناً سیاست‌گذاران بایستی از جامعه اطلاعاتی بخواهند که به کاوشگری در باب مسائل پرداخته و قضاوت‌های این جامعه را به مساله بکشند. این نه تنها حق ویژه سیاستگذاران، حتی کار صحیحی است که باید انجام شود. »

مقام سابق سیا و خزانه‌داری آمریکا پیشتر تأکید کرده است: «با اینحال بین پرسیدن یک پرسش جهت‌دار و مطالبه یک جواب ویژه تفاوتی شگرف می باشد. اینکه مدیرعامل‌جمهوری از کارکنانش بخواهد اطلاعاتی در خدمات رسانی از یک نتیجه سیاسی مورد ترجیح تولید کنند و اعتنایی به قضاوت‌های بی‌طرفانه و بررسی‌محور کارشناسان اطلاعاتی نداشته باشند، تعریف دقیق سیاسی‌سازی معلومات است.»

ایشان تأکید کرده است: «حرکت در این مسیر بسیار خطرناک است. در بنیادی‌ترین سطح، حدسیات می شود آن گروه از تصمیم‌های سیاست خارجی که تبعات چشمگیری در بر دارند، بر پایه بهترین حقایق موجود استوار باشند، نه بهانه‌جویی‌های سیاسی.»

 «دیوید کوهن» در قسمت دیگری از این یادداشت تصریح می‌کند: «این یکی از دلایلی است که ما در دهه‌های قبلی میلیاردها دلار برای جامعه‌ اطلاعاتی‌مان هزینه کرده‌ایم. وقتی که مدیرعامل‌جمهور می‌خواهد که ابزار اطلاعاتی در خدمت تمایلات سیاسی‌اش باشد، این سرمایه‌گذاری به هدر رفته و امنیت ملی‌مان به اخطار می‌افتد.»

«غیر از این، معلومات سیاسی‌شده توان ما برای جلب خدمات رسانی بین‌المللی در خصوص گامهایی – اعم از نظامی، دیپلماتیک، اقتصادی یا غیره- که امکان دارد دولت بخواهد با هم کاری دیگران بردارد، تضعیف می‌کند. وقتی که متحدان ما در اعتبار ادعاهای اطلاعاتی آمریکا شک کنند، کمتر محتمل است با ما هم کاری کنند.»

«کوهن» پیشتر بررسی‌های نادرست جامعه اطلاعاتی آمریکا پیرامون سلاح‌های کشتار جمعی عراق قبل از حمله به این کشور در سال ۲۰۰۳ را یادآوری کرده است.  

برای شما هم جالب است؟ :  منتظر شنیدن خبر حمله به قطر باشید!

 ایشان می‌نویسد: «وقتی که من به اقصی نقاط جهان سفر کردم تا با معرفی معلومات در خصوص پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران خدمات رسانی دیگران برای تحریم این کشور را جلب کنم، سایه شکست معلومات عراق ملموس بود. با اینحال به دلیل آنکه معلومات ما پیرامون ایران پذیرفتنی و غیرقابل تردید بود، توانستیم ده‌ها کشور را برای هم کاری با ما جهت فشار بر ایران همراه کنیم.»

کوهن پیشتر اخطار داده است: «اگر ترامپ بر پایه اطلاعاتی که سیاسی پنداشته می‌شود از توافق هسته‌ای خارج شود، امیدواری اندکی وجود خواهد داشت که متحدان اروپایی‌مان- از چین و روسیه هم که بگذریم- با ما برای اعمال مجدد تحریم‌ها هم کاری کنند. برای همراه شدن در اقدام نظامی، امیدواری‌ها از آن هم بسیار کمتر است.»

وی تصریح کرده است: «و لطمات به در همین نقطه ختم نمی‌شوند. دیپلمات‌ها و دیگر مقام‌های ما هر روز برای سیاست‌سازی، مذاکرات دوجانبه و گرد هم آوردن ائتلاف‌هایی از تمامی جهان به قوت‌ها و اقتدار بررسی‌های اطلاعاتی متکی است. تضعیف این بنیاد با سیاسی‌سازی روش اطلاعاتی، پرداختن به طیفی از مساله‌های امنیت ملی از کره شمالی گرفته تا سوریه و ونزوئلا را پیچیده تر خواهد نمود.»

مقام ارشد سیا در دولت سابق آمریکا در انتهای یادداشت با اشاره به گفتگو ترامپ با روزنامه وال‌استریت‌ژورنال از جامعه اطلاعاتی خواسته تحت تأثیر تمایلات سیاسی وی قرار نگیرند.

ایشان نوشته است: «ترامپ چندی قبلً به وال‌استریت‌ژورنال گفت انتظار دارد ‘بررسی ها مفصلی’ که ترتیب داده اعتقادش پیرامون ‘عدم پایبندی’ ایران را اثبات کنند. وظیفه سران جامعه اطلاعاتی این است که اطمینان حاصل کنند تمایلات سیاسی مدیرعامل‌جمهور بررسی‌های اطلاعاتی را آلوده نمی‌کنند و مأموران آنها قادرند حقایق را به صاحبان قدرت بازگو کنند.»

منبع خبر

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات