کد خبر : 39775
تاریخ انتشار : جمعه ۳ شهریور ۱۳۹۶ - ۲۳:۲۳
13 views بازدید

اسطوره‌های کمدی تاریخ سینما

در اخبار حال حاضر در باب مشاهیر جهان خبری داریم مبنی بر اینکه اسطوره‌های کمدی تاریخ سینما . پیشتر بیشتر در این باره شرح خواهیم داد. خبرآنلاین – فرزاد مظفری: جری لوییس یکی از مشهورترین بازیگران کمدی تاریخ سینما شنبه ۲۸ مرداد در ۹۱ سالگی درگذشت. لوییس در اوج فعالیت حرفه‌ای جزو گرانترین و پرطرفدار‌ترین ستاره‌های هالیوود بود که آثارش در ایران با دوبله حمید […]

در اخبار حال حاضر در باب مشاهیر جهان خبری داریم مبنی بر اینکه اسطوره‌های کمدی تاریخ سینما . پیشتر بیشتر در این باره شرح خواهیم داد.

خبرآنلاین – فرزاد مظفری: جری لوییس یکی از مشهورترین بازیگران کمدی تاریخ سینما شنبه ۲۸ مرداد در ۹۱ سالگی درگذشت. لوییس در اوج فعالیت حرفه‌ای جزو گرانترین و پرطرفدار‌ترین ستاره‌های هالیوود بود که آثارش در ایران با دوبله حمید قنبری علاقه مندان بسیار داشت. اکنون با درگذشت لوییس که از تازه ترین بازماندگان دوران اسطوره‌های کمدی شمرده می‌شود٬ فرصت آن رسیده که از عده ای کمدین‌های مشهور که همچان در قید حیات هستند یادی شود و به علاوه از طرف دیگر خاطرات خوش مهم‌ترین چهره‌های مطرح سینمای کمدی مرور شود٬ مروری بر زندگی بزرگانی که در تمامی دوران کاری خود صدای قهقهه را در سالن‌های سینما بلند کردند.

از اینرو با این فرض که پیش و بعد از جری لوییس بازیگران بسیاری در عرصه کمدی درخشیده‌اند نگاهی به زندگی عده ای از مهم‌ترین چهره‌های کمدی از سال‌های دور تا امروز اجرا میشود.

باستر کیتون

جوزف فرانک کیتون هنرپیشه مشهور آمریکایی سال ۱۸۹۵ در کانزاس به دنیا آمد. پدر و مادرش هر دو بازیگر بودند و از این روی کیتون در کودکی وارد عرصه بازیگری شد. «ژنرال»، «استیمبوت بیل جونیور» و «هفت شانس» عده ای از فیلم‌های مشهور باستر کیتون است.

 

ایشان تازه ترین فیلمش با عنوان «رویدادی بانمک در مسیر فروم» را در حالی تولید که مبتلا به سرطان شده بود. کیتون سال ۱۹۶۶ از دنیا رفت.

 


چارلی چاپلین

با شنیدن کمدی در سینما بی‌شک اولین اسم در فکر بسیاری چارلی چاپلین کمدین مشهور انگلیسی است. ایشان را در کاراکتر ولگرد با آن کت‌وشلوار مندرس و عصای مشهور نمی‌توان ندید. ایشان نویسنده، کارگردان، آهنگساز، تهیه‌کننده و بی‌شک نماد سینمای صامت بود.

 

اسطوره‌های کمدی تاریخ سینما

چاپلین سال ۱۸۸۹ در لندن به دنیا آمد و سال ۱۹۷۷ در سوییس از دنیا رفت. از مشهورترین فیلم‌های ایشان می‌توان به «عصر تازه»، «جویندگان طلا»، «روشنایی‌های شهر» و «دیکتاتور بزرگ» اشاره نمود.

برای شما هم جالب است؟ :  سیدنی لومت؛ غولی که به خواب رفت

 


نورمن ویزدوم

نورمن ویزدوم یکی از کمدین‌های مشهور انگلیس است که در دهه‌های در ابتدا قرن بیستم موفق شد صدای خنده را در سالن‌های سینما بلند کند. ایشان فعالیت در سینما را از سال ۱۹۴۸ شروع کرد و با کلاه پارچه‌ای و کت و شلوار گشاد مشهور‌اش در بیش از ۳۰ فیلم به بازی پرداخت. ایشان در سال ۲۰۰۰ برای فعالیتش در عرصه هنر و سرگرمی از دربار سلطنتی بریتانیا لقب شوالیه گرفت.

 

اسطوره‌های کمدی تاریخ سینما

 

ویزدوم در نودمین سالروز تولدش، (۴ فوریه ۲۰۰۵) از فعالیت هنری کناره گرفت و به بیش از نیم قرن حضور در عرصه سینما و تلویزیون انتهای داد. ایشان در سال ۲۰۱۰ همزمان با اینکه ۹۵ سال سن داشت٬ درگذشت تا خاطره کارهای پرتعدادش را برای دوستدارانش به یادگار بگذارد.

 


هارولد لوید

هارولد لوید از پرطرفدار‌ترین و مشهور‌ترین کمدین‌های دوره سینمای صامت است. ایشان که با اسم بازیگر کارهای کمدی وارد سینما شد٬ پیشتر مسیر بیشتر به سوی تهیه‌کنندگی گرایش پیدا کرد. دوستداران کارهای این بازیگر ایشان را با عینک مشهوری که پیوسته بر چشم داشت و ظاهر و لباس‌های در بیشتر مواقع مرتبش به خاطر می‌آورند٬ با این وجود پیوسته کمی دست و پا چلفتی ضمیمه رفتار و حرکات این بازیگر در فیلم‌هایش بود.

 

اسطوره‌های کمدی تاریخ سینما

 لوید سال ۱۸۹۳ در نبراسکا متولد شد و همزمان با اینکه ۷۷ سال سن داشت٬ هشتم مارچ ۱۹۷۱ درگذشت. «ایمنی آخر از همه» و «دانشجوی سال اول» از نمونه فیلم‌های مشهور این کمدین است.

 


استن لورل

سال ۱۸۹۰ در خانواده‌ای تئاتری در انگلستان به دنیا آمد و از ۱۶ سالگی روی صحنه نمایش نقش ایفا کرد. بعد از مهاجرت به آمریکا اولین بار در سال ۱۹۲۱ در فیلم کوتاه «سگ خوش‌شانس» کنار اولیور هاردی بر پرده سینما ظاهر شد تا زوج موفق «لورل و هاردی» را شکل گیرد. زوج هنری آن‌ها سالیان دراز به درخشش ادامه داد و رابطه‌شان به حدی نزدیک بود که استن لورل بعد از مرگ اولیور هاردی شدیدا دچار افسردگی شد.

برای شما هم جالب است؟ :  چارلی هانام، موتورسوار قانون‌شکن «فرزندان آشوب»

 

اسطوره‌های کمدی تاریخ سینما

ایشان پیوسته با آغوش باز پذیرای خبرنگاران و هوادارانش بود و حتی شماره تلفنش در کتابچه عمومی تلفن وجود داشت. پیتر سلرز و جری لویئس از هواداران وفادار ایشان بودند و در دهه ۶۰ جری لویئس سعی بسیار کرد که ایشان را راضی به ایفای نقش در یکی از برنامه‌هایش کند با اینحال هر بار با مخالفت ایشان روبه‌رو شد. استن لورل سال ۱۹۶۵ در آمریکا چشم از جهان فروبست.

 


پیتر سلرز

پیتر سلرز دیگر کمدین مشهور انگلیسی و به باور بسیاری از بزرگترین بازیگران کمدی تاریخ سینما بود. سری فیلم‌های «پلنگ صورتی» از مشهورترین کارهای سلرز همراه با فیلم‌هایی چون «دکتر استرنج لاو» و «حضور» است.

 

اسطوره‌های کمدی تاریخ سینما

سلرز سال ۱۹۲۵ در خانواده‌ای اهل هنر به دنیا آمد و در جوانی در جنگ جهانی دوم کمپانی داشت. ایشان در سال ۱۹۸۰ چشم از جهان فروبست.

 


لویی دوفونس

در ایران با صدای عزت‌الله مقبلی و بعدها اصغر افضلی و جواد پزشکیان مشهور بود. لویی دوفونس فرانسوی در فیلم‌هایی چون «هالو»، «آشپزباشی» و «ژاندارم سنت‌تروپه» نمونه‌های درستی از نقش‌آفرینی کمدی را به نمایش گذاشته بود.

 

اسطوره‌های کمدی تاریخ سینما

دوفونس سال ۱۹۱۵ به دنیا آمد و سال ۱۹۸۳ چشم از جهان فروبست.

 


وودی آلن

فیلمساز مشهور آمریکایی نیز از پیشکسوتان عرصه کمدی سینمای آمریکا به شمار می‌رود. ایشان غیر از کارگردانی و نویسندگی در بسیاری از کارهای خود نقش‌آفرینی کرده است. آلن متولد سال ۱۹۳۵ است و در فیلم‌هایی چون «آنی هال»، «پول را بردار و فرار کن» و «زلیگ‌» نقش آفریده است.

 

اسطوره‌های کمدی تاریخ سینما

فیلم‌های آلن پر از ارجاع به چهره‌های مشهور ادبی و کارهای آن‌ها است و در اغلب آثارش می‌توان نشانی از یک شخصیت نویسنده یافت. ایشان لحظه فراوانی ست که با عینک و ظاهر معروفش کارهای کمدی زیبایی ایجاد و در عده ای از موفق‌ترین‌هاشان بازی کرده است.

برای شما هم جالب است؟ :  زندگی و زمانه‌ی چارلز دیکنز

 


رابین ویلیامز

رابین ویلیامز قبل از اینکه گام در راه بازیگری بگذارد مدت کوتاهی در رشته علوم سیاسی تحصیل کرد. ایشان بازیگری را با تحصیل در مدرسه جولیارد شروع کرد و آنجا بود که جان هاوسمن بازیگر مشهور انگلیسی به استعداد شگرف ایشان در استندآپ کمدی پی برد. هاوسمن به ایشان گفت به جای تلف کردن وقتش در مدرسه سراغ استندآپ کردن برود.

 

اسطوره‌های کمدی تاریخ سینما

ویلیامز در رده‌بندی مجله امپایر از ۱۰۰ بازیگر برتر تاریخ که سال ۱۹۹۷ پخش شد در مکان شصت‌وسوم جای گرفت و همان سال در تحقیقات اینترتینمنت‌ویکلی عنوان بامزه‌ترین فرد زنده جهان را از آن خود کرد.

بازیگر برنده جایزه اسکار دست به خودکشی زد. پیکر بی‌جان ایشان ۱۱ اوت سال ۲۰۱۴ در خانه‌اش پیدا شد.

 


جیم کری

جیم کری ابتدا دهه ۹۰ با بازی در سریال تلویزیونی «با رنگ زنده» به شهرت رسید و با درخشش در فیلم‌های سینمایی «ایس ونتورا: کاراگاه حیوانات»، «احمق و احمق‌تر» و «ماسک» به یکی از ستاره‌های کمدی هالیوود مبدل شد.

ایشان در بسیاری از فیلم‌ها نقش مردی با زندگی معمولی را بازی می‌کند که در اثر رویدادی ناگهان زندگانی‌اش پایین و رو می‌شود. در «ماسک» نقابی جادویی می یابد که به ایشان قدرتی فرابشری می‌دهد، در «دروغ‌گو دروغ‌گو» وکیلی است که با به حقیقت پیوستن آرزوی پسرش دچار سخت می‌شود و در «نمایش ترومن» پی می‌برد که تمام زندگیش بخشی از برنامه تلویزیونی است.

 

اسطوره‌های کمدی تاریخ سینما

کری سال ۱۹۶۲ در کانادا به دنیا آمد و اکنون شهروند آمریکا است.

با این وجود این چند نفر تنها نمونه‌ای از بزرگان کمدی جهان بودند و اسم‌های بسیاری چون جان بلوشی، مل بروکس، روان اتکینسون، بیلی کریستال، دنی دویتو و ریک مورانیس هستند که پرداختن به تمام آن‌ها در این مقال نمی‌گنجد.

لینک

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات