کد خبر : 41974
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۶ - ۱:۴۶
92 views بازدید

امیدهای والیبال قد می‌کشند؟

در خبری ورزشی نقل شده است که امیدهای والیبال قد می‌کشند؟ .برای مطالعه این خبر ورزشی با ما همراه باشید. شهروند: قهرمانی تیم نوجوانان والیبال ایران در رقابت‌های جهانی که بعد از ١٠‌سال رقم خورد، خوشحالی مدیران را بهمراه داشت. سرپرست فدراسیون والیبال در مراسم استقبال از عضو های این تیم از ظهور یک نسل تازه در والیبال سخن گفت و مطرح کرد؛ با این […]

در خبری ورزشی نقل شده است که امیدهای والیبال قد می‌کشند؟ .برای مطالعه این خبر ورزشی با ما همراه باشید.

شهروند: قهرمانی تیم نوجوانان والیبال ایران در رقابت‌های جهانی که بعد از ١٠‌سال رقم خورد، خوشحالی مدیران را بهمراه داشت. سرپرست فدراسیون والیبال در مراسم استقبال از عضو های این تیم از ظهور یک نسل تازه در والیبال سخن گفت و مطرح کرد؛ با این وضع نگرانی بابت جایگزینی بازیکنان برای المپیک ٢٠٢٠ وجود نخواهد داشت. ولی باید گفت، بعد از قهرمانی در جهان مانند سال‌های واپسین بحث‌های پیرامونی صغر سنی بازیکنان این تیم بوجود آمده است.

تاریخچه صغرسنی


اولین دوره مسابقات والیبال قهرمانی نوجوانان پسر جهان در ‌سال ١٩٨٩ برگزار شد و ایران موفق به کسب عنوان چهارم این آزمون‌ها شد. در همان اولین دوره نیز ایران موفق شد ستاره‌هایی را به جهان والیبال در رده سنی نوجوانان معرفی کند که با این وجود به نظر می‌رسید عده ای از آنها سن بالاتری از رده نوجوانان دارند. حتی بعد از همکلام‌شدن با قدیمی‌های رشته والیبال می‌شنویم که عده ای بازیکنان تیم نوجوانان در‌ سال ١٩٨٩ قبلا سابقه بازی در تیم بزرگسالان را داشتند! این مسأله با این وجود در آن‌ سال به دلیل اکتیو‌نبودن نشریهها به شکل حال حاضر خیلی سروصدا ایجاد نکرد با اینحال در یک‌دهه واپسین به دفعات به وسیله مردم مختلف مطرح شده است.

جنجال بعد از قهرمانی ٢٠١٤

 

بعد از قهرمانی تیم‌های نوجوانان و جوانان ایران در آسیا در‌ سال ٢٠١٤ عده ای از مربیان و صاحبنظران ادعا کردند؛ در این تیم‌ها نفراتی حضور داشتند که با شناسنامه برادر خود بازی می‌کنند. این مسأله که حدودا ٣‌سال قبل مطرح شد، واکنش فدراسیون والیبال را در پی داشت که از منتقدین درخواست کرد هر مدرکی دارند، به فدراسیون ارایه کنند. به هرحال بعد از مدتی باز هم این پرونده بدون این‌که به نتیجه مشخصی برسد، بسته شد.

برای شما هم جالب است؟ :  پیروزی راحت برزیل مقابل بلغارستان

نسل طلایی برای یک‌دهه قبل


بازیکنانی که در چند ‌سال واپسین در تیم‌ملی والیبال بزرگسالان توانستند افتخارات تاریخی را برای والیبال ایران رقم بزنند، اکثرا همان نفراتی هستند که در ‌سال ٢٠٠٧ با تیم نوجوانان قهرمانی در جهان را تجربه کردند. اکنون که سن بازیکنانی چون موسوی، ‌مشهور و… بالا رفته، این نگرانی بوجود آمده که پشتوانه والیبال از استعدادهای ناب خالی شده و بعد از کناررفتن نسل طلایی والیبال دچار نزول خواهد شد. عده ای این مسئله را به همان ماجرای صغرسنی ربط می‌دهند که دلیل عقب‌افتادگی بخش پایه والیبال در یک‌دهه واپسین شده است.

صغرسنی در تیم قهرمان جهان؟


تیم والیبال پایین ١٩‌سال ایران در شرایطی دومین قهرمانی تاریخ خود را در رقابت‌های جهانی ٢٠١٧ در بحرین جشن گرفت که چند ماه در رقابت‌های قهرمانی آسیا مقام‌ای بهتر از چهارمی به دست نیاورده بود. با این وجود نباید از حق بگذریم که تنها ٢ بازیکن این تیم درمقایسه با رقابت‌های قهرمانی آسیا تغییر کرده بودند و بدون ‌شک کار و تلاش بیشتر کادرفنی و بازیکنان دلیل ثبت قهرمانی در جهان شده است. ولی باید گفت، در روزهای قبلی عده ای از نشریهها به احتمال وجود بازیکنان صغرسنی در این تیم پرداختند.

مظفری: مطمئنا صغر سنی در والیبال می باشد


ایرج مظفری، سرمربی سابق تیم والیبال نوجوانان ایران که قبلا نیز بحث‌هایی را پیرامون صغرسنی بازیکنان والیبال در قسمت پایه مطرح کرده بود، دراین‌باره به «شهروند» بیان می کند: «وقتی که من سرمربی تیم نوجوانان بودم، خیلی از بازیکنان چنین اقداماتی را انجام می‌دادند. ممکن است جلوی خیلی از آنها را گرفتیم و چنین بازیکنانی را کنار گذاشتیم. خود داورزنی هم در جریان مسئله قرار داشت. من نمی‌خواهم بی‌دلیل حرفی را بزنم. به‌ هرحال، شما بنگرید تیمی که در آسیا چهارم شده، چند ماه بعد قهرمان جهان می‌شود. این کار بزرگی است که وکیلی و دستیارانش انجام دادند و نباید زحمات آنها را پایین پرسش برد. ولی باید گفت، من می‌دانم هنوز بازیکنانی هستند به جای این‌که در سن افزایش در جستجوی یادگیری والیبال باشند، به مسائل دیگری گمان می نمایند. این مردم وقتی دیرهنگام می‌خواهند به تیم‌های پایه والیبال برسند، مجبور می‌شوند سن خود را کم کنند. من مطمئنا این را تأیید می‌کنم که چنین مسأله‌ای در والیبال ایران هست.»

برای شما هم جالب است؟ :  دوست داشتیم 3 بر یک برنده شویم

ایشان پیشتر خاطرنشان می‌کند: «من به تیمی که قهرمان جهان شده، کاری ندارم. خود من هم سرمربی تیم نوجوانان بودم و نباید این ذهنیت بوجود بیاید که ممکن است من از روی حسادت چنین صحبت‌هایی را مطرح می‌کنم. هدف من این است ما بتوانیم بازیکنانی را پرورش دهیم که برای آتی والیبال خود داشته باشیم. وقتی شما در رده‌های پایه والیبال میتوانید اصولی کار کنید، بحث بازیکن‌سالاری را از تیم‌ملی بزرگسالان حذف می‌کنید چون نفرات جانشین فراوانی وجود دارند.»

واکنش سرمربی تیم نوجوانان


محمد وکیلی که چند سالی است هدایت تیم نوجوانان را برعهده دارد، در واکنش به شائبه‌های مطرح پیرامون سن بازیکنان این تیم به «شهروند» بیان می کند: «تمام مدارک تحصیلی بازیکنان این تیم از اول ابتدایی می باشد. حتی یک مورد هم نیست که شناسنامه‌اش عوض شده باشد یا شرح داشته باشد. هروقت قهرمان می‌شویم، چنین بحث‌هایی را بوجود می‌آورند. ما نوجوان‌ترین بازیکن این مسابقات را داشتیم و الزامی به این کارها نداریم. دنیا به ما افتخار می‌کند و درست نیست چنین افرادی که تعداد به انگشتان ٢ دست هم نمی‌رسد، حرف از صغرسنی بزنند. اگر کسی مدرکی دارد که می‌تواند ثابت کند بازیکنان تیم ما صغرسنی هستند، خودش تمام مدال‌هایی که به بازیکنان داده شده را جمع می‌کنم و خودم گردنش می‌اندازم با اینحال اگر این حرف‌ها ثابت نشد، افرادی که چنین حرف‌هایی می‌زنند، یک معذرت‌خواهی به مردم بدهکار هستند.»

لازمه نظارت جدی فدراسیون


به ‌نظر می‌رسد با استناد به شرایط به‌وجود آمده در والیبال، فدراسیون باید نظارت جدی‌تری در عرصه پایه داشته باشد. این‌که عده ای بازیکنان با سن بالاتر قادر باشند در رده‌های نوجوانان و جوانان دلیل موفقیت و قهرمانی تیم ایران شوند، ممکن است در یک مقطع برای علاقه‌مندان به این رشته خوشحال‌کننده باشد با اینحال همگان به خوبی می‌دانند تمام تیم‌های پایه برای افزایش تیم بزرگسالان تلاش می‌کنند. خوب است برای این‌که والیبال ایران سرمایه‌هایی برای جایگزینی بازیکنان بزرگ حال حاضر داشته باشد، نظارت جدی‌تری در ماجرای صغرسنی کند و به فکر آتی این رشته باشد.

برای شما هم جالب است؟ :  درخشش ستاره‌های بسکتبال ایران در لبنان

لینک خبر

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات