کد خبر : 16629
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۰
9 views بازدید

اندومتریوز، بیماری درگیرکننده زنان

در مقالات مرتبط با زنان نوشته ای برای شما انتخاب کرده ایم با اسم اندومتریوز، بیماری درگیرکننده زنان که امیدواریم مورد قبول شما واقع شود. به گفته یک کارشناس، اندومتریوز نوعی ناهنجاری در افزایش لایه درونی رحم است که به توجه به علایم زیاد، براحتی تشخیص داده نمی شود و تنها راه تشخیص قطعی آن در مراحل ابتدایی، بهره برداری از لاپاراسکوپی است. دکتر آمنه […]

در مقالات مرتبط با زنان نوشته ای برای شما انتخاب کرده ایم با اسم اندومتریوز، بیماری درگیرکننده زنان که امیدواریم مورد قبول شما واقع شود.

به گفته یک کارشناس، اندومتریوز نوعی ناهنجاری در افزایش لایه درونی رحم است که به توجه به علایم زیاد، براحتی تشخیص داده نمی شود و تنها راه تشخیص قطعی آن در مراحل ابتدایی، بهره برداری از لاپاراسکوپی است.

دکتر آمنه سادات حقگو در گفتگو با سلامت آنلاین اضافه کرد: وقتی بافت داخل حفره رحم (آندومتر) با اضافه شدن غیرطبیعی از مکان اصلی خود خارج شود و در جایی غیر از رحم از قبیل تخمدان ها، روده، مثانه، کلیه و حتی ریه افزایش کند فرد مبتلا به آندومتریوز و علایم ناشی از آن است.  

حقگو سن ابتلا به این بیماری را بین ۲۵ تا ۴۴ سالگی دانست و اضافه کرد: با این وجود اندومتریوز در نوجوانان نیز قابل مشاهده است با اینحال هرچه سن اولین بارداری کمتر و سن یائسگی زودتر باشد، احتمال بروز این بیماری کاهش می‌یابد.

این جراح و کارشناس زنان تصریح کرد: اخطار ابتلای افرادی که یکی از بستگان درجه اولشان دچار اندومتریوز شده باشد، تا ۷ برابر بیشتر از مردم دیگر است.

وی به علاوه از طرف دیگر با بیان علائم این بیماری گفت: نشانه ها بسته به بافتی که اندومتر در آن رسوخ کرده دارای اختلاف است، با اینحال از نمونه علایم شایع و عود کننده آن، درد شدید قبل یا حین شروع قاعدگی یا بعد از آن، احساس سنگینی پایین شکم، درد یا خونریزی لحظه آمیزش جنسی، درد شدید ضمن دفع ادرار یا مدفوع در طول دوره قاعدگی، درد تیر کشنده در پاها، اختلالات گوارشی شبیه به سندروم روده تحریک‌پذیر مانند اسهال، یبوست و حالت تهوع، لکه بینی، خونریزی غیر طبیعی، نازایی و سقط است که با این وجود امکان دارد فرد، مبتلا به اندومتریوز باشد با اینحال هیچ علامت بالینی یا آزمایشگاهی مشخصی نداشته باشد.

برای شما هم جالب است؟ :  ابتلای سالانه 10 هزار ایرانی به بیماری «مریم میرزاخانی»

کارشناس لاپاراسکوپی با اشاره به اینکه شدت درد ارتباطی با شدت بیماری ندارد، شرح داد: امکان دارد کسی اندومتریوز شدید داشته باشد، با این وجود چون نزدیک به اعصاب نبوده، درد خسته کننده‌ای را حس نکند یا در طرف دیگر، فردی که اندومتریوز خیلی خفیفی دارد، می‌تواند درد شدیدی را تجربه ‌کند.

دکتر حقگو خاطر نشان کرد: مردم مبتلا به اندومتریوز لزوما به ناباروری دچار نمی شوند و تنها آن گروه از خانم هایی که اندومتریوز از نوع شدید یا متوسط بهمراه گرفتاری لوله‌ها و تخمدان‌ها داشته باشند احتمال کاهش باروری در آن ها می باشد.

ایشان با اشاره به اینکه علایم اندومتریوز با عده ای بیماری ها مشابهت فراوانی دارد و هنوز شیوه ساده‌ای برای تشخیص آن نیست گفت: اگر بتوان در معاینه، کیست تخمدانی اندومتریوم (کیست شکلاتی یا اندومتریوما) را لمس یا از روش سونوگرافی شناسایی کرد باید به احتمال وجود اندومتریوز شک کرد. اگر اینطور نباشد، تست‌ها، ام‌آرآی و سونوگرافی بخصوص در مراحل ابتدایی اندومتریوز، امکان دارد برخلاف دیگر بیماری‌ها کمک چندانی به تشخیص این سخت نکند و اگر بیمار علایمی چون درد و خونریزی و… را داشته باشد، لاپاراسکوپی تنها راه تشخیص قطعی آن باشد.

به گفته این کارشناس هیسترسکوپی، اندومتریوز یک بیماری عودکننده کم اخطار با اینحال پرعارضه و اغلب غیرسرطانی است که اگر جراح حاذق و  صبور باشد و بتواند تمام ضایعات را به طرز کامل بردارد، احتمال عود آن کاهش می‌یابد.

دکتر حقگو پیش نهاد کرد: برای تشخیص قطعی اندومتریوز و انجام رفتار جراحی لاپاراسکوپی لزوما به کارشناسان باتجربه و حرفه ای مراجعه کنید.

برای شما هم جالب است؟ :  پیشگیری از سرطان های زنانه

لینک

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات