کد خبر : 18789
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۸
31 views بازدید

انسان های جهش یافته؛ آیا ابرانسان ها به اشتراک ما زندگی میکنند؟

اگر دوست دارید به مقالات علمی مقاله انسان های جهش یافته؛ آیا ابرانسان ها به اشتراک ما زندگی میکنند؟ را مطالعه کنید و با دوستان خود به اشتراک بگذارید. امیدواریم این مقاله علمی میتواند مورد استقبال شما واقع شود. وب‌سایت دیجی لند – آرش صابری: قدرت انسان های جهش یافته چیزی است که همه انسان‌ها رویای آن را در سر می‌پرورانند؛ آیا این احتمال می […]

اگر دوست دارید به مقالات علمی مقاله انسان های جهش یافته؛ آیا ابرانسان ها به اشتراک ما زندگی میکنند؟ را مطالعه کنید و با دوستان خود به اشتراک بگذارید. امیدواریم این مقاله علمی میتواند مورد استقبال شما واقع شود.

وب‌سایت دیجی لند – آرش صابری: قدرت انسان های جهش یافته چیزی است که همه انسان‌ها رویای آن را در سر می‌پرورانند؛ آیا این احتمال می باشد که ابرانسان ها هم اینک نیز به اشتراک ما باشند؟

 

 
بعد از گذشت میلیون‌ها سال از تکامل انسان، امروزه بسیاری از خصوصیت‌های انسان مدرن برای همه مشهور است. ایستادن بر روی دو پا و تکامل یافتن مغز در طول میلیون‌ها سال از نمونه خصوصیت‌های مشهور انسان هستند. از سویی دیگر، گفته میشود که کلاس دیگری از انسان نیز می باشد! این دسته از انسان‌ها، حاوی قدرت‌هایی خارق‌العاده و غیرقابل باور هستند که از نمونه آنان می‌توان به توانایی کنترل ذهن، کنترل امواج الکترومغناطیسی و بسیاری دیگر اشاره نمود. نمونه‌هایی از چنین قدرت‌هایی را می‌توان در فیلم‌های علمی تخیلی، از قبیل سری پرطرفدار و پرطرفدار ایکس-من (X-Men) مشاهده کرد.

انسان های جهش یافته ؛ آیا ابرانسان ها در میان ما زندگی میکنند؟

تا اینجای کار هیچ خبری از حضور چنین انسان های جهش یافته ای، در بین انسان‌ها پخش نشده است. با اینحال آیا وجود چنین انسان‌هایی را می‌توان به طرز قطع بر یقین مردود دانست؟ خلاقیت بسیاری از این دسته از ابرانسان‌ها، در نوع خود چشمگیر است؛ امکان دید در شب، پرواز کردن، توانایی کنترل افکار و … از نمونه مواردی به شمار می‌روند که تصور آنان نیز در فکر‌های ما نمی‌گنجد.

در این مقاله، به بررسی نظریه‌های مختلف در این‌باره می‌پردازیم که در نوع خود جالب توجه هستند. زیست‌شناسان تکاملی، محققان و آتی‌پژوهان تا حد بسیاری اعتقاد دارند که یقینا انسان های جهش یافته ، هم‌اکنون و یا در آتی‌ای نزدیک به اشتراک ما زندگی خواهند کرد. به نظر دانشمندان، عده ای از این خصوصیات فوق‌العاده، به روش علمی نیز قابل دست‌یابی هستند.

 

این جهش چشم‌گیر در انسان‌های حال حاضر، همراه با ما رخ نخواهد داد؛ به بیان دیگر اتفاقاتی از قبیل سفر به مریخ، تفاوت ناگهانی اقلیمی و … قادر اند باعث وقوع این جهش مهم در نژاد انسان‌های حال حاضر باشند.

نظر اسکات سولومون (Scott Solomon) در باب انسان های جهش یافته

انسان های جهش یافته ؛ آیا ابرانسان ها در میان ما زندگی میکنند؟

اسکات سولومون با اسم استاد دانشگاه، زیست‌شناس و نویسنده کتاب «انسان‌های آتی: حقیقت علم تکامل مداوم ما» (Future Humans: Inside the Science of Our Continuing Evolution)، در این باره بیان می کند:

    بعید به ذهن خطور میکند که قانون های تکامل حال حاضر ما، انسان‌ها را به ابرانسان ها مبدل کند! «انتخاب طبیعی» واقعیتی نیست که منجر به شکل‌گیری توانایی کنترل ذهن و یا تله‌پاتی در مردم شود. ما باید بپذیریم تکامل صفاتی از قبیل پرواز که قانون های گرانش را پایین پا می‌گذارد، در انسان دور از فکر هستند. با اینحال تکنولوژی تغییر در DNA و اصلاح ژنتیکی مردم به کمک CRISPR/Cas 9 برای ادیت ژنوم، امکان دارد در این واقعیات تغییراتی را بوجود آورند. در حقیقت امکان دارد که در آتی‌ای نزدیک، بیننده ظهور انسان‌ها و یا موجودات دیگری با قابلیت‌های خاص باشیم.

برای نمونه، انسان‌ها قادر هستند طیف مشخصی از نور را ببینند. وانگهی باید در اینجا یادآوری کنیم که عده ای موارد، حشرات قادر به مشاهده نورهایی هستند که از دیدگاه ما نامرئی بوده و قابل دیدن نیستند. با اسم مثال، اشعه ماوراء بنفش از این دسته از نورها به شمار می‌رود، در حقیقت عده ای از موجودات به روش فیزیکی قادر به دیدن آن هستند، وانگهی باید در اینجا یادآوری کنیم که ما انسان‌ها توانایی دیدن آن را نداریم؛ چرا که سلول‌های دریافت کننده نور در چشمان ما، توانایی تشیخص آنان را ندارد. از این جهت، اگر ما ژنتیک حشرات با قابلیت مشاهده اشعه ماوراء بنفش را بشناسیم، قادر خواهیم بود با اصلاح ژنتیکی انسان‌ها، این توانایی را به آنان نیز هدیه کنیم!

حال اگر انسان‌ها به مریخ سفر کرده و شروع به انطباق با شرایط این سیاره کنند، آیا موقعیت تغییر می‌کند؟

    عده ای دیگر از موجودات، قادر اند حرارت را در محدوده مادون قرمز متوجه بشوند که مارها و یا عده ای از حشرات از نمونه آنان هستند. از این جهت باز هم می‌توان گفت که در صورت شناسایی این ساختار ژنتیکی، می‌توان این توانایی‌ها را به نژاد انسان نیز اضافه کرد. ضروری به ذکر است که برای تولید یک نسل بطور کلی تازه و پیشرفته‌تر از انسان‌ها، ضروری است که از ترکیب آنان با یکدیگر جلوگیری به کرد. در حقیقت کره زمین، حاوی شرایطی خوب برای تکامل شکل انسان حال حاضر است. از این جهت می‌توان با ارسال انسان‌ها به دیگر سیارات منظومه شمسی از نمونه کره مریخ، آنان را با شرایط تازه محیط منطبق کرد. چه از روش انتخاب طبیعی و چه از روش اصلاح ژنتیکی، آن‌ها شرایط زندگی در دیگر سیارات را پیدا خواهند کرد. این امر می‌تواند منجر به تغییر بنیادی تفکر حال حاضر ما، از نحوه تکامل در محیط‌های مختلف شود.

برای شما هم جالب است؟ :  سلاح هایی که نمی کشند

نظر پیتر وارد (Peter Ward) در باب انسان های جهش یافته

انسان های جهش یافته ؛ آیا ابرانسان ها در میان ما زندگی میکنند؟

پیتر وارد با اسم استاد دانشگاه واشنگتن، زیست‌شناس و نویسنده کتاب‌های مختلف، ریشه‌های نحوه تکامل بر روی زمین را پایین ذره‌بین قرار داده است. ایشان در این‌باره بیان می کند:

    بخش بزرگی از علاقه بی‌‌انتها به ابرانسان‌‌ها، تشکیل ارتشی از آنان است! ابرسربازها، بهترین عضو های یک تیم نظامی هستند که در مقایسه با هر شکل دیگری از آنان، مزایای بهتری دارند. پیرامون این مسئله، هیچ چیز بهتر و خوب‌تر از ساختار بیولوژیکی نیست؛ حتی سیلیکون و فلز! سربازی که به سختی بتوان ایشان را از پای درآورد، یا سربازی که گرسنه و تشنه نشود؛ از نمونه فرضیه‌هایی هستند که ما را در باب ابرسربازها علاقه مند‌تر می‌کنند.

 

فرض کنید که یک نیروی نظامی، تا ۵ الی ۶ روز الزامی به خوابیدن و یا خورد و خوراک نداشته باشد، هریک از این موارد می‌تواند با اسم یک مزیت بسیار مهم جنگی مورد استقبال قرار گیرد. به کمک CRISPR/Cas 9، ما می‌توانیم یک ژن را در ساختار ژنتیکی یک موجود زنده کارگذاری کنیم. حتی کارگذاری این ژن به روش کنترل شده نیز می‌تواند رفتار کند، برای نمونه در عده ای مواقع ویژه، این موجود زنده قادر خواهد بود یک خصوصیت خاص را اکتیو یا غیرفعال کند. جدی ترین ژن‌ها از نوع «قابل تنظیم» هستند؛ چرا که قادر اند از قبیل یک ژنرال جنگی، هزاران ژن دیگر را تحت اختیار خود بگیرند.

    ژان-باتیست لامارک (Jean-Baptiste Lamarck) با اسم زیست‌شناس مشهور فرانسوی در قرن ۱۸ میلادی، با وضع کردن دیدگاه لامارکیسم، سر و صدای بسیاری به پا کرد. ایشان بر این باور بود که مردم بر حسب بهره برداری از اندام‌های مختلف بدن خود، امکان دارد عده ای صفات را اکتساب و عده ای دیگر را از دست بدهند. به توجه به آنکه عقاید ایشان در باب گردن‌های بلند زرافه‌ها، از جانب بسیاری از مردم مورد تمسخر قرار می‌گیرد، باید توجه داشت که از لحاظ «رفتار»، نظر ایشان بطور کلی درست بوده است! برای نمونه، افرادی را در نظر بگیرید که در طول جنگ‌ها از بین رفته‌اند و یا زنانی را که بر حسب مشکلات موجود در زندگی، افسردگی طولانی مدتی را تجربه کرده‌اند. چنین رویدادهایی، باعث تغییراتی وحشتناک در زندگی این مردم شده و و تغییری دائمی را ایجاد می‌کند.

 

تا جایی که عده ای از این تفاوت و رفتارها، به فرزندان آنان نیز منتقل می‌شود. این تفاوت ژنتیکی، به روش حقیقی به اشتراک مردم در حال شکل‌گیری بوده و به اپی ژنتیک مشهور است. اپی ژنتیک می‌تواند منجر به یک تکامل بسیار بزرگ شود. برای نمونه، میزان استرس در مردمان آمریکا از لحظه به قدرت رسیدن دونالد ترامپ را می‌توان با اسم یکی از همین تکامل‌ها به شمار آورد.

نظر جنیفر گیدلی (Jennifer M. Gidley) در باب انسان های جهش یافته

انسان های جهش یافته ؛ آیا ابرانسان ها در میان ما زندگی میکنند؟

جنیفر گیلدی با اسم استادیار دانشگاه تکنولوژی سیدنی و مدیر کل فدراسیون بررسی ها جهان آتی (World Futures Studies Federation) و نویسنده کتاب‌های مختلف در این‌باره بیان می کند:

    نظریه‌پردازان حال حاضر پیرامون انسان‌ های جهش یافته ، ادعا می‌کنند که تنها راه حل موجود برای مبدل انسان به ابرانسان، گسترش دانسته‌های حال حاضر از تکنولوژی، بیولوژی و ساختارهای ژنتیکی است. از جهت دیگر، دیدگاه‌های مرتبط به ترکیب انسان و ماشین‌های تکنولوژیکی نیز در نوع خود جالب توجه هستند. برای نمونه تکینگی ری کرزویل و یا جذب سرمایه‌های چشم‌گیر برای پیشرفت توری های عصبی ایلان ماسک، از نمونه این فرضیه‌پردازی‌ها به منظور ترکیب مغز انسان با هوش مصنوعی هستند. شاید دوست داشته باشید بدانید که فرضیه مبدل انسان به موجودات جهش یافته ، مسئله تازه ای نیست! فردریش نیچه (Friedrich Nietzsche) با اسم فیلسوف، شاعر، منتقد فرهنگی، آهنگساز و فیلولوژیست کلاسیک بزرگ آلمانی، در سال ۱۸۸۲ چنین مسئله‌ای را در نوشته‌‌های خود مورد استقبال گذاشته بود. فرضیه‌های ایشان، ضمن ترکیب تکامل بیولوژیکی داروین با نوشته‌های آرمان‌گرایان آلمان شکل گرفت و ابرانسان‌ها را مورد توصیف گذاشته بود. مثل نیچه، آنری برگسون (Henri Bergson) نیز در سال ۱۹۰۷ میلادی در یکی از نوشته‌‌های خود، به ابرانسان‌ها اشاره نمود. غیر از این‌ها در سال ۱۹۵۰ میلادی، پیر تیلار دو شاردن (Pierre Teilhard de Chardin)، دیرینه شناس و فلسفه‌دان فرانسوی نیز ضمن اشاره به انسان های جهش یافته، آنان را ابرانسان‌هایی معرفی کرد که به روش اکتسابی به چنین توانایی‌هایی دست یافته بودند.

برای شما هم جالب است؟ :  مسکن های حاوی مخدر را بشناسید!!

نظر جان استوارت (John Stewart) در باب انسان های جهش یافته

انسان های جهش یافته ؛ آیا ابرانسان ها در میان ما زندگی میکنند؟

جان استورات با اسم یکی از عضو های تیم تکامل، پیچیدگی و بررسی در دانشگاه آزاد بروکسل و نویسنده سری‌ای از کتاب‌های مرتبط با تکامل انسان، در این‌باره بیان می کند:

چند جهش ژنتیکی تصادفی می‌تواند منجر به شکل‌گیری ابرانسان‌هایی با خصوصیات پیچیده، از قبیل توانایی پرواز شود. آیا یک روستای قدیمی و باستانی با وقوع یک زمین لرزه بسیار بزرگ، می‌تواند مبدل به یک شهر بسیار مدرن و پیشرفته شود؟ به برای جواب به این پرسش باید توجه داشت که تکامل‌های بنا شده بر ساختار ژنتیکی، به روش آزمون و خطا رفتار می‌کنند. از جهت دیگر ضروری است بدانیم که بخش بزرگی از جهش‌های ژنتیکی، مضر خواهند بود.

 

انطباق‌پذیری‌های تازه و پیچیده‌تر، تنها و تنها از روش چندین نسل امکان دارد؛ در حقیقت در طول این تست‌ها و پیشرفت‌ها، میلیاردها انسان قربانی می‌شوند. در طرف دیگر، ما می‌توانیم ضمن محدود کردن محوده جستجو، از بیشترین خصوصیات ذهن خود نهایت سود را ببریم. این کار، بسیار کارآمدتر از پیشرفت و تولید هزاران موجود جهش یافته است؛ چرا که به دلیل احتمال خطاهای بسیار بالا، بسیاری از آنان در در طول این تست‌ها شکست خورده و از بین می‌روند.

با این تفاسیر، آیا وقوع زلزله در یک روستای قدیمی، می‌تواند آن را به یک شهر مدرن مبدل کند؟ بعید به ذهن خطور میکند!

به نظر من، انسان‌ های جهش یافته را با بهره برداری از تغییر در عضو های بدن آنان، نمی‌توان ایجاد کرد. قانون های حال حاضر فیزیکی، شیمیایی و مکانیزم خونی بدن انسان، به ایشان اجازه نخواهد داد که از قبیل اسمارت‌فون‌ها، بتواند با دیگر ذهن‌های تمامی دنیا رابطه برقرار کند. از این جهت، خصوصیات مرتبط به انسان‌ های خارق العاده که در فیلم‌هالی علمی تخیلی به تصویر کشیده می‌شوند، تماما جنبه‌هایی غیرعلمی داشته و با قانون های طبیعت مغایرت دارند. هم اینک، آن‌ها جریان‌هایی غیرواقعی و تخیلی به حساب می‌آیند که به ذهن خطور میکند که این حقیقت هیچ‌گاه تغییر نکند.

نظر اسیا مورفی (Asia Murphy) در باب انسان های جهش یافته

انسان های جهش یافته ؛ آیا ابرانسان ها در میان ما زندگی میکنند؟

اسیا مورفی با اسم دانشجوی دکتری زیست‌شناسی در دانشگاه ایالتی پن در این‌باره بیان می کند:

من بر این نظر‌ هستم که خصوصیات پرواز، تله‌پاتی و کنترل ذهن در انسان های جهش یافته از مشهورترین آنان به شمار می‌آیند. با اینحال به طرز دقیق مطمئن نیستم که روش کنترل ذهن و یا برقراری رابطه ذهنی یا تله‌پاتی، به چه نحو ممکن خواهد بود. برای نمونه، ممکن‌سازی امکان پرواز، غیر از تامین بال‌های ویژه، نیازمند تغییر در شکل حال حاضر بدن ماست؛ از این روی، ما نیازمند عضله‌هایی بهتر در قسمت پشت بدن و در قسمت سینه و به علاوه از طرف دیگر تغییر در مرکز گرانشی بدن‌مان هستیم. با این وجود توانایی دید در شب ، از بقیه این مهارت‌ها شرایط بهتر و ساده‌تری دارد.

با اینحال سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا یک انسان ماورا الطبیعه ، می‌تواند همراه با ما به چنین تکاملی برسد؟ اگر ابرانسان‌ها، از نژاد انسان‌های عادی باشند، می‌توان دلیل جهش ژنتیکی آنان را به یک ژن مغلوب یا نهفته (Recessive) نسبت داد. در چنین شرایطی اگر روند تولید مانند انسان های جهش یافته همراه با ما ادامه بیابد، تعداد نژادهای جهش یافته ها باهمدیگر (nn) کم، تعداد ترکیبی‌ها (Nn) بیشتر و (NN) مردمان عادی خواهند بود. حال ضروری است که سه سناریوی پایین را در نظر بگیریم:

سناریوی ۱- با سمی شدن اتمسفر کره زمین، هر سه نوع مختلف بشر (NN-Nn-nn) برای جلوگیری از این شرایط سرسخت، با یکدیگر به رقابت می‌پردازند. انسان های جهش یافته (nn) قادر اند با چنین شرایطی سازگاری بیابند. در چنین سناریویی، جهش یافته ها بر ما غلبه کرده و به وسیله محیط زیست برای ادامه زندگی انتخاب می‌شوند.

برای شما هم جالب است؟ :  10 اختراع برتر جهانی در عرصه نانو

سناریوی ۲- جهش خنثی است و انسان های جهش یافته ، بهمراه انسان های عادی به زندگی ادامه می‌دهند. در چنین سناریویی، سه نوع مختلف از انسان‌ها یعنی مردم عادی (NN)، حامل‌ها (Nn) و جهش یافته ها (nn) در زمین به زندگی خود ادامه خواهند داد.

سناریوی ۳- روند جهش در این سناریو مضر است. تحت این شرایط، تنها حامل‌ها و مردم عادی قادر به ادامه زندگی هستند.

با این وجود، می‌توان گفت بهترین شانس برای زندگی جهش یافته ها و انسان‌های عادی همراه با همدیگر، این است که جهش یافته‌ها، بطور کلی یکسان با نژاد انسان‌ها باشند.

نظر مارک لورچ (Mark Lorch) در باب انسان های جهش یافته

انسان های جهش یافته ؛ آیا ابرانسان ها در میان ما زندگی میکنند؟

مارک لورچ با اسم استاد علوم ارتباطات، از دانشکده علوم ریاضی و فیزیک دانشگاه هال، در این‌باره بیان می کند:

عده ای از فرضیه‌های مطرح شده در باب انسان های جهش یافته و قدرت‌های خارق‌العاده آنان، پیوسته در محدوده‌هایی دست نیافتنی قرار دارند. حتی یک نقل قول مشهور در سریال پرطرفدار پیشتازان فضا (Star Trek) نیز بیان می کند: شما نمی‌توانید قانون های فیزیک را تغییر دهید! به این خاطر، کاراکترهای علمی و تخیلی شناخته‌شده‌ای از قبیل کوییک سیلور (Quicksilver) و فلش (Flash)، هیچ‌گاه نمی‌توانند برای دویدن‌های سریع‌تر از نور، به حد کافی غذا مصرف کنند.

ولی باید گفت، چند نمونه مشهور از جهش یافته ها در طبیعت نیز می باشد؛ بدین خاطر ما این را می‌دانیم که چنین پدیده‌ای حداقل از لحاظ بیولوژیکی امکان دارد. پرنده شکاری دلیجه (Kestrel)، دیدگاهی از قبیل تلسکوپ را در چشمان خود دارد! خفاش‌ها، با بهره برداری از امواج صوت، قادر اند وسایل محیط را متوجه بشوند. بسیاری از حیوانات امکان دارد حاوی توانایی‌های مخصوصی باشند که از دیدگاه ما، با اسم قدرت‌های خارق‌العاده تعبیر شود. مگنیتو (Magneto) با اسم کاراکتری مشهور در سری فیلم‌های ایکس-من (X-Men)، قادر به تسلط بر میادین الکترومغناطیسی بود، چنین مهارتی را می‌توان در مارماهی و یا حتی کبوترها نیز مشاهده کرد.

نظر جولیا بونر (Julia Boughner) در باب انسان های جهش یافته

انسان های جهش یافته ؛ آیا ابرانسان ها در میان ما زندگی میکنند؟

جولیا بونر با اسم استادیار دانشگاه ساسکاچوان، در این‌باره بیان می کند:

    شواهد متعددی از شکل‌گیری نسل تازه ای از انسان‌ها همراه با گذشتگان ما را می‌توان در فسیل‌هایی قدیمی مشاهده کرد. به نظر من احتمال وقوع چنین پدیده‌ای در آتی، دور از فکر نیست. در قبلی تمام تصورها بر این بود که اجداد فسیلی ما، از روش یک مسیر مستقیم به انسان حال حاضر رسیده‌اند. با اینحال یافته‌های واپسین فسیل‌های نیاکان ما نشان می‌دهد که مسئله بسیار پیچیده‌تر از این‌هاست.

 

در طول تاریخ انسان‌ها، گونه‌های متنوعی وجود داشته‌اند که عده ای توانسته‌اند مدتی طولانی زندگی کنند و عده ای دیگر در مدت لحظه کوتاهی رو به انقراض رفته‌اند. صرف نظر از موجودات فضایی، در همین کره زمین نیز نژادها و گونه‌های متفاوتی از انسان‌ها حضور داشته‌اند که در گذر لحظه، انسان حال حاضر تنها بازمانده‌ آن‌هاست!

با اینحال پیرامون اینکه ما می‌توانیم جهش یافته ها را تکامل بخشیم یا نه باید بررسی کرد که هم اینک در حال انجام چه کارهایی در این عرصه هستیم. یک روی سکه به ما بیان می کند که انسان‌های حال حاضر، در عرصه کشتار یکدیگر حاوی استعدادی ذاتی هستند! وانگهی، همین انسان می‌تواند به خوبی از هم‌نوع خود مراقب کند. به نظر من، این همان علتی‌ست که باعث شده نژاد حال حاضر ما تکامل یافته و یک نظام اجتماعی بزرگ را بر روی زمین ایجاد کرده است.

 

اکنون که در عصر آنتروپوسین (Anthropocene) هستیم، شرایط اقلیمی به سرعت تغییر می‌کند و ما می‌بایست با اسم یک «نژاد»، در سطح جهان از قبیل یک اجتماع متحد رفتار کرده و ابرقهرمان‌هایی را با قابلیت‌های همدلی و دلسوزی برای یکدیگر پرورش دهیم. ما باید ابرقهرمانان خود باشیم!

سایت “ایران پی پر” امیدوار است مقالات علمی آن از نمونه مقاله انسان های جهش یافته؛ آیا ابرانسان ها به اشتراک ما زندگی میکنند؟ مورد بهره برداری شما دوستان عزیز واقع شود. در بیشتر مواقع میتوانید دوستان خود را با ابزارهای سایت در باب این مقاله و مباحث دیگر سایت مطلع کنید.

لینک

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات