کد خبر : 40938
تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ شهریور ۱۳۹۶ - ۲۳:۱۵
15 views بازدید

اگر خواب راحت میخواهید، بخوانید

در گروه سلامت عمومی مقاله ای برای شما خوانندگان عزیز ایران پی پر مقرر کرده ایم با اسم اگر خواب راحت میخواهید، بخوانید .پیشتر با این مقاله در خدمت شما هستیم. همشهری شش و هفت – سها دادمند: تصمیم گرفته‌اید آخر هفته را راحت بخوابید و خستگی یك هفته كاری را از تن به در كنید. تصمیم گرفته‌اید بعد از گردش و تفریح مختصری در […]

در گروه سلامت عمومی مقاله ای برای شما خوانندگان عزیز ایران پی پر مقرر کرده ایم با اسم اگر خواب راحت میخواهید، بخوانید .پیشتر با این مقاله در خدمت شما هستیم.

همشهری شش و هفت – سها دادمند: تصمیم گرفته‌اید آخر هفته را راحت بخوابید و خستگی یك هفته كاری را از تن به در كنید. تصمیم گرفته‌اید بعد از گردش و تفریح مختصری در انتهای هفته، موبایل را خاموش كنید و حداقل پنجشنبه شب را زود بخوابید و جمعه صبح هم كمی دیرتر از خواب بیدار شوید.

 

با اینكه خواب از چشم‌های‌تان سرریز شده و پلك‌ها سنگین شده‌ با اینحال روی هم نمی‌افتند! گیج شده‌اید و دل‌تان می‌خواهد تنها همان چند ساعت معمولی را بخوابید، با اینحال همان هم امكان‌پذیر نیست و مغزتان از خستگی جسم‌تان فرمان نمی‌برد! درواقع بدن خسته و خواب‌آلود است‌ با اینحال مغز كاملا بیدار و اکتیو است.

 

به‌نظر شما چرا گاهی این موضوع برای‌مان می‌افتد؟ اصلا خواب چه ساختاری دارد كه گاهی در آن اختلال ایجاد می‌شود؟ خواب ناآرام چه اثرهایی روی جسم و روان دارد و اینكه آیا راهكاری‌هایی برای خواب آرام می باشد یا نه؟

 

 

خواب پنج مرحله دارد

مرحله اول خواب‌آلودگی یا چرت زدن

۵تا ۱۰ دقیقه در ابتدا هر خواب، مغز دچار خواب‌آلودگی یا چرت زدن می‌شود. در این قسمت کار مغز بین حالت خواب و بیداری دست و پنجه نرم می‌كند! و بالاخره زمانی خواب به چشم‌های‌تان غلبه می‌كند كه امواج «تتا» در مغز تولید شود.

مرحله دوم؛ خواب سبك

۲۰ دقیقه بعد از مرحله در ابتدا، آهنگ خواب مغز شكل منظم به‌خود می‌گیرد. امواج مغزی به سوی خواب تنظیم شده و حركت می‌كنند. دمای بدن به آهستگی كاهش یافته و ضربان قلب آهسته می‌شود.

مرحله سوم؛ خواب میانی

در این قسمت کار مغز وارد مرحله خواب عمیق و آرام شده و امواج مغزی آرامی به اسم « دلتا» در مغز ایجاد می‌شوند.مرحله چهارم، خواب عمیق مرحله آخر كه به‌مدت ‌ ۳۰ دقیقه آخر این پنج مرحله اتفاق می‌افتد، مرحله خواب عمیق است. در مردم مبتلا به خوابگردی، بیمار در این فاز از خواب شروع به خوابگردی می‌كند. بدین جهت هم هیچ‌كدام از مردم خوابگرد از این كار خود اطلاع ندارند. چون مغز در مرحله خواب عمیق است.

مرحله چهارم، خواب عمیق

مرحله آخر كه به‌مدت ‌ ۳۰ دقیقه آخر این پنج مرحله اتفاق می‌افتد، مرحله خواب عمیق است. در مردم مبتلا به خوابگردی، بیمار در این فاز از خواب شروع به خوابگردی می‌كند. بدین جهت هم هیچ‌كدام از مردم خوابگرد از این كار خود اطلاع ندارند. چون مغز در مرحله خواب عمیق است.

مرحله پنجم؛ حركت تند چشم‌ها در حالت خواب(REM)

در این قسمت کار با اینكه مغز درمقایسه با مراحل قبل‌ هوشیارتر است‌ با اینحال عضله‌های بدن در حالت كاملا آرام قرار دارند. خواب دیدن در همین مرحله اتفاق می‌افتد. به این دلیل كه فعالیت مغز به توجه به قرار گرفتن در فاز خواب عمیق، بیشتر است. در این قسمت کار ماهیچه‌ها در حالتی شبیه به ‌ فلج شدن قرار دارند.

برای شما هم جالب است؟ :  سنگ پا بزنید، قد بلند شوید!

چرا گاهی مغز پایین بار خواب نمی‌رود؟

هوشیاری مختل‌كننده

حتما اتفاق افتاده با خودتان كنفرانس بگذارید! یعنی اینكه مسائل را در فکر‌تان تجزیه و بررسی كنید؛ انگار كه با خودتان حرف می‌زنید. خیلی مواقع وقتی تصمیم می‌گیرید كه بخوابید، ذهن درمقایسه با مسائل پیش‌آمده هنوز هوشیار است و نمی‌تواند از تجزیه و بررسی آن دست بردارد. از اینرو با اینكه تلاش می‌كنید بخوابید با اینحال توی سرتان غوغاست و انگار یك لشگر درحال بحث و گفت‌وگو در مغزتان هستند.

عصبانیت

قرار گرفتن در شرایط سكوت و سكون قبل از خواب، ذهن را به سوی تمركز روی اتفاقات منفی طول روز، تجزیه و بررسی شرایط و اتفاقات و با این وجود خوددرگیری ذهنی و نبرد ذهن می‌برد. از اینرو مغز، امكان ورود به فاز خواب را نداده و به توجه به خستگی جسمی، خواب‌مان نمی‌برد.

كاهش ضریب خواب به‌دلیل سن

برخی از پژوهش‌ها نشان می‌دهند تفاوت بوجود آمده در لب‌های مختلف مغز، دلیل ایجاد تغییراتی در مدت لحظه خواب و استراحت در كهنسالان می‌شوند.

تصمیم‌گیری

برنامه ریزی شده است تصمیم تازه ای در زندگی بگیرید. این ایده مطمئنا تأثیر جدی روی زندگی شما خواهد داشت. در چنین موقعیتی ممکن است تلاش كنید در لحظه خواب از فكر كردن به این مسئله بگریزید‌ با اینحال ناخودآگاه ذهن شما نمی‌تواند مسئله را فراموش كند. از اینرو یكی از دلایل بی‌خوابی شما، همین مسئله یعنی فكر كردن به اتفاق و تصمیم تازه در زندگی حتی به شكل ناخودآگاه است.

وقتی خیلی خسته‌اید

زمانی كه جسم بیش از اندازه خسته بوده ‌ یا اینكه ساعت از لحظه خواب معمول قبلی باشد، بی‌خوابی به سرمان می‌افتد.

 

 اگه خواب راحت میخواهید، بخوانید

خاطرات مغشوش

گاهی ذهن به‌دلیل مواجهه با شرایط، اتفاقات و… خاطراتی در فکر از نو زنده می‌شوند. زنده شدن از نو این خاطرات دلیل اکتیو شدن ذهن و ایجاد اختلال خواب می‌شوند.

حرف‌ها تكرار می‌شوند

لب گیجگاهی مغز، بخش مرتبط با تكلم و تجزیه و بررسی زبان است. گاهی وقتی حرفی دلیل آزار شما یا ایجاد شادی و نشاط در شما شود، این بخش از مغز اکتیو شده و با تجزیه و بررسی مسئله و حرف‌های پیش آمده، خواب را از چشم شما می‌دزدد.

یادآوری خاطرات

هیپوكامپ- كه ساختاری شبیه به ‌‌ماه داشته و در لُب گیجگاهی مغز قرار دارد- این بخش زمانی كه مغز با اتفاقات تازه مواجه شود، اکتیو شده و شروع به بررسی آنها می‌كند؛ به‌ویژه اگر اتفاقات تازه ریشه در خاطرات ما داشته باشند.

بی‌خوابی به جسم چه آسیب‌هایی می‌زند؟

به‌طور معمول مردها با قرار دادن دو انگشت پایین سر و خانم‌ها با قرار دادن چهار انگشت پایین سر می‌خوابند.

گردن درد

یكی از اثرات بدخوابی، خم شدن گردن به سوی داخل است. در لحظه بدخوابی، اصطلاحا جمع شدن بدن به سوی داخل از سر اتفاق می‌افتد. علاوه براینكه ممكن است برای تغییر شرایط و تلاش برای خواب به شكم روی تشك دراز بكشید. این حالت هم به گردن آسیب می‌رساند. از اینرو در شرایط بی‌خوابی حواس‌تان به گردن‌تان باشد. سر را طوری روی بالش قرار دهید كه كاملا در راستای ستون فقرات قرار گرفته و گودی گردن با حجم بالش پر شود.

برای شما هم جالب است؟ :  کیست ها چه بلایی سرمان می آورند؟

دست را پایین سر بگذارید

وقتی فكر و خیال به سرمان می‌زند، یا طاق باز می‌خوابیم و به فكر فرو می‌رویم یا اینكه به پهلو خوابیده و در خودمان جمع می‌شویم. پریدن آب در گلو، نفس كشیدن ناگهانی و ایست ناگهانی تنفس ممكن است در این شرایط اتفاق بیفتد. از اینرو خوب است دست را به شكل یك توپ تنیس كوچك پایین سر قرار دهیم تا از این حیث عملكرد راه‌های هوایی در زمانی كه به پهلو خوابیده‌ایم، شكل بهتری پیدا كند.

ریفلاكس معده

وقتی به پهلو خوابیده و به‌دلیل اضطراب و بی‌خوابی در خودتان جمع می‌شوید، پاها به معده فشار آورده و دلیل ایجاد اختلال در عملكرد معده می‌شوند. اگر قبل از خواب هم پرخوری كرده باشید كه این تأثیر چند برابر است. از اینرو به شكل صحیح بخوابید. به پشت دراز بكشید و سعی كنید به معده و دیگر اجزای ابزار گوارش فشار وارد نكنید.

فشار به پا

در حالت بی‌خوابی و اضطراب معمولا ماهیچه‌های كل بدن منقبض می‌شوند. با اینحال برخی قسمت‌ها مانند مچ و كف پا، گردن، مچ دست‌ها و كف آنها بیشتر درمعرض انقباض و آسیب قرار دارند. التهاب و تورم مچ و كف پا، گرفتگی تاندون‌ها، ناتوانی در راه رفتن بعد از بلند شدن از تختخواب و… همگی ناشی از بی‌خوابی، اضطراب و انقباض عضلات است. از اینرو سعی كنید تحت این شرایط هم، كف پاها را به شكل خوب قرار دهید. پاشنه باید با تشك زاویه نود درجه بسازد.

درد شانه‌ها

در حالت جمع شدن در خود، شانه‌ها نیز بسیار خوب به سوی داخل بدن كشیده شده و همین مسئله دلیل درد و آسیب به شانه‌ها می‌شود. درصورت تكرار این مسئله، شكل طبیعی شانه‌ها دچار آسیب می‌شود. از اینرو سعی كنید بالش یا متكایی را بغل كنید تا شانه‌ها در هیچ شرایطی بیش از اندازه به سوی داخل كشیده نشده و دچار آسیب نشوند.

پشت درد

طبیعی است وقتی مانند بید مجنون! به سوی داخل تاب برمی‌دارید، دچار كمر و پشت درد شوید. شكل درست خوابیدن، به شكل طاق باز است. هر فكر و خیالی هم كه دارید، به همین شكل به آن هزینه کنید! اگر دچار كمر درد مزمن هستید، بالش كوچكی را در گودی كمر قرار دهید تا با پر شدن آن به كمر آسیب نرسد.

اگر نمی‌توانید طاق باز بخوابید، وقتی به پهلو می‌خوابید حتما بالشی را بین زانوها قرار دهید. علاوه براینكه دست یا متكایی را برای تكیه كردن قسمت بالای بدن، حایل كنید. از این حیث به عضله‌ها فشار كمتری وارد می‌شود.

برای شما هم جالب است؟ :  راه‌های درمان سریع «سردرد»

اگر عادت به خوابیدن به شكم دارید، اولا سر را از قسمت گونه روی بالش قرار دهید. قرار دادن چانه، همانطور كه اشاره شد، دلیل آسیب به گردن می‌شود. علاوه براینكه دست‌ها را كنار بالش به سوی بالا قرار دهید. پایین شكم، فاصله بین پاها تا ناف، بالش قرار دهید.

 

 اگر خواب راحت میخواهید، بخوانید

۸ حركت آرام‌تنی قبل از خواب

حركت كودك

دو زانو روی زمین بنشینید. سپس به آرامی از ناحیه كمر به سوی جلو خودتان را بكشید و دست‌ها را دراز كنید و سر را بین دو دست قرار دهید. یك دقیقه به این حالت بمانید و بعد به حالت اول بازگردید.

حركت گربه

همانطور كه دو زانو روی زمین نشسته‌اید؛ به جلو خم شوید. دست‌ها را روی زمین، مقابل‌تان قرار دهید. سپس بدن را از ناحیه شكم به داخل بكشید. یك دقیقه صبر كنید و از نو به حالت اول بازگردید. این كار را چند بار تكرار كنید.

خم شدن به سوی جلو

روی زمین نشسته و پاها را دراز كنید.به سوی جلو خم شوید تا قادر باشید با دست، پنجه پاها را بگیرید. ۳۰ثانیه به این حالت بمانید و بعد به حالت اول بازگردید. اگر احساس كردید به كمر فشار وارد می‌شود، الزامی به گرفتن پنجه پاها نیست. همین كه به سوی جلو بدن را كشش بدهید، كافی است.

استراحت نهایی

روی زمین به پشت دراز بكشید. همه عضله‌ها را شل كنید. یك دقیقه به این حالت بمانید. بعد بدن را منقبض و از نو عضله‌ها را رها كنید. این حركت را به تعداد دلخواه انجام دهید.

حركت مجسمه

در همان حالت دو زانو بمانید. دست‌ها را روی پاها قرار دهید. یك دقیقه به این حالت بمانید.

حركت گاو

بعد از حركت گربه، به همان حالت، بدون كشش دادن شكم به سوی داخل، بمانید. برای این حركت، باسن را كمی به سوی بالا ببرید. به شكلی كه كمر به داخل تاب بردارد. یك دقیقه به این حالت بمانید. سپس به حالت عادی بازگشته و این حركت را چندبار تكرار كنید.

حركت كبری

به شكم روی زمین دراز بكشید. اكنون به آرامی و با كمك دست‌ها قسمت جلوی بدن را از زمین بلند كنید. حواس‌تان باشد كه دست‌ها از آرنج خم شوند. ۳۰ثانیه به این شكل بمانید و بعد به حالت اول بازگردید. این حركت را به تعداد دلخواه انجام دهید.

حركت پاها بالا

به همان شكلی كه روی زمین دراز كشیده‌اید، دو پا را به هم چسبانده و بالا ببرید. ۳۰ثانیه به همان شكل نگه دارید و از نو به حالت اول بازگردید. این حركت را نیز به تعداد دلخواه انجام دهید.

لینک

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات