کد خبر : 36463
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۳
9 views بازدید

این فیلم ها را قبل از «دانکرک» مشاهده نمائید!

این فیلم ها را قبل از «دانکرک» مشاهده نمائید! نوشته ای ست که در خبرگزاری ها در باب سینما پخش شده است . امیدواریم در بیشتر مواقع با ایران پی پر همراه باشید. تارنما مجله دیجی کالا: چند هفته‌ای است که دانکرک (Dunkirk) فیلم تازه کریستوفر نولان در ایالات متحده آمریکا شروع به اکران کرده و مورد استقبال و تمجید منتقدین قرار گرفته است. در […]

این فیلم ها را قبل از «دانکرک» مشاهده نمائید! نوشته ای ست که در خبرگزاری ها در باب سینما پخش شده است . امیدواریم در بیشتر مواقع با ایران پی پر همراه باشید.

تارنما مجله دیجی کالا: چند هفته‌ای است که دانکرک (Dunkirk) فیلم تازه کریستوفر نولان در ایالات متحده آمریکا شروع به اکران کرده و مورد استقبال و تمجید منتقدین قرار گرفته است. در عین حال بررسی فیلم‌های پرفروش باکس‌آفیس در هفته‌های قبلی هم نشان می‌دهد که تازه ترین فیلم نولان برای دو هفته پشت سر هم بعد از شروع اکران در صدر جدول فیلم‌های پرفروش قرار داشت و در هفته جاری هم (هفته سوم) دومین فیلم پرفروش سینماهای آمریکا بود.

در این مقاله ۱۰ فیلم سینمایی مهم را بررسی کرده‌ایم که تماشای آن‌ها برای بهتر دیدن و درک کردن فیلم دانکرک الزامی به چشم می آیند. برخی از این فیلم‌ها مستقیما مورد استقبال نولان بوده و این کارگردان از تاثیر این فیلم‌ها بر دانکرک سخن گفته است. تعداد دیگری از فیلم‌های این لیست از شاهکارهای تاریخ سینما در عرصه فیلم‌های جنگی به حساب می‌آیند و مطمئنا باید قبل از دیدن فیلم نولان، آن‌ها را هم دیده باشید.

۱- در جبهه غرب خبری نیست

فیلم سینمایی ستایش‌شده و اسکارگرفته‌ی «در جبهه غرب خبری نیست» (All Quiet on the Western Front) در سال ۱۹۳۰ ساخته شد. این ساخته لوییس مایلستون کارگردان مولداویایی تبار زاده آمریکا یکی از فیلم‌های بنیادی تاریخ سینما در عرصه توصیف جنگ است. کریستوفر نولان اعتقاد دارد شدت و وحشت موجود در جنگ جایی بهتر از فیلم «در جبهه غرب خبری نیست» به نمایش در نیامده است.

 

«در جبهه غرب خبری نیست» روایتگر سرنوشت تعدادی نوجوان آلمانی است که معلم‌شان آن‌‎ها را قانع کرده برای کمپانی در جنگ جهانی اول ثبت اسم کنند. فیلم در طول بسط این روایت، تجربه این نوجوانان را از حضور در میدان نبرد نشان می‌دهد.

این فیلم که به طرز ممتازی کارگردانی شده و از کارهای مهم سینمای آمریکا در دهه ۳۰ میلادی است برای درک جنگ و سختی‌های آن ضروری به ذهن خطور میکند.


۲- نبرد الجزیره

«نبرد الجزیره» ( The Battle of Algiers) فیلمی جنگی کالا سال ۱۹۶۶ است که به وسیله کارگردان ایتالیایی جیلو پونته‌کوروو ساخته شده. فیلم که کالا مشترک کشورهای ایتالیا و الجزایر است روایتگر جنگ مردم الجزایر با نیروهای دولت فرانسه در دهه پنجاه میلادی است؛ نبردهایی که برای رهایی از استعمار و سلطه فرانسه در شمال آفریقا اتفاق افتاد. در سال ۲۰۱۲ و بعد از رای‌گیری مجله سایت اند ساوند از کارگردانان و منتقدین مطرح سینمایی، این فیلم با اسم ۴۸ مین فیلم به اشتراک ۲۵۰ فیلم برتر تمام تاریخ سینما انتخاب شد. نمایش این فیلم که در دوران خود بسیار جنجالی بود تا ۵ سال بعد از تولید آن در کشور فرانسه ممنوع بود.

برای شما هم جالب است؟ :  خبر ازدواج این خانم مجری شبکه خبر (تصویر)

 

10 فیلم مهمی که باید قبل از تماشای دانکرک ببینید

نبرد الجزیره، برنده شیر طلایی جشنواره ونیز از لحاظ نولان فیلمی است که تاریخ مصرف ندارد و روایت واقع‌گرایانه آن بر مخاطب موثر است. این فیلم که با اسم یکی از بهترین فیلم‌های تاریخ سینما به اشتراک فیلم‌های جنگی مطرح شده است و عموم تماشاگران را طی دهه‌ها با خود همراه کرده، یکی از فیلم‌هایی است که حتما باید قبل از دیدن تازه ترین فیلم کریستوفر نولان دیده باشید.

 


۳- نجات سرباز رایان

«نجات سرباز رایان» (Saving Private Ryan) یکی از بهترین فیلم‌های استیون اسپیلبرگ، ماجرای ۸ سرباز آمریکایی است که قصد دارند یک سرباز چترباز را نجات دهند. یکی از صحنه‌های درخشان فیلم، صحنه مشهور به Omaha Beach است. این صحنه با اسم یکی از واقع‌گرایانه‌ترین صحنه‌های جنگی در تاریخ سینما شهرت دارد.

 

10 فیلم مهمی که باید قبل از تماشای دانکرک ببینید 

 

به باور برخی از صاحبنظران این صحنه ۲۴ دقیقه‌ای یقینا بزرگترین دستاورد هنری اسپیلبرگ است. این فیلم که برنده ۵ جایزه اسکار شده از سری فیلم‌های جنگی است که با اسم یک سینمادوست به هیچ عنوان نباید از دستش بدهید.

 


۴- غلاف تمام‌فلزی

«غلاف تمام‌فلزی» (Full Metal Jacket) یکی از تازه ترین فیلم‌های استنلی کوبریک پیرامون یک گروه از سربازان آمریکایی است که برای کمپانی در جنگ ویتنام کامل میشوند و در مسیر پیشرفت قصه با تجربه ترسناک این نظامیان لحظه حضور در این جنگ آشنا می‌شویم.

 

10 فیلم مهمی که باید قبل از تماشای دانکرک ببینید
 

این فیلم یک سال بعد از فیلم موفق «جوخه» (Platoon) ساخته الیور استون روی پرده آمد و در شروع تا حدی پایین سایه این فیلم قرار داشت با اینحال در گذر لحظه خود را با اسم چنان فیلم موثری معرفی کرد که هم اینک در مقایسه با فیلم جوخه از شهرت بیشتری دارا است. برخی از صاحبنظران اعتقاد دارند استنلی کوبریک از نمونه کارگردانانی است که بر شیوه‌های کاری کریستوفر نولان در سینما اثر گذار بوده است.

 


۵- مزد ترس

یکی از بخش‌های مهم سینمای نولان تعلیقی است که این کارگردان در اغلب فیلم‌های خود از آن سود می‌برد. در حقیقت تعلیق در کارهای نولان صرفا با اسم بخشی از یک ژانر سینمایی استفاده نمی‌شود حتی از روش آن واکنش‌های تماشاگران هم کنترل می‌شود.

 

10 فیلم مهمی که باید قبل از تماشای دانکرک ببینید

«مزد ترس» (The Wages of Fear) فیلمی است ویژه در تاریخ سینما. فیلمی که نخل طلای کن و خرس طلای جشنواره فیلم برلین را ازان خود کرد.

برای شما هم جالب است؟ :  10 فیلم تاریخی برتر سینما که حقیقت را تحریف کرده اند

فیلم پیرامون چهار مرد است که قصد دارند یک محموله نیتروگلیسرین را به یک میدان نفتی در جنگل‌های جنوبی آمریکا برسانند. در طول فیلم با بالا گرفتن تضاد میان شخصیت‌ها، تنش و احساس اینکه مرگ شدیدا نزدیک است بر محیط فیلم غالب می‌شود. مزد ترس اثر آنری-ژرژ کلوزو یک نمونه فوق‌العاده از فیلم‌های پرتعلیق در تاریخ سینما است.


 

۶- طمع

«طمع» (Greed)، شاهکار اریش فن اشتروهم کارگردان آمریکایی- اتریشی است. فیلمی صامت از اعماق تاریخ سینما (ساخته سال ۱۹۲۴) که ورژن اصلی‌اش ۷ ساعت و ۴۲ دقیقه بود با اینحال نهایتا در شکل یک فیلم ۲ ساعت و ۲۰ دقیقه‌ای به نمایش سود.

 

10 فیلم مهمی که باید قبل از تماشای دانکرک ببینید

فیلمی که یکی از نمونه‌های درخشان و ابتدایی تاریخ سینما در جریان‌گویی از روش تصویر است. نولان اعتقاد دارد فیلم طمع از نمونه‌هایی است که قابلیت ها یک جریان‌گویی ناب تصویری را جستجو و کشف می‌کند. مسیری که ایشان بعد از سال‌ها پیشرفت سینما، در دانکرک دنبال کرده است.

در فیلم طمع جریان یک دندان‌پزشک و همسرش را دنبال می‌کنیم که بعد از دوره‌ای از زندگی و مبدل شدن به افرادی بی‌نهایت طمع‌کار زندگی‌شان را ویران می‌کنند.


۷- خبرنگار خارجی

نولان از این فیلم آلفرد هیچکاک یاد کرده و گفته است در دانکرک از صحنه غرق شدن هواپیمای فیلم خبرنگار خارجی (Foreign Correspondent) الهام گرفته است. نولان در یک گفتگو با موسسه فیلم بریتانیا گفته است هیچ تلاشی برای ایجاد تعلیق سینمایی و قصه‌گویی تصویری بدون وجود هیچکاک کامل نمی‌بود.

 

10 فیلم مهمی که باید قبل از تماشای دانکرک ببینید

این تریلر جاسوسی ماجرای یک خبرنگار آمریکایی را روایت می‌کند که از نیویورک به اروپا فرستاده می‌شود. این خبرنگار تصمیم گرفته است ماجرای یک توافق مخفی میان دو کشور اروپایی را کشف کند با اینحال شرایط از روند طبیعی خود خارج شده و این خبرنگار بهمراه یک زن تلاش می‌کنند گروهی از جاسوس‌ها را شناسایی کنند.

هیچکاک در خبرنگار خارجی سری‌ای از ژانر‌ها را در خدمت گرفته و با آن‌ها بازی می‌کند. فیلمی با دیالوگ‌های هوشمندانه و بطور کلی سرگرم‌کننده.

 


۸- خط باریک سرخ

در سال ۲۰۱۱ بود که اسم ترنس مالیک کاگردان فیلم «خط باریک سرخ» (The Thin Red Line) سر زبان‌ها افتاد. ایشان در آن سال موفق شد بخاطر فیلم دیگرش «درخت زندگی» (The Tree of Life) نخل طلای جشنواره کن را بدست آورد. در چنین موقعیتی مالیک کارگردان بزرگی است که در چند دهه قبلی فعالیت‌های گزینشی و محدودی داشته.

 

10 فیلم مهمی که باید قبل از تماشای دانکرک ببینید

مالیک خط باریک سرخ را در سال ۱۹۹۸ و بعد از ۲۰ سال دوردستی از سینما تولید. فیلم که از لحاظ تاریخی داستانی مرتبط با جنگ جهانی دوم و ماجرای مبارزه سربازان آمریکایی با سربازان ژاپنی برای در هم شکستن تازه ترین مقاوت‌های ارتش ژاپن است.

برای شما هم جالب است؟ :  «رودخانه بادی» ؛ ردیابی قاتل در انبوهی از برف و یخ

فیلم بیش از آنکه پیرامون جنگ باشد پیرامون احساسات پیچیده رزمندگان است و همین هم اثر را به نمونه‌ای دارای اختلاف و به‌یادماندنی در سینمای جنگی بدل کرده است.

بسیاری از منتقدین باور دارند که خط باریک سرخ بی تردید یکی از بهترین فیلم‌های جنگی تمام دوران‌ها و یکی از بهترین کارهای ترنس مالیک است. دیدن این نمونه‌های ناب از سینمای جنگ مطمئنا قبل از دیدن اثر آخر نولان ضروری به ذهن خطور میکند.


۹- اکنون آخرالزمان

«اکنون آخرالزمان» (Apocalypse Now) از نگاه برخی از منتقدین شاهکار فرانسیس فورد کاپولا و از لحاظ برخی دیگر، اثری است که نتوانست به اندازه «پدرخوانده» بدرخشد. این فیلم پر سر و صدا، ماجرای سروان بنجامین ویلارد را دنبال می‌کند که باید در طول جنگ ویتنام برای انجام ماموریتی به جنگل‌های کامبوج برود و سرهنگ کرتز را که می‌گویند دیوانه شده بکشد.

 

10 فیلم مهمی که باید قبل از تماشای دانکرک ببینید

کاپولا این اثر را در سال ۱۹۷۹ و با اقتباس از کتاب دل تاريکي اثر جوزف کنراد تولید. همان سال اکنون آخر الزمان موفق شد همراه با فیلم «طبل حلبی» نخل طلای جشنواره کن را به چنگ آورد.

به هر حال این نمونه که از لحاظ برخی از منتقدین شاهکاری در هماهنگی صدا، تصویر و بازی بازیگران محسوب میشود فیلمی است که باید قبل از دیدن فیلم‌های جنگی این ایام مانند دانکرک، دیده شود.


 

۱۰- بیا و ببین

«بیا و ببین» (Come and See) ساخته الم کلیموف کارگردان روس در نگاه بسیاری از منتقدین با اسم بهترین فیلمی شهرت دارد که در طول تاریخ سینما پیرامون جنگ ساخته شده. فیلم که محیط رعب‌آور، یاس‌برانگیز و تلخ جنگ جهانی دوم را نشان ‌می‌دهد تلاش می‌کند مخاطب را با وجوهی پیشتر ناشناخته از این جنگ آشنا کند.

 

10 فیلم مهمی که باید قبل از تماشای دانکرک ببینید

بیا و ببین روایتگر ماجرای پسری نوجوان است که بعد از پیدا کردن یک اسلحه به نیروهای شوروی می‌پیوندد و علیه آلمان‌ها می‌جنگد. فیلم با ترکیب صدا و عکس ها خلاقانه و ناب تلاش می‌کند تجربه‌ای تکان‌دهنده را برای مخاطب رقم بزند و با شرایطی که اسم آن نشان می‌دهد، دست تماشاگر را بگیرد تا «بیاید» و رنج‌های عظیمی که در آن تاریخ و آن جنگ بر مردم رفته است را «ببیند».

لینک

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات