کد خبر : 16769
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۱
11 views بازدید

این نوشیدنی ها همراه دارو خطرناک است

بخاطر ارزش مسئله سلامتی نوشته ” این نوشیدنی ها همراه دارو خطرناک است “را برای شما انتخاب کرده ایم. با امید به استفاده شما علاقه مندان گرامی ایران پی پر به این نوشته میپردازیم. این نوشیدنی ها همراه دارو خطرناک است   با استناد به تازه ترین خبرهایی که در سایتهای خبری پخش شده بر مطابق با بیان دکتر صالح‌پور، جذب عده ای داروها در […]

بخاطر ارزش مسئله سلامتی نوشته ” این نوشیدنی ها همراه دارو خطرناک است “را برای شما انتخاب کرده ایم. با امید به استفاده شما علاقه مندان گرامی ایران پی پر به این نوشته میپردازیم.

این نوشیدنی ها همراه دارو خطرناک است

 

با استناد به تازه ترین خبرهایی که در سایتهای خبری پخش شده بر مطابق با بیان دکتر صالح‌پور، جذب عده ای داروها در ابزار گوارش در محیط اسیدی بهتر خواهد بود. به نوعی مثال می‌توان به داروی کتوکونازول (ضدقارچ) اشاره نمود. از این جهت افرادی که دچار کاهش ترشح اسید معده هستند در جذب این دارو دچار سخت می‌شوند؛ درنتیجه نوشیدن مایعات اسیدی مانند آب‌پرتقال و نوشابه‌های گازدار بهمراه این دسته از داروها پیش نهاد می‌شود.

 

کتوکونازول، ایتراکونازول (ضد قارچ)، آتازاناویر( در درمان HIV)، سفپودوکسیم (آنتی بیوتیک)، انوکسازین (داروی آنتی باکتریال در درمان عفونت های مجاری ادراری) و دیپیریدامول (داروی ضد تجمع پلاکت) از نمونه داروهایی هستند که مصرف آنها با نوشیدنی‌های اسیدی بلامانع است.

 

با غذا این داروها را مصرف نکنید!
برخی داروها و مکمل‌ها با اینحال اگر بهمراه غذا مصرف شوند به‌طور چشمگیری جذب‌شان کاهش می یابد. دکتر صالح‌پور کارشناس تغذیه بیان می کند: «ازجمله این داروها می‌توان به داروهای ضدپوکی استخوان مانند آلندرونات و ایباندرونات اشاره نمود. برای نمونه می‌توان به مکمل آهن نیز اشاره نمود. این مکمل باید در فواصل بین وعده‌های غذایی و ترجیحا با شکم خالی بهمراه آب یا آب‌پرتقال (ویتامینC جذب آهن را گسترش می‌دهد) مصرف شود.

 

شاید دوست داشته باشید بدانید که جذب عده ای دیگر از داروها بهمراه غذا یا فورا بعد از آن گسترش می‌یابد؛ داروی ضد رتروویروس ساکیناویر (عمدتا برای درمان عفونت ویروس نقص ایمنی اکتسابی یا ویروس ایدز به کار می‌روند) و مکمل کلسیم از این دسته از داروها هستند.»

برای شما هم جالب است؟ :  دلایل افتادگی شانه و درمان آن

 

دور آب گریپ‌فروت خط بکشید!
دکتر سروش شمشیری و دکتر صالح‌پور هر دو بر این نظر هستند که عده ای ترکیبات ازجمله آهن، کلسیم و پروتئین برای جذب بیشتر، خوب است با ویتامین‌ها مصرف شوند؛ به این دلیل که ویتامین دلیل گسترش جذب این ترکیبات خواهد شد. با اینحال سوالی که امکان دارد بوجود بیایید این است که گریپ‌فروت یا آب گریپ‌فروت چگونه؟!

 

آیا می‌توان همزمان با مصرف داروها آن را نوشید؟! در جواب به این پرسش ضروری است بگوییم به‌طور کلی این میوه به دلیل دارا بودن ترکیباتی مانند  پتاسیم بسیار برای سلامت مفید است؛ با اینحال وقتی که پای مصرف دارو به میان می‌آید باید بسیار با احتیاط مصرف شوند از آنجاییکه گریپ‌فروت حاوی ترکیباتی است که دلیل مهار آنزیمی در بدن می‌شود و با این وجود تجزیه و دفع دارو به سخت خورده و میزان دارو در بدن گسترش یافته دلیل تشدید یا ایجاد عوارض جانبی دارو می‌شود. امکان دارد داروهایی که در این تداخل جای می‌گیرند زیاد باشند.

 

پیشتر چندین عدد از آنها را به شما معرفی می‌کنیم:
– برخی داروهای کاهنده فشار خون مانند نیفدیپین
– برخی داروهای کاهنده کلسترول مانند آدورواستاتین
– برخی داروهای ضداضطراب مانند بوپیرون
– برخی داروهای ضدآریتمی مانند آمیو دارون
– برخی داروهای ضدحساسیت مانند فکسوفنادین

 

برای پیشگیری از این تداخلات خوب است اگر میتوانید بروشور دارو را مطالعه کنید یا از دکتر و داروساز خود کمک بگیرید.

 

آیا مصرف شیر با دارو مجاز است؟
 شیر شامل مواد معدنی مانند کلسیم و منیزیم است که با برخی داروها و چندین عدد از آنتی‌بیوتیک‌ها یک ترکیب غیرقابل حل شدن ایجاد می‌کند و درنتیجه جذب و اثربخشی این ترکیبات را دچار سخت می‌کند. بسیاری از افرادی که مشکلات گوارشی و معده دارند، آنتی‌بیوتیک‌ها را با شیر مصرف می‌کنند تا دچار سخت معده نشوند، با اینحال این کار امکان دارد بر روند جذب و خاصیت دارویی قرص تاثیر منفی داشته باشد و این رفتار اساسا اشتباه است؛ به‌همین دلیل پیش نهاد می‌کنیم این مردم دارو را با معده خالی به هیچ عنوان مصرف نکرده و بهمراه غذا آن را مصرف کنند.

برای شما هم جالب است؟ :  چرا هر ورزشی میکنم به وزن دلخواهم نمیرسم؟

 

با کدام دارو چای نخورید؟
به‌طور کلی مصرف داروها با قهوه و چای پیش نهاد نمی‏شود. دکتر صالح‌پور بیان می کند: «چای حاوی کافئین و تانن است. عده ای داروها منجر به تشدید اثرات کافئین در بدن (گسترش ضربان قلب، گسترش فشارخون و…) می‏شوند و عده ای دیگر سرعت کلیرانس کافئین را کاهش می‏دهند.  مضاف بر اینکه تانن موجود در چای با آهن موجود در موادغذایی یا مکمل‏ها باند شده و از جذب آن جلوگیری می‏کند.» دکتر شمشیری پیشتر اضافه می‌کند:

 

غیر از مسئله جذب باید به این نکته توجه داشت که آنتی‌بیوتیک‌هایی مانند سیپروفلوکساسین و خانواده کینولون‌ها جزء داروهایی هستند که منع مصرف با چای و قهوه دارند چراکه دلیل گسترش اثرات جانبی می‌شوند. آلپرازولام دیازپام، کلونازپام و کاربامازپین (داروی ضدتشنج) هم نباید با چای مصرف شوند چون اثرشان کاهش می‏یابد.

 

سایمتیدین دلیل گسترش اثرات جانبی کافئین موجود در چای شده و چای دلیل گسترش اثرات داروی اعصاب کلوزاپین می‏شود و در تجزیه دارو تداخل ایجاد می‏کند. با برخی داروهایی که برای آسم مصرف می‌شوند هم چای نباید نوشیده شود، به این دلیل که دلیل تحریک قلب و مشکلات قلبی خواهد شد.
اسامی داروهایی که نباید با ترکیبات کافئین‌دار مصرف شوند:

 

 cimetidine Tagamet:  دارویی است که برای مشکلات و ناراحتی های معده از نمونه تولید بسیار اسید معده مصرف می‌شود.
 quinolone antibiotics : این دسته از داروها برای درمان بیماری‌های باکتریایی و عفونت‌های جدی و بیمارستانی مصرف می‌شوند. به علاوه از طرف دیگر اگر بدن درمقایسه با آنتی‌بیوتیک‌های دیگر مقاوم شده باشد، می‌توان از این آنتی‌بیوتیک استفاده کرد.

برای شما هم جالب است؟ :  اعمال مهم لحظه پیچ خوردگی قوزک پا

 

ciprofloxacin Cipro: برای درمان عفونت‌های باکتریایی، انواع مختلف طاعون و سیاه‌زخم استفاده می‌شود.  ( norfloxacin (Noroxin این آنتی بیوتیک پایین شاخه‌ای از آنتی‌بیوتیک‌های( quinolone antibiotics) ‌هستند و برای درمان عفونت‌های ویروسی مانند آنفلوآنزا کاربری دارد.
floxacin Floxin: برای درمان عفونت‌های باکتریایی پوست، ریه، پروستات و مجاری ادرار (مثانه و کلیه) مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

 

دوغ را فراموش کنید
دوغ هم اثراتی شبیه به شیر داشته، از این جهت بهره برداری از آن هم پیش نهاد نمی‏شود. دکتر صالح‌پور در باب مصرف دوغ بر این نظر است: دوغ حاوی کلسیم است که عده ای داروها با اتصال به آن از جذب کلسیم جلوگیری می‏کنند؛ پس به‌طور کلی آب گزینه بهتری درمقایسه با دیگر نوشیدنی‌هاست.

 

تداخل دارویی را جدی بگیرید
دکتر شمشیری، داروساز درمورد مصرف دارو بهمراه عرقیات گیاهی بیان می کند: درمورد تداخلات عرقیات گیاهی بررسی‌های کمی انجام شده است. ولی باید گفت پیش نهاد می‌شود عرقیات گیاهی با فاصله از دارو نوشیده شوند تا از موارد ناخواسته جلوگیری شود؛ مثلا داروهایی که به نوعی ضدریفلاکس اسید معده هستند نباید با عرق نعناع استفاده شوند یا داروهای آرامبخش نباید با عرقیجاتی که چنین اثری دارند، مصرف شوند چون امکان دارد اثرات یکدیگر را تشدید کنند که معمولا نتیجه خوبی در پی نخواهد داشت.

 

برای گسترش کیفیت سلامت جامعه میتوانید نوشته این نوشیدنی ها همراه دارو خطرناک است را برای دوستان خود بفرستید. برای راحتی این امر ابزارهایی در پایین برای شما آورده شده است.

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات