کد خبر : 32257
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۰:۰۶
7 views بازدید

بالاخره تلگرام وارد ایران خواهد شد یا نه؟

مقاله پیش روتحت عنوان بالاخره تلگرام وارد ایران خواهد شد یا نه؟ در دسته مقالات مرتبط با شبکه جهانی وب قرار داشته و میتواند مورد استقبال شما علاقه مندان قرار گیرد. خواندن این مقاله را به شما پیش نهاد میکنیم. روزنامه هفت صبح – فرید عطارزاده، محمدجواد ترابی: «وزیر ارتباطات: سرورهای تلگرام به ایران منتقل شد»، «مدیر کل تلگرام: هیچ کدام از سرورهای تلگرام (یا […]

مقاله پیش روتحت عنوان بالاخره تلگرام وارد ایران خواهد شد یا نه؟ در دسته مقالات مرتبط با شبکه جهانی وب قرار داشته و میتواند مورد استقبال شما علاقه مندان قرار گیرد. خواندن این مقاله را به شما پیش نهاد میکنیم.

روزنامه هفت صبح – فرید عطارزاده، محمدجواد ترابی: «وزیر ارتباطات: سرورهای تلگرام به ایران منتقل شد»، «مدیر کل تلگرام: هیچ کدام از سرورهای تلگرام (یا هر سروری با معلومات شخصی مصرف کنندگان ما) به ایران منتقل نشده و آنجا نصب نخواهدشد.»

این دو خبر متناقض روز قبلی به فاصله زمانی کوتاهی از یکدیگر پخش شدند و باز هم بحث و حدسیات هایی در باب سرنوشت تلگرام پخش شد. سرگذشت تلگرام و وزارت ارتباطات بیش از هر چیز به یک وصلت اجباری شبیه به است. دو طرف به مزایای این رابطه آگاهند با این وجود همان شکلی که می دانند که دل شان با این وصلت که خیلی هم با هم «جور» نمی شود، نمی رود.

هفته پیش بود که سیل عظیمی از خبرها در باب تلگرام پخش شده بود. معاون وزیر ارتباطات و تکنولوژی معلومات در حاشیه الکامپ  گفته بود: «با استناد به مصوبه شورای عالی محیط مجازی، کمپانی های بین المللی که می خواهند در ایران کار کنند باید سرورشان به داخل ایران بیاید که برای این کار به آنها لحظه و فرصت می دهیم و بهدلیل همین الزام تلگرام پذیرفته که بیاید، اگر اینطور نباشد مشمول سیاست های مصوب خواهندشد.»

 

 

نوشته ای که با واکنش پاول دوروف، مدیر و موسس تلگرام همراه شد: «خبر تایید نشده عجیبی دست به دست می شود مبنی بر اینکه تلگرام می خواهد سرورهایش را به داخل ایران منتقل کند.فرضیه ای که برای اپلیکیشنی با محوریت حریم خصوصی نامعقول است.» ایشان حتی از مصمم بودن تلگرام در اخذ این ایده نوشت: «واضح است که تلگرام نمی تواند با استناد به سیاست های خود پیرامون حریم خصوصی مصرف کنندگان به چنین تقاضاهایی جواب مثبت دهد.

 

ما حریم خصوصی مصرف کنندگان خودمان را تحت هیچ خطری قرار نمی دهیم، حتی اگر این ایده دلیل مسدود شدن ما در عده ای کشورها شود. ترجیح می دهیم بازاری بزرگ را از دست بدهیم (همان شکلی که که در چین از دست دادیم) تا اینکه یک بایت از داده های خصوصی مصرف کنندگان مان را قربانی کنیم.»

با اینحال برخلاف این ادعا روز جمعه بود که تلگرام خبری از حضوری دارای اختلاف در خاورمیانه و کشورهایی مانند ایران داد. در متنی که تلگرام به روش رسمی پخش کرده بود مطرح شده که آنها قصد دارند «شبکه های تحویل محتوا (CDN) رمزنگاری شده» را به ایران و عده ای کشورهای خاورمیانه بیاورند… همه فکر می کردند این ماجراها تمام شده که روز قبلی صحبت های وزیر ارتباطات و مدیر تلگرام از نو تناقض ها را بیشتر کرد.

حاشیه ها به همین جا ختم نمی شود. روز قبلی مدیر تلگرام در باب برنامه های شبیه به تلگرام که به وسیله مردم ناشناس ساخته شده اخطار داد. برنامه هایی که با یک جست و جوی ساده متوجه می شویم سودهای بی شماری نصیب کاربرانشان می کنند و امنیت آن ها را به اخطار می ندازد. مسئله از چه برنامه ریزی شده است؟ سرورهای CDN چیست و با انتقال آن ها به ایران چه اتفاقی رخ می دهد؟ کدام کمپانی های اینترنتی محتمل است میزبانی این حجم عظیم از دیتا را پشتبیانی کنند؟

وزیر و مدیر چه گفتند؟

عده ای صحبت های وزیر ارتباطات و مدیر تلگرام که در روز قبلی مطرح شد را مرور می کنیم.

برای شما هم جالب است؟ :  10 ترفند برای گشت و گذار بهتر با مرورگر «مایکروسافت اج»

وزیر ارتباطات: «با این وجود جلساتی که با مدیران تلگرام داشتیم، عده ای از سرورهای این شبکه اجتماعی به کشور منتقل شده و برنامه ریزی شده است در زمانی نه چندان دور این تولیدکننده، شبکه توزیع یا انتقال محتوا یا CDNهای خود را نیز به ایران منتقل کند. مسئله ورود سرورهای تلگرام به کشور اقدام بزرگی است و امیدواریم مذاکراتمان با مدیران تلگرام، ادامه بیابد… عده ای با حرف های غیرتخصصی خود در به انجام رسیدن مذاکرات ما اختلال ایجاد کردند. اجازه بدهید تا ما گام به گام مذاکراتمان را پیش ببریم.»

مدیر تلگرام: «این معلومات نادرست است. هیچ کدام از سرورهای تلگرام (یا هر سروری با معلومات شخصی مصرف کنندگان ما) به ایران منتقل نشده و آنجا نصب نخواهدشد.»

کدامیک صحیح است؟ با شرایطی که پاول دوروف (مدیر تلگرام) در کانال تلگرامی خود نیز نوشته، به نظر می رسد مسئله ای که حاشیه ایجاد کرده، اختلاف در اصطلاح انتقال سرورهای تلگرام و CDNها و شبکه های انتقال محتواست. با اینکه به ذهن خطور می کند خود تلگرام هم اذعان کرده که از CDNهای ایران برای فایل ها و در جهت گسترش سرعت انتقال داده استفاده خواهدکرد، با اینحال بحث انتقال کامل سرورهای این تولیدکننده صحیح نیست.

 

بالاخره تلگرام به ایران می آید یا نه؟

کدام سرورها آن را میزبانی می کنند؟

به اشتراک این صحبت های متناقض یک نکته مهم حدودا فراموش شده است. چه کمپانی برنامه ریزی شده است میزبانی سرورهای CDN تلگرام را به عهده گیرد؟ مطمئنا انتقال چنین حجمی از معلومات نیاز به دیتا سنترهای پیشرفته و قابل اتکا دارد. وانگهی انتقال این سرورها کسب سود قابل توجه ای برای کمپانی میزبان خواهدداشت. تا اکنون مدیران وزارت ارتباطات در باب کمپانی میزبان این سرورها سکوت کرده اند با اینحال جمع بندی معلومات ما را به سه کمپانی می رساند.

پیرامون این مسئله مسعود سحرخیز کارشناس تکنولوژی معلومات بیان میکند: «هم اینک در ایران ۲۳ دیتاسنتر ثبت شده داریم. عده ای از آن ها در دست به بانک ها و عده ای نهاد و وزارتخانه هستند، با این وجود ظرفیت میزبانی از سرورهای تلگرام را ندارند و از آیتم‌های ممکن حذف می شوند. گزینه ها به حدود ۵ دیتاسنتر می رسد که به نظر می رسد گزینه اصلی وزارت ارتباطات کمپانی افرانت باشد. سال قبلی نیز که بحث انتقال سرورهای تلگرام مطرح شده بود به روشنی از افرانت با اسم آن اسم برده شده بود.

بزرگترین دیتاسنتر کشور را این تولیدکننده در سال قبلی افتتاح کرد و وزیر ارتباطات هم برای افتتاح آن رفته بود. از اینرو نشانه ها ما را به سوی این تولیدکننده می برد. افرانت از سال قبلی که این دیتاسنتر را اجرا کرده تا اکنون فعالیت مخصوصی نداشته و به نظر می رسد ظرفیت های سرورهای آن برای این موضوع تکمیل سازی شده اند.

 

دیتاسنتر دومگاواتی افرانت در فضایی به وسعت ۱۵۰۰ متر مربع شامل سالن های سرور و ابزارهای زیرساخت IT با ظرفیت بیست هزار سرور ابری و ذخیره سازی ۶ پتابایت معلومات احداث شده است. آیتم‌های بعدی ممکن پارس آنلاین و آسیاتک هستند با اینحال به دلیل آنکه ظرفیت های خود را روی برنامه های دیگری قرار داده اند و ظرفیت دیتاسنترهای آن ها نیز کمتر است برای این کار باید سرمایه گذاری مخصوصی انجام دهند.

با انتقال CDN چه اتفاقی می افتد؟

۱٫ کپی برابر اصل: شبکه تحویل محتوا یا همان CDN، در تعریف ساده آن، کپی  محتوای اصلی است که روی سرورهای اصلی قرار گرفته؛ این شبکه در فاصله نسبتا کم (درمقایسه با سرورها) از مصرف کنندگان قرار می گیرند و دسترسی آن ها به سرعتی بهتر را ممکن می کنند. بدین ترتیب که بسته های اطلاعاتی که قبل از آن تنها در مبدا و مقصد به کشورهای خاورمیانه مانند ایران می رسیدند، امکان ذخیره در شبکه های داخلی را می یابند.

برای شما هم جالب است؟ :  «بیت کوین» گران ترین پول دنیا، به ایران رسید

۲٫ معلومات رمزنگاری شده لو نمی رود؟ یکی از نگرانی های مصرف کنندگان لورفتن معلومات مرتبط به حریم شخصی آنان است. از جهت دیگر نهادهای ناظر دسترسی نداشتن برای نظارت بر محتوای تلگرام را باعث نگرانی می دانند. به هر حال تلگرام پایین بار پذیرش نظارت نرفته و این دفعه هم ذخیره اطلاعتش را تنها به روش رمزنگاری شده به داخل خاورمیانه می آورد.

 

آن طور که خود تلگرام شرح داده: «هر فایلی که به مراکز داده CDN ارسال می شود، با یک کلید خاص با بهره برداری از تکنولوژی CTR- 256- AES رمزگذاری می شود. CDN دسترسی به اطلاعاتی که ذخیره می کند ندارد، چرا که این کلیدها تنها در سرور MTProto (سرور رمزگذاری) اصلی و ابزار استفاده کننده ممکن هستند.» با این وجود باید اشاره نمود که قابل رمزگشایی و نفوذ نباشد، گرچه که تا این لحظه این سد نفوذناپذیر مطرح شده است.

۳٫ معلومات پاک نمی شوند؟ همان شکلی که که اشاره کردیم CDNها تنها یک کپی برابر اصل هستند. پاک شدن آنها، تنها دسترسی به محتوا را با تاخیر (به دلیل دورتر بودن سرورها) میسر می کند. تلگرام هم در همین باره نوشته: «همزمان با اینکه نقاط CDN تنها کپی های فایل رمزنگاری شده را ذخیره می کنند، فایل های منبع در سرورهای تلگرام ذخیره می شوند. استفاده کننده پیغام رسان اعلان دریافت فایل را از روش سرور تلگرام می گیرد. در صورتی که نقطه CDN فایل مورد نظر را به استفاده کننده نمی دهد، ایشان این فایل را مستقیما از سرور تلگرام دریافت خواهدکرد.

۴٫ اصلا چرا تلگرام چنین تصمیمی گرفته است؟ تلگرام مدعی شده است: «ما از سرورهای توزیع شده خود برای گسترش سرعت دانلود در جاهای بدون سانسور که در آنها آزادی بیان تضمین شده است استفاده می کنیم و حتی در آن جاهای نیز به آنها اعتماد نمی کنیم. با اینحال وقتی تلگرام در جاهای دیگر شدیدا پرطرفدار می شود، تنها قادر ایم روی CDNها تکیه کنیم که با آنها از نقطه نظر فنی مانند خدمات دهنده های شبکه جهانی وب (ISP) رفتار می کنیم و آنها تنها داده های رمزنگاری شده ای را که قادر به کشف رمز آن نیستند دریافت می کنند.

به خاطر این تکنولوژی، سرعت دانلود تصویر ها و فیلم هایی که به روش عمومی پخش می شوند در مناطقی مانند ترکیه، اندونزی، عربستان سعودی، هند، ایران و عراق نسبتا گسترش می یابد، بدون اینکه کمترین خدشه ای به امنیت وارد شود.»

مشخصا تلگرام با این ایده با یک تیر، دو نشان را زده است؛ هم به نحوی خواسته ایران را پذیرفته (گرچه تنها در ظاهر) و هم سرعت خدمات خود به مصرف کنندگان ایرانی را هم گسترش داده و از یک تهدید برای خود فرصت ساخته است.

 

بالاخره تلگرام به ایران می آید یا نه؟

۵٫ چه محتواهایی به این شبکه وارد می شوند؟ همان شکلی که که اشاره شد این شبکه کپی معلومات، برای دسترسی راحت تر مصرف کنندگان ممکن می شود و تنها محتواهای پرطرفدار در این شبکه جا دارند؛ تلگرام در شرح این ایده خودنوشته: «از ورژن ۴٫۲ تلگرام ما از CDN رمزنگاری شده برای ذخیره فایل های کانال های عمومی با بیش از ۱۰۰ هزار عضو خدمات رسانی می کنیم.» بدین ترتیب باید بیننده سرعت چشمگیر در بارگذاری محتواهایی با بیش از ۱۰۰ هزار عضو در زمانی نه چندان دور باشیم در چنین موقعیتی که امکان دارد در همین ایام CDNها در ایران اکتیو شده باشند و تاثیر خود را هم قرار داده باشند.

برای شما هم جالب است؟ :  راه و رسم مشهور شدن در اینستاگرام

۶٫ چه نفعی برای ایران دارد؟ از جهت ایمنی و با استناد به رمزنگاری تلگرام، حدودا این گزینه هیچ فایده مستقیمی دست کم برای نظارت ندارد. با اینحال در چرخه اقتصادی تکنولوژی ارتباطات ایران نمی تواند بی تاثیر باشد. حتما تلگرام برای کرایه این CDNها وارد مذاکره با قول های تکنولوژی ارتباطات ایران می شود و هزینه سنگینی را تقبل خواهدکرد، بدین ترتیب می توان انتظار داشت پول کلانی بدین ترتیب وارد کشور شود.

۷٫ واقعا ایران چنین بستری دارد؟ همزمان با اینکه تا پنج سال پیش سرورهای ایرانی در میزبانی سایت های کم حجم داخلی هم با مشکلاتی مواجه بودند، حال به خاطر افزایش بستر و ظرفیت ها، گویی حرفی برای گفتن دارند و تلگرام می تواند آغازگر بستری باشد که منفعت اقتصادی بالایی برای عرصه تکنولوژی معلومات ایران رقم می زند. CDNها آن نگرانی مدنظر نهادهای ناظر را رفع نمی کنند با این وجود به هر حال آمدن تگلرام به این سبک به داخل کشور، معامله ای برد-برد به حساب می آید.

اخطار به تلگرام های جعلی

تلگرام با اینحال حاشیه های دیگری هم داشت. یکی از مصرف کنندگان تلگرام در توییتر از پاول دوروف، موسس تلگرام پیرامون بهره برداری از برنامه های شبیه به این پیغام رسان مانند موبوگرام پرسید و گفت چرا اجازه  می دهید این نرم افزارها از سرور شما بهره ببرند؟ پاول دوروف در جواب این استفاده کننده به شکلی صریح گفت: «موبوگرام نرم افزاری است که در ایران ساخته شده و ارتباطی به ما ندارد و بسیار ناامن است، پیش نهاد می کنم از آن استفاده نکنید.» به علاوه از طرف دیگر استفاده کننده دیگری با ارسال توییتی از دوروف پرسید: «بسیاری از مصرف کنندگان به این خاطر از برنامه موبوگرام و برنامه های شبیه به استفاده می کنند که این برنامه های توانایی «روح» دارد.»

موسس تلگرام در جواب این استفاده کننده گفت: «توانایی روح خیلی زود از نرم افزارهای تلگرام غیررسمی حذف خواهندشد، چونکه این گونه توانایی ها حریم شخصی مردم را نقض می کنند.» منظور از توانایی روح چیست؟ عده ای برنامه ها مانند تلگرام فارسی، موبوگرام و… به وسیله مصرف کنندگان ایرانی ساخته شده اند که از محیط تلگرام استفاده می کنند با اینحال قابلیت ها بیشتری به مصرف کنندگان می دهند. یکی از آن ها توانایی روح است، قابلیتی که اجازه می دهد پیغام ها را سین کنید با این وجود تیک سین برای فرستنده پیغام ظاهر نشود.

این برنامه ها قابلیت های فراوان دیگری نیز دارند با اینحال مسئله آنجاست که هیچ کس تولیدکنندگان آن ها را نمی شناسد. نکته باورنکردنی تر آنکه عده ای این برنامه ها با هزینه ای تقریبا ۵ هزار تومان در «کافه مارکت» به فروش می رسند و تا اکنون در کل دو میلیون نفر آن را نصب کرده اند. ورژن های پولی این نرم افزارها تا اکنون تقریبا ۵۰۰ هزار نصب داشته است…

سایت خبری “ایران پی پر” امیدوار است مقالات علمی آن و از نمونه مقاله بالاخره تلگرام وارد ایران خواهد شد یا نه؟ مورد بهره برداری شما دوستان عزیز واقع شود. در بیشتر مواقع میتوانید دوستان خود را با ابزارهای سایت در باب این مقاله و مباحث دیگر سایت مطلع نمایید.

لینک

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات