کد خبر : 38072
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۲:۰۷
66 views بازدید

باورهای غلط در باب افسردگی

موضوعات روانشناسی در بیشتر مواقع مورد استقبال خواندگان عزیز ایران پی پر بوده است. مقاله ای داریم با اسم باورهای غلط در باب افسردگی که امیدواریم مورد قبول خوانندگان واقع شود. برترین ها – ترجمه از هدی بانکی: افسردگی یکی از شایع‌ترین بیماری‌های دنیاست. با اینحال هنوز باورها و عقاید اشتباهی در باب آن می باشد. افرادی که با افسردگی دست و پنجه نرم می‌کنند […]

موضوعات روانشناسی در بیشتر مواقع مورد استقبال خواندگان عزیز ایران پی پر بوده است. مقاله ای داریم با اسم باورهای غلط در باب افسردگی که امیدواریم مورد قبول خوانندگان واقع شود.

برترین ها – ترجمه از هدی بانکی: افسردگی یکی از شایع‌ترین بیماری‌های دنیاست. با اینحال هنوز باورها و عقاید اشتباهی در باب آن می باشد. افرادی که با افسردگی دست و پنجه نرم می‌کنند معمولا به خاطر برچسب‌هایی که به اختلالات روحی و روانی می‌خورد، با پیش‌ داوری‌هایی روبرو هستند. برای مبارزه با این قضاوت‌های نادرست و باورهای اشتباه، مهم است که حقایق مرتبط با افسردگی را بدانیم.

باور اشتباه: افسردگی، بیماری نیست

بسیاری از مردم به اشتباه گمان می نمایند افسردگی تنها یک ناراحتی و اندوه و حتی ضعف شخصیتی است. با اینحال در حقیقت، افسردگی یک اختلال پیچیده‌ی روحی است که عرصه‌های اجتماعی، روانی و بیولوژیکی دارد و به شیوه‌های گوناگون قابل درمان است. اگر شما هم فکر می‌کنید امکان دارد افسردگی داشته باشید، آن را نرمال تلقی نکنید و به پزشک مراجعه کنید. پزشک می‌تواند خدمات رسانی‌های ضروری جهت مدیریت بیماری‌تان را از شما به رفتار بیاورد.

 

 

باور اشتباه: داروهای ضد افسردگی، در بیشتر مواقع افسردگی را درمان می‌کنند

افسردگی قابل درمان است. پزشک شما امکان دارد داروهای ضد افسردگی برای‌تان تجویز کند که احتمالا بهمراه سیار مداخلات و شیوه‌های درمانی نیز خواهد بود. این داروها، روی مواد شیمیایی مغزتان اثر می‌گذارند و کمک می‌کنند مشکلات بیولوژیکی ریشه‌ای که می‌تواند منجر به افسردگی شود، واضح شوند. با اینحال برای مردم زیادی از مردم، داروهای ضد افسردگی فارغ از همه چیز کافی نیستند. پزشک شما امکان دارد روان درمانی یا گفتگو درمانی را هم پیش نهاد کند. ترکیب دارو درمانی و گفتگو درمانی، یکی از استراتژی‌های رایج در درمان افسردگی است.

برای شما هم جالب است؟ :  مردم شاد به این موارد ارزش نمی‌دهند

باور اشتباه: افسردگی به سادگی درمان می‌شود

هیچ کس خودش انتخاب نمی‌کند که مبتلا به افسردگی شود. عده ای از مردم به اشتباه گمان می نمایند افسردگی زمانی روی می‌دهد که کسی به خودش اجازه می‌دهد در اندوه و ناراحتی غوطه ور شود، و امکان دارد این باور را داشته باشند که افسردگی با افکار مثبت یا تغییر نگرش، به سادگی درمان خواهد شد. در حقیقت، افسردگی علامت خوددلسوزی، ضعف و یا تنبلی نیست. حتی یک بیماری است که باعث می‌شود هورمون‌ها و ساختار و عملکرد مغز، تحت تاثیر منفی محیط یا فاکتورهای بیولوژیکی قرار بگیرند. اگر تردید دارید که دچار افسردگی هستید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

 

 باورهای غلط در مورد افسردگی

باور اشتباه: افسردگی، ماحصل شرایط ناراحت کننده است

همه‌ی مردم گهگاه  افکار ناراحت کننده یا نارحتی و شاد نبودن را تجربه می‌کنند. مثلا، ممکن است شما به دلیل فوت یکی از عزیزان‌تان یا یک شکست عشقی، احساس اندوه و عصه کنید. حوادثی اینچنینی قادر اند احتمال ابتلا به افسردگی را بیشتر کنند، با اینحال افسردگی در بیشتر مواقع هم به دلیل اتفاقات بد، ایجاد نمی‌شود. افسردگی می‌تواند بدون دلیل باعث ناامیدی، اندوه و بیحالی و خمودگی شود. ممکن است هم فرد افسرده علاقه به خودکشی بیابد و این حالات قادر اند دوره‌های طولانی ادامه بیابند. علائم افسردگی امکان دارد ناگهانی و پیش بینی نشده نمایان شوند، حتی وقتی همه چیز در زندگی به ذهن خطور می کند روبراه است.

باور اشتباه: اگر والدین‌تان افسردگی داشته باشند شما هم مبتلا می‌شوید

اگر سابقه‌ی افسردگی در خانواده‌ی شما وجود داشته باشد، احتمال اینکه شما هم مبتلا شوید، بیشتر است. با اینحال صاحبنظران هنوز به طرز قطع نمی‌دانند ژنتیک چگونه می‌تواند تعیین کننده‌ی احتمال افسردگی باشد. اینکه والدین شما یا عضوی دیگر در خانواده‌تان افسردگی دارند یا داشته‌اند، دلیل نمی‌شود شما هم دچار افسردگی شوید. با این وجود اطلاع از سوابق خانوادگی، کار هوشمندانه‌ای است، با اینحال سعی کنید در باب ریسک فاکتورهایی که دست شما نیستند، نگران نباشید. بجای آن روی عواملی کار کنید که میتوانید آنها را تحت کنترل خود بگیرید. مثلا دوردستی از مصرف الکل یا دارو، به کاهش ریسک افسردگی یاری مینماید.

برای شما هم جالب است؟ :  وقتی در جمعی غریبه هستید، اینطوری رفتار کنید

باور اشتباه: داروهای ضد افسردگی، شخصیت فرد را تغییر می‌دهند

داروهای ضد افسردگی، هورمون‌های مغز را تغییر می‌دهند و این امکان دارد ترسناک به نظر برسد و ممکن است شما نگران شوید که مبادا با مصرف این داروها، شخصیت متفاوتی پیدا کنید. شما باید بدانید که داروهای ضد افسردگی جوری دیزاین شده‌اند که تنها عده ای از مواد شیمیایی ویژه را در مغزتان تغییر می‌دهند و به تسکین و تخفیف علائم افسردگی‌تان بدون اینکه تغییری در شخصت‌تان ایجاد کنند کمک می‌کنند. مردم بعد از مصرف این داروها هیچ تغییری در شخصیت خود احساس نمی‌کنند. اگر در لحظه مصرف دارو، احساس خوبی ندارید، درمورد شیوه‌ی درمان با پزشک‌تان مشورت کنید.

 

 باورهای غلط در مورد افسردگی

باور اشتباه: داروهای ضد افسردگی را باید تا انتهای عمر مصرف کرد

داروهای ضد افسردگی برای مردم زیادی از مردم مبتلا به این بیماری، درمان‌هایی بلند مدت هستند. با اینحال طول دوره‌ای که دارو برای شما تجویز می‌شود، با استناد به شدت بیماری‌تان می‌تواند متنوع باشد. ممکن است ضروری نباشد در سالهای بعدی زندگی‌تان، داروی ضد افسردگی مصرف کنید. در بسیاری از موارد پزشک شما امکان دارد روان درمانی بهمراه دارو درمانی را پیش نهاد کند. این درمان می‌تواند به شما کمک کند راههای تازه و کارآمد غلبه بر مساله‌های زندگی را یاد بگیرید و یقینا به مرور لحظه، نیازتان به دارو کاهش بیابد. در مواردی هم ممکن است مصرف داروهای ضد افسردگی برای مدتی طولانی، بهترین انتخاب برای بیمار باشد.

باور اشتباه: تنها زنها دچار افسردگی می‌شوند

خیلی از مردها به دلیل فشارهای اجتماعی، نمی‌توانند در باب احساسات خود به سادگی حرف بزنند یا در جستجوی کمک و مشاوره بروند. با این وجود، عده ای از مردم به اشتباه گمان می نمایند افسردگی بیماری است که تنها زنان را مبتلا می‌کند. این بطور کلی نادرست است. معمولا زنها علئم افسردگی‌شان را گزارش می‌دهند با اینحال مردان هم افسرده می‌شوند. افسردگی برای مردها می‌تواند پیامدهای جدی‌تری هم داشته باشد، مثلا احتمال اقدام به خودکشی به اشتراک مردان افسرده بیشتر است و درست بدین جهت، جدی گرفتن و درمان افسردگی ارزش بسیار فراوانی دارد.

برای شما هم جالب است؟ :  نکاتی مهم پیرامون ی کودکان

باور اشتباه: صحبت پیرامون‌ی افسردگی، آن را تشدید می‌کند

این بطور کلی نادرست است که گفتگو در باب افسردگی، احساسات مخرب و بد را بیشتر کرده و بیمار را روی آزمایشات منفی‌اش در زندگی، متمرکزتر نگه می‌دارد. حقیقت این است که برای مردم زیادی از مردم، تنها ماندن با افکار و احساسات، بسیار مخرب‌تر و مضرتر از بروز و فریاد آنهاست.

اگر افسردگی دارید، صحبت در باب احساسات‌تان با یک شنونده‌ی قابل اعتماد و حامی که اهل قضاوت نیست، می‌تواند سودمند باشد. عزیزان شما امکان دارد قادر باشند گوشی شنوا و همدل برای‌‌تان باشند با اینحال در بیشتر موارد، یک درمانگر ماهر، بهتر می‌تواند از شما خدمات رسانی کند.

لینک

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات