کد خبر : 37216
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۰:۱۱
27 views بازدید

با این عادت‌ها مغزتان را جوان نگه دارید

در گروه سلامت عمومی مقاله ای برای شما خوانندگان عزیز ایران پی پر مقرر کرده ایم با اسم با این عادت‌ها مغزتان را جوان نگه دارید .پیشتر با این مقاله در خدمت شما هستیم. برترین ها – ترجمه از هدی بانکی: ما از روش مغز و حس‌هایی که داریم با جهان در باب‌مان رابطه برقرار می‌کنیم. اگر طول تمام رگهای خونی مغزمان را اندازه بگیریم، […]

در گروه سلامت عمومی مقاله ای برای شما خوانندگان عزیز ایران پی پر مقرر کرده ایم با اسم با این عادت‌ها مغزتان را جوان نگه دارید .پیشتر با این مقاله در خدمت شما هستیم.

برترین ها – ترجمه از هدی بانکی: ما از روش مغز و حس‌هایی که داریم با جهان در باب‌مان رابطه برقرار می‌کنیم. اگر طول تمام رگهای خونی مغزمان را اندازه بگیریم، چیزی حدود ۱۰۰۰۰۰ مایل خواهد شد! در کمال تاسف مغز ما هم درست مانند دیگر قسمت‌های بدن‌مان با گسترش سن، دچار سالخوردگی خواهد شد.
 

مغز انسان که زمانی به سادگی اسم‌ هر کسی را به خاطر می‌آورَد، در گذر عمر به نقطه ای می‌‌رسد که ممکن است حتی مجبور شود برای به خاطر آوردن اسم کسی که چند ماه پیش ملاقاتش کرده، با خودش نبرد داشته باشد.
 
با اینحال باید در اینجا این خبر خوب را به شما بگوییم که شواهد علمی نمایش داده که شما میتوانید روش پیری مغز را با بهره برداری از تغییراتی در سبک زندگی‌تان به تعویق بیندازید. این تفاوت دوست داشتنی چه هستند؟

انجام ورزش‌های هوازی

ورزش دارویی قوی برای تمام اندام‌های بدن است و مغز هم از این تاثیر جدا نیست. با بالاتر رفتن سن، اندازه‌ی مغز شما کوچک می‌شود، علي الخصوص فضاهای از مغز که مرتبط به حافظه و یادگیری هستند. با کوچک شدن سایز مغز، یادآوری چیزهایی که زمانی به حافظه سپرده بودید، دشوار خواهد شد. ورزش‌های هوازی یکی از معدود راههایی است که می‌تواند سایز این بخش‌های مغز را حفظ کند که شامل هیپوکامپوس و بخش جلویی مغز می‌شود.

به علاوه از طرف دیگر ورزش هوازی به شیوه‌های دیگری هم با پیری مغز مبارزه می‌کند: با کاهش التهاب، افزایش خون رسانی به مغز و با گسترش ترشح فاکتورهای افزایش که به سالم ماندن سلول‌های مغز کمک می‌کنند. ورزش‌ هوازی منظم حتی به مغزتات یاری مینماید، رابطه‌های تازه ای شکل دهد. از اینرو برای حفظ عملکرد ادارک و شناخت مغزتان، به هر میزان زودتر خودتان را برای یک برنامه‌ی ورزشی هوازی خوب و منظم و همیشگی، تکمیل کنید!

برای شما هم جالب است؟ :  همه دلایل از دست دادن قدرت بویایی
مصرف امگا ۳‌ی بیشتر

غشایی که اطراف هر سلول مغز را احاطه کرده، از یک بیلایر چرب ساخته شده است. یکی از چربی‌های موجود در این غشاها، امگا ۳ است که نوعی چربی است که به وفور در ماهی‌های چرب می باشد. امگا ۳، غشای سلول‌های مغز و تمام سلول‌ها را مایع نگه می‌دارد.

غشای مایع مانند برای عملکرد مغز و سلول‌ها عصبی و رابطه بین سلول‌ها ارزش دارد. به علاوه از طرف دیگر امگا ۳، تاثیر ضد التهابی دارد. حتما می‌دانید که التهاب به سلول‌ها و ساختارهای مهم درون سلول‌ها آسیب می‌‌زند، مثلا میتوکندری‌های مولد انرژی و DNA. در حقیقت التهاب، عاملی برای پیری مغز است.

عده ای از بررسی ها نمایش داده‌اند بین مصرف بیشتر امگا ۳ و کاهش ریسک ابتلا به آلزایمر، رابطه می باشد. ممکن است دوست داشته باشید که بدانید پژوهشی دریافته که امگا ۳ می‌تواند به طرز بالقوه از آسیب مغز که با سکته‌ی مغزی روی می‌دهد، بکاهد.

مصرف امگا ۳‌ی بیشتر از منابعی چون ماهی‌های چرب یا روغن ماهی نیز به ایجاد تعادل در امگا ۶ که بیشتر مردم در رژیم غذایی‌شان مصرف می‌کنند، یاری مینماید. امگا ۶، از روش غذاهای فرآوری شده وارد بدن می‌شود. نسبت بالای امگا ۶ به امگا ۳ در تغذیه، باعث التهاب می‌شود. مصرف غذاهای سرشار از امگا ۳ یاری مینماید تا این نسبت کاهش بیابد. از اینرو با مصرف هفته‌ای دوبار ماهی‌های چرب، مغزتان را جوان نگه دارید.

خواب کافی و کنترل استرس

هم کمبود خواب و هم استرس مزمن، روش پیر شدن مغز را تسریع می‌کنند. دانش پژوهان میزان خواب مردم را با عملکرد ادراک و شناخت، طی یک دوره‌ی دو ساله مقایسه کردند و متوجه شده اند آنهایی که کمتر خوابیده بودند، علائم پیری‌ مغزشان، سرعت بیشتری داشت ومهارت‌های اداراکی‌شان هم کاهش یافته بود.

 

چقدر خواب کافیست؟ بر طبق پیش نهاد‌ی پژوهشگران، ۷ ساعت خواب با کیفیت، فرضیه‌آل است. استرس مزمن، عوارض بسیار مخربی بر مغز دارد. دانش پژوهان متوجه شده اند حوادث استرس برانگیز و شرایط استرس زا، دلیل کاهش بخش خاکستری مغز می‌شود.

برای شما هم جالب است؟ :  سنگ پا بزنید، قد بلند شوید!

باید در اینجا این خبر خوب را به شما بگوییم که تکنیک‌های کاهش استرس مانند یوگا، مدیتیشن و حتی تنفس عمیق به آرام کردن استرس یاری مینماید. ورزش هم با تاثیرات مثبتی که روی هورمون‌های مغز مانند سروتونین دارد، و با گسترش ترشح هورمون‌های کاهنده‌ی استرس چون اندورفین، از میزان استرس تا حدود فراوانی کم می‌کند. از اینرو ضروری است بسته به علاقه و میل خودتان، یک تکنیک ضد استرس در پیش بگیرید تا از سلامت مغزتان نگهداری کنید.

تامین ریزمغذی‌های ضروری بدن

مغز شما پیوسته به اکسیژن و انرژی نیاز دارد تا به خوبی کار کند. به دلیل فعالیت‌های سلولی بسیار فراوانی که در مغز انجام می‌شود، دور انتظار نیست که مغز در معرض استرس اکسیداتیو قرار بگیرد. کمبود ریزمغذی‌ها می‌تواند در کوتاه مدت، عملکرد مغز را کاهش داده و منجر به پیری مغز در بلند مدت شود.

شما به موارد مختلف ویتامین‌ها و مواد معدنی برای عملکرد سالم مغز نیاز دارید، با اینحال کمبود ویتامین‌های گروه B علي الخصوص ویتامین B12 و اسید فولیک می‌تواند اثرات بسیار بدی بر عملکرد مغز بگذارد. کمبود ویتامین B12 می‌تواند باعث اختلال عملکرد اداراک و شناخت شود، که از علائم اصلی آلزایمر است.

احتمال کمبود ویتامین B12 با گسترش سن، بیشتر می‌شود چون جذب این ویتامین با مشکلاتی روبرو خواهد شد. گیاهخواران نیز در معرض کمبود ویتامین B12 هستند چون این ویتامین تنها در گوشت و لبنیات یافت می‌شود. تغذیه‌ی متنوع از تمام گروه‌های غذایی داشته باشید تا ریزمغذی‌های ضروری را به میزان کافی در دست بدن‌تان قرار دهید. اگر گیاهخوار هستید، مکمل ویتامین B12 مصرف کنید.

برای شما هم جالب است؟ :  حفظ سلامت ریه‌ها، از زبان کارشناسان ریه

حفظ وزن سالم و فرضیه‌آل

اضافه وزن داشتن یا چاق بودن، ریسک ابتلا به دیابت نوع دوم را گسترش می‌دهد. عدم کنترل دیابت هم روش کوچک شدن مغز را تسریع کرده و تاثیراتش را بیشتر می‌کند. به علاوه از طرف دیگر دیابت دلیل تصلب شرایین می‌شود، بیماری که جریان خون به سوی مغز را کاهش داده و ریسک سکته‌ی مغزی را بالا می‌برد. چاقی برای سلامت مغز مضر است. مغز و سیستم عصبی شما، از سلول‌های سفید و خاکستری تشکیل شده‌اند. بخش خاکستری مغز، از بدنه‌ی سلول‌های عصبی درست شده است.

این سلول‌ها عصبی بدون کمک بخش سفید، نمی‌توانند با هم رابطه برقرار کنند. بخش سفید مغز، به رابطه میان سلول‌های عصبی و دیگر قسمت‌های بدن یاری مینماید. با گسترش سن، بخش سفید مغز از بین می‌رود، با اینحال مردم چاق، سریعتر این سلول‌ها را از دست می‌دهند. مطالعه‌ای نمایش داده که بخش سفید مغز ِ یک فرد چاق ِ ۵۰ ساله، شبیه به بخش سفید مغز ِ یک فرد ۶۰ ساله است. از اینرو چاق بودن می‌تواند مغزتان را ۱۰ سال پیرتر کند.

اکنون که شیوه‌های به تاخیر انداختن پیری مغز را دانستید این را هم بدانید که تمام این شیوه‌ها برای سلامت قلب‌تان هم سودمندند!

لینک

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات