کد خبر : 42333
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۶ - ۲۱:۲۲
25 views بازدید

با تسلیحات تولید صنایع دفاعی «ال جی» آشنا شوید

درصورت تمایل به مقالات علمی مقاله با تسلیحات تولید صنایع دفاعی «ال جی» آشنا شوید را مطالعه کنید و با دوستان خود به اشتراک بگذارید. امیدواریم این مقاله علمی میتواند مورد استقبال شما واقع شود. وب‌سایت دیجی لند – رضا موسوی: در این نوشتار شما را با صنایع دفاعی ال جی موسوم به LIG Nex1 و جنگ افزارهای تولید آن آشنا می‌کنیم. این تولیدکننده عظیم‌ترین […]

درصورت تمایل به مقالات علمی مقاله با تسلیحات تولید صنایع دفاعی «ال جی» آشنا شوید را مطالعه کنید و با دوستان خود به اشتراک بگذارید. امیدواریم این مقاله علمی میتواند مورد استقبال شما واقع شود.

وب‌سایت دیجی لند – رضا موسوی: در این نوشتار شما را با صنایع دفاعی ال جی موسوم به LIG Nex1 و جنگ افزارهای تولید آن آشنا می‌کنیم. این تولیدکننده عظیم‌ترین تولید کننده سلاح های موشکی در کره جنوبی است.

ال جی اصلی‌ترین رقیب سامسونگ (SAMSUNG) در عرصه‌های مختلف شمرده می‌شود و بزرگ‌ترین کمپانی موشک‌ساز در کره جنوبی است. این تولیدکننده در عرصه تولید جنگ افزار بسیار اکتیو‌تر از سامسونگ است و برخلاف سامسونگ که دیگر در تولید جنگ افزار نقشی ندارد، LG بازهم به این تجارت ادامه می‌دهد.

 

 
LIG Nex1

بخش صنایع دفاعی ال جی LIG Nex1 اسم گذاری شده. این تولیدکننده در سال ۱۹۷۶  تاسیس و در عرصه‌های هوافضا، دفاعی، ایمنی و امنیت سایبری اکتیو است. در عرصه دفاعی، این تولیدکننده به تولید انواع سیستم‌های الکترونیکی برای جنگنده‌ها، ناوهای جنگی، هلیکوپترها، زیردریایی‌ها و خودروهای نظامی،‌ تولید ربات‌های جنگی و… سرگرم است. تولید انواع موشک و اژدر نیز از دیگر فعالیت‌های اصلی بخش دفاعی LIG Nex1 شمرده می‌شود.

 

 نگاهی به جنگ افزارهای کره‌ای ؛ تسلیحات ساخت صنایع دفاعی ال جی، LIG Nex1

به دلیل بالا بودن شمار جنگ افزارهای ساخته شده بدست LIG Nex1 و برای جلوگیری از طولانی شدن نوشتار، در این بخش تنها به معرفی موشک‌های تولید این تولیدکننده کره‌ای می‌پردازیم.

 


مهمات زمین پایه

 

 نگاهی به جنگ افزارهای کره‌ای ؛ تسلیحات ساخت صنایع دفاعی ال جی، LIG Nex1

 


موشک پدافند هوایی پگاسوس (Pegasus)

در سال ۱۹۹۹، بخش دفاعی کمپانی سامسونگ در هم کاری با کمپانی دفاعی اروپایی تالس (Thales)، اقدام به دیزاین و تولید یک سیستم پدافندی کوتاه‌برد و خود کِشش به اسم کی-سم چونما (K-SAM Chunma) کردنند که با استناد به سیستم پدافندی فرانسوی کروت الان‌جی (Crotale NG) ساخته شد. سنسورها، رادار و سیستم الکترونیکی این سیستم پدافندی تازه ای به وسیله سامسونگ ساخته، با اینحال موشک‌ها به روش بومی به وسیله LIG Nex1 ساخته شدند.

 

 نگاهی به جنگ افزارهای کره‌ای ؛ تسلیحات ساخت صنایع دفاعی ال جی، LIG Nex1
موشک ساخته شده پگاسوس یا همان چونما (چونما به کره‌ای همان پگاسوس است) اسم گذاری شده. این موشک می‌تواند هواگردهای مختلف اعم از جنگنده، هلیکوپتر، موشک کروز و… که از ارتفاع بسیار پایین تا ارتفاع ۵ کیلومتری پرواز می‌کنند را در هر شرایط آب و هوایی و در هر لحظه از روز مورد هدف قرار دهد.

هدایت موشک به روش هدایت در خط میدان دید به شیوه فرامین رادیویی است و با بهره برداری از سنسورهای فروسرخ و رادار، معلومات مورد نظر از هدف انتشار یافته و سیستم کنترل حریق با فرستادن فرامین کنترلی و هدایتی، موشک را به سوی هدف هدایت می‌کند. مزیت این شیوه مقاومت بالای آن در مقابل جنگ الکترونیک است. برد این موشک بیش از ۱۰ کیلومتر است و می‌تواند با فشار گرانشی بالای ۳۵G مانور دهد که بیش از توان مانور هر هواگرد سرنشین‌‌دار و موشک کروز است.


 

سامانه پدافندی کی‌ام-سم (KM-SAM)

نگاهی به جنگ افزارهای کره‌ای ؛ تسلیحات ساخت صنایع دفاعی ال جی، LIG Nex1

این سامانه که با اسم‌های چئولمائی-۲ (Cheolmae-2)، چئونگانگ (Cheongung) و M-SAM نیز شهرت دارد، یک سامانه پدافند هوایی میان‌برد و خودکشش است که به وسیله صنایع دفاعی ال جی (با اسم پیمانکار و تولید کننده اصلی) با هم کاری سامسونگ و چند کمپانی کره‌ای دیگر و با این وجود کمپانی روسی آلماز-آنتی ساخته شده است. برد حریق این سامانه بیش از ۶۰ کیلومتر است و می‌تواند هواگردهایی که از ارتفاع بسیار پایین تا ارتفاعی بیش از ۲۰ کیلومتر پرواز می‌کنند را هدف قرار دهد.

هدایت این موشک‌ها به شیوه راداری اکتیو است. این سامانه یک رادار آرایه فازی (پویش الکترونیکی) غیر اکتیو (PESA) چند منظوره دارد که در باند X تلاش نموده و برای هدف‌یابی و اکتساب هدف بکار می‌رود. خودرو پرتابگر حاوی ۸ لوله پرتاب موشک است و موشک‌ها به روش عمودی با شیوه سرد شلیک می‌شوند؛ به این معنی که موشک با انفجار یک خرج کوچک به بیرون پرتاب و بعد از رسیدن به ارتفاع خوب، موتور راکتی‌اش روشن و موشک را به سوی هدف می‌راند.


 
سامانه پدافندی چیرون (Chiron)

نگاهی به جنگ افزارهای کره‌ای ؛ تسلیحات ساخت صنایع دفاعی ال جی، LIG Nex1

اسم‌های دیگر این سامانه عبارت‌اند از کی‌پی-سم شین گونگ (KP-SAM Shin-Gung) یا شین کونگ (Shin-Kung)، با اینحال بیشتر با اسم چیرون مشهور است. چیرون یک سامانه پدافند هوایی کوتاه‌برد تولید LIG Nex1 است که در دسته موشک‌های پدافندی شانه‌پرتاب قرار می‌گیرد.

 

موشک چیرون حاوی یک جستجوگر فروسرخ و فرابنفش است که اصطلاحا به آن جستجوگر دو رنگ گفته می‌شود. به خاطر این جستجوگر، موشک میتواند فرق بین هدف کاذب (شراره یا همان فلر (Flare) که به منظور گمراه کردن موشک‌های حرارتی از جانب هدف رها می‌شود) و هدف اصلی را تشخیص دهد. این نوع هدایت غیرفعال شمرده می‌شود که مزیت آن عدم آگاهی هدف از قفل موشک روی آن است؛ از آنجاییکه هیچ پرتویی از طرف موشک به سوی هدف تابیده نمی‌شود، حتی جستجوگر موشک با بهره برداری از پرتوهایی که هدف از خود می‌تاباند،‌ آن را کشف و به سمتش می‌رود.

برد موشک ۷ کیلومتر و سرعتش نیز ۲٫۵ ماخ (۲٫۵ برابر سرعت صوت) است و با هواگردهای گوناگون از ارتفاع بسیار پایین تا ارتفاع ۳٫۵ کیلومتر درگیر میشود. ضریب موفقیت یا ضریب مرگ‌آوری آن نیز ۹۰ درصد است. چیرون حاوی موتور دو مرحله‌ای است. مرحله دوم فورا بعد از مرحله اول شروع به تلاش نموده و باعث گسترش سرعت چیرون در گام پایانی حمله می‌شود؛ این توانایی دلیل می‌شود چیرون بتواند در بیشینه برد خود نیز هواگردهای بسیار چابک از قبیل جنگنده‌ها را هدف قرار دهد. این موشک را می‌توان روی شناورهای کوچک و خودروهای نظامی نیز نصب کرد.


موشک ضدتانک هایونگونگ (Hyeongung)

نگاهی به جنگ افزارهای کره‌ای ؛ تسلیحات ساخت صنایع دفاعی ال جی، LIG Nex1

این موشک که با اسم ری‌بولت (RayBolt) نیز شهرت دارد، یک موشک ضد تانک شانه‌پرتاب بسیار پیشرفته که به وسیله صنایع دفاعی ال جی تولید می‌شود. این موشک غیر از توانایی حمله مستقیم، از قبیل موشک ضدتانک آمریکایی FGM-148 جاولین (Javelin) توانایی حمله از بالا و شیرجه روی هدف را نیز دارد.

 

به خاطر این توانایی، موشک نه تنها خود را از چنگ بسیاری از سیستم‌های دفاع اکتیو (APS) که روی تانک نصب می‌شود مصون نگه می‌دارد، حتی با شیرجه زدن روی هدف، تانک را از یکی از ضعیف‌ترین نقاط زره‌اش، یعنی بخش بالایی برجک مورد هدف قرار می‌دهد. شمار کشورهای تولید کننده موشک‌های شیرجه‌رو روی هدف از تعداد انگشتان یک دست نیز کم‌تر است. ممکن است جالب باشد بدانید که روسیه نیز چنین موشک‌هایی ندارد.

برای شما هم جالب است؟ :  به چه نحو سارق و لپ‌تاپ سرقت شده را پیدا کنیم؟

با اطمینان کامل می‌توان گفت LIG Nex1 موشکی ساخته که هیچ تانکی در کره شمالی تاب مقاومت در مقابل آن را ندارد. ری‌بولت به وسیله نیروهای پیاده‌‌نظام حمل شده و توان حریق آن‌ها را شدیدا بالا می‌برد. هایونگونگ حاوی هدایت تصویرسازی فروسرخ (IIR) است و بعد از شلیک، دیگر نیازی نیست استفاده کننده آن را به سوی هدف هدایت کند؛ به بیانی دیگر هایونگونگ یک موشک شلیک کن-فراموش کن است. برد این موشک بیش از ۲٫۵ کیلومتر است و حاوی سرجنگی دو مرحله‌ای است که وظیفه مرحله اول نابودی زره واکنشی انفجاری (ERA) و وظیفه سرجنگی دوم نفوذ به زره اصلی تانک است.

 


راکت‌های هدایت لیزری کی-لاگیر (K-LOGIR)

نگاهی به جنگ افزارهای کره‌ای ؛ تسلیحات ساخت صنایع دفاعی ال جی، LIG Nex1

کی-لاگیر برنامه‌ای مشترک بین  آمریکا و کره جنوبی است که در این برنامه LIG Nex1 از صنایع دفاعی ال جی با اسم پیمانکار اصلی کره‌ای حضور دارد. در این برنامه، راکت‌های چندمنظوره ۷۰ میلی‌متری هایدرا ۷۰ (Hydra 70) که فاقد هدایت هستند، به یک جستجوگر آرایه کانونی فروسرخ و بالک‌های هدایتی تجهیز شده‌اند.

 

بدین ترتیب یک راکت فاقد هدایت به یک موشک دقیق و چندمنظوره مبدل شده است که تا میانه‌های مسیر را با سیستم هدایت داخلی (اینرسایی، INS) رفته  برای گام پایانی حمله از هدایت تصویرسازی فروسرخ سود می‌برد.

این موشک که شلیک کن-فراموش کن است، برای جلوگیری از حمله زنبوری اهداف سبک از قبیل قایق‌های کوچک بسیار خوب و کارامد است. برد کی-لاگیر لحظه شلیک از پرتابگر ساحلی زمین پایه بیش از ۸ کیلومتر است و لحظه شلیک از پرتابگر هواپایه از قبیل هلیکوپتر بیشتر نیز می‌شود.

 

یک هلیکوپتر بسته به نمونه می‌تواند ۳۸ تا ۱۱۴ موشک کی-لاگیر با خود حمل کرده و شمار بالایی از اهداف را مورد برخورد دقیق قرار دهد. این موشک می‌تواند به سرجنگی‌های گوناگونی مسلح شود. کره جنوبی تصمیم گرفته است با استقرار این موشک روی پرتابگرهای ساحلی، از آن‌ها در نقش دفاع ساحلی بهره ببرد.
 


 

افزودن موشک چیرون به سامانه پدافندی

نگاهی به جنگ افزارهای کره‌ای ؛ تسلیحات ساخت صنایع دفاعی ال جی، LIG Nex1

K30 بیهو (Biho) یک سیستم پدافند هوایی خودکشش تولید کره جنوبی است که حاوی دو توپ اتوماتیک پدافند هوایی ۳۰ میلی‌متری است. این توپ برای پویش محیط، هدف‌یابی و درگیری با آن‌ها تجهیز به رادار، سیستم الکترواپتیکال و دوربین تلویزیونی، سیستم تصویرساز فروسرخ و سیستم فروسرخ جلونگر و  یک فاصله‌یاب لیزری است. این سامانه مدتی قبل به وسیله LIG Nex1 بروزرسانی شد که این پیشرفت شامل افزودن موشک‌های پدافندی چیرون به بیهو است.

 

با این بروزرسانی سامانه پدافندی K30 به دو غلاف پرتابگر موشک‌های چیرون در دو طرف خود مسلح شده است که هر غلاف دو موشک تکمیل شلیک درون خود دارد. با اضافه کردن این موشک‌ها، بیهو به توانمندی بالاتری در درگیری با اهداف هوایی گوناگون و به علاوه از طرف دیگر موشک‌های کروز دست یافته است.

 


موشک‌های بالستیک هِنمو ۱ و ۲ (Hyunmoo 1/2)

نگاهی به جنگ افزارهای کره‌ای ؛ تسلیحات ساخت صنایع دفاعی ال جی، LIG Nex1
شلیک آزمایشی موشک بالستیک هنمو-۲B از پرتابگر متحرک

هنمو ۱ و ۲ شامل سری‌ای از موشک‌های بالستیک زمین پایه و از نمونه تسلیحات تولید ال جی هستند که همگی سرجنگی ۵۰۰ کیلوگرمی داشته و بسته به نمونه بین ۱۸۰ تا ۸۰۰ کیلومتر برد دارند. هنمو در زبان کره‌ای به معنی «نگهبان آسمان شمالی» است. کره جنوبی با این موشک‌ها غیر از تمامی خاک کره شمالی، توان هدف قرار دادن بخشی‌هایی از خاک چین از قبیل شهرهای شانگهای، بیژینگ (پکن) و روسیه را نیز دارد.

این موشک‌ها بسیار دقیق بوده و حاوی هدایت داخلی درکنار هدایت ماهواره‌ای GPS هستند. کره جنوبی حدودا ۱ سال پیش دست به تست شلیک موشک بالستیک از زیردریایی زد که به گفتی عده ای کاشناسان، این موشک مدلی از موشک بالستیک هنمو-۲B بوده است. این کشور درحال حاضر سرگرم دیزاین و پیشرفت موشک بالستیک زیردریایی پرتاب خود است و به گفته مدیران نظامی پیشرفته این کشور، کار تولید آن تا سال ۲۰۲۰ کامل می‌شود.

 


مهمات هواپرتاب

کیت هدایتی KGGB

نگاهی به جنگ افزارهای کره‌ای ؛ تسلیحات ساخت صنایع دفاعی ال جی، LIG Nex1
این کیت را می‌توان روی انواع بمب‌های هدایتی و فاقد هدایت نصب کرد.

این کیت شامل بال‌های بازشونده و سیستم هدایتی اینرسایی و سیستم هدایت ماهواره‌ای GPS تولید LIG Nex1 است. کیت KGGB را می‌توان به بمب‌های عادی و فاقد هدایت وصل کرده و از آن‌ها بمب‌هایی با هدایت دقیق تولید.

 

این کیت علاوه افزودن توانایی هدایت دقیق به بمب‌های فاقد هدایت، به خاطر بال‌هایی که بعد از رها سازی از هواپیما باز می‌شوند، برد پروازی بمب هدایتی یا غیرهدایتی وصل به آن را نیز گسترش چشم گیری داده است. درحالی که برد بمب‌های هوا پرتاب فاقد چنین کیت‌هایی ۳۰ کیلومتر است، با اضافه کردن کیت KGGB بردشان به بیش از ۱۰۰ کیلومتر گسترش می‌باید.

در تست‌های صورت گرفته به وسیله نیروی هوایی کره جنوبی، یک بمب تجهیز به کیت KGGB در سرعت ۰٫۸ ماخ و از ارتفاع ۱۰٫۷ کیلومتری از سطح زمین رها شد. بمب بعد از رهاسازی از هواپیما، بال‌های خود را باز و مسافت ۱۰۳ کیلومتری تا هدف را در هوا سر خورد (گلاید کرد).

 

این بمب بعد از پیمودن مسیر، با خطای ۴٫۱۴ متری موفق به برخورد با نقطه هدف شد. گفتن این مسئله در اینجا ضروری است با استناد به فاصله پرتاب و نوع هدایت، بمب دقت بسیار بالایی داشته و خطای ۴٫۱۴ متری بسیار کم است. قدرت سرجنگی بمب نیز آن‌قدر بالا است که این خطا به چشم نمی‌آید. برد و دقت بالای این بمب از آن یک گزینه خوب برای سرکوب پدافند هوایی دشمن از فاصله امن (به روش دور ایستا) ساخته است.

موشک های دریاپایه

نگاهی به جنگ افزارهای کره‌ای ؛ تسلیحات ساخت صنایع دفاعی ال جی، LIG Nex1

 


تولید موشک‌های رم (RAM)

نگاهی به جنگ افزارهای کره‌ای ؛ تسلیحات ساخت صنایع دفاعی ال جی، LIG Nex1

رم یک موشک پدافندی است که از سامانه پدافند هوایی کوتاه برد و پدافند نزدیک RIM-116 شلیک می‌شود. سامانه RIM-116 تولید آمریکاست و درکنار وظیفه اصلی آن که نابودی موشک‌های ضد کشتی مهاجم است، هواگردهای گوناگون از قبیل پهپادها، هلیکوپترها و به علاوه از طرف دیگر هواپیپما را نیز مورد هدف قرار می‌دهد.

 

این سامانه حتی توان درگیری با اهداف سطحی سبک از قبیل قایق‌های کوچک را نیز دارد. کره جنوبی یکی از مالکین این سامانه پدافندی است و موشک‌های آن تحت لیسانس آمریکا به وسیله صنایع دفاعی ال جی تولید می‌شوند. برد این موشک حدودا ۱۰ کیلومتر و سرعتش نیز حدودا ۲٫۵ ماخ است. هدایت این موشک نیز به شیوه فرکانس‌های رادیویی و آشیانه‌یابی فروسرخ است.

برای شما هم جالب است؟ :  بمب افکن راکول B-1 لنسر؛ نیزه ای در آسمان

 

موشک پدافندی کِی-سم (K-SAAM)

نگاهی به جنگ افزارهای کره‌ای ؛ تسلیحات ساخت صنایع دفاعی ال جی، LIG Nex1
ماکتی از موشک K-SAAM درون لوله پرتابگر عمودی

دولت کره جنوبی معلومات مرتبط به این موشک را محرمانه نگه داشته و معلومات چندانی آن در دست نیست. تنها معلومات موجود پیرامون این موشک به خصوصیت‌های غیرمحرمانه و کلی آن اشاره دارند. براساس این معلومات، K-SAAM که با اسم SAAM نیز شهرت دارد، موشکی با برد متوسط و تولید LIG Nex1 است که از کشتی‌های جنگی از قبیل ناوشکن‌ها شلیک می‌شود. این موشک ۲٫۰۷ متر درازا داشته و به روش عمودی از لوله پرتاب عمودی شلیک می‌شود. K-SAAM بعد از شلیک تا میانه‌های مسیر را با سیستم هدایت داخلی پیموده و در گام پایانی حمله نیز حاوی هدایت دوگانه است.

سیستم هدایت دوگانه موشک برای گام پایانی شامل هدایت راداری (به اکتیو یا غیر اکتیو بودن آن اشاره نشده است) و هدایت تصویرسازی فروسرخ است. جستجوگر راداری در دماغه موشک و جستجوگر آرایه کانونی فروسرخ نیز درون برامدگی روی بدنه جای گرفته است.

 

K-SAAM تا اینجای کار تست‌های شلیک بسیاری را با موفقیت پشت سر قرار داده و برنامه ریزی شده است از سال ۲۰۱۸ با اسم جایگزینی برای سامانه RIM-116 RAM وارد خدمت شود. وظیفه اصلی K-SAAM جلوگیری از موشک‌های کروز ضدکشتی است. درگیری با هواگردهای گوناگون و به علاوه از طرف دیگر کشتی‌های دشمن نیز از دیگر نقش‌های این موشک انعطاف‌پذیر (از لحاظ ماموریتی) هستند.


 

راکت هدایتی ۱۳۰ میلی‌متری

نگاهی به جنگ افزارهای کره‌ای ؛ تسلیحات ساخت صنایع دفاعی ال جی، LIG Nex1
ماکتی از راکت هدایتی ۱۳۰‌میلی‌متری در مقیاس ۱/۲

راکت هدایتی ۱۳۰ میلی‌متری نیز نمونه دیگری از تسلیحات تولید ال جی است که در اصل یک موشک بشمار می‌رود. این موشک‌ها روی کشتی‌های گشت کلاس گامدوکسوری (Gumdoksuri) یا همان کلاس PKG نصب می‌شوند و به منظور جلوگیری از اهدافی که در آب‌های کم عمق هستند بکار می‌روند. از نمونه اهداف اصلی این موشک می‌توان به هاورکرافت‌ها و کشتی‌های پرسرعت و چابک کوچک اشاره نمود.

با این وجود این موشک‌ها پیش از هرچیز راکت‌های ۱۳۰ میلی‌متری فاقد هدایت بودند، با اینحال LIG Nex1 با اضافه کردن جستجوگر آرایه کانونی فروسرخ (شبیه به آن‌چه که در کی-لاگیر بکار رفته بود) به آن‌ها، از این راکت‌ها یک موشک شلیک کن-فراموش کن دقیق با هدایت تصویرساز فروسرخ برای گام پایانی حمله تولید.

 

این راکت‌ها برد بیشتری درمقایسه با کی-لاگیر دارند، بدین خاطر همراه با سیستم هدایتی اینرسایی، به سیستم هدایتی ماهواره‌ای GPS نیز تجهیز هستند. سرعت این موشک ۲ ماخ است و یک تیر از آن علیه شناورهایی تا وزن ۲۰۰ تن موثر است.


 
موشک ضدکشتی SSM-700K هیسیئونگ (Haeseong)

نگاهی به جنگ افزارهای کره‌ای ؛ تسلیحات ساخت صنایع دفاعی ال جی، LIG Nex1

این موشک که با اسم سی-استار (C-star) نیز شناخته میشود، یک موشک کروز ضدکشتی شبیه به هارپون (Harpoon) آمریکایی و یا خا-۳۵ روسی شمرده ‌میشود که به وسیله صنایع دفاعی ال جی دیزاین و ساخته شده است. برد این موشک بیش از ۱۵۰ کیلومتر است و هدایت آن تا میانه مسیر با کمک سیستم هدایت داخلی همراه با هدایت ماهواره‌ای GPS و در گام پایانی حمله به شیوه هدایت اکتیو رادرای اجرا میشود. سی-استار را می‌توان از شناورهای بالای ۴۵۰۰ تن، زیردریایی و هواپیما شلیک کرد.

این موشک حاوی شیوه‌های پروازی گوناگون است و از قبیل دیگر موشک‌های ضدکشتی مدرن، حاوی توانایی پرواز سینه مال (پرواز در ارتفاعی کمتر از ۵ متر از سطح آب) است. این توانایی باعث می‌شود موشک دیرتر به وسیله سامانه‌های پدافندی دشمن کشف شود.

 

سرجنگی این موشک برای هدف قرار دادن هر نوع شناوری خوب است و موتور جت توربوفن آن نیز ضمن داشتن صدا و اثر گرمایی پایین،‌ موشک را با سرعت فروصوت بیش از ۰٫۸۵ ماخ به پرواز در می‌آورد. از دیگر توانایی‌های این موشک می‌توان به دقت و مقاومت بسیار بالا در مقابل جنگ الکترونیک اشاره نمود. گفتن این مسئله در اینجا ضروری است نمونه فراصوت این موشک به اسم هیسیئونگ ۲ با برد بیش از ۵۰۰ کیلومتر نیز ساخته شده است.


موشک کشتی پرتاب تاکتیکال فلگ (Tactical Flag)

نگاهی به جنگ افزارهای کره‌ای ؛ تسلیحات ساخت صنایع دفاعی ال جی، LIG Nex1

تاکتیکال فلگ نیز یک موشک کروز دیگر از تسلیحات ال جی است که به منظور هدف قرار دادن اهداف ساحلی و اهداف مستقر در خشکی بکار می‌رود. این موشک از کشتی شلیک شده و حاوی هدایت داخلی و هدایت ماهواره‌ای GPS است. به کمک این موشک، کشتی‌ها قادر اند به روش دورایستا به مواضع دشمن حمله کرده و یا از نیروهای خودی خدمات رسانی حریق کنند. مرحله‌های پژوهش و پیشرفت این موشک در ماه مارس ۲۰۱۷ به انتهای رسید و تولید آن نیز از ۲۰۱۸ شروع خواهد شد. تاکتیکال فلگ می‌تواند از قبیل بمب خوشه‌ای چندصد ریزمهمات ضدزره با خود حمل کرده و منطقه به اندازه دو زمین فوتبال را از بین ببرد.

موشک حاوی شیوه‌های پروازی گوناگونی است و می‌توان آن را به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرد که لحظه انفجار، به مناطقی که مورد هدف نیستند آسیبی نرسد. از برد موشک اطلاعاتی در معرض نیست، با اینحال با استناد به تصویر پخش شده از آن، تاکتیکال فلگ از لحاظ ظاهری بطور کلی شبیه به سی-استار است و به نظر هر دو موشک از یک خانواده هستند. تاکتیکال فلگ نیز از قبیل سی-استار حاوی یک راکت کمکی پرتابگر است که مدت کوتاهی بعد از شلیک، از موشک جدا شده تا موشک مابقی مسیر را با موتور اصلی بپیماید؛ با استناد به این خصوصیت‌ها تاکتیکال فلگ نیز باید از قبیل سی-استار، بردی بیش از ۱۵۰ کیلومتر داشته باشد.


 

موشک کروز هنمو-۳

نگاهی به جنگ افزارهای کره‌ای ؛ تسلیحات ساخت صنایع دفاعی ال جی، LIG Nex1
شلیک هنمو-۳C از ناوشکن نیروی دریایی کره جنوبی

هنمو-۳ گل سرسبد جنگ افزارهای تولید صنایع دفاعی ال جی موسوم به LIG Nex1 است و موشکی شبیه به تاماهاوک (Tomahawk) آمریکایی است. خانواده هنمو ۳ شامل ۳ نمونه موشک به اسم‌های B، A و C است که بین ۵۰۰ تا بیش از ۱۵۰۰ کیلومتر برد دارند. نمونه C که دوربردترین موشک ساخته شده بدست کره جنوبی است، لحظه شلیک از داخل خاک کره جنوبی، تمام خاک کره شمالی، بخش وسیعی از خاک چین و به علاوه از طرف دیگر بخشی‌هایی از خاک روسیه را در برد حریق خود دارد.

 

این موشک‌ها از پرتابگرهای زمین پایه، ناوشکن‌ها و زیردریایی‌ها به روش عمودی شلیک می‌شوند. کشتی‌های جنگی و زیردریایی‌های نیروی دریایی کره جنوبی با حرکت به سوی چین و روسیه، توان هدف قراردادن عمق بیشتری از خاک این کشورها را نیز خواهند داشت.

نگاهی به جنگ افزارهای کره‌ای ؛ تسلیحات ساخت صنایع دفاعی ال جی، LIG Nex1
پرتابگرهای متحرک هنمو-۳ که هریک دو موشک تکمیل شلیک دارند.

این موشک نیز از قبیل دیگر عضو های خانواده هنمو و با این وجود دیگر موشک‌های کروز غربی و شرقی هم‌کلاس خود، حاوی سرجنگی ۵۰۰ کیلوگرمی است. هنمو-۳C حاوی موتور جت توربوفن است که ضمن مصرف سوخت بهنیه، صدای تولیدی و اثر گرمایی کم، موشک را به بیشینه سرعت فراصوت ۱٫۲ ماخ می‌رساند. این موشک بسیار دقیق است و از سیستم هدایتی داخلی و هدایت ماهواره‌ای GPS همراه با سیستم هدایتی «تطبیق دهنده و تعقیب کننده پدیده های زمینیی» موسوم به «ترکام» (TERCOM) سود می‌برد و به خاطر این هدایت دقیقش، دایره خطای ممکن آن در برد بالا تنها تقریبا ۲ متر است.

برای شما هم جالب است؟ :  با نانو تکنولوژی آلودگی را نیز رفع کنید!!

 

نگاهی به جنگ افزارهای کره‌ای ؛ تسلیحات ساخت صنایع دفاعی ال جی، LIG Nex1
شلیک هنمو-۳ از پایین دریایی

شیوه پروازی و حمله این موشک گوناگون است و می‌تواند در مسیرهای گوناگون، با سرعت‌های مختلف در ارتفاع بسیار کم از سطح تا ارتفاع بسیار بالا پرواز کرده و به شیوه‌های متفاوتی خود را به هدف بکوبد. LIG Nex1 با این موشک توان تهاجمی کره جنوبی را بسیار گسترش داده و کره جنوبی با بهره برداری از آن می‌تواند به سرعت تمامی پایگاه‌ها، بنادر، فرودگاه‌ها و دیگر مراکز نظامی، سیاسی و جاهای با ارزش دشمنانش به ویژه کره شمالی را به شکلی کوبنده، موثر و فلج کننده مورد هدف قرار داده و آن‌ها را قبل از شروع جنگ غیرعملیاتی کند.

 


مهمات زیرسطحی

نگاهی به جنگ افزارهای کره‌ای ؛ تسلیحات ساخت صنایع دفاعی ال جی، LIG Nex1

 


اژدر سنگین بک سانگ ئو (Baek Sang Eo)

نگاهی به جنگ افزارهای کره‌ای ؛ تسلیحات ساخت صنایع دفاعی ال جی، LIG Nex1

بک سانگ ئو (به معنی کوسه سفید) یک اژدر سنگین ۵۳۳ میلی‌متری تولید صنایع دفاعی ال جی است که به منظور هدف قرار دادن انواع شناورهای سطحی و زیرسطحی دشمن، از زیردریایی‌ها شلیک می‌شود. این اژدر حاوی هدایت داخلی است و در گام پایانی حمله نیز می‌تواند با بهره برداری از سونار موجود در دماغه خود، به شیوه آشیانه‌یابی صوتی اکتیو و یا غیرفعال به سوی هدف پیش رود. این اژدر در مقابل پادکارهای صوتی که به منظور گمراه کردن اژدرها در آب رها می‌شوند مقاومت بالایی دارد و فیوز انفجاری آن حاوی دو حالت برخوردی و مجاورتی است.

بک سانگ ئو یک موتور الکتریکی بسیار کم صدا داشته که ضمن رساندن اژدر به سرعتی بیش از ۶۳ کیلومتر بر ساعت، به خاطر صدای تولیدی کمش مانع از کشف اژدر به وسیله سونار دشمن می‌شود. این اژدر ۵٫۷ متر دارازا و ۱٫۱ تن وزن دارد. سرجنگ ۳۷۰ کیلوگرمی آن بسیار مهلک و مرگبار است و علیه شناورهای سنگین نیز بسیار موثر است.


اژدر سبک K745 چونگ سانگ ئو (Chung Sang Eo)

نگاهی به جنگ افزارهای کره‌ای ؛ تسلیحات ساخت صنایع دفاعی ال جی، LIG Nex1
شلیک اژدر سبک کوسه آبی از ناوچه سبک کلاس پوهانگ در دست به نیروی دریایی کره جنوبی

چونگ سانگ ئو (به معنی کوسه آبی) اژدری سبک تولید LIG Nex1 است که از شناورهای سطحی، هلیکوپتر و هواپیما شلیک شده و می‌تواند به شناورهای سطحی و زیرسطحی دشمن در آب‌های عمیق تا کم عمق حمله کند. موتور الکتریکی این اژدر قدرت بالایی داشته و آن را با سرعتی بیش از ۸۳ کیلومتر بر ساعت به سوی هدف می‌راند. برد آن نیز با سرعت ۸۳ کیلومتر بر ساعت برابر با ۲۰ کیلومتر است؛‌ در اژدرها با استناد به سرعت پیمایشی که دارند،‌ برد تغییر می‌کند.

این اژدر به یک سونار آرایه فازی تجهیز است و می‌تواند به دو شیوه اکتیو و غیرفعال هدف را شناسایی و بعد از قفل روی آن، به سوی هدف پیش رود. کوسه آبی سرجنگی توانمندی دارد و می‌تواند بیش از ۱٫۵ متر در زره فولادی ضخیم نفوذ کند. فیوز انفجاری این سرجنگی نیز به روش برخوردی است. این اژدر به خاطر سرعت بالایش، توان رسیدن به سریع‌ترین زیردریایی‌ها را نیز دارد.

 


موشک ضدزیردریایی هونگ سانگ ئو (Hong Sang Eo)

نگاهی به جنگ افزارهای کره‌ای ؛ تسلیحات ساخت صنایع دفاعی ال جی، LIG Nex1
موتور راکتی، بالک‌های پایدارکننده و سر مخروطی از موارد اضافه شده

به اژدر کوسه آبی هستند که همگی از آن جدا می‌شود.

هونگ سانگ ئو (به معنی کوسه قرمز) نیز نمونه دیگری از تسلیحات تولید ال جی و در اصل همان اژدر کوسه آبی است که یک موتور راکتی به آن وصل شده است. این موشک به وسیله کشتی‌ها به نزدیکی محل حضور زیردریایی دشمن پرتاب شده و بعد از رسیدن برفراز منطقه مورد نظر، اژدر از موتور راکتی جدا و با چتر وارد آب می‌شود. بعد از وارد شدن به آب، اژدر موتور الکتریکی خود را روشن و به سوی هدف پیش می‌رود.

موتور راکتی وصل به اژدر بیش از ۲۰ کیلومتر برد داشته و تغییر مسیر آن با کمک خروجی متغیر (TVC، تراست وکتورنیگ) موتور تنظیم می‌شود. باز این روی برد کلی اژدر کوسه قرمز به بیش از ۴۰ کیلومتر گسترش می‌یابد. وزن کلی این موشک ۸۲۰ کیلوگرم و درازای آن نیز ۵٫۷ متر است. این موشک ۳۸ سانتیمتر قطر داشته و به روش عمودی از لوله پرتابگر عمودی شلیک می‌شود.


اژدر سنگین هدایت سیمی

نگاهی به جنگ افزارهای کره‌ای ؛ تسلیحات ساخت صنایع دفاعی ال جی، LIG Nex1

این اژدر از قبیل کوسه سفید یک اژدر سنگین و از تسلیحات تولید ال جی بشمار می‌رود که از زیردریایی شلیک شده و وظیفه آن درگیری با شناورهای سطحی و غیر سطحی دشمن است. برخلاف اژدر کوسه سفید، این اژدر حاوی هدایت سیمی است؛ به این معنی که یک کابل به انتهای اژدر وصل و سر دیگر کابل نیز به زیردریایی وصل است.

 

تا لحظه برخورد اژدر به هدف، فرامین هدایتی و کنترلی از زیردریایی به وسیله این کابل به اژدر منتقل می‌شوند. معلومات فراوانی از این اژدر در دست نیست، با اینحال مطرح شده است برد بالای این اژدر باعث گسترش بقاپذیری زیردریایی شلیک کننده می‌شود.


 
مین متحرک زیردریایی

نگاهی به جنگ افزارهای کره‌ای ؛ تسلیحات ساخت صنایع دفاعی ال جی، LIG Nex1

این مین نیز کالایی دیگر از صنایع دفاعی ال جی است. مین متحرک از زیردریایی شلیک شده و بعد از رسیدن به منطقه‌ای ویژه، در عمق مورد نظر شناور مانده و به کمین هدف می‌نشیند. این مین به یک گیرنده سوناری غیرفعال تجهیز است و در صورت کشف زیردریایی و یا کشتی‌های دشمن، به سوی هدف رفته و با کمک آهن‌ ربای توانمندی که دارد، به بدنه آن‌ها می‌چسبد و سپس منفجر می‌شود.

سایت “ایران پی پر” امیدوار است مقالات علمی آن از نمونه مقاله با تسلیحات تولید صنایع دفاعی «ال جی» آشنا شوید مورد بهره برداری شما دوستان عزیز واقع شود. در بیشتر مواقع میتوانید دوستان خود را با ابزارهای سایت در باب این مقاله و مباحث دیگر سایت مطلع کنید.

لینک

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات