کد خبر : 32596
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۰:۱۶
12 views بازدید

با ۱۵ سلاح مخوف و پیشرفته روسیه آشنا شوید (۲)

اگر دوست دارید به مقالات علمی مقاله با ۱۵ سلاح مخوف و پیشرفته روسیه آشنا شوید (۲) را مطالعه کنید و با دوستان خود به اشتراک بگذارید. امیدواریم این مقاله علمی میتواند مورد استقبال شما واقع شود. وب‌سایت روزیاتو – حسین علی پناهی: با شرایطی که می دانید امروزه رقابت های شدیدی میان کشورهای پیشرفته ی جهان می باشد که سعی می کنند از رقیبان […]

اگر دوست دارید به مقالات علمی مقاله با ۱۵ سلاح مخوف و پیشرفته روسیه آشنا شوید (۲) را مطالعه کنید و با دوستان خود به اشتراک بگذارید. امیدواریم این مقاله علمی میتواند مورد استقبال شما واقع شود.

وب‌سایت روزیاتو – حسین علی پناهی: با شرایطی که می دانید امروزه رقابت های شدیدی میان کشورهای پیشرفته ی جهان می باشد که سعی می کنند از رقیبان سیاسی، اقتصادی و نظامی خود عقب نمانده و قادر باشند نفوذ و قدرت خود را حفظ کنند.

 

با استناد به این شرایط نهایتا بدین شکل مطرح شده است که رقابت نظامی شدیدتر بوده و در سال های آتی نیز بازهم تشدید خواهد شد. دو کشوری که از سالیان بعد از جنگ جهانی دوم پیوسته رقابت نظامی سختی با هم داشته و تا اینجای کار به دفعات و بخصوص در لحظه جنگ سرد تا فاصله درگیری نظامی پیش رفته اند کشورهای ایالات متحده و روسیه هستند که بی تردید در عرصه ی نظامی در مقام های اول دنیا قرار دارند.

اگر چه این دو کشور در عرصه ی نظامی هر روز تولیدات پیشرفته ی تازه ای را تست و معرفی می کنند با اینحال برنامه های سری نیز در عرصه های نظامی در این کشورها در حال انجام است که به ندرت اخباری در باب آن ها در جراید شنیده می شود.

 

روسیه بی تردید یکی از سه قدرت نظامی برتر جهان بوده و در عده ای تکنولوژی های نظامی نیز گوی سبقت را از کشور پیشرفته ای مانند ایالات متحده ربوده است.

 

در قسمت اول این نوشته شما را با ۸ مورد از بروزترین، پیشرفته ترین و مخوف ترین  سلاح های تولید روسیه آشنا کردیم. اکنون سعی داریم در قسمت دوم این نوشته اطلاعاتی در باب ۷ سلاح تازه ای که به وسیله ارتش روسیه ساخته شده است را در دست شما قرار دهیم. با ما همراه باشید.

۷- سیستم دفاع موشکی هوایی اس-۵۰۰

روسیه شیوه با مزه ای برای جلوگیری از تهدیدات بالقوه نظامی ایالات متحده دارد، کشوری که چندین برابر بیشتر از روسیه در عرصه ی تسلیحات نظامی سرمایه گذاری می کند. بدین جهت روس ها شیوه های ارزان و ساده ای را برای ناتوان کردن سلاح های پرهزینه ایالات متحده برمی گزینند. بهترین نمونه از این سیستم های دفاعی اس-۳۰۰ و اس-۵۰۰ هستند. ایالات متحده میلیاردها دلار خرج کرده تا نسل چهارم جنگنده های خود مانند اف-۳۵ را پیشرفت دهد. بدلیل آنکه روسیه نمی تواند مانند ایالات متحده در این عرصه ولخرجی کند، تصمیم گرفته که با تولید یک سیستم دفاع موشکی زمین به هوا با اینحال کم هزینه این هواپیماها را ساقط کند.

با ۱۵ سلاح مخوف و پیشرفته روسیه آشنا شوید (2)

ممکن است بتوان ادعا کرد که سیستم اس-۳۰۰ پیشرفته ترین سیستم موشکی زمین به هوا هم اینک است. با اینحال تولید چنین سیستمی با استناد به سابقه ی تاریخی نظامی روسیه در عرصه ی تولید موشک جای تعجب ندارد. در چنین موقعیتی چندی قبلً واضح شده که یک سیستم تازه تر،پیشرفته تر و کارآمدتر نیز به اسم سیستم اس-۵۰۰ در راه است. نمونه اس-۵۰۰ چنان پیشرفته و کارآمد مطرح شده که صاحبنظران نظامی و دفاعی ایالات متحده مطرح کرده اند که چنین سیستم دفاعی توانایی هدف قرار دادن و ساقط کردن هواپیماهای اف-۳۵ و بمب افکن های پنهان کار بی-۲ را نیز دارد.

 


۶- سلاح های مایکروویو

با ۱۵ سلاح مخوف و پیشرفته روسیه آشنا شوید (2)

در زرادخانه های تسلیحاتی روسیه سلاح هایی دیده می شوند که به راستیً باید آن ها را سلاح های آتی اسم گذاری کرد که یکی از جاه طلبانه ترین و دیوانه وارترین مدلهای آن ها بی تردید سلاح های مایکروویو است. جنگ افزارهای مایکروویو در از کار انداختن اجزای الکترونیکی سیستم های نظامی دشمن کاربری دارند و تولید این چنین تسلیحاتی به وسیله روسیه جنگ الکترونیکی را وارد بعد تازه ای کرده است.

برای شما هم جالب است؟ :  سامانه پاتریوت؛ پرده‌ی آهنین در طرف دیگر موشک‌های بالستیک

 

این جنگ افزار که «تفنگ مایکروویو» (microwave gun) لقب گرفته را می توان روی سیستم های موشکلی بوک (BUK) نیز نصب کرد و با استناد به گزارش ها توانایی ساقط کردن موشک ها و هواپیماهای بدون سرنشین دشمن را دارد.

با ۱۵ سلاح مخوف و پیشرفته روسیه آشنا شوید (2)

در حقیقت در این سلاح هیچگونه گلوله ای پرتاب نمی شود، حتی تنها این سیستم پیشرفته امواجی را از خود بیرون می دهد که دلیل می شود موشک ها و هواپیماهای بدون سرنشین ناگهان از حرکت باز ایستاده و سقوط کنند و سیستم های الکترونیکی ناوبری دشمن دیگر کنترلی روی آن ها نداشته باشند.

 

قدرت برد این سلاح حدود ۱۰ کیلومتر مطرح شده و برای بار نخست در سال ۲۰۱۵ معرفی شده است. هدف اصلی از تولید این سلاح ایجاد یک محیط دفاعی و امن در محوطه ای ویژه بوده و توانایی هدف قرار دادن اهداف پروازی به طرز کامل و در ۳۶۰ درجه را دارد. معلومات فراوانی در باب این سلاح پیشرفته نیست و این سلاح را باید یکی از سری ترین برنامه های تسلیحاتی روسیه دانست.

 


۵- بمب افکن استراتژیک مافوق صوت تی بو-۱۶۰ ام تو

با ۱۵ سلاح مخوف و پیشرفته روسیه آشنا شوید (2)

بمب افکن تی یو- ۱۶۰ (Tu-160 bomber) موسوم به «بلک جک» (Blackjack) در واکنش به بمب افکن های بی-۱ (B-1) ایالات متحده دیزاین و ساخته شد با اینحال تا اینجای کار اصلاحاتی در آن انجام گرفته و  به یکی از مدرن ترین و بهترین بمب افکن های با سرعت مافوق صوت در جهان مبدل شده است. ورژن ی تازه این بمب افکن با اسم «Tu-160M2» در سال ۲۰۱۹ اولین پروازهای آزمایشی خود را انجام خواهند داد. اگر چه بمب افکن بی-۲ می تواند بمب های بیشتری درمقایسه با این بمب افکن روسی با خود حمل کند با اینحال تی یو-۱۶۰ بزرگ تر و سریع تر بوده و مسافت بیشتری را می توانند در میدان جنگ طی کنند.

با ۱۵ سلاح مخوف و پیشرفته روسیه آشنا شوید (2)

برنامه های تقویت، ارتقاء کارایی و پیشرفت ی این هواپیماها در سال ۲۰۱۵ رسانه ای شد و با استناد به این برنامه برنامه ریزی شده است این هواپیماهای بمب افکن به موتورهای توانمند تازه تر و رادارها و سیستم های اتوماتیک پروازی تازه تجهیز شوند. به نظر می رسد سیستم های الکترونیکی تازه شامل همان سیستم هایی باشد که ناوشکن یو اس اس کوک ایالات متحده را برای مدتی زمینگیر کرد. اگر بخواهیم جمع بندی کنیم تنها بدنه ی خارجی بمب افکن تغییر نخواهد کرد و تمامی ابزارهای آن پیشرفت داده شده و تغییر خواهد نمود.

سرعت حال حاضر این بمب افکن در بیشترین حالت به بالای دو ماخ در ساعت خواهد رسید که به نظر می رسد در ورژن های تازه این سرعت به مقدار بسیار فراوانی گسترش بیابد. نیروی هوایی روسیه تصمیم گرفته است که دستکم ۵۰ فروند از این بمب افکن ها را در آتی ی نزدیک تولید کند و مراحل تولید آن ها از قبل شروع شده است.

 


۴- سیستم های جنگ سایبری

با ۱۵ سلاح مخوف و پیشرفته روسیه آشنا شوید (2)

همه ی ما در باب هکرهای روسی در جراید بسیار شنیده ایم. حتی دخالت هکرهای روسی را در انتخابات واپسین ریاست جمهوری ایالات متحده را محتمل دانسته و قادریم بگوییم که جنگ سایبری می تواند نقش مهمی در رویارویی های آتی ی دو کشور داشته باشد. هکرهای روسی در جهان بسیار مشهور و مشهور هستند و ارتش این کشور نیز در عرصه ی جنگ سایبری سرمایه گذاری های عظیمی کرده است.

برای شما هم جالب است؟ :  برنامه «مارس یک»؛ سفر بی بازگشت به مریخ

 

خدمات ایمنی فدرال (FSB) که جانشین خدمات ایمنی کا گ ب در دوران شوروی سابق شده مسئول جذب هکرهای ماهر به منظور حمله به سیستم های نظامی و با کسب معلومات نظامی و دیگر فعالیت های جاسوسی سایبری است.

با ۱۵ سلاح مخوف و پیشرفته روسیه آشنا شوید (2)

آن ها در قبلی سابقه ی حمله به سیستم های رایانه ای ناتو و اتحادیه اروپا را در چند مورد داشته اند. با اینحال بدلیل آنکه هکرهای زبده ی روسی ردپایی از خود به جای نمی گذارند بسیاری از این حملات سایبری بدون مدرک به هکرهای روسی نسبت داده می شود.

 

به ادعای دولت ایالات متحده هکرهای دولتی روسیه مسئول قطعی گسترده برق در سال ۲۰۱۵ بودند. هکرهای روسی قدرت چنین کارهایی را دارند و قادرند جریان برق را به جای های نظامی مخصوصی قطع کرده یا حتی دلیل شوند که رآکتورهای هسته ای ذوب شوند.

 


۳- سوخوی PAK FA T-50

با ۱۵ سلاح مخوف و پیشرفته روسیه آشنا شوید (2)

جنگنده «Sukhoi PAK FA T-50» از نوع جت های جنگنده ی نسل پنجم روسیه است و مانند جنگنده ی اف-۳۵ ایالات متحده هنوز به مرحله ی تولید انبوه نرسیده و حدوداً یک دهه دیگر طول خواهد کشید تا دیزاین و تولید آن کامل شده و به خدمت نیروهای نظامی درآید.

 

معضلات معدودی بر سر راه تولید این جنگنده می باشد با اینحال نباید اشتباه کرد از آنجاییکه این جنگنده ی محشر پیشرفته و توانمند خیلی زود تکمیل خواهد شد. هدف از تولید این جنگنده بهتری هوایی بر جنگنده های دشمن و ساقط کردن آن ها بوده است. این جنگنده خاصیت پنهانکاری خارق العاده ای داشته و توانایی هدف قرار دادن اهداف زمینی با دقت بسیار بالایی را نیز دارد.

با ۱۵ سلاح مخوف و پیشرفته روسیه آشنا شوید (2)

یکی از نقاط قوت این جنگنده قدرت مانور محشر و خاص آن است که به شکل باور نکردنی می تواند در آسمان به یکباره از حرکت باز ایستاده و مانند یک سفینه ی فضایی شناور باقی بماند. این خصوصیت پیشرفته در جنگ های هوایی تن به تن بسیار موثر و کارآمد خواهد بود و به جنگنده ی روسی این امکان را می دهد که به موشک های دشمن جاخالی داده و به سادگی خود را در موقعیت حمله و شلیک کردن به هواپیماهای دشمن قرار دهد. در سال ۲۰۲۰ موتورهای قبلی با موتورهای تازه تر و پیشرفته تری جانشین خواهد شد و نهایتا بدین شکل مطرح شده است که در همین سال بیننده معرفی نهایی از این جنگنده باشیم.

 


۲- موشک ماوراء صوت زیرکون

با ۱۵ سلاح مخوف و پیشرفته روسیه آشنا شوید (2)

روسیه در عرصه ی موشک های با سرعت فراصوت تقریبا ۴ نسل از ایالات متحده جلوتر است. بروزترین موشک روسیه به اسم «زیرکون» (Zircon) در سال حال حاضر وارد خدمت خواهد شد. سرعت این موشک به بالاتر از ۶ ماخ خواهد رسید که در مقایسه با موشک های متعارف بیش از دو برابر است.

 

ممکن است با خود فکر کنید که ارزش این موشک ها در چیست؟ نکته ی مهم پیرامون این مثال موشک های مافوق صوت این است که متوقف کردن آن ها حدوداً غیرممکن خواهد بود. در حقیقت ردیابی و ساقط کردن موشک هایی که با چنین سرعت سرسام آوری حرکت می کنند بسیار سخت و حدوداً غیر عملی است.

با ۱۵ سلاح مخوف و پیشرفته روسیه آشنا شوید (2)

به علاوه از طرف دیگر از این موشک ها برای متوقف کردن موشک های با کلاهک هسته ای نیز استفاده می شود. خود آن ها نیز می توانند کلاهک های هسته ای حمل کنند. روسیه در حال تکمیل شدن برای تجهیز کردن کشتی ها، بمب افکن ها و زیردریایی های خود به این موشک مخرب است همزمان با اینکه ایالات متحده در عرصه ی دیزاین و تولید این موشک های مافوق صوت بسیار عقب مانده و بزودی به تکنولوژی برتر روسیه در این عرصه نخواهد رسید.

برای شما هم جالب است؟ :  اقتصاد کدام کشورها با تکنولوژی گره خورده است؟

 

تنها موفقیتی که کارشناسان موشکی ایالات متحده در این عرصه داشته اند تولید موشکی است که تنها به مدت ۶ ثانیه می تواند با چنین سرعت مافوق صوتی حرکت کند.

غیر از این روسیه در حال کار بر روی یک برنامه ی موشکی بسیار سری به اسم «Yu-74» است که در عرصه ی تولید هواپیماهایی با سرعت مافوق صوت در مقیاس بسیار پیشرفته تر از هواپیماهای حال حاضر است.

 


۱- بمب افکن فضایی PAK-DA

با ۱۵ سلاح مخوف و پیشرفته روسیه آشنا شوید (2)

امروزه برنامه ی فضایی روسیه نیز از ایالات متحده پیشی گرفته است و این کشور تصمیم گرفته است که تسلیحات نظامی پیشرفته ای را در فضا مستقر کند و بروزترین پیشرفت آن ها در این عرصه دیزاین یک بمب افکن است که توانایی پرواز در فضا و در جایی که دسترسی به آن ممکن نیست را نیز دارد.

 

این هواپیما یا خوب است بگوییم فضاپیما با اسم بمب افکن فضایی PAK-DA شناخته می شود. بمب افکن PAK-DA در سرعت های بالا پرواز کرده و رادارهای دشمن توانایی شناسایی آن را ندارند و با این وجود هیچ موشکی نیز توان رهگیری و انهدام آن را نخواهد داشت.

با ۱۵ سلاح مخوف و پیشرفته روسیه آشنا شوید (2)

این بمب افکن به موتورهای هیبریدی تجهیز شده و وقتی که به فضا برسد از سوخت متان و اکسیژن استفاده خواهد نمود. بمب افکن PAK-DA توانایی حمل موشک های مافوق صوت و در صورت لزوم بمب های هسته ای را نیز خواهد داشت.

 

اخبار غیر موثق بسیاری در باب این بمب افکن فضایی می باشد و با استناد به سری بودن برنامه نمی توان گفت که کدام یک از ادعاها درست و کدام یک نادرست و اغراق است. عده ای گفته اند که این بمب افکن تا سال ۲۰۲۰ تکمیل خواهد شد و عده ای دیگر سال ۲۰۲۳ را برای تکمیل آن مطرح نموده اند. دولت روسیه ادعا کرده که این بمب افکن پروازهای آزمایشی خود را با موفقیت به انتهای رسانده است.

در صورتی که این بمب افکن فضایی تکمیل ی پرواز و عملیات باشد بی تردید بهتری را در جنگ هسته ای به این کشور خواهد داد و هنوزً هیچ راهی برای جلوگیری از یک حمله ی اتمی از فضا نیست.

سایت “ایران پی پر” امیدوار است مقالات علمی آن از نمونه مقاله با ۱۵ سلاح مخوف و پیشرفته روسیه آشنا شوید (۲) مورد بهره برداری شما دوستان عزیز واقع شود. در بیشتر مواقع میتوانید دوستان خود را با ابزارهای سایت در باب این مقاله و مباحث دیگر سایت مطلع کنید.

لینک

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات