کد خبر : 18900
تاریخ انتشار : جمعه ۲۶ خرداد ۱۳۹۶ - ۲:۲۰
9 views بازدید

بتهوون، نابغه‌ی ناشنوای موسیقی

در اخبار حال حاضر در باب مشاهیر جهان خبری داریم مبنی بر اینکه بتهوون، نابغه‌ی ناشنوای موسیقی . پیشتر بیشتر در این باره شرح خواهیم داد. همشهری دانستنیها – آریاناز محمدی: «لودویگ فان بتهوون» در دسامر ۱۷۷۰ (آذر ۱۱۴۰) به دینا آمد. ایشان از همان دوران کودکی و قبل از چهار سالگی آموختن پیانو را شروع کرد. ربی ایشان پدرش بود و ساعت های طولانی […]

در اخبار حال حاضر در باب مشاهیر جهان خبری داریم مبنی بر اینکه بتهوون، نابغه‌ی ناشنوای موسیقی . پیشتر بیشتر در این باره شرح خواهیم داد.

همشهری دانستنیها – آریاناز محمدی: «لودویگ فان بتهوون» در دسامر ۱۷۷۰ (آذر ۱۱۴۰) به دینا آمد. ایشان از همان دوران کودکی و قبل از چهار سالگی آموختن پیانو را شروع کرد. ربی ایشان پدرش بود و ساعت های طولانی در روز تمرین می کردند. هر بار که بتهوون اشتباه می کرد، پدرش روی انگشتانش می زد و ایشان از این کار گریه اش می گرفت؛ به همین خاطر بین همسایه ها به پسر کوچولویی که جلوی پیانو گریه می کرد، مشهور شده بود.

بتهوون بزرگترین سمفونی های جهان را نوشت. سونات های بزرگی برای پیانو تکمیل کرد و لحظه رهبری ارکستر، واقعا دیدنی بود. نکاتی در باب بتهوون می باشد که ممکن است تا این لحظه نشنیده باشید.

 

۱٫ ریاضی بلد نبود

بتهوون در یازده سالگی مجبور به ترک تحصیل شد و برای کمک به خانواده شروع به کار کرد. ایشان هیچ گاه ضرب و تقسیم را یاد نگرفت. برای نمونه ایشان هیچ گاه نتوانست ۵۰ را در ۱۰ ضرب بکند؛ ایشان باید ۵۰ را ۱۰ بار جمع می کرد تا به نتیجه می رسید و جواب را به دست می آورد. در چنین شرایطی ست که که به باور بسیاری، ریاضی و موسیقی نسبت نزدیکی با هم دارند.

۲٫ دیدار با موتزارت

در اولین سفرش به وین در هفده سالگی برای ایشان برنامه ریزی کردند تا در طرف دیگر «موتزارت» قطعه ای را بنوازد بعد از اجرای ایشان، مدتی تنها به صحبت با ایشان پرداخت و وقتی که از اتاق خارج شد، به اطرافیانش گفت: «حواستان به این پسر باشد، ایشان روزی چیزی برای صحبت به جهان خواهدداد.»

برای شما هم جالب است؟ :  کی شیوه؛ یک مربی درخشان

۳٫ سفر به وین

قبل از نقل مکان به وین در بیست سالگی، بتهوون پایین نظر «هایدن»، پدر سمفونی، آموزش می دید. با این وجود این دو بیشتر اوقات با هم دچار اختلاف می شدند و بالاخره هم دل خوشی از هم نداشتند.

۴٫ بیماری های بتهوون

بتهوون از کودکی تا لحظه مرگش بیمار بود. ایشان در زندگی اش از بیماری های ناشنوایی، کولیت، رماتیسم، تب رماتیسمی، تیفوس، اختلالات پوستی، انواع عفونت، درد چشم، یرقان، هپاتیت مزمن و سیروز کبدی رنج می برد.

۵٫ ناشنوایی

بتهوون از سال ۱۸۰۰ (۱۱۷۹) دچار ناشنوایی تدریجی شد. عده ای احتمال می دادند دلیل آن ییماری های متعدد ایشان بود.

بتهوون، نابغه ناشنوای موسیقی 

۶٫ سونات مهتاب

مشهور ترین شاهکار ایشان «سونات مهتاب» است که به معشوقه اش «جولیتا گیچاردی» تقدیم شده است. این سونات امروزه هم با اسم یکی از مشهور ترین شاهکارهای موسیقی کلاسیک جهان شناخته می شود.

۷٫ عدم علاقه به آموزش

بتهوون از آموزش پیانو متنفر بود، مگر آن که به مردم آموزش دیده و با مهارت بالا آموزش می داد. ایشان هیچ گاه حاضر نبود به مبتدیان پیانو و موسیقی آموزش دهد، حتی هنرجویان مبتدی با اینحال بااستعداد را پس می زد.

۸٫ علاقه به سیاست

بتهوون همراه با موسیقی علاقه شدیدی به موضوعات فلسفی، ادبی و سیاسی داشت. از مضامین مورد استقبال و علاقه ایشان انقلاب فرانسه بود. بتهوون سمفونی سوم خود را به «ناپلئون» تقدیم کرد؛ با اینحال وقتی ناپلئون خود را «امپراتور» اسم گذاری کرد، از این ایده منصرف شد و تقدیم نامه خود را پس گرفت.

۹٫ بتهوون شلخته

بتهوون فردی بسیار شلخته و نامرتب بود. بیشتر اوقات باقیمانده غذای ایشان همراه با پیانو و به اشتراک نت های نیمه نوشته اش پیدا می شد. در کف اتاقش در بیشتر مواقع چرک نویس های نت وجود داشت و جایی خالی از کاغذ نبود که بتوان روی آن قدم گذاشت. ایشان همراه با شلختگی، فردی بسیار تندخو و بداخلاق هم بود و حتی با برادرزاده خود که سرپرستی اش را به عهده داشت، چنان بد برخورد می کرد که گویی غریبه ای است.

برای شما هم جالب است؟ :  چارلی هانام، موتورسوار قانون‌شکن «فرزندان آشوب»

۱۰٫ مرگ بتهوون

ایشان در لحظه مرگش به شهرت فراوانی رسیده بود و برای تشییع جنازه ایشان هزاران نفر آمدند. با اینحال روی قبر ایشان تنها نوشته شد: «بتهوون».

لینک

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات