کد خبر : 42831
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۶ - ۱:۲۰
61 views بازدید

برخورد با «سایکوپات‌»ها؛ مردم جامعه ستیز و سمی

اگر به مقاله های شخصیت شناسی علاقه دارید این مقاله با اسم برخورد با «سایکوپات‌»ها؛ مردم جامعه ستیز و سمی را به شما پیش نهاد میکنیم. وبسایت وبسایت یک پزشک – علیرضا مجیدی: ممکن است بسیاری تصور کنند که چون با سایکوپات‌‌ها برخورد عملی ندارند، پس نباید دغدغه‌ای از لحاظ برخورد با آنها هم داشته باشند. این دسته از مردم تصور می‌کنند که اصولا سایکوپات‌ها […]

اگر به مقاله های شخصیت شناسی علاقه دارید این مقاله با اسم برخورد با «سایکوپات‌»ها؛ مردم جامعه ستیز و سمی را به شما پیش نهاد میکنیم.

وبسایت وبسایت یک پزشک – علیرضا مجیدی: ممکن است بسیاری تصور کنند که چون با سایکوپات‌‌ها برخورد عملی ندارند، پس نباید دغدغه‌ای از لحاظ برخورد با آنها هم داشته باشند. این دسته از مردم تصور می‌کنند که اصولا سایکوپات‌ها در قسمت‌های روانپزشکی قرنطینه هستند، یا افرادی هستند که به روش نمادین و عیان، علایم روانپزشکی شدید از خود بروز می‌دهند.

این تصور اشتباه است، چون امکان دارد شما به روش هر روزه با سایکوپات‌ها برخورد داشته باشید. اینها امکان دارد مدیرعامل یا همکار شما باشند، یا مدیرعامل کمپانی رقیب یا حتی یکی از عضو های خانواده شما.

باید در نظر بگیرید که در روانشناسی و روانپزشکی، حالات تحت‌بالینی هم داریم. در بیماری‌های بدنی ممکن است تعریف کردن بیماری، راحت‌تر باشد، مثلا یک نفر یا بیماری سل دارد و یا سالم است. در صورتی که در باب اختلالات روانپزشکی، بسیاری از مشکلات به روش یک طیف هستند. از این جهت ما امکان دارد سایکوپات‌های تحت‌بالینی داشته باشیم که گرچه آنقدر بد نیستند که جرایم بزرگ مرتکب شوند و به زندان بروند، با اینحال قادر اند زندگی اطرافیان خود را به کابوس مبدل کنند.

اینها امکان دارد به روش زیرپوستی و بدون اینکه از خود رد قابل پیگیری داشته باشند، آرامش شما را در محیط کاری‌تان به هم بریزند. متأسفانه همان شکلی که که قبلا هم اشاره کرده بودم، بسیاری از رؤسا خصوصیت‌هایی از سایکوپاتی را دارند! با اینحال در ابتدا برای اینکه بی‌جهت مدیرعامل یا همکار بالادست خود را متهم نکنید و یک مدیرعامل دقیق یا سختگیر را به خاطر تنبلی خودتان، برچسب‌گذاری نکنید، ابتدا باز هم باید به طرز ساده باید شرح بدهم که سایکوپاتی چیست.

 

 
سایکوپاتی چیست؟

در ابتدا توجه کنید که سایکوپاتی با سایکوز اختلاف دارد. در سایکوز یا روان‌گسیختگی رابطه شخص با حقیقت قطع می‌شود و شخص دچار توهماتی می‌شود. در صورتی که سایکوپات‌ها تصور شفافی از جهان در باب خود دارند.

رونالد شوتن، استاد روانپزشکی دانشگاه هاروارد- بیان می کند که سایکوپات‌ها اجازه ورود وجدان یا یکدلی را در زندگی‌شان نمی‌دهند. چون اصولا آنها این خصوصیت‌ها را نمی‌توانند در مغزشان پردازش کنند! اینها برای کسب هدیه‌های کوتاه‌مدت رفتارهای غیراخلاقی یا ضداجتماعی انجام می‌دهند و خودپسندی شدید دارند. نه! آنها نگاه سرد یا خیره ندارند و ماسک بر چهره نمی‌گذارند! با این وجود خودشیفته و تکانه‌ای هستند و چون هیچ یکدلی با دیگران ندارند، از مردم به مانند ابزار استفاده می‌کنند.

با این وجود توجه کنید که درک نشدن احساسات یکدلانه به وسیله سایکوپات‌ها به معنی نداشتن شناخت یکدلی به وسیله آنها نیست. به این معنی که آنها قادر اند به روش کاذب داشتن یکدلی را تقلید کنند و با این کار از شما به نفع اهداف خود سود ببرند. پژوهش‌های روانپزشکی هم نمایش داده‌اند که مراکزی از مغز که مسئول احساسات هستند در این اشخاص به مانند دیگران، پاسخگو نیستند.

برای شما هم جالب است؟ :  طالع بینی ماهانه: شهریور

در این عرصه با بهره برداری از fMRI مغز سایکوپات‌ها بررسی شده و واضح شده است که آنها در قسمت لیمبیک مغز خود، در جستجوی شنیدن واژه‌های احساس‌برانگیز یا دیدن عکس ها ناخوشایند، به مانند دیگران فعالیت نورونی ندارند.

وانگهی واضح شده که اگر به این مردم آمفتامین بدهید و بعد با PET اسکن، مغز سایکوپات‌ها را مورد بررسی قرار دهیم، بخشی موسوم به هسته accumbens آنها ۴ برابر دیگران دوپامین ترشح می‌کند.

 

چگونه با افراد جامعه‌ستیز و سمی (سایکوپات‌ها) برخورد کنیم؟

این به چه معنی است؟

تفسیر این پژوهش این است که مکانیسم هدیه و لذت در سایکوپات‌ها بیش از مردم عادی اکتیو است. از این جهت آنها به منظور رسیدن به اهداف خود و رسیدن به لذت این وصال، قادر اند اصول اخلاقی را پایین پا بگذارند و از خطهای قرمز عبور کنند. از این جهت اگر شخصی را مشاهده کردید که بعد از انجام کارهای بد، حس لذت و ارضا شدن ایشان، بسیار بیشتر از وجدان درد اکتیو است، امکان دارد این شخص، یک سایکوپات باشد.

آیا سایکوپات‌ها را می‌توان درمان کرد؟

سایکوپات‌ها را که نمی‌توان از جامعه زدود و امکان دارد اینها مدیرعامل یا همکار شما باشند. پس چگونه می‌توان آنها را درمان کرد؟ حقیقت این است که هیچ راه ساده‌ای برای درمان سایکوپات‌ها نیست. تصور می‌کنید که می‌توان یکدلی را به سایکوپات‌ها القا کرد و نیکی کردن را به آنها آموخت؟ خیر، اینگونه آموزش‌ها، تنها آنها را در تقلید کاذب رفتارهای یکدلانه، توانا می‌کند!

یک پژوهش خیلی جالب:

در دهه ۱۹۹۰، دو پژوهشگر بررسی کردند که میزان تکرار جرم، در سایکوپات‌هایی که تحت آموزش قرار گرفته بودند و از بعد از زندان آزاد شده بودند، چقدر است. معلوم شد که اینها در ۸۰ درصد موارد، کار خود را تکرار می‌کنند. در صورتی که اگر آنها تحت آموزش قرار نمی‌دریافت کردند، ۶۰ درصد احتمال داشت که از نو خلاف کنند!

  
سایکوپات‌های تحت بالینی

اکنون فرض کنید که سایکوپاتی کسی مخفی و تحت‌بالینی باشد، یعنی رفتارهای تکانه‌ای یا میزان تعامل با ایشان دیگران آنقدر نباشد که مانع فارغ‌التحصیلی ایشان از دانشگاه یا عهده‌دار شدن سمت‌های حساسی مانند پزشک شدن، وکالت، قضاوت، تجارت، روانپزشک شدن یا مقام‌های سیاسی بالا بشود.

اینها آدم‌های بسیار خودمحور و بی‌عاطفه‌ای هستند که هوش بالا، مهارت‌های اجتماعی، عرصه خانوادگی یا دست حوادث ترتیبی می‌دهد که افزایش کنند و به درجاتی از موفقیت برسند. به روش کلی یک درصد مردم جامعه سایکوپات هستند. یعنی در آمریکا، فارغ از همه چیز ۳ میلیون سایکوپات زندگی می‌کنند، با اینحال میزان سایکوپات‌های تحت‌بالینی بسیار بیشتر است و به ۵ تا ۱۵ درصد کل مردم جامعه می‌رسد. این یعنی اینکه حدودا به ازای هر ۱۲ شخص در جامعه، یکی سایکوپات‌ تحت بالینی است.

سایکوپات‌ها چگونه زندگی و کار اطرافیان خود را خراب می‌کنند؟

۱- آنها در ابتدا سبک سنگین می‌کنند که یک شخص چقدر می‌تواند در راه رسیدن به نیازهایشان، سودمند باشد، آنها خود را به ابزارهایی برای تسلط بر دیگران تجهیز می‌کنند و نقاط ضعف و مکانیسم‌های دفاعی دیگران را شناسایی می‌کنند.

برای شما هم جالب است؟ :  متولدین ماه‌های مختلف کِی ازدواج می کنند؟

۲- آنها افکار دیگران را دستکاری می‌کنند یا نوعی رابطه با آنها برقرار کنند و بعد از آنها مانند یک ابزار بهره ببرند. آنها را با پیغام‌ها و سخن‌هایی که به دقت دیزاین شده‌اند، تغذیه می‌کنند و می‌فریبند و در این حین، مکررا از آنها بازخورد می‌گیرند.

۳- بعد از سودجویی، آنها طعمه‌های خود را رها می‌کنند و به صعود خود در مراتب قدرت ادامه می‌دهند. آنها در لحظه ملاقات با شما، یکدبی و شرم تصنعی خود را رو می‌کنند. به ندای قلب شما با دقت گوش می‌کنند و بعد آن را حساب‌شده بازتاب می‌دهند. پیامشان به روش کلی این طور می‌نماید که آنها به هویت شما، علاقه دارند و درست مانند شما هستند.

آنها در تلاش اند تا قادر اند مردم بیشتری را با خود همسو کنند. با این وجود آنها را با استناد به سودی که قادر اند برای آنها داشته باشند، ارزش‌گذاری می‌کنند. یکی امکان دارد مکان مدیریت به دربخور برای سایکوپات داشته باشد، دیگری امکان دارد معلومات یا مهارت فنی مخصوصی داشته باشد که سایکوپات را به ایشان علاقه‌مند تولید میکند و شخص دیگر هم پول یا سخت‌افزار ضروری ایشان را تأمین می‌کند.

سایکوپات‌های باهوش و مخفی‌کار هستند. آنها بین همکاران اختلاف می‌اندازند، معلومات و اخبار غیر موثق کاذب می‌پراکنند تا تقلب‌ها و اعمال خود را به حاشیه ببرند یا از آشکار شدن آنها پیشگیری کنند. آنها مردم را به دو دسته پیاده‌ها و بالادستان تقسیم می‌کنند. پیاده‌ها را می‌فریبند و حس اعتماد بالادستی‌ها را برمی‌انگیزند تا بعدا منجر به صعود آنها در مراتب قدرت شود.

چگونه می‌توانیم سایکوپات‌ها را شناسایی کنیم؟

تا اینجای کار امکان دارد یک پرسش و نگرانی برای شما بوجود آمده باشد:

نکند من بی‌جهت برچسب سایکوپات را به شخصی بزنم.

باید بگوییم که به روش هیجان انگیزی عرصه شناسایی سایکوپات‌ها جایی است که شما میتوانید به غریزه خود اعتماد کنید! روانشناسان درمانده‌اند که واقعا چرا این طور است. جواب اصلی ممکن است این بوده است که این خصوصیت و قدرت تشخیصی است که در سیر تکامل برای پرهیز، از شکارچی‌های درون‌گونه‌ای تکامل یافته است.

حتی در طول پژوهشی واضح شده که همان حالات فیزیولویکی که یک طعمه در لحظه مواجهه با شکارچی می یابد، یعنی حالات اتونومی مانند ضعف، گسترش ضربان قلب، تنگی نفس، احساس دلشوره، دل ضعفه کردن و تهوع و …. در لحظه مواجهه با یک سایکوپات مفروض هم ناخودآگاه در آدم ایجاد می‌شود!

این نکته‌ای خارج از فکر است، با اینحال در مقام رفتار ما تجربه‌اش کرده‌ایم.

هیچ شده که با هم کاری دوست شده باشیم که در ابتدا در جهت جلب اعتماد شما برآمده باشد و تظاهر کرده باشد که دیدگاهی همسو با شما دارد و بعد شما متوجه شده باشید که ملاقات‌های مجدد با ایشان حس شرم یا حتی تنفر شما از جایگاهتان و خودتان را برانگیخته باشد؟

پس ضمن توجه به توصیف‌هایی که از سایکوپات‌ها در قسمت‌های قبلی این مقاله، برشمردیم، شناسایی آنها تا حدی وجه غریزی هم می‌توند داشته باشد.

 

 برخورد با «سایکوپات‌»ها؛ افراد جامعه ستیز و سمی

چگونه با سایکوپات‌ها برخورد کنیم؟

۱- جدی ترین پیش نهاد: از آنها تا جایی که میتوانید دوردستی گزینید!

برای شما هم جالب است؟ :  بزرگ‌ترین ضعف متولدین ماه‌های مختلف

حدودا همه کارشناس‌ها بر این نظر توافق دارند که می بایست از جامعه‌ستیزها دوردستی کرد. کمپانی‌ها باید سعی کنند با گفتگو‌های دقیق، افرادی را که احتمال سایکوپاتی تحت بالینی در آنها می باشد، استخدام نکنند. توجه کنید که سایکوپات‌ها خیلی راحت در روزومه‌های خود دروغگویی می‌کنند، بدین جهت ضروری است ترتیب یک گفتگو منعطف را بدهید، طوری که سایکوپات‌ها عرصه بروز عده ای از نشانه‌های خود را بدهند.

اکنون امکان دارد فرض کنید که آدم دنیادیده‌ای هستید که از روانشناسی و مدیریت شخصیت‌های دشوار برمی‌آیید. باید بگوییم که سایکوپات‌ها معمولا تجارب قبلی دارند و مهارت‌شان از شما بیشتر است. وارد این بازی خطرناک نشوید. بر وسوسه درونی خود غلبه کنید و تصور نکنید که با هوش بالای خود میتوانید آنها را بررسی روانی کنید و شکست‌شان بدهید.

این کارها ضمن اینکه دلیل می‌شوند سطح شما ناخواسته به اندازه سطح آنها پایین بیاید، دلیل می‌شوند که شما از اهداف مهم خود فاصله بگیرید.

۲- قبول کنید که عده ای از مردم در حکم یک فاجعه هستند

امکان دارد فرض کنید که همه مردم جنبه‌های خوبی هم در درونشان دارند و هر فردی را می‌توان اصلاح کرد. با اینحال با اسم یک قانون در برخورد با سایکوپات‌ها باید قبول کنید که نمی‌توانید آنها را تغییر بدهید.

پس روی کار خودتان تمرکز کنی، آسیب‌پذیری‌های خود را شناسایی کنید و آنها را پوشش بدهید، چون دیر یا زود سایکوپات‌ها آنها را شناسایی می‌کنند. به حساب خود برسید، قبل از اینکه ساکوپات‌ها به جساب شما برسند.

۳- به اعمال ارزش بدهید و نه واژه‌ها

در برخورد با سایکوپات‌ها به پوزش‌خواهی‌ها، دلیل‌تراشی‌ها و دروغ‌پردازی‌ها آنها توجه نکنید و تنها عملکرد آنها را ارزیابی کنید.

۴- روابط میان‌ فردی و شهرت خود را بنا کنید

به طرز که گفتیم سایکوپات‌ها در تلاش اند با پخش کردن معلومات کاذب و دروغ گفتن افرادی را که سد راه آنها قرار می‌گیرند، از میان بردارند و بر روابط میان فردی مثبت دیگران سایه بیندازند. پس سعی کنید چنان اشتهار خوبی از لحاظ کارهای مثبت بسازید و آنچنان روابط مستحکمی با دوستان و همکاران قابل اعتماد خود بنا کنید که این ترفند آنها نقض بر آب شود.

۵- توافق برد- برد

سایکوپات‌ها بسیار مصر به برد هستند. گاهی ضروری می‌شود که به جای پیشگیری از سود بردن آنها و تقابل با آنها، یک سناریوی برد- برد را به آنها توصیه کنید. جالا جالب است که در تقابل با سایکوپات‌ها، افرادی هم هستند که دچار سندرم ویلیامز هستند، اینها بی‌جهت به همه عشق می‌ورزند و اعتماد می‌کنند.

این اعتماد آنها در حد بیمارگونه است، طوری که هراس اجتماعی طبیعی که هر فردی باید برای دوردستی از شخصیت‌های منفی داشته باشد، در آنها راه ندارد. به ذهن خطور میکند این سخت به خاطر آزاد شدن نابجای هورمون اکسی توسین باشد.

لینک

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات