کد خبر : 19927
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۲
20 views بازدید

برنامه «مارس یک»؛ سفر بی بازگشت به مریخ

درصورت تمایل به مقالات علمی مقاله برنامه «مارس یک»؛ سفر بی بازگشت به مریخ را مطالعه کنید و با دوستان خود به اشتراک بگذارید. امیدواریم این مقاله علمی میتواند مورد استقبال شما واقع شود. هفته نامه صدا – امیرمحمد باقری: اولین گروه مسافران در سال ۲۰۲۳ راهی مریخ خواهندداشت و باقی عمر خود را در مریخ می گذرانند. برنامه «مارس یک» به وسیله سازمانی به […]

درصورت تمایل به مقالات علمی مقاله برنامه «مارس یک»؛ سفر بی بازگشت به مریخ را مطالعه کنید و با دوستان خود به اشتراک بگذارید. امیدواریم این مقاله علمی میتواند مورد استقبال شما واقع شود.

هفته نامه صدا – امیرمحمد باقری: اولین گروه مسافران در سال ۲۰۲۳ راهی مریخ خواهندداشت و باقی عمر خود را در مریخ می گذرانند.

برنامه «مارس یک» به وسیله سازمانی به همین اسم با نیت استقرار بشر روی سیاره سرخ با بهره برداری از ترکیبی از تکنولوژی های موجود و قابل استفاده در تمامی جهان شروع به تلاش نموده است. این سازمان تصمیم گرفته است ماجراجویی چندین ساله خود را از روش نمایش برنامه ای تلویزیونی از تمام لحظات این برنامه با تمامی جهان به اشتراک بگذارد. کمپانی هلندی MarsOne ثبت اسم ابتدایی از داوطلبان حضور در سفر بی بازگشت به مریخ را انتهای سال شمسی قبلی شروع کرد.

 

ثبت اسم

براساس مطرح مسئولین این تولیدکننده، قبل از شروع رسمی برنامه انتخاب داوطلبان، بیش از هزار درخواست برای حضور در این سفر دریافت شده بود. پذیرش ابتدایی داوطلبان از ۸ ژانویه ۲۰۱۳ شروع شد و روند انتخاب جهانی داوطلبان از روش برنامه های تلویزیونی انجام شد. این برنامه تنها در دست محققان یا خلبانان سابق جت های جنگی نیست و تمامی مردم علاقه مند با حداقل ۱۸ سال سن می توانند داوطلب حضور در جمع پیشگامان مستعمره مریخ (MarsColonypioneer) باشند.

چرا مریخ؟

دلیل انتخاب مریخ آن است که بعد از زمین، قابل سکونت ترین سیاره در منظومه شمسی شمرده می شود. خاک این سیاره حاوی آب است و هوای نسبتا مناسبی دارد؛ نور کافی خورشید امکان بهره برداری از پنل های خورشیدی را ممکن و لایه نازک جو نیز یک لایه محافظ در مقابل پرتوهای کیهانی و نور خورشید ایجاد می کند. ریتم شبانه روز آن نیز مشابهت فراوانی به زمین دارد و هر روز در این سیاره ۲۴ ساعت و ۳۹ دقیقه و ۳۵ ثانیه است.

فرصت ارسال درخواست ها برای سفر بدون بازگشت به مریخ تا آگوست ۲۰۱۳ بود، سود هوشی خوب و سلامت کامل جسمی و روحی را از نمونه شروط اصلی برای ثبت اسم ابتدایی در این برنامه مطرح نموده بودند. هدف نهایی در این برنامه، انتخاب ۲۴ تا ۴۰ فضانورد دوره دیده است تا بعد از هفت سال تمرین و تکمیل سازی، در گروه های چهار نفری هر دو سال یکدفعه راهی سیاره سرخ شوند.

سفری بی انتهای

افرادی که در فهرست نهایی ساکنان آتی مریخ قرار می گیرند، اطمینان دارند که هرگز به زمین باز نخواهندگشت؛ در این شرایط مریخ به سکونتگاه همیشگی و محل زندگی، کار و مرگ آنها مبدل می شود. سفر به مریخ حدود هفت ماه به طول خواهد انجامید.

این گروه در مدت حضور در تمرینات روی زمین و زندگی بر سطح سیاره سرخ در استخدام کمپانی MarsOne خواهندبود. اولین ابزارهای ضروری برای احداث کلونی طی سال های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۱ میلادی به مریخ ارسال خواهدشد و در سال ۲۰۱۸ نیز یک مریخ نورد برای انجام بررسی ها تکمیلی راهی سیاره سرخ می شود.

«لانس دورپ» بنیانگذار کمپانی MarsOne پیرامون این برنامه گفت: اولین گروه مسافران در سال ۲۰۲۳ راهی مریخ خواهندشد و باقی عمر خود را در کلونی ها های احداث شده روی سیاره سرخ سپری خواهندکرد. نوربرت کرافت از دانش پژوهان سابق ناسا و مدیر پزشکی برنامه نیز اصلی ترین مساله پیش رو برای عملی شدن این برنامه را نحوه تعامل و هم کاری اعضا در طول سفر بسیار طولانی از زمین تا مریخ و بعد از آن زندگی تا آخر عمر بر سطح سیاره سر عنوان می کند. دکتر جرارد هوفت، برنده جایزه نوبل و برایان انکه، مفسر موسسه بررسی ساوث وست، از مشاوران برجسته این برنامه هستند.

برای شما هم جالب است؟ :  بهترین تفنگ ها در طول تاریخ (1)

 

سفر بی بازگشت

مشخصات سفر

براساس مطرح کمپانی هلندی MarsOne، بیش از ۱۶۵ هزار درخواست برای سفر بی بازگشت به مر یخ تا اینجای کار به ثبت رسیده است. برنامه سفر بی بازگشت به مریخ شامل انتقال ابزارهای و چند مریخ نورد برای احداث پایگاه ابتدایی جهت استقرار اولین گروه از ساکنان آتی مریخ است.

گروه در ابتدا، تشکیل شده از چهار زن و مرد از قاره های مختلف جهان، بعد از انتخاب و گذراندن دوره های نهایی آموزش تا سال ۲۰۲۳ راهی سیاره سرخ خواهندشد. به دلیل نبود تکنولوژی های ضروری برای انجام سفر بازگشت از مریخ، هزینه های بالای سفر و مشکلات تامین سوخت، داوطلبان نهایی، بلیت یک طرفه به سوی مریخ دریافت خواهندکرد.

شرایط زندگی

این نامزدها چند ماه تا دو سال در انزوا و در تاسیساتی شبیه به سازی شده نگاه داشته می شوند تا نحوه جواب آنها به زندگی در محیط بسته بهمراه سه نفر دیگر مورد بررسی قرار گیرد. در طول این مدت فضانوردان تمرین های فیزیکی بسیاری انجام می دهند، چرا که طی هشت ماه سفر تا مریخ آنها قادر نیستند دوش بگیرند و تنها از غذاهای خشک شده، کنسروی و فریزشده استفاده می کنند؛ بدین خاطر سه ساعت در روز باید ورزش کنند تا قادر باشند جرم ماهیچه های خود را حفظ کنند.

 

هوای مریخ به نحوی است که ساکنان قادر نیستند بدون یک لباس فضایی بیرون بروند. در این سیاره گیاه افزایش نمی کند با اینحال ساکنان تولیدات خود را در کابین هایشان افزایش می دهند تا غذایشان تامین شود.

مراحل سفر

مرحله ۱- بهره برداری از ایستگاه فضایی بین المللی بهمراه شرکایی از قبیل Space, Orbital ATK، Boeing و… با اسم یک بستر آزمایشی جهت اثبات قابلیت های اکتشافی در صنعت هوا و فضا؛ هم اینک نیز ما در حال همین مرحله هستیم.

مرحله ۲- این قسمت کار اندکی بلندپروازانه است؛ چرا که بین سال های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۵ تعداد ۶ تست مهم انجام خواهدگرفت.

 

 سفر بی بازگشت

پیش از هرچیز ناسا تصمیم گرفته است که سیستم تازه پرتاب موشک خود با اسم SLS، با اسم یک راکت ۱۰۰ متری را جهت رقابت با موشک های فضایی Satum V اجرا کند. اگر پرتاب فضاپیمای اورین با موفقیت تست شد، آژانس فضایی ناسا اجرا تعداد ۵ سیستم از SLSها را ادامه خواهدداد.

یکی از آنان، به پرتاب فضاپیمای Europa Clipper و ماموریت کلیپر اروپا اختصاص دارد که طی آن آژانس فضایی  ناسا، فضاپیمای ویژه کلیپر را به قمر اروپا اعزام می کند. در این ماموریت، ناسا تصمیم گرفته است شانس وجود حیات در قمر یخی سیاره خریدار و اقیانوس زیرسطحی آن را مورد تست قرار دهد. ۴ ماموریت دیگر، به منظور تولید دروازه سفر به اعماق فضا اختصاص خواهدداشت. دروازه اعماق فضا (Deep Space Gateway) در مدار کره ماه و در مکانی بین زمین و ماه، با اسم یک ایستگاه فضایی تازه اجرا خواهدشد. در این ماموریت، تعداد ۴ فضانورد به سر هم کردن قطعات آن در فضا کمک خواهندکرد. ویلیام گرستنمایر در باب این دروازه فضایی بیان میکند:

از این دروازه می توان برای ماموریت های روباتیک یا انسانی جهت سفر به سطح ماه استفاده کرد. به علاوه از طرف دیگر دروازه اعماق فضا، می تواند باعث تسهیل در سفرهای فراتر از کره ماه و دیگر مقاصد منظومه شمسی شود.

برای شما هم جالب است؟ :  این کارها را قبل از فروختن گوشی انجام دهید

مرحله ۳- شروع عملیات سفر انسان به مریخ در ایستگاه فضایی ماه در سال ۲۰۲۷٫ سپس بین سال های ۲۰۲۸ یا ۲۰۲۹، تعداد ۴ فضانورد خوش شانس، ۴۰۰ روز را در داخل یک فضاپیمای لوله ای شکل و درحال گردش به دور کره ماه سپری خواهندکرد. این تست به منظور اطمینان از عملکرد فضاپیمای ویژه انتقال و عدم وجود مشکلات ممکن برای سفر به مریخ خواهدبود.

مرحله ۴- سال ۲۰۳۰ و با فرض اینکه سیستم انتقال و خدمه هیچ مشکلی را احساس نکرده اند، تازه ترین سیستم پرتاب موشکی ناسا (SLS)، فضاپیما را بهمراه سوخت و ۴ فضانورد، به سوی مریخ پرتاب می کند. آنان، اولین سفر انسان به مریخ را به شکلی تاریخی رقم خواهندزد! در این پرواز که به مدت ۲ تا ۳ سال به طول خواهد انجامید، فضانوردان بازدیدی از سیاره زهره و یقینا یک اقامت کوتاه در مدار مریخ را تجربه خواهندکرد.

ضروری به ذکر است که به محض ترک کردن فاصله بین زمین و ماه (شروع ماموریت)، امکان خروج اضطراری تحت هیچ شرایطی برای فضانوردان وجود نخواهدداشت.

مرحله ۵- این قسمت کار، بعد از اتمام ماموریت بوده و هنوز نکات آن ناپیداست. در سال ۲۰۳۳ میلادی و با انتهای ماموریت ابتدایی، آژانس فضایی ناسا تصمیم گرفته است ماموریت های روباتیکی و بالاخره، اعزام گروهی از انسان ها به سطح سیاره مریخ را عملی کند.

 

سفر بی بازگشت

احساسات؟

با شرایط توصیفی، بسیاری گفته اند ترجیح می دهند یک پا نداشته باشند با اینحال در چنین سفری قدم بگذارند و در سیاره ای سرد زندگی کنند و برای در بیشتر مواقع از دوستان و خانواده خود خداحافظی کنند!

سالیجان شریپف، فضانورد مسلمان روس که سال قبلی به ایران سفر کرده بود، در جواب به این پرسش که آیا در مدت اقامت در فضا غیر از خانواده و نزدیکان خود برای چیز دیگری هم در زمین دلتنگ شده یا نه، گفته است: «ماه اول حضور در فضا که همه چیز برای انسان تازگی دارد و کارهای فراوانی برای انجام دادن هست، بسیار خوب است با این وجود به تدریج دلتنگی سر وقت انسان می آید. دلتنگی هایی که من تجربه کردم به حدی است که فکر نمی کنم هیچ گاه انسانی حاضر باشد برای سفر بدون بازگشت به مریخ و سیارات دور داوطلب شود.»

مشکلات

اگر منتخبان نهایی به مریخ فرستاده شوند، باید پیش از هرچیز از پروازی که هفت ماه طول خواهدکشید و فرودی که بسیار سخت خواهدبود، جان سالم به در برند. به علاوه از طرف دیگر می بایست از اثرات تشعشعات رادیواکتیو قوی در لحظه این سفر نیز در امان بمانند. با طی شدن این دو مرحله اگر زنده بمانند، سیاره ای خشک با متوسط دمای ۶۳- درجه و انتظار این فضانوردان آماتور است. جو مریخ هم به طرز عمده از دی اکسید کربن تشکیل شده که برای انسان مضر است.

این برنامه تا این لحظه با انتقادات فراوانی مواجه شده است با این وجود یک پشتیبان مشهور هم دارد. «گرارد ت. هوفت» برنده هلندی جایزه نوبل فیزیک از این برنامه خدمات رسانی کرده است. تا این لحظه تنها روبات های بدون سرنشین به مریخ فرستاده شده اند. نوامبر سال قبلی میلادی سازمان فضانوردی هند برنامه پرواز به مریخ را تاسیس کرد. یک سال قبل از آن نیز سازمان ناسا کاوشگر «پرسشگری» را به مریخ فرستاده بود.

برای شما هم جالب است؟ :  تکنولوژی‌هایی که در آتی‌ مغز انسان را هک می‌کنند!

حضور ۷۰ ایرانی

در پی مطرح این فراخوان هزاران نفر از تمامی جهان برای حضور در این ماموریت مطرح آمادگی کرده اند که در بین آنها بیش از ۷۰ ایرانی نیز حضور دارند. سازمان خصوصی و غیرانتفاعی هلندی MarsOne با نیت تولید سکونتگاه انسانی بر سطح سیاره مریخ تاسیس شده است؛ در سال ۲۰۱۱ عضو های بنیاد MarsOne گرد هم آمدند و برنامه استراتژیکی برای فرستادن انسان به مریخ تدوین کرده اند. این مسافران فضایی هرگز به زمین باز نمی گردند، آنها زندگی خود را در مریخ خاتمه می دهند.

 

سفر بی بازگشت

شرایط بحرانی

این بلیت یک طرفه به مریخ ماموریت را ممکن می کند، هزینه را کاهش می دهد و وانگهی باید درنظر گرفت که هنوز هیچ تکنولوژی برای بازگشت به زمین از مریخ نیست. این تولیدکننده مطرح کرده هم اینک به هیچ تکنولوژی تازه ای برای فرود انسان روی مریخ نیازی نیست. بودجه پیش بینی شده برای این برنامه شش میلیارد دلار است که حدود ۶۶ درصد هزینه ها تنها به ارسال و فرود فضاپیمای حامل ساکنان مریخ اختصاص دارد.

محیط اختصاص یافته به هر فضانورد در داخل کپسول ها ۵۰ متر مربع است و ۲۰۰ مترمربع محیط داخلی نیز به اتاق خواب، محوطه کار، اتاق نشیمن و واحدهای پرورش گیاهان اختصاص یافته است. فضانوردان لحظه ترک محل سکونت خود و برای در امان ماندن از پرتوهای کیهانی می بایست از لباس های ویژه (Mars Suit) بهره ببرند.

ساکنان آتی مریخ در طول زندگی شان به روش هر روزه و مستمر گزارش هایی را به مراکز کنترل زمینی ارسال می کنند و نحوه زندگی و کشفیات خود را با ساکنان زمین به روش زنده و مستقیم به اشتراک می گذارند. اولین ساکنان انسانی مریخ به طرز قطع به تولید مانند نیز فکر خواهندکرد؛ پزشکان تاکید می کنند که دیدگاه روشنی درمقایسه با احتمال باردار شدن و زایمان در شرایط گرانش ضعیف مریخ که ۳۸ درصد گرانش زمین است، ندارند.

اصلی ترین مساله

دانش پژوهان اصلی ترین مساله پیش رو برای عملی شدن این برنامه را نحوه تعامل و هم کاری اعضا در طول سفر بسیار طولانی از زمین تا مریخ و بعد از آن زندگی تا آخر عمر بر سطح سیاره سرخ عنوان می کنند. گرانش مریخ که تنها ۳۸ درصد گرانش زمین است، مساله دیگری است که به احتمال قوی دلیل تفاوت فیزیولوژکی بدن از نمونه کاهش تراکم استخوانی، ضعف عضلانی و مشکلات گردش خون می شود. بیماری ها و مشکلات حاد پزشکی نیز در مریخ قابل درمان نیست؛ به علاوه از طرف دیگر اگر لباس ویژه فضانوردان در محیط خارج از کپسول ها صدمه ببیند، احتمال مرگ فرد می باشد.

ماموریت ارسال انسان به این سیاره می تواند حیات بالقوه در مریخ را نیز تهدید کند. هر انسانی که قدم بر سطح سیاره مریخ بگذارد، بیش از ۱۰۰ تریلیون میکروب بهمراه خواهدداشت که می تواند ارگانیسم های ممکن موجود در مریخ را از بین ببرد.

سایت “ایران پی پر” امیدوار است مقالات علمی آن از نمونه مقاله برنامه «مارس یک»؛ سفر بی بازگشت به مریخ مورد بهره برداری شما دوستان عزیز واقع شود. در بیشتر مواقع میتوانید دوستان خود را با ابزارهای سایت در باب این مقاله و مباحث دیگر سایت مطلع کنید.

لینک

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات