کد خبر : 40743
تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ شهریور ۱۳۹۶ - ۰:۴۷
18 views بازدید

برگ جهان؛ روستایی دلچسب و دیدنی بیخ گوش تهران!

برای علاقه مندان به سفر و ایرانگردی قاله ای تکمیل کرده ایم با اسم برگ جهان؛ روستایی دلچسب و دیدنی بیخ گوش تهران! که امیدواریم مورد بهره برداری قرار گیرد. روزنامه هفت صبح: برگ جهان، روستايي زيبا نزديك تهران كه خوراك يك سفر يك روزه براي تعطيلات آخر هفته است. تنفس هواي پاک و ديدن آسمان آبي غنيمتي است که شما مي توانيد طي مدت يک […]

برای علاقه مندان به سفر و ایرانگردی قاله ای تکمیل کرده ایم با اسم برگ جهان؛ روستایی دلچسب و دیدنی بیخ گوش تهران! که امیدواریم مورد بهره برداری قرار گیرد.

روزنامه هفت صبح: برگ جهان، روستايي زيبا نزديك تهران كه خوراك يك سفر يك روزه براي تعطيلات آخر هفته است.

تنفس هواي پاک و ديدن آسمان آبي غنيمتي است که شما مي توانيد طي مدت يک ساعت و در فاصله حدود ۵۰ کيلومتري هر کجاي اطراف تهران به آن برسيد. آب و هواي برگ جهان در بهار و تابستان معتدل و مطبوع و در پاييز و زمستان سرد است.

 با اینحال رودخانه برگ جهان، از ارتفاعات اطراف روستای برگ جهان سرچشمه می‌گیرد و بعد از پیوستن به رودخانه رودبار به سد لتیان می‌ریزد. نمایی از روستای برگ جهان روستای با چشم‌اندازهای دلنشین ارتفاعات اطراف گسترده باغات سرسبز و مزارع در باب حواشی رودخانه برگ جهان و مسیرهای زیبای کوچه باغ‌های روستا یکی از زیباترین و دلنشین‌ترین روستاهای استان تهران به شمار می‌آید که در مسیر رودخانه اش ۲۰ آبشار  است این روستای دلچسب با مناظر دلفریب و جلوه‌های کم‌مانند به ویژه در بهار و تابستان هزاران گردشگر شهری را به سوی خود جلب می‌کند. 

روستاي برگ جهان از توابع لواسانات داراي آبشاري زيبا است که با يک کوهپيمايي يک ساعته به آن خواهيد رسيد. بعد از رسيدن به لواسان به سوی افجه و سپس روستاي برگ جهان ادامه مسير دهيد تا آبشار برگ جهان در شمال شرقی روستا یکی از جاذبه‌های گردشگری برگ جهان را ببينيد. این آبشار در مسیر صعود به قله‌های سرسیاه غار (سیاه چال‌ها) قرار گرفته و به علاوه از طرف دیگر مقصد طبیعت‌گردانی است که به قصد پیاده روی و کوهپیمایی به این روستا عزیمت می‌کنند.

برگ جهان؛ روستایی زیبا و دیدنی بیخ گوش تهران!

برای شما هم جالب است؟ :  گردشگری در اطراف تهران؛ سفر به آبشار آیینه رود

بعد از گذشت حدودا پنج دقیقه پیاده روی از داخل روستا از یک پل ماشین رو که در طرف راست قرار دارد عبور کرده ، بعد از قرار گرفتن در مسیر باغ‌ها راه اصلی را ادامه داده و بعد از گذشتن ۱۰ دقیقه به دو راهی رسیده که سمت راست آن به رودخانه می‌رسد در صورت کم آب بودن رودخانه از آن قبلی و با حرکت در جهت خلاف جریان آب به سوی محل تلاقی رودخانه‌ها و بعد به سوی آبشار می‌رسيد.با اینحال راه سمت چپ کمی بالاتر از پای کوه قبلی و به همان محل تلاقی رودخانه‌ها می‌رسد.

برگ جهان؛ روستایی زیبا و دیدنی بیخ گوش تهران!

 روستاگردي

 اگر مي‌خواهيد روستاگردي کنيد مي‌توانيد پیشتر روستاي برگ جهان، به روستاي نيکنام ده برويد و باز پیشتر به يک سه‌راهي خواهيد رسيد که سمت راست شما را به سد لتيان و جاجرود مي‌رساند و سمت چپ به روستا‌هاي هنزک، رسنان، چهارباغ، لواسان بزرگ، کلان، علائين، ايرا، جورد، سنگ دروازه، آردينه، وسگاره، مندانک و در نهايت به شهرستان رودهن.

برگ جهان؛ روستایی زیبا و دیدنی بیخ گوش تهران!

  بد نيست بدانيد که در لحظه‌هاي قديم روستاي برگ جهان از چهار محله سردره، پادره، رودبار و شاهان تشکيل شده بوده ولي امروزه هويت پيشين خود را از دست داده که در کمال تاسف از لحاظ معماری هویت آنها دگرگون شده ‌است. تنها در محله سردره بقایای معماری (بنای یک مسجد) سال‌های میانی دوره پهلوی به جا مانده‌ است. برگ جهان از نمونه روستاهای قدیمی منطقه لواسانات است. سفال‌های انتشار یافته از لایه زیرین این روستای کوهستانی نشانگر قدمت تاریخی این روستاست.

برگ جهان؛ روستایی زیبا و دیدنی بیخ گوش تهران!

در طول چند دهه واپسین بناهای قدیمی این روستا تخریب و بجای آن آنها ساختمان‌های تازه ای احداث شده و بافت قدیمی روستا دگرگون شده‌ است. از بالاي روستا و به دره اي که در شمال روستا ختم مي‌شود هدايت مي‌شويد.  بعد از مدتي کوتاه به کنار نهر آبي مي‌رسيد که چشم‌اندازي دلنشین بهمراه دورنمايي از ارتفاعات قلل سرسياه غار‌ها را به نمايش مي‌گذارد، گستره باغ‌ها و مزارع پيرامون و حواشي رودخانه برگ جهان همگي دلیل شده تا روستاي کوهستاني برگ جهان يکي از زيبا‌ترين و دلنشین‌ترين روستا‌هاي استان تهران به شمار بيايد.

برگ جهان؛ روستایی زیبا و دیدنی بیخ گوش تهران!
برای شما هم جالب است؟ :  گردشگری دریایی از چابهار تا بوشهر

قلعه دختر: در فاصله سه کيلومتري شمال روستاي برگ جهان و در ارتفاع ۲۷۲۰ متري نيز بقاياي قلعه اي به جا مانده است که به قلعه دختر يا قلعه بند مشهور است. اين قلعه طي دهه‌هاي اخير تخريب شده و مصالح آن در ساير بنا‌هاي روستا مورد بهره برداری قرار گرفته است.زندانخانه لار  :همچنين در ارتفاعات شمال غربي اين روستا غاري می باشد که به زندانخانه لار مشهور است. به ذهن خطور می کندً در قبلی اين غار با اسم زندان مورد بهره برداری قرار مي‌گرفته است.

 غار خميره : يا همان زندانخانه لار در منطقه لواسان و در سمت شمال غربي روستاي برگ جهان بنا شده است. غار ابعادي تقریبا دو متر در دو متر دارد و طول آن نيز حدود ۳۰ متر تخمین زده شده است.

برگ جهان؛ روستایی زیبا و دیدنی بیخ گوش تهران!

آرامگاه امامزاده اسماعیل: در ضلع غربی روستا و در دامنه شرقی تپه‌ای مشهور به تنگل‌خانه بنا شده ‌است. بنای ابتدایی این امامزاده گنبد مخروط زیبایی داشت که امروزه به بنای جدیدالاحداثی مبدل شده ‌است. این امامزاده مورد احترام مردم روستای برگ جهان و روستاهای مجاور است.

برگ جهان؛ روستایی زیبا و دیدنی بیخ گوش تهران!

 چگونه برويم؟

 فاصله تهران تا برگ جهان ۴۰کيلومتر است با اینحال براي رفتن به برگ جهان از دو راه مي‌توان استفاده کرد. يکي مسير تهران، لواسان، نارون، هنرک، افجه و سپس برگ جهان و ديگري تهران، جاجرود، سد لتيان، نيکنامده و برگ جهان. هردو اين مسير‌ها آسفالته است. اگر قصد داريد از تهران به سوی برگ جهان برويد، مي‌توانيد از مسير بزرگراه شهيد بابايي، جاده لشگرك، لواسان بزرگ رفته و از آنجا راه روستای افجه را در پيش بگيريد و به روستای برگ جهان برسيد. فراموش نكنيد از دوراهي لواسان- فشم تا برگ جهان حدود ۲۰ كيلومتر راه در پيش داريد.براي مسير برگشت از برگ جهان مي‌توانيد با ادامه راه به سوی جاده جاجرود رفته و در اين مسير از طبيعت زيباي اطراف سد لتيان نيز لذت ببريد. از برگ جهان تا سد لتيان هفت كيلومتر، از سد تا جاده جاجرود حدود هفت كيلومتر و از آنجا تا بزرگراه بابايي حدود ۱۵ كيلومتر راه در پيش خواهيد داشت.

  سوغات برگ جهان

گندم، جو و بنشن عمده‌ترین تولیدات زراعی و گردو، سیب، زردآلو، ازگیل گیلاس، آلبالو و هلو، خرمالو، آلو، گلابی توت از تولیدات باغی و سردرختی‌های این روستاست. فرآورده‌های لبنی از قبیل شیر، ماست، کره و تولید عسل نیز  رواج دارد.

برای شما هم جالب است؟ :  گردشگری نجومی در کویر یزد

لینک

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات