خبرهای ویژه

» ایرانگردی » برگ جهان؛ روستایی دلچسب و دیدنی بیخ گوش تهران!

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۶/۰۷ - ۰:۴۷

برگ جهان؛ روستایی دلچسب و دیدنی بیخ گوش تهران!

برای علاقه مندان به سفر و ایرانگردی قاله ای تکمیل کرده ایم با اسم برگ جهان؛ روستایی دلچسب و دیدنی بیخ گوش تهران! که امیدواریم مورد بهره برداری قرار گیرد. روزنامه هفت صبح: برگ جهان، روستایی زیبا نزدیک تهران که خوراک یک سفر یک روزه برای تعطیلات آخر هفته است. تنفس هوای پاک و دیدن […]

برگ جهان؛ روستایی دلچسب و دیدنی بیخ گوش تهران!

برای علاقه مندان به سفر و ایرانگردی قاله ای تکمیل کرده ایم با اسم برگ جهان؛ روستایی دلچسب و دیدنی بیخ گوش تهران! که امیدواریم مورد بهره برداری قرار گیرد.

روزنامه هفت صبح: برگ جهان، روستایی زیبا نزدیک تهران که خوراک یک سفر یک روزه برای تعطیلات آخر هفته است.

تنفس هوای پاک و دیدن آسمان آبی غنیمتی است که شما می توانید طی مدت یک ساعت و در فاصله حدود ۵۰ کیلومتری هر کجای اطراف تهران به آن برسید. آب و هوای برگ جهان در بهار و تابستان معتدل و مطبوع و در پاییز و زمستان سرد است.

 با اینحال رودخانه برگ جهان، از ارتفاعات اطراف روستای برگ جهان سرچشمه می‌گیرد و بعد از پیوستن به رودخانه رودبار به سد لتیان می‌ریزد. نمایی از روستای برگ جهان روستای با چشم‌اندازهای دلنشین ارتفاعات اطراف گسترده باغات سرسبز و مزارع در باب حواشی رودخانه برگ جهان و مسیرهای زیبای کوچه باغ‌های روستا یکی از زیباترین و دلنشین‌ترین روستاهای استان تهران به شمار می‌آید که در مسیر رودخانه اش ۲۰ آبشار  است این روستای دلچسب با مناظر دلفریب و جلوه‌های کم‌مانند به ویژه در بهار و تابستان هزاران گردشگر شهری را به سوی خود جلب می‌کند. 

روستای برگ جهان از توابع لواسانات دارای آبشاری زیبا است که با یک کوهپیمایی یک ساعته به آن خواهید رسید. بعد از رسیدن به لواسان به سوی افجه و سپس روستای برگ جهان ادامه مسیر دهید تا آبشار برگ جهان در شمال شرقی روستا یکی از جاذبه‌های گردشگری برگ جهان را ببینید. این آبشار در مسیر صعود به قله‌های سرسیاه غار (سیاه چال‌ها) قرار گرفته و به علاوه از طرف دیگر مقصد طبیعت‌گردانی است که به قصد پیاده روی و کوهپیمایی به این روستا عزیمت می‌کنند.

برگ جهان؛ روستایی زیبا و دیدنی بیخ گوش تهران!

برای شما هم جالب است؟ :  5 غار شگفت‌ انگیز در ایران که باید دید

بعد از گذشت حدودا پنج دقیقه پیاده روی از داخل روستا از یک پل ماشین رو که در طرف راست قرار دارد عبور کرده ، بعد از قرار گرفتن در مسیر باغ‌ها راه اصلی را ادامه داده و بعد از گذشتن ۱۰ دقیقه به دو راهی رسیده که سمت راست آن به رودخانه می‌رسد در صورت کم آب بودن رودخانه از آن قبلی و با حرکت در جهت خلاف جریان آب به سوی محل تلاقی رودخانه‌ها و بعد به سوی آبشار می‌رسید.با اینحال راه سمت چپ کمی بالاتر از پای کوه قبلی و به همان محل تلاقی رودخانه‌ها می‌رسد.

برگ جهان؛ روستایی زیبا و دیدنی بیخ گوش تهران!

 روستاگردی

 اگر می‌خواهید روستاگردی کنید می‌توانید پیشتر روستای برگ جهان، به روستای نیکنام ده بروید و باز پیشتر به یک سه‌راهی خواهید رسید که سمت راست شما را به سد لتیان و جاجرود می‌رساند و سمت چپ به روستا‌های هنزک، رسنان، چهارباغ، لواسان بزرگ، کلان، علائین، ایرا، جورد، سنگ دروازه، آردینه، وسگاره، مندانک و در نهایت به شهرستان رودهن.

برگ جهان؛ روستایی زیبا و دیدنی بیخ گوش تهران!

  بد نیست بدانید که در لحظه‌های قدیم روستای برگ جهان از چهار محله سردره، پادره، رودبار و شاهان تشکیل شده بوده ولی امروزه هویت پیشین خود را از دست داده که در کمال تاسف از لحاظ معماری هویت آنها دگرگون شده ‌است. تنها در محله سردره بقایای معماری (بنای یک مسجد) سال‌های میانی دوره پهلوی به جا مانده‌ است. برگ جهان از نمونه روستاهای قدیمی منطقه لواسانات است. سفال‌های انتشار یافته از لایه زیرین این روستای کوهستانی نشانگر قدمت تاریخی این روستاست.

برگ جهان؛ روستایی زیبا و دیدنی بیخ گوش تهران!

در طول چند دهه واپسین بناهای قدیمی این روستا تخریب و بجای آن آنها ساختمان‌های تازه ای احداث شده و بافت قدیمی روستا دگرگون شده‌ است. از بالای روستا و به دره ای که در شمال روستا ختم می‌شود هدایت می‌شوید.  بعد از مدتی کوتاه به کنار نهر آبی می‌رسید که چشم‌اندازی دلنشین بهمراه دورنمایی از ارتفاعات قلل سرسیاه غار‌ها را به نمایش می‌گذارد، گستره باغ‌ها و مزارع پیرامون و حواشی رودخانه برگ جهان همگی دلیل شده تا روستای کوهستانی برگ جهان یکی از زیبا‌ترین و دلنشین‌ترین روستا‌های استان تهران به شمار بیاید.

برگ جهان؛ روستایی زیبا و دیدنی بیخ گوش تهران!
برای شما هم جالب است؟ :  فود استریت ها؛ از خیابان «سی تیر» تهران تا مشهورترین های جهان

قلعه دختر: در فاصله سه کیلومتری شمال روستای برگ جهان و در ارتفاع ۲۷۲۰ متری نیز بقایای قلعه ای به جا مانده است که به قلعه دختر یا قلعه بند مشهور است. این قلعه طی دهه‌های اخیر تخریب شده و مصالح آن در سایر بنا‌های روستا مورد بهره برداری قرار گرفته است.زندانخانه لار  :همچنین در ارتفاعات شمال غربی این روستا غاری می باشد که به زندانخانه لار مشهور است. به ذهن خطور می کندً در قبلی این غار با اسم زندان مورد بهره برداری قرار می‌گرفته است.

 غار خمیره : یا همان زندانخانه لار در منطقه لواسان و در سمت شمال غربی روستای برگ جهان بنا شده است. غار ابعادی تقریبا دو متر در دو متر دارد و طول آن نیز حدود ۳۰ متر تخمین زده شده است.

برگ جهان؛ روستایی زیبا و دیدنی بیخ گوش تهران!

آرامگاه امامزاده اسماعیل: در ضلع غربی روستا و در دامنه شرقی تپه‌ای مشهور به تنگل‌خانه بنا شده ‌است. بنای ابتدایی این امامزاده گنبد مخروط زیبایی داشت که امروزه به بنای جدیدالاحداثی مبدل شده ‌است. این امامزاده مورد احترام مردم روستای برگ جهان و روستاهای مجاور است.

برگ جهان؛ روستایی زیبا و دیدنی بیخ گوش تهران!

 چگونه برویم؟

 فاصله تهران تا برگ جهان ۴۰کیلومتر است با اینحال برای رفتن به برگ جهان از دو راه می‌توان استفاده کرد. یکی مسیر تهران، لواسان، نارون، هنرک، افجه و سپس برگ جهان و دیگری تهران، جاجرود، سد لتیان، نیکنامده و برگ جهان. هردو این مسیر‌ها آسفالته است. اگر قصد دارید از تهران به سوی برگ جهان بروید، می‌توانید از مسیر بزرگراه شهید بابایی، جاده لشگرک، لواسان بزرگ رفته و از آنجا راه روستای افجه را در پیش بگیرید و به روستای برگ جهان برسید. فراموش نکنید از دوراهی لواسان- فشم تا برگ جهان حدود ۲۰ کیلومتر راه در پیش دارید.برای مسیر برگشت از برگ جهان می‌توانید با ادامه راه به سوی جاده جاجرود رفته و در این مسیر از طبیعت زیبای اطراف سد لتیان نیز لذت ببرید. از برگ جهان تا سد لتیان هفت کیلومتر، از سد تا جاده جاجرود حدود هفت کیلومتر و از آنجا تا بزرگراه بابایی حدود ۱۵ کیلومتر راه در پیش خواهید داشت.

  سوغات برگ جهان

گندم، جو و بنشن عمده‌ترین تولیدات زراعی و گردو، سیب، زردآلو، ازگیل گیلاس، آلبالو و هلو، خرمالو، آلو، گلابی توت از تولیدات باغی و سردرختی‌های این روستاست. فرآورده‌های لبنی از قبیل شیر، ماست، کره و تولید عسل نیز  رواج دارد.

برای شما هم جالب است؟ :  تبریز و این همه جاذبه فرهنگی

لینک


برچسب ها : , , , , , , ,
دسته بندی : ایرانگردی
تبلیغات