کد خبر : 41171
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۹:۴۷
2 views بازدید

بزرگترین بانک کرواسی در جستجوی پیشرفت روابط با ایران

خبرگزاری ها در عرصه اخبار اقتصادی خبری پخش کرده اند دال بر اینکه بزرگترین بانک کرواسی در جستجوی پیشرفت روابط با ایران. پیشتر این خبر را برای شما علاقه مندان اقتصادی پخش میکنیم. خبرگزاری مهر: با استناد به گفته بانک مرکزی با این وجود اله سیف در دیدار با همتای کروات خود «بوریس ووچیچ»، با اشاره به روابط گسترده سیاسی میان دو کشور، خواهان گسترش […]

خبرگزاری ها در عرصه اخبار اقتصادی خبری پخش کرده اند دال بر اینکه بزرگترین بانک کرواسی در جستجوی پیشرفت روابط با ایران. پیشتر این خبر را برای شما علاقه مندان اقتصادی پخش میکنیم.

خبرگزاری مهر: با استناد به گفته بانک مرکزی با این وجود اله سیف در دیدار با همتای کروات خود «بوریس ووچیچ»، با اشاره به روابط گسترده سیاسی میان دو کشور، خواهان گسترش هم کاری های بانکی طرفین شد و گفت: ساختار بانکی کشور کرواسی در موقعیت مطلوب و مناسبی قرار دارد، باتوجه به این مهم علاقمندیم روابط مناسبی را با بانک های این کشور برقرار کنیم و امید است با تحقق این امر سطح روابط بازرگانی و اقتصادی میان دو کشور نیز پیشرفت یابد.

مدیرکل شورای پول و اعتبار روابط بانکی را پیش نیاز روابط اقتصادی دانست و تصریح کرد: امیدوارم ملاقات امروز عرصه ساز روابط بیشتر میان دو کشور باشد. در شرایط حال حاضر اقتصاد اروپا، امکان دارد عده ای بانک های طرفین علاقه به فعالیت در کشورهای یکدیگر داشته باشند. این هم کاری ها می تواند در شکل سرمایه گذاری مشترک میان بانک های دو طرف، افتتاح شعب، دفاتر نمایندگی و مواردی مانند این باشد.

سیف با بیان اینکه ایران نیز از گسترش هم کاری های دو کشور استقبال می کند، عنوان کرد: هم اینک ظرفیت ضروری برای ارتقای هم کاری میان طرفین می باشد. با این شرایط امیدوارم سفر آتی تجار ایرانی به کشور کرواسی با هدایت اتاق بازرگانی باعث ارتقای روابط اقتصادی و تجاری به هر میزان بیشتر شود. همراه با این مهم باید تلاش کرد بانک ها را به برقراری رابطه و هم کاری با یکدیگر ترغیب کرد تا این گونه عرصه ضروری برای آشنایی بانکداران دو کشور با یکدیگر ممکن آید.

برای شما هم جالب است؟ :  مسیر تازه پردیس افتتاح شد

وی خواستار گسترش شناخت و آگاهی بانکداران دو کشور از یکدیگر شد و عنوان کرد: بانک های کشور کرواسی می توانند ابتدا روابط کارگزاری خود را با بانک های دولتی ایران شکل دهند و به تدریج بعد از آشنایی با محیط اقتصادی کشورمان، ارتباطات خود را با دیگر بانک های ایرانی نیز گسترش دهند.

مدیرکل کل بانک مرکزی شناخت بیشتر از شرایط ایران را عرصه ساز گسترش هم کاری های تجاری میان کشورها دانست و گفت: مطمئناً روابط بانکی با عمیق تر شدن شناخت درمقایسه با مارکت ایران گسترش پیدا خواهد کرد و این آگاهی و شناخت به تحقق اهداف در مقابل طرفین نیز کمک می کند. با این وجود عده ای کشورها به مانند کرواسی به دلیل عدم شناخت کافی از شرایط اقتصاد ایران، سو گیری ها و قضاوت هایی درمقایسه با نظام بانکی ایران به ویژه پیرامون انطابق آن با استاندارهای روز دارند، در این باره ذکر این نکته ضروری است که شرایط نظام بانکی در کشور ما رو به پیشرفت است و بانک ها در تلاشند با رفع خلأها خود را با استاندارهای روز بین المللی همراه کنند.

ایشان پیشتر اضافه کرد: با این وجود بخش عمده ای از این قضاوت ها و سوگیری ها پیرامون محیط اقتصادی ایران ناشی از جهت گیری های سیاسی است؛ براین اساس و بعد از دستیابی به توافق برجام بسیاری از بانک های خارجی با حضور در ایران از نزدیک با دستاوردهای نظام بانکی ایران آشنا شدند. همراه با این مهم اجرا سمینارهایی در عرصه بانکداری به انتقال تجارب و دانش و نیز آشنایی دیگر کشورها با شرایط بانکی ایران کمک می کند.

برای شما هم جالب است؟ :  این متوفیان، سود سهام عدالت را دریافت می‌کنند

مدیرکل کل بانک مرکزی کرواسی، نیز در این دیدار با بیان اینکه دو کشور از سابقه هم کاری مناسبی در عرصه سیاسی برخوردارند، اظهار کرد: هم اینک روابط تجاری و اقتصادی میان دو کشور در سطح قابل قبولی نیست و نیاز است باتوجه به تاریخچه هم کاری های طرفین این روابط بیش از قبل گسترش یابد.

بوریس ووچیچ شرایط اقتصاد کرواسی را روبه افزایش ارزیابی کرد وگفت: به مانند اقتصاد ایران که روند روبه رشدی را پس  از تحریم ها طی می کند، کرواسی نیز در حال فاصله  گرفتن و پشت سر گذاشتن بحران بدهی در اروپاست.

مدیرکل کل بانک مرکزی کرواسی، صادرات را اصلی ترین محرک افزایش اقتصادی در کرواسی دانست و گفت: هم اینک کشور کرواسی افزایش اقتصادی روند مطلوبی را طی می کند، رقم افزایش در کرواسی دو رقمی و مازاد تجاری ۴۵ درصد تولید ناخالص داخلی است. همراه با این عوامل بخشی از افزایش اقتصادی در کرواسی مدیون صنعت گردشگری است.

بوریس ووچیچ پیرامون موقعیت نظام بانکی در کرواسی اضافه کرد: نظام بانکی کرواسی در دوران بحران اروپا کمترین آسیب را درمقایسه با دیگر نظام های بانکی دید. در کشور ما تنها دو بانک دولتی فعالیت می کند و مابقی بانک ها همگی خصوصی و از منظر مالکیت دارایی در دست به کشورهای خارجی به ویژه کشورهای اروپایی هستند.

وی از گسترش سطوح هم کاری میان بانک های ایران و کرواسی اطلاع داد و گفت: چندین ماه است که مذاکراتی را با بانک های کرواسی برای شروع هم کاری ها میان بانک های ایران و کرواسی در عرصه نظام های پرداخت شروع کرده‌ایم که باید در اینجا این خبر خوب را به شما بگوییم که دراین گفت و گوها به پیشرفت های خوبی دست یافتیم. پیرامون همین مسئله بزرگترین بانک کرواسی در جستجوی گسترش و تعمیق روابط خود با ایران است.

برای شما هم جالب است؟ :  باز هم مدیر کل کاسپین برکنار شد!

ووچیچ سفر ماه آتی عده ای کمپانی های ایرانی به کرواسی با هدایت اتاق بازرگانی را فرصتی برای گسترش هم کاری های دو کشور دانست و گفت: بانک های ایرانی همزمان با حضور تجار این کشور می توانند در این سفر حضور یابند و با شرایط کشور کرواسی آشنا شوند. درکنار این مهم دولت کرواسی نیز به منظور گسترش هم کاری های تجاری طرفین با بانک های دولتی این کشور مذاکراتی را داشته است. باید توجه داشت بانک های مرکزی با اسم قانون گذار تنها می توانند بانک ها را به هم کاری با یکدیگرتشویق کنند و نهایتاً این خود بانکداران هستند که باید با یکدیگر تعاملات خوبی شکل دهند و به بسط و گسترش فعالیت های مشترک خود تصمیم گیرند. در حا ل حاضر چندین کمپانی خواهان فعالیت اقتصادی در  ایران هستند که این مهم می تواند عرصه ساز هم کاری بانک های دو کشور باشد.

لینک خبر

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات