کد خبر : 35753
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۲
7 views بازدید

بهترین فیلم های ژانر وحشت تاریخ سینما (۳)

بهترین فیلم های ژانر وحشت تاریخ سینما (۳) نوشته ای ست که در خبرگزاری ها در باب سینما پخش شده است . امیدواریم در بیشتر مواقع با ایران پی پر همراه باشید.  برترین ها – ترحمه از حسین علی پناهی: با شرایطی که می دانید در ژانر ترسناک و یا به تعبیری دیگر ژانر وحشت فیلم های بنجل، ضعیف و بی سر و ته بسیاری […]

بهترین فیلم های ژانر وحشت تاریخ سینما (۳) نوشته ای ست که در خبرگزاری ها در باب سینما پخش شده است . امیدواریم در بیشتر مواقع با ایران پی پر همراه باشید.

 برترین ها – ترحمه از حسین علی پناهی: با شرایطی که می دانید در ژانر ترسناک و یا به تعبیری دیگر ژانر وحشت فیلم های بنجل، ضعیف و بی سر و ته بسیاری با بودجه های اندک ساخته می شوند که دلیل شده تصمیم گیری در باب این که کدام یک از این فیلم ها ارزش دیدن داشته و کدام یک وقت تلف کردن است به کار سختی مبدل شود. اگر چه این فیلم ها با استناد به مسئله و لحن روایی فیلم دارای اختلاف هستند با اینحال بسیاری از آن ها در مقایسه با دیگر فیلم ها اصلاً ترسناک به شمار نمی آیند . پیشتر ی این نوشته تصمیم گرفته ایم شما را فیلم های برتر ژانر ترسناک که ارزش دیدن داشته و باید حتماً مشاهده نمائید آشنا کنیم. هر یک از این فیلم ها علی رغم اختلاف های بسیار در مسئله، اشتراکات مهمی نیز با هم دارند که تنها علاقه مندان زیرک ژانر ترسناک متوجه آن ها خواهند شد. فیلم های مهم ژانر وحشت هر یک چیز تازه ای را وارد ژانر خود کرده و در جای خود فیلم های بسیار خوبی شمرده می شوند.

 

۱۷- توطئه آمیز (۲۰۱۰)- جیمز وان

کمپانی بلام هوس پروداکشنز (Blumhouse Productions) از سال ۲۰۰۷ تا اینجای کار روح تازه ای را در کالبد ژانر وحشت دمیده است و این کار را با تولید اولین قسمت از فیلم های مانند «فعالیت ماوراء الطبیعه» (Paranormal Activity) انجام داد. با اینحال بهترین فیلم ترسناکی که در این تولیدکننده ساخته شده و شدیدا مورد استقبال قرار گرفت فیلم «توطئه آمیز» (Insidious) بود که پرداختی پیچیده و دارای اختلاف از جریان های ترسناک سنتی است که از گروه تولید کننده ی بسیار باتجربه و کارآمدی مانند لین شایه در نقش یک شهروند مسن روانی، تولید کشمکش و تنش استادانه و ضدقهرمانان ترسناک و مخوفی سود می برد.

 

 

 

اولین فیلم در این فرانچایز را باید بهترین فیلم این سری دانست که جریان خانواده ای را روایت می کند که پدر خانواده عادت راه رفتن در خواب و مبدل شدن به یک شخصیت روانی را به پسر خود منتقل کرده است که پیشتر گرفتار یک هیولای فرازمینی با علاقه ای فراوان به موسیقی می شود. از این جهت اگر تصمیم گرفته اید سری فیلم های «توطئه آمیز» را بنگرید خوب است این کار را با اولین فیلم این سری که در سال ۲۰۱۰ ساخته شده است شروع کنید.

 

۱۸- آدم درست را راه بده (۲۰۰۸)- توماس آلفردسون

خوب است بازسازی آمریکایی این فیلم را نادیده گرفته و پیش از هرچیز سراغ همان فیلم سوئدی ابتدایی بروید. فیلم «آدم درست را راه بده» (Let the Right One In) فیلمی خون آشامی در سرزمین های برفی و سرد سوئد است ساختمان های مدرن و طبیعت منزوی و خشن و با این وجود مناظر دست نخورده و بکر محیط خوبی را برای یک جریان ترسناک بوجود می آورد که در عده ای مواقع شما را چنان در خود جذب می کند که فراموش می کنید در حال تماشای یک فیلم ترسناک هستید.

برای شما هم جالب است؟ :  صحنه هایی که بازیگران را به فکر انصراف از بازی انداخت

 

 بهترین فیلم های ژانر وحشت که باید قبل از مرگ حتما تماشا کنید (3)(اسلاید شو -ترجمه)

 

در این فیلم یک پسربچه ی ۱۲ ساله کتک خور به اسم اسکار با یک همسایه ی غریبه و غیرطبیعی دوست می شود که به دلایل مخصوصی تنها شب ها از خانه بیرون می آید. فیلم «آدم درست را راه بده» همزمان فیلمی خون آشامی و فیلمی در باب سنین بلوغ است که چیزهای فراوانی در باب تنهایی انسان برای گفتن دارد. فیلم صحنه های ترسناکی مانند تخلیه کردن بدن انسان از خون یا جدا کردن سر آن ها از تن را به تصویر می کشد.

 

۱۹- برو بیرون (۲۰۱۷)- جوردن پیلی

در اولین فیلم جوردن پیلی با اسم «برو بیرون» (Get Out) که در سال ۲۰۱۷ اکران شد و با استقبال زیادی نیز مواجه گردید یک ملاقات ساده با والدین به ماجرایی وحشتناک و کابوس وار مبدل می شود. فیلم جریان یک زوج سیاه و سفید به اسم های رُز و کریس را روایت می کند که برای یک هفته به دیدار خانواده ی سفید پوست زن خانواده می روند که در عمارت آن ها واضح می شود که پشت این چهره های لیبرال شیک و پیک رازهای ترسناک و تاریکی می باشد که نشان می دهد چرا هیچ سیاهپوست دیگری در شهر محل سکونت آن ها دیده نمی شود.

 

بهترین فیلم های ژانر وحشت که باید قبل از مرگ حتما تماشا کنید (3)(اسلاید شو -ترجمه) 

 

فیلم «برو بیرون» همزمان که شما را شدیدا و تا سر حد دیوانگی می ترساند و درماندگی قهرمان جریان را به زیبایی به تصویر می کشد، موضوعات ناخوشایند و پیچیده ی تبعیض نژادی و نژادپرستی را نیز تحت پوشش قرار می دهد. بی تردید اگر این فیلم شما را به جیغ زدن وا ندارد شما را دستکم ناراحت خواهد تولید.

 

۲۰- مه (۲۰۰۷)-  فرانک دارابونت

واقعیتی با پذیرش و توافق جهانی می باشد مبنی بر این که کتاب ها و جریان های استفن کینگ مورد استقبال فزاینده خوانندگان قرار گرفته اند با اینحال این جریان ها در شکل فیلم با تصویر العمل های متفاوتی مواجه شده اند. فیلم «مه» (The Mist) با اینحال به خاطر استادی فرانک دارابونت که تنها کسی است که در هالیوود توانسته کتاب های استفن کینگ را به بهترین شکل ممکن روی صحنه ی سینما به نمایش بگذارد به یک اثر بسیار مهم مبدل شد. فیلم «مه» به کارگردانی داربونت که با استناد به داستانی به همین اسم نوشته ی استفن کینگ ساخته شده است جریان شهری در نیوانگلند را روایت می کند که به وسیله وحشت باورنکردنی و جهانِ دیگری که در پایین یک مه راز آلود و غیر قابل نفوذ پنهان شده احاطه می شود.

 

بهترین فیلم های ژانر وحشت که باید قبل از مرگ حتما تماشا کنید (3)(اسلاید شو -ترجمه) 

 

با این وجود فیلم دیگری حدوداً با همین مشخصات می باشد که بطور کلیً از این فیلم متمایز بوده و «مه» (The Fog) اسم گذاری شده. فیلم «مه» دارابونت یک فیلم هیولایی بسیار ترسناک است که ترسناک ترین صحنه های آن صحنه هایی است که قبیله گرایی و جدایی انسان ها را که فکر می کنند در انتهای جهان گرفتار شده اند را به تصویر می کشد. این فیلم چنان هنرمندانه ساخته شده است که خود استفن کینگ گفته بود آرزو می کند کاش انتهای فیلم دارابونت را خود رد کتابش وارد می کرد و این مسئله نبوغ دارابونت را در فیلم سازی و فیلم نامه نویسی نشان می دهد که موفق شد با بهره برداری از این مهارت خود و تغییر بخش هایی از جریان کتاب استفن کینگ یک اثر ماندگار بسازد.

برای شما هم جالب است؟ :  فیلم های سینمایی هالیوودی، که قسمت دوم آنها ساخته شد

 

۲۱- تو بعدی هستی (۲۰۱۱)- آدام وینگارد

این تریلر ترسناک که یک فیلم نمونه در ژانرهای فرعی سینمای وحشت شناخته می شود که علی رغم جریان سرراست خود سیر داستانی متفاوتی را دنبال می کند. فیلم « تو بعدی هستی» (You’re Next) یک جریان بسیار آشنا دارد که با استناد به آن خانواده ای از هم پاشیده در خانه ی روستایی خود در نقطه ای دوردست یک گردهمایی کوچک را برگزار می کنند که ناگهان همزمان با اینکه در سر میز شام قرار دارند به وسیله گروهی مزاحم قاتل مورد حمله قرار می گیرند که با این وجود ی آن یک حمام خون شبانه به پا شده و حدوداً کسی موفق نمی شود شب را زنده به صبح برساند.

 

بهترین فیلم های ژانر وحشت که باید قبل از مرگ حتما تماشا کنید (3)(اسلاید شو -ترجمه)

 

با اینحال آدام وینگارد در نقش کارگردان فیلم با بودجه ی ناچیز یک میلیون دلار تمام تلاش خود را کرده که فیلمی پرجزییات و دقیق را با داستانی دلنشین به سینمای وحشت تقدیم کند. سکانس ابتدایی فیلم که تاثیر با مزه ای بر روی تماشاگر داشته و اعمال خشونت بار و بسیار مدرن قاتلانی که با ماسک های خود باعث می شوند از حیوانات مزرعه بترسید و دختر جدی که در انتهای فیلم شما را شیفته خود می کند همه دلیل شده اند که فیلم «تو بعدی هستی» هیچ چیزی کم نداشته باشد و تنها چیزی که در باب این فیلم می باشد و می توان به خاطر آن دلسرد شد این است که هیچ دنباله ای بر این فیلم منحسر به فرد ساخته نشده است.

 

۲۲-شب مردگان زنده (۱۹۶۸)- جورج رومرو

در دنیایی که زامبی ها خوراک فیلم ها و سریال های پرطرفدار فراوانی را تامین کرده اند هیچ فیلمی به اندازه ی فیلم اولی که این ژانر تازه را وارد سینمای وحشت کرد جالب و دیدنی نخواهد بود. فیلم کلاسیک (شب مردگان زنده) (Night of the Living Dead) به کارگردانی جورج رومرو که در سال ۱۹۶۸ ساخته شد جریان انسان هایی را روایت می کند که در یک خانه ی مزرعه ای در نقطه ای دوردست گیر افتاده و مردگانی گرسنه و همه جا حاضر و متحرک از همه طرف به آن ها حمله ور شده اند.

 

بهترین فیلم های ژانر وحشت که باید قبل از مرگ حتما تماشا کنید (3)(اسلاید شو -ترجمه) 

 

این فیلم که با بودجه ای بسیار محدود و بدون بهره برداری از جلوه های رایانه ای ساخته شده و تنها از توانایی چهره پردازی گرِگ نیکوترو سود می برد هیچ شباهتی به فیلم های زامبی محور حال حاضر ندارد با اینحال ترسی بسیار ویژه، عمیق و حقیقی را به تماشاگر وارد می کند و هنوز هم بعد از ۵۰ سال که از تولید آن می گذرد تازگی های ویژه خودش را دارد.

 

۲۳- قرنطینه (۲۰۰۸)- جان اریک دودل

فیلم آمریکایی «قرنطینه» (Quarantine) که بازسازی کاملی از یک فیلم اسپانیایی زبان به اسم «Rec, Quarantine» است بطور کلیً به ورژن ی اصلی خود وفادار مانده و حدوداً هر سکانس را عیناً تکرار کرده است با اینحال بدلیل آنکه زیرنویس ورژن ی اسپانیایی می تواند مخاطب را از ترس مفرط فیلم جدا کند خوب است اگر اب زبان انگلیسی آشنایی کافی دارید ورژن ی آمریکایی فیلم را مشاهده نمائید.

 

بهترین فیلم های ژانر وحشت که باید قبل از مرگ حتما تماشا کنید (3)(اسلاید شو -ترجمه) 

 

برای شما هم جالب است؟ :  باهوش ترین ستاره های جهان هالیوود را بشناسید (تصویر)

این فیلم که جنیفر کارپنتر را در نقش اول دارد جریان یک گروه خبری را روایت می کند که همراه یک گروه آتشنشان به ساختمانی فرا خوانده می شوند که در حقیقت هیچ حریق سوزی در آن رخ نداده است با اینحال فاجعه ای در درون خود دارد که مردم را به دیوانگانی تشنه ی خون مبدل می کند. جان اریک دودل با استفاده خلاقانه از دوربین گروه خبری صحنه های تنگ و تاریک و وحشتناکی را به تصویر می کشد که اتفاقات وحشتناک فیلم را در نوری سبز رنگ و در تاریکی شب به نمایش می گذارند که ترسناکی دو چندانی به فیلم می بخشد.

 

۲۴- فعالیت ماوراء الطبیعه (۲۰۰۷)- اورن پِلی

ژانر وحشت با تولید فیلم «فعالیت ماوراء الطبیعه» (Paranormal Activity) در سال ۲۰۰۷ جان تازه ای گرفت که ثابت کرد برای داشتن یک جریان ترسناک و زهره ترک کردن تماشاگر حتما نباید از عمارت های رازآلود با دیزاین وهمی یا کلبه ای در درون جنگلی دورافتاده استفاده کرد.

 

بهترین فیلم های ژانر وحشت که باید قبل از مرگ حتما تماشا کنید (3)(اسلاید شو -ترجمه) 

 

تمام اتفاقات ترسناک این فیلم در یک خانه ی شهری در گوشه ای از شهر که بسیار شیک و راحت است رخ می دهد و جریان زوجی تازه ازدواج کرده به اسم های کتی و میکا را روایت می کند که به مرور لحظه در می یابند که در خانه ی خود تنها نیستند. این فیلم هم شبیه سلف خود «برنامه جادوگر بلر» بطور کلیً در باب ترس دائمی و سوزاننده ای است که شخصیت های اصلی جریان و تماشاگران را ذره ذره می بلعد. اورن پلی با نبوغ خود عنصر های ساده و پیش پا افتاده ای مانند بسته شدن ناگهانی و محکم درب اتاق و خاموش شدن یا پر نور شدن لامپ ها بدون هیچ دلیل مخصوصی را به خصوصیت هایی بسیار ترسناک در فیلم خود مبدل کرده است.

 

۲۵- باورنکردنی الخلقه ها (۱۹۳۲)- تاد براونینگ

فیلم «باورنکردنی الخلقه ها» (Freaks) که به معنای حقیقی یک فیلم کلاسیک در ژانر وحشت است در زمانی تولید شد که به عصر کوتاه «پیش فرمانی» (Pre-Code) مشهور بود با اینحال موفق شد از سانسورهای مرسوم در لحظه خود جان سالم به در ببرد. این فیلم جریان گروهی از بازیگران چشمگیر سیرک را روایت می کند که درگیر داستانی پیچیده برای انتقام می شوند. در حقیقت این فیلم جریان یک هنرمند سیرک بیرحم و شیاد به اسم کلئوپاترا را به تصویر می کشد که تصمیم گرفته است هانس، کوتوله ی ثروتمندی که صاحب سیرک است را اغوا کند تا بدین ترتیب ثروت بی انتهای ایشان را به چنگ بیاورد.

 

بهترین فیلم های ژانر وحشت که باید قبل از مرگ حتما تماشا کنید (3)(اسلاید شو -ترجمه) 

 

با اینحال نقشه ی ایشان بر با استناد به انتظاراتش پیش نمی رود و همه چیز به یک جریان ترسناک و وحشت آور منتهی می گردد. علی رغم این که فیلم «باورنکردنی الخلقه ها» بیش از ۸۵ سال پیش ساخته شده است با اینحال هنوز هم یکی از ترسناک ترین فیلم هایی است که در ژانر وحشت در طول تاریخ ساخته شده است و هنوز هم می توان تاثیر آن را در فیلم های ترسناک عصر حاضر نیز مشاهده کرد به ویژه در سریال پرطرفدار «جریان ترسناک آمریکایی» (American Horror Story) که شدیدا از این فیلم الهام گرفته است.

لینک

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات