کد خبر : 28779
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۶ - ۲۱:۴۰
9 views بازدید

به سوالات جنسی کودکانمان چه پاسخی بدهیم

در باب روانشناسی و سلامت روان نوشته ای داریم تحت عنوان ” به سوالات جنسی کودکانمان چه پاسخی بدهیم “که پیشتر به آن میپردازیم. به سوالات جنسی کودکانمان چه پاسخی بدهیم   برخی‌ها از وقتی در نقش پدر و مادر قرار می‌گیرند، جرات و جسارت جواب به سوالات جنسی کودک‌شان را ندارند. این والدین بر این باورند که جواب به این سوالات از موقعیت و […]

در باب روانشناسی و سلامت روان نوشته ای داریم تحت عنوان ” به سوالات جنسی کودکانمان چه پاسخی بدهیم “که پیشتر به آن میپردازیم.

به سوالات جنسی کودکانمان چه پاسخی بدهیم

 

برخی‌ها از وقتی در نقش پدر و مادر قرار می‌گیرند، جرات و جسارت جواب به سوالات جنسی کودک‌شان را ندارند. این والدین بر این باورند که جواب به این سوالات از موقعیت و مکان والد بودنشان می‌کاهد و چشم و گوش بچه‌ها را باز و آنها را گستاخ می‌کند.با ایران خبر همراه باشید تا جواب خود را بیابید

 

عده ای والدین اگر به این سوالات جواب دهند یا معلومات زیادتری که متناسب با سن کودک نیست در دست ایشان می‌گذارند یا صداقت در بیان این مطالب را ندارند. عده ای هم برای شانه خالی‌کردن از این وظیفه مهم، شرم و حیا را بهانه می‌کنند، با اینحال باید بدانید سوالات جنسی کودک از چهار، پنج سالگی شروع می‌شود و این یکی از مراحل طبیعی تکامل جنسی اوست که اگر بدرستی جواب نگیرد، پرسشگری جنسی ایشان بیشتر می‌شود و در این حال، چه بسا که ایشان به خطا برود.

 

در تربیت جنسی، درک دقیق والدین از شرایط کودک اهمیت بینهایت زیادی دارد و نباید به پرسش یا بیداری جنسی ایشان بی‌اعتنایی کرد یا با نصیحت و پند افراطی، کودک را ترساند.والدین باید بدانند و آگاه باشند گرچه بلوغ جنسی در سنین بالاتر از دبستان اتفاق می‌افتد، با اینحال تمایلات جنسی و سوالات در باب آن تنها در دست به دوره بلوغ نیست و حتی مدت‌ها قبل از آن به روش احساسی ویژه در کودک پدید آمده و بسیاری از عادت‌های نامناسب کودک که از نگاه پدر و مادر مخفی می‌ماند، در این دوره  شکل می‌گیرد.

 

تربیت جنسی با آموزش جنسی اختلاف دارد
بیشترین پرسشی که والدین از روان‌شناسان و مشاوران مسائل جنسی می‌کنند، این است که تربیت جنسی با آموزش جنسی چه تفاوتی دارد و به چه نحو می‌توان به سوالات جنسی کودک پاسخی ساده و منطقی داد؟کبری ایمان‌نژاد، کارشناس ارشد روان‌شناسی عمومی به این سوالات جواب می‌دهد:

 

تربیت جنسی با آموزش جنسی اختلاف دارد. آموزش جنسی شرح جزئیات روابط و مراحل جنسی است با اینحال آنچه در تربیت جنسی مطرح است، معرفی سری معلومات جسمانی، روانی، اجتماعی و دینی در باب مسائل جنسی یا در دست گذاشتن معلومات ضروری در باب مسائلی است که با غریزه جنسی کودک مرتبط است و آموزش آن از سال‌های اول زندگی کودک شروع می‌شود. در این سال‌ها باید مسائلی به کودک آموزش داده شود که امکان دارد ارتباطی با آموزش جنسی نداشته باشد، با اینحال بعدها همین موارد در روابط و تعاملات جنسی به ایشان کمک خواهد نمود.

برای شما هم جالب است؟ :  چرا مجردها سالم تر هستند؟

 

پرسش جنسی کودک جواب ساده می‌خواهد
سن خوب برای آگاه‌کردن کودک از مسائل جنسی زمانی است که ایشان پرسش جنسی می‌کند و شروع آن در کودکان دارای اختلاف است. به گفته والدین، اولین و جدی ترین سوالی که کودک می‌پرسد این‌ است که بچه چگونه ایجاد می‌شود و به چه نحو به دنیا می‌آید؟ایمان‌نژاد در جواب بیان می کند: ما نباید به کودکمان دروغ بگوییم یا پرسش ایشان را بی‌جواب بگذاریم. والدینی که به پرسش جنسی کودک جواب نمی‌دهند یا به کودک می‌گویند ایشان را از بیمارستان گرفته‌اند یا از کسی خریده یا از جایی آورده‌اند یا آن‌که القا می‌کنند که بچه از خوردن چیزی از جانب پدر و مادر و بزرگ شدن ایشان در شکم مادر ایجاد می‌شود، دلیل ایجاد ترس و دلهره در کودک شده و روان ایشان را بیمار می‌کنند.

 

جریان را این‌گونه بگویید
میتوانید برای معرفی یک جریان منطقی از یک روان‌شناس کمک بگیرید یا با زبانی کودکانه برای فرزندتان این‌گونه شرح دهید، وقتی پدر و مادر می‌خواهند که بچه‌ای داشته باشند با یکدیگر از خداوند درخواست می‌کنند که به آنها بچه‌ای بدهد. خداوند هم یک کودک دلچسب در شکم مادر قرار می‌دهد. آن کودک طی ۹ ماه در شکم مادر بزرگ می‌شود و بعد از گذشت این مدت در بیمارستان به وسیله پزشک به دنیا می‌آید، با اینحال ممکن است کودک بپرسد که چرا پدرها، بچه به دنیا نمی‌آورند؟ بازهم میتوانید با زبانی کودکانه بگویید خداوند بدن پدر و مادر را دارای اختلاف آفریده است و تنها مادرها قادر اند بچه به دنیا بیاورند.

 

اگر کودک به اختلاف‌های جنسی پی ببرد
پرسش جنسی دیگر آن‌که وقتی کودک متوجه اختلاف‌های آناتومی بدن خود در مقایسه با جنس دیگر می‌شود به چه نحو باید با ایشان رفتار کنیم؟ایمان‌نژاد بیان می کند وقتی کودک از والدین خود این اختلاف را می‌پرسد، فرصت مناسبی است که هویت جنسی‌اش را به ایشان بشناسانیم. با اینحال به چه نحو؟ این روان‌شناس بیان می کند از فرزندتان بخواهید که به اختلاف‌های ظاهری پدر و مادر یا خواهر و برادرش توجه کند، سپس به ایشان بگویید این اختلاف‌ها در همه قسمت‌های بدن ما می باشد و این خواست خدا بوده است.

برای شما هم جالب است؟ :  اختلال دوقطبی؛ ایستادن میان دو قطب

 

پنج-شش سالگی سن تمیز کودک است و ایشان می‌تواند نوع جنسیت را تشخیص دهد و تا حدودی فرق میان دختر و پسر را بفهمد. اگر به پرسشگری‌های جنسی کودک بها ندهیم و کودک را با اختلاف‌های جنسی‌اش آگاه نکنیم، خیالات نادرستی در ذهنش پرورش خواهد داد و اگر شناسایی این اختلاف‌ها را به خود کودک محول کنیم، کودکان به بهانه‌های مختلف مکان‌هایی تنها و خلوت را می یابد و به بررسی بدن یکدیگر می‌پردازند.

 

فکر کودک را منحرف کنید
«وقتی کودک توانایی حرکتی می یابد و بدن خود را لمس و کشف می‌کند، اندام تناسلی خود را هم می یابد. بطور کلی طبیعی است و با بزرگ‌شدن کودک از بین می‌رود.»این را ایمان‌نژاد بیان می کند و ادامه می‌دهد والدین در لحظه کسب این آزمایشات نباید کودک را دعوا کرده و ایشان را شرمگین کنند حتی می بایست از قبل هر کاری که توجه کودک را به این ناحیه و ارزش و معنای آن جلب می‌کند، دور کنند.
فعالیت‌ها یا سوالات جنسی کودک در این دوره ناشی از احساس حقیقی جنسی ایشان نیست حتی احساسی شبیه به بزرگ‌ترها، با اینحال کاذب است که تحریک آن منجر به بلوغ زودرس جنسی و بروزعادات نامناسب در کودک می‌شود.

 

این روان‌شناس با تاکید بر این‌که عده ای کودکان بخصوص پسرها در مهد، مدرسه یا لحظه‌هایی که در خانه مکانی خلوت پیدا می‌کنند، به پرسشگری‌های جنسی روی می‌آورند، بیان می کند: پدر و مادر یا اولیا و مربیان باید نظارت کامل بر بازی‌ها و عملکرد بچه‌ها داشته و با رفتاری ملایم و با منحرف‌کردن ذهن کودک، رفتارها و بازی‌های جنسی ایشان را بتدریج محدود کنند.به پیش نهاد روان‌شناسان و صاحبنظران دینی، قبل از بروز عادات نامناسب کودک به این نکات توجه کنید:

برای شما هم جالب است؟ :  نکاتی مهم پیرامون ی کودکان

 

لباس و پوشک کودک را در مکان‌های خلوت و به دور از نگاه دیگران تعویض کنید. اگر کودک متوجه اندام تناسلی خود شد، حواس ایشان را پرت کنید. کودک دختر و پسر را همزمان به حمام نبرید و در لحظه استحمام کودک، لباس‌های پایین خود را حفظ کنید.اگر کودکان در جایی خلوت در حال بازی بودند، به بهانه‌های مختلف به آن مکان رفت و آمد کنید تا بدانند هیچ کجا بطور کلی امن و خالی از مراقب نیست. بستر خواب کودکان را از یکدیگر جدا کنید. از پوشیدن و پوشاندن لباس‌های تنگ و محرک دوردستی کنید. از انجام هرگونه رفتار جنسی در مقابل دید کودک خودداری کنید و از ابراز احساسات شدید بپرهیزید.

 

نوازش هم حد و فاصله دارد
عده ای روان‌شناسان اعتقاد دارند در بسیاری موارد، والدین به صورتی ناخودآگاه با نوازش‌هایی نابجا محرکی برای فرزندان خود می‌شوند.ایمان‌نژاد بیان می کند با همه توجهی که اسلام به افزایش عاطفی و تقویت آن در کودک داشته است، از حدود سنین تمیز برای آن حد و فاصله و مراقبت‌هایی مقرر کرده است.لمس و نوازش کشاله ران، کفل و دیگر نقاط حساس بدن، برای کودک مهیج کننده بوده و احتمال لذت‌جویی ایشان را بالا برده و ادامه‌دار می‌کند با این وجود این را بدانید

 

نوازش بخشی از آموزش جنسی کودک محسوب میشود و از روش آن کودک دریافت عشق و محبت را می‌آموزد و سرچشمه پیدایش عواطف است، با اینحال اگر از حد بگذرد، خطرآفرین شده و یکی از عواملی است که می‌تواند دلیل بروز زودهنگام بلوغ جنسی و پیدایش عادات نامناسب در کودک شود.از دیدگاه عده ای نظریه‌های روان‌شناسی کودکان از شروع تولد تکمیل دریافت لذات جنسی بوده و از همین لحظه رفتارهای جنسی آنها در حال شکل‌گیری است.

 

اگر نوشته به سوالات جنسی کودکانمان چه پاسخی بدهیم مفید یافتید با ابزارهای سایت قادر هستید آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات