خبرهای ویژه

» روان شناسی » به چه نحو در جمعه های دلگیر، حالمان را خوب کنیم؟

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۶/۰۳ - ۲۳:۰۳

به چه نحو در جمعه های دلگیر، حالمان را خوب کنیم؟

موضوعات روانشناسی در بیشتر مواقع مورد استقبال خواندگان عزیز ایران پی پر بوده است. مقاله ای داریم با اسم به چه نحو در جمعه های دلگیر، حالمان را خوب کنیم؟ که امیدواریم مورد قبول خوانندگان واقع شود. همشهری شش و هفت – مهتاب خسرو شاهی: حالِ بد، اول هفته و آخرهفته و وسط هفته نمی‌شناسد؛ […]

به چه نحو در جمعه های دلگیر، حالمان را خوب کنیم؟

موضوعات روانشناسی در بیشتر مواقع مورد استقبال خواندگان عزیز ایران پی پر بوده است. مقاله ای داریم با اسم به چه نحو در جمعه های دلگیر، حالمان را خوب کنیم؟ که امیدواریم مورد قبول خوانندگان واقع شود.

همشهری شش و هفت – مهتاب خسرو شاهی: حالِ بد، اول هفته و آخرهفته و وسط هفته نمی‌شناسد؛ وقتی حال بد است، بد است! شادترین آهنگ دنیا را هم بشنوید، گریه می‌کنید؛ چون از درون شرایط خراب است و این به قول مشهور جنگولک بازی‌ها! نمی‌تواند ویرانه درون‌تان را آباد کند. حوصله خودتان را هم ندارید.

 

اکنون همه بیایند و بگویند:« خوب باش»، « قوی باش»، « اتفاقی نیفتاده»، «به بدترش فکر کن»، «هنوز سلامتی، برو خدا رو شکر کن» و… هزار و یک جمله مثلا امیدوارکننده دیگر که بدتر حرص‌تان را درمی‌آورند! می‌خواهید سر به دیوار بکوبید و تنها صدای بقیه را نشنوید. حق هم دارید؛ چون دیگران تنها کنار گود ایستاده‌اند و شما در بطن مسئله هستید.

 

پس با همه این شرح‌، تنها و تنها خودتان هستید که میتوانید دست به زانوی‌تان بزنید و بلند شوید. برای اینکه حال‌تان تغییر کند، باید چه کار کنید؟ به قول خارجی‌ها، برای تغییر مودتان، چه راهکارهایی را بلد هستید؟ حتما راه‌هایی را امتحان کرده‌اید، با اینحال بد نیست این راهکارها را هم، با هم مرور کنیم.

 

 

حال‌مان دگرگون می‌شود؟


 یک پیغام یا رابطه تلفنی بدون جواب، یک کلمه یا جمله دل‌شکن، بدقولی، سؤال یا سؤال‌های بدون جواب، یک درخواست ساده بدون جواب، هدیه‌ای که باید خریده می‌شد و نشد و… از این جهت هزار و یک دلیل برای تغییر حال روانی ما می باشد؛ همینطور بگیرید از دلخوری‌های ساده‌ای که ممکن است با یک توجه ساده‌تر برطرف می‌شدند تا اتفاقات بزرگ‌تری که می‌تواند مشکلات جدی روانپزشکی در ما ایجاد کند. از این جهت احوال هیچ آدم سالمی بی‌دلیل به هم نمی‌ریزد! حتما اتفاقی افتاده که آدمی که تا یک ساعت پیش خوب و خوش بوده اکنون به اتاقش پناه می‌برد و در را روی خودش می‌بندد.

برای دلخوری‌مان چه کار کنیم؟


همه ما ادعای شعور و فرهنگ داریم. همه ما به زبان می‌گوییم:« اگر از ما انتقاد کنند، نمی‌رنجیم!» با اینحال این حقیقت ندارد! مردم از اینکه مشکل رفتاری‌شان را به آنها گوشزد کنید حتما خواهند رنجید و در طرف دیگر شما جبهه می‌گیرند، با اینحال اگر شخصی را پیدا کردید که توانستید مراتب انتقاد‌تان را خیلی متمدنانه به ایشان بگویید و ایشان بشنود و شرح بدهد و واکنش عجیبی نشان ندهد، حتما این کار را انجام دهید. تلفن را بردارید و خیلی راحت پیرامون موضوعی که شما را ناراحت کرده، با طرف مقابل صحبت کنید.

 

فرقی هم ندارد این شخص والدین، خواهر یا برادر، همکلاسی، دوست، نامزد یا همکار شماست. رفتار نادرست در دست به هر کسی که باشد، باید پیرامون آن شرح داده و معذرت‌خواهی کند، با اینحال اگر نمی‌توانید،اکنون یا اینکه قصد ندارید یا جراتش را ندارید، مطمئن باشید در همان حال می‌مانید و حال‌تان بد و بدتر خواهد شد. با اینحال یادتان باشد، لحظه‌هایی که شما در رنج و عذاب بوده و دلخور هستید، طرف مقابل، شما را نمی‌بیند و چه بسا که در حال خوشگذرانی است!

۱:  از خانه بیرون بزنید


با اینکه خانه، برای اغلب ما امن‌ترین مکان دنیاست، با اینحال گاهی در و دیوار همین مکان امن،روی دل‌مان آوارمی‌شود. انگار که دیوارها روی قلب‌مان آوار فرو‌ریخته‌اند. پس، از خانه بیرون بزنید. خوب است بدون قرار گذاشتن با کسی این کار را انجام دهید. اصلا مهم نیست هدف و مسیر مشخصی داشته باشید. تنها همین که بیرون بروید و در خیابان‌های شهر قدم بزنید، کافی است.

برای شما هم جالب است؟ :  افسردگی؛ از سیر تا پیاز

 

اگر مکان سرسبزی مانند پارک نزدیک شماست، میتوانید بخشی از این مسیر را در محیط سبز قدم بزنید. سعی کنید حتما بخشی از مسیر را پایین نور آفتاب قدم بزنید. نور آفتاب انرژی‌بخش است. همین که از خانه بیرون بروید، انگار از مشکل‌ فاصله گرفته‌اید و از نمای دورتری به آن نگاه می‌کنید. برای حل آن نیز میتوانید به فکرهای بهتری برسید.

۲:  موسیقی گوش کنید


در سکوت مطلق، هجوم افکار بیشتر است؛ با اینکه گاهی فکر کردن در سکوت خوب است. دراین شرایط، حتما موسیقی گوش کنید. نوع موسیقی بستگی به حال‌تان دارد. ممکن است حتی در تمام طول مسیر تنها به یک آهنگ گوش بدهید؛ اصلا مهم نیست. به موسیقی‌ای‌ گوش کنید که آرام‌تان می‌کند.از گریه نترسید. معذب نشوید که دیگران شما را حین گریستن می‌بینند. راحت باشید.

 چگونه در جمعه های دلگیر، حال‌مان را خوب کنیم؟

۳:  برای خودتان چیزی نخرید


ممکن است برای تغییر روحیه، حتی خرید یک بستنی ساده خوب باشد. خریدن اینطور موارد مساله‌ای نیست. به این دلیل که چیزی برای شما به یادگار نمی‌ماند، با اینحال از خریدن چیزهایی که ماندگارند و برای شما باقی می‌مانند، خودداری کنید. به این دلیل که با هر بار دیدن شیء موردنظر، یاد حال بدتان خواهید افتاد. پس سعی کنید در حال بد، دست به خرید نزنید.

  ۴:ورزش کنید


درهر پارک بزرگ و کوچک کنار خانه، وسایلی برای ورزش می باشد. خودتان را به‌دست یکی ازاین بازی‌ها بسپارید. اگر حتی در مسیر به زمین بازی بچه‌ها برخوردید، حتما داخل شوید و خودتان را به‌دست بازی‌های کودکانه مانند تاب‌بازی، سرسره و الاکلنگ بسپارید. مطمئن باشید حال‌تان دگرگون خواهد شد.

 

چگونه در جمعه های دلگیر، حال‌مان را خوب کنیم؟ (اسلاید شو. جمعه) 

  ۵:یک کار خوب انجام دهید


یک گلدان تهیه کنید و آن را در پارک بکارید. ساندویچ تهیه کنید و به کودک نیازمندی که سر راه‌تان می‌بینید، بدهید. به یک نفر در خیابان کمک کنید. برای عزیزی هدیه تهیه کنید و برای ایشان بیاورید. هر کاری که حس می‌کنید حال خوبی در شما ایجاد می‌کند، انجام دهید.

۶:  تلفن‌تان را خاموش نکنید


در این شرایط اولین واکنش بسیاری از ما، به‌ویژه خانم‌ها، قطع رابطه است. موبایل را خاموش نکنید. این موقعیت غیرعادی، استرس و اضطراب شما را بیشتر خواهد کرد، با اینحال سعی کنید تا حد ممکن به آن سر نزنید و منتظر نباشید. بسیار کار سختی است، با اینحال به نتیجه خوب آن فکر کنید تا قادر باشید! با این وجود که در این شرایط نیازی ندارد به تلفن هر کسی هم جواب بدهید.

پوست‌ را تازه کنید


در هر فصلی از سال، پوست نیازمند مراقبت‌ است. طبیعی است نوع مراقبت‌ها نیزمتناسب با موقعیت آب و هوای هر فصل است. گرما، تابش شدید نورآفتاب و گرد وغبار که در کلانشهرها بیش از هر منطقه دیگری در هوا می باشد، عواملی هستند که باید پوست را در طرف دیگر آنها مراقبت کرد. برای این منظور، به نکته‌های پایین دقت کنید.

برای شما هم جالب است؟ :  توهم سرطان، خطرناک تر از خودِ سرطان!

تمیز کنید

به محض رسیدن به خانه، صورت را با محلول‌های پاک‌کننده خوب پاک کنید. هرچه توان شست‌وشوی پوست صورت با این محلول‌ها عمیق‌تر باشد، به همان نسبت پوست سالم‌تر و شاداب‌تر خواهد شد. از این جهت صورت را با محلول متناسب با پوست صورت پاکسازی کنید.

صورت را بشویید

حتی اگر روی محلول پاک‌کننده پیش نهاد شده باشد که بعد از پاکسازی با این محلول، الزامی به شستن نیست با اینحال ولی باید گفت صورت‌تان را بشویید. در فصل تابستان، هرچقدرهم که مراقب باشید، دمای بالای هوا، دلیل بالا رفتن دمای پوست می‌شود. از این جهت شست وشو با آب ضروری است.

آب درمانی

حتما حس خوب ناشی از شستن صورت با آب خنک را به دفعات تجربه کرده‌اید. با رابطه اولین قطره‌های آب خنک با پوست داغ، حس سبکی، آرامش و نشاط به پوست تزریق می‌شود. از این جهت اولین قدم برای حفظ شادابی و نشاط پوست، شستن آن با آب سرد است. برای چند ثانیه کف دست‌تان را از آب سرد پر کنید و صورت را داخل آن بگیرید تا کاملا خنک شود.

خیار درمانی

یکی از میوه‌هایی که می‌تواند دلیل آرامش پوست شده و به آن آبرسانی هم انجام دهد، خیار است. یک عدد خیار را بشویید. آن را رنده کنید و تمام پوست صورت به جز دور چشم‌ها را با آن بپوشانید. نیم ساعت دراز بکشید و بعد صورت‌تان را بشویید. تازه شدن پوست صورت را به خوبی احساس خواهید کرد.

لیمو درمانی

یکی دیگر ازراهکارهای پاکسازی و حفظ لطافت پوست صورت، مالیدن آب لیموترش روی آن است. آب یک عدد لیموترش را بگیرید. بعد از شستن صورت، با کمک پنبه، آب‌لیمو را روی صورت، به جز دور چشم بمالید. ۱۰دقیقه صبر کنید و سپس پوست را بشویید.

لایه‌برداری کنید

در فصل تابستان به‌دلیل آلودگی بیشتر هوا، پوست درمعرض آسیب بیشتری قرار دارد. از این جهت باید به شکل خوب آن را لایه‌برداری کرد. برای این منظور، کرم لایه‌بردار خوب تهیه و ۲تا ۳بار در هفته، با کمک آن، پوست را لایه برداری کنید. یکی از لایه‌بردارهای طبیعی سفید آب است. هر بار که حمام می‌روید، خوب است پوست را با کمک سفیدآب، لایه‌برداری کنید.

 

 چگونه در جمعه های دلگیر، حال‌مان را خوب کنیم؟ (اسلاید شو. جمعه)
مرطوب کنید

خشکی ویژه هوا در فصل تابستان، رطوبت پوست را کاهش می‌دهد. از این جهت حتما بعد از شستن پوست صورت و تمیز کردن آن، از مرطوب‌کننده متناسب با پوست استفاده کنید.

شست وشو با بخار

به‌صورت‌تان بخور بدهید. برای این کار، قابلمه کوچکی را آب کنید. بعد از اینکه جوشید به اندازه نصف فنجان به آن گل بابونه و کمی گلاب اضافه کنید. کمی که جوشید و گل‌ها باز شدند، قابلمه را از روی گاز بردارید. حوله‌ای روی سر بیندازید و صورت را مقابل بخار آن بگیرید. ۱۰تا ۱۵دقیقه پوست را بخور بدهید. سپس صورت را خشک کنید و آن را با آب ولرم رو به سرد بشویید.

کرم ضد‌آفتاب

این پیش نهاد کاملا تکراری است، با اینحال بهره برداری از کرم ضدآفتاب را فراموش نکنید. اگر به‌مدت طولانی درمعرض آفتاب قرار دارید، هر سه ساعت یک‌بار کرم را تجدید کنید.

از من است که بر من است

در بیشتر مواقع هم اینطور نیست که دیگران مسئول حالِ بد ما باشند. گاهی خودمان با رفتارهایی که می‌کنیم، حال خودمان را بد می‌کنیم. این موارد کدام هستند؟ آنها را می‌شناسیم؟ بیایید با هم این کارها را مرور کنیم تا ممکن است کمتر تکرارشان کنیم.

برای شما هم جالب است؟ :  با این ۵ اصل روانشناسی، راحت‌ تر زندگی کنید

  ۱:وقتی جیب سوراخ می‌شود

دخل و خرج که به هم بخورد، شرایط مالی که به هم بریزد، حال آدم دست بسته‌ای را دارید که نمی‌تواند بسیاری از کارها را انجام دهد؛ برای نمونه، ناگهان تلفن‌تان یک طرفه می‌شود! احتیاج دارید با دوستان‌تان دورهمی کوچکی در کافی شاپ داشته باشید، با اینحال آه در بساط ندارید! نیاز دارید به سر و وضع ظاهری‌تان برسید، با اینحال بازهم جیب خالی است! تولد صمیمی‌ترین دوست‌تان است، با اینحال دست‌تان خالی است، به‌طوری که نمی‌توانید حتی برایش گل تهیه کنید و… هزار و یک مورد ریز و درشت دیگر. این موقعیت، بار روانی فراوانی به شما تحمیل می‌کند. از این جهت به محض گرفتن حقوق، همه آن را به حریق نکشید.

۲:  از دیگران درخواست می‌کنید

انسان ذاتا موجودی اجتماعی است. از این جهت قرارهای دوستانه، بودن در کنار افرادی که دوست‌شان داریم، به سلامت روان‌مان کمک خواهد کرد، با اینحال برای شادی‌تان به هیچ وجه روی دیگران حساب باز نکنید. تنها برنامه‌ریزی کنید. اگر کسی خواست، با شما همراه خواهد شد.

۳:  رابطه نگیرید

دل‌تان برای کسی تنگ می‌شود. حق هم دارید، با اینحال به ایشان تلفن می‌کنید یا پیغام می‌دهید، یا پاسخی نمی‌گیرید و یا پاسخی را که باید، نمی‌گیرید.اینجا‌ست که حال‌تان بد می‌شود. حق هم دارید. خوب است تلفن و پیغام‌تان را از نو تکرار نکنید. پیغام یا تلفن از نو شما اگر بازهم بی‌جواب بماند، حال‌تان را بدتر خواهد کرد. از این جهت سکوت کنید.

۴:  به‌خودتان توجه کنید

حال‌تان خوب نیست. به‌خودتان توجه نمی‌کنید، با اینحال وقتی به آینه نگاه می‌کنید، حال‌تان دگرگون می‌شود. از این جهت سعی کنید در بدترین شرایط روحی هم دست از خودتان نکشید. سعی کنید آشفتگی ظاهری، مشکل روحی‌تان را تشدید نکند.

 

 چگونه در جمعه های دلگیر، حال‌مان را خوب کنیم؟ (اسلاید شو. جمعه)

۵:شلخته نباشید

آشفتگی اتاق یا خانه دلیل تشدید حال نامناسب می‌شود. پس سعی کنید تا حد ممکن، بلند شوید و دور و برتان را تمیز کنید.

۶:به‌خودتان سخت می‌گیرید

حال‌تان خوب نیست. حوصله کسی را ندارید. قصد ندارید با کسی صحبت کنید. اصلا شنیدن صدای دیگران به شما اضطراب می‌دهد. چرا به‌خودتان سخت می‌گیرید و خودتان را مجبور به انجام کارهایی می‌کنید که حال‌تان را بدتر می‌کنند؟ در این شرایط کاری را انجام دهید که دلیل شادی‌ و آرامش‌تان می‌شود.

 ۷: همیشگی‌ها را فراموش می‌کنید

گاهی ناخواسته یا از سر بی‌حوصلگی کارها و عادت‌های همیشگی‌تان را فراموش می‌کنید. این مساله هم عاملی برای حال بد شماست. سعی کنید تاحد ممکن عادت‌های خوب همیشگی مانند ورزش، مطالعه، گشت و تفریح با دوستان، سفر و هرعادت خوبی را که داشته‌اید کنار نگذارید.

۸:  بت می‌سازید

وقتی از دیگران، شرایط، شغل و موقعیتی ویژه، بت می‌سازید و آنها را بزرگ می‌کنید، آن وقت است که دست یافتن به آنها به دغدغه ذهنی شما مبدل می‌شود. این دغدغه اضطراب و استرس بهمراه دارد و حال‌تان را بد می‌کند. از این جهت هیچ‌چیز یا هیچ‌کسی ارزش این را ندارد که شما برای رسیدن به آن، دچار استرس و اضطراب و دگرگونی احوال شوید.

لینک


برچسب ها : , , , , ,
دسته بندی : روان شناسی
تبلیغات