کد خبر : 39755
تاریخ انتشار : جمعه ۳ شهریور ۱۳۹۶ - ۲۳:۰۳
38 views بازدید

به چه نحو در جمعه های دلگیر، حالمان را خوب کنیم؟

موضوعات روانشناسی در بیشتر مواقع مورد استقبال خواندگان عزیز ایران پی پر بوده است. مقاله ای داریم با اسم به چه نحو در جمعه های دلگیر، حالمان را خوب کنیم؟ که امیدواریم مورد قبول خوانندگان واقع شود. همشهری شش و هفت – مهتاب خسرو شاهی: حالِ بد، اول هفته و آخرهفته و وسط هفته نمی‌شناسد؛ وقتی حال بد است، بد است! شادترین آهنگ دنیا را […]

موضوعات روانشناسی در بیشتر مواقع مورد استقبال خواندگان عزیز ایران پی پر بوده است. مقاله ای داریم با اسم به چه نحو در جمعه های دلگیر، حالمان را خوب کنیم؟ که امیدواریم مورد قبول خوانندگان واقع شود.

همشهری شش و هفت – مهتاب خسرو شاهی: حالِ بد، اول هفته و آخرهفته و وسط هفته نمی‌شناسد؛ وقتی حال بد است، بد است! شادترین آهنگ دنیا را هم بشنوید، گریه می‌كنید؛ چون از درون شرایط خراب است و این به قول مشهور جنگولك بازی‌ها! نمی‌تواند ویرانه درون‌تان را آباد كند. حوصله خودتان را هم ندارید.

 

اکنون همه بیایند و بگویند:« خوب باش»، « قوی باش»، « اتفاقی نیفتاده»، «به بدترش فكر كن»، «هنوز سلامتی، برو خدا رو شكر كن» و… هزار و یك جمله مثلا امیدواركننده دیگر كه بدتر حرص‌تان را درمی‌آورند! می‌خواهید سر به دیوار بكوبید و تنها صدای بقیه را نشنوید. حق هم دارید؛ چون دیگران تنها كنار گود ایستاده‌اند و شما در بطن مسئله هستید.

 

پس با همه این شرح‌، تنها و تنها خودتان هستید كه میتوانید دست به زانوی‌تان بزنید و بلند شوید. برای اینكه حال‌تان تغییر كند، باید چه كار كنید؟ به قول خارجی‌ها، برای تغییر مودتان، چه راهكارهایی را بلد هستید؟ حتما راه‌هایی را امتحان كرده‌اید، با اینحال بد نیست این راهكارها را هم، با هم مرور كنیم.

 

 

حال‌مان دگرگون می‌شود؟


 یك پیغام یا رابطه تلفنی بدون جواب، یك كلمه یا جمله دل‌شكن، بدقولی، سؤال یا سؤال‌های بدون جواب، یك درخواست ساده بدون جواب، هدیه‌ای كه باید خریده می‌شد و نشد و… از این جهت هزار و یك دلیل برای تغییر حال روانی ما می باشد؛ همینطور بگیرید از دلخوری‌های ساده‌ای كه ممکن است با یك توجه ساده‌تر برطرف می‌شدند تا اتفاقات بزرگ‌تری كه می‌تواند مشكلات جدی روانپزشكی در ما ایجاد كند. از این جهت احوال هیچ آدم سالمی بی‌دلیل به هم نمی‌ریزد! حتما اتفاقی افتاده كه آدمی كه تا یك ساعت پیش خوب و خوش بوده اکنون به اتاقش پناه می‌برد و در را روی خودش می‌بندد.

برای دلخوری‌مان چه كار كنیم؟


همه ما ادعای شعور و فرهنگ داریم. همه ما به زبان می‌گوییم:« اگر از ما انتقاد كنند، نمی‌رنجیم!» با اینحال این حقیقت ندارد! مردم از اینكه مشكل رفتاری‌شان را به آنها گوشزد كنید حتما خواهند رنجید و در طرف دیگر شما جبهه می‌گیرند، با اینحال اگر شخصی را پیدا كردید كه توانستید مراتب انتقاد‌تان را خیلی متمدنانه به ایشان بگویید و ایشان بشنود و شرح بدهد و واكنش عجیبی نشان ندهد، حتما این كار را انجام دهید. تلفن را بردارید و خیلی راحت پیرامون موضوعی كه شما را ناراحت كرده، با طرف مقابل صحبت كنید.

 

فرقی هم ندارد این شخص والدین، خواهر یا برادر، همكلاسی، دوست، نامزد یا همكار شماست. رفتار نادرست در دست به هر كسی كه باشد، باید پیرامون آن شرح داده و معذرت‌خواهی كند، با اینحال اگر نمی‌توانید،اکنون یا اینكه قصد ندارید یا جراتش را ندارید، مطمئن باشید در همان حال می‌مانید و حال‌تان بد و بدتر خواهد شد. با اینحال یادتان باشد، لحظه‌هایی كه شما در رنج و عذاب بوده و دلخور هستید، طرف مقابل، شما را نمی‌بیند و چه بسا كه در حال خوشگذرانی است!

۱:  از خانه بیرون بزنید


با اینكه خانه، برای اغلب ما امن‌ترین مكان دنیاست، با اینحال گاهی در و دیوار همین مكان امن،روی دل‌مان آوارمی‌شود. انگار كه دیوارها روی قلب‌مان آوار فرو‌ریخته‌اند. پس، از خانه بیرون بزنید. خوب است بدون قرار گذاشتن با كسی این كار را انجام دهید. اصلا مهم نیست هدف و مسیر مشخصی داشته باشید. تنها همین كه بیرون بروید و در خیابان‌های شهر قدم بزنید، كافی است.

برای شما هم جالب است؟ :  از همسرتان ناراحتید و نمی توانید با ایشان حرف بزنید؟

 

اگر مكان سرسبزی مانند پارك نزدیك شماست، میتوانید بخشی از این مسیر را در محیط سبز قدم بزنید. سعی كنید حتما بخشی از مسیر را پایین نور آفتاب قدم بزنید. نور آفتاب انرژی‌بخش است. همین كه از خانه بیرون بروید، انگار از مشكل‌ فاصله گرفته‌اید و از نمای دورتری به آن نگاه می‌كنید. برای حل آن نیز میتوانید به فكرهای بهتری برسید.

۲:  موسیقی گوش كنید


در سكوت مطلق، هجوم افكار بیشتر است؛ با اینکه گاهی فكر كردن در سكوت خوب است. دراین شرایط، حتما موسیقی گوش كنید. نوع موسیقی بستگی به حال‌تان دارد. ممكن است حتی در تمام طول مسیر تنها به یك آهنگ گوش بدهید؛ اصلا مهم نیست. به موسیقی‌ای‌ گوش كنید كه آرام‌تان می‌كند.از گریه نترسید. معذب نشوید كه دیگران شما را حین گریستن می‌بینند. راحت باشید.

 چگونه در جمعه های دلگیر، حال‌مان را خوب کنیم؟

۳:  برای خودتان چیزی نخرید


ممکن است برای تغییر روحیه، حتی خرید یك بستنی ساده خوب باشد. خریدن اینطور موارد مساله‌ای نیست. به این دلیل كه چیزی برای شما به یادگار نمی‌ماند، با اینحال از خریدن چیزهایی كه ماندگارند و برای شما باقی می‌مانند، خودداری كنید. به این دلیل كه با هر بار دیدن شیء موردنظر، یاد حال بدتان خواهید افتاد. پس سعی كنید در حال بد، دست به خرید نزنید.

  ۴:ورزش كنید


درهر پارك بزرگ و كوچك كنار خانه، وسایلی برای ورزش می باشد. خودتان را به‌دست یكی ازاین بازی‌ها بسپارید. اگر حتی در مسیر به زمین بازی بچه‌ها برخوردید، حتما داخل شوید و خودتان را به‌دست بازی‌های كودكانه مانند تاب‌بازی، سرسره و الاكلنگ بسپارید. مطمئن باشید حال‌تان دگرگون خواهد شد.

 

چگونه در جمعه های دلگیر، حال‌مان را خوب کنیم؟ (اسلاید شو. جمعه) 

  ۵:یك كار خوب انجام دهید


یك گلدان تهیه کنید و آن را در پارك بكارید. ساندویچ تهیه کنید و به كودك نیازمندی كه سر راه‌تان می‌بینید، بدهید. به یك نفر در خیابان كمك كنید. برای عزیزی هدیه تهیه کنید و برای ایشان بیاورید. هر كاری كه حس می‌كنید حال خوبی در شما ایجاد می‌كند، انجام دهید.

۶:  تلفن‌تان را خاموش نكنید


در این شرایط اولین واكنش بسیاری از ما، به‌ویژه خانم‌ها، قطع رابطه است. موبایل را خاموش نكنید. این موقعیت غیرعادی، استرس و اضطراب شما را بیشتر خواهد كرد، با اینحال سعی كنید تا حد ممكن به آن سر نزنید و منتظر نباشید. بسیار كار سختی است، با اینحال به نتیجه خوب آن فكر كنید تا قادر باشید! با این وجود كه در این شرایط نیازی ندارد به تلفن هر كسی هم جواب بدهید.

پوست‌ را تازه كنید


در هر فصلی از سال، پوست نیازمند مراقبت‌ است. طبیعی است نوع مراقبت‌ها نیزمتناسب با موقعیت آب و هوای هر فصل است. گرما، تابش شدید نورآفتاب و گرد وغبار كه در كلانشهرها بیش از هر منطقه دیگری در هوا می باشد، عواملی هستند كه باید پوست را در طرف دیگر آنها مراقبت كرد. برای این منظور، به نكته‌های پایین دقت كنید.

برای شما هم جالب است؟ :  دلیل خیانت مردان به زنان دلچسب و وفادار

تمیز كنید

به محض رسیدن به خانه، صورت را با محلول‌های پاك‌كننده خوب پاك كنید. هرچه توان شست‌وشوی پوست صورت با این محلول‌ها عمیق‌تر باشد، به همان نسبت پوست سالم‌تر و شاداب‌تر خواهد شد. از این جهت صورت را با محلول متناسب با پوست صورت پاكسازی كنید.

صورت را بشویید

حتی اگر روی محلول پاك‌كننده پیش نهاد شده باشد كه بعد از پاكسازی با این محلول، الزامی به شستن نیست با اینحال ولی باید گفت صورت‌تان را بشویید. در فصل تابستان، هرچقدرهم كه مراقب باشید، دمای بالای هوا، دلیل بالا رفتن دمای پوست می‌شود. از این جهت شست وشو با آب ضروری است.

آب درمانی

حتما حس خوب ناشی از شستن صورت با آب خنك را به دفعات تجربه كرده‌اید. با رابطه اولین قطره‌های آب خنك با پوست داغ، حس سبكی، آرامش و نشاط به پوست تزریق می‌شود. از این جهت اولین قدم برای حفظ شادابی و نشاط پوست، شستن آن با آب سرد است. برای چند ثانیه كف دست‌تان را از آب سرد پر كنید و صورت را داخل آن بگیرید تا كاملا خنك شود.

خیار درمانی

یكی از میوه‌هایی كه می‌تواند دلیل آرامش پوست شده و به آن آبرسانی هم انجام دهد، خیار است. یك عدد خیار را بشویید. آن را رنده كنید و تمام پوست صورت به جز دور چشم‌ها را با آن بپوشانید. نیم ساعت دراز بكشید و بعد صورت‌تان را بشویید. تازه شدن پوست صورت را به خوبی احساس خواهید كرد.

لیمو درمانی

یكی دیگر ازراهكارهای پاكسازی و حفظ لطافت پوست صورت، مالیدن آب لیموترش روی آن است. آب یك عدد لیموترش را بگیرید. بعد از شستن صورت، با كمك پنبه، آب‌لیمو را روی صورت، به جز دور چشم بمالید. ۱۰دقیقه صبر كنید و سپس پوست را بشویید.

لایه‌برداری كنید

در فصل تابستان به‌دلیل آلودگی بیشتر هوا، پوست درمعرض آسیب بیشتری قرار دارد. از این جهت باید به شكل خوب آن را لایه‌برداری كرد. برای این منظور، كرم لایه‌بردار خوب تهیه و ۲تا ۳بار در هفته، با كمك آن، پوست را لایه برداری كنید. یكی از لایه‌بردارهای طبیعی سفید آب است. هر بار كه حمام می‌روید، خوب است پوست را با كمك سفیدآب، لایه‌برداری كنید.

 

 چگونه در جمعه های دلگیر، حال‌مان را خوب کنیم؟ (اسلاید شو. جمعه)
مرطوب كنید

خشكی ویژه هوا در فصل تابستان، رطوبت پوست را كاهش می‌دهد. از این جهت حتما بعد از شستن پوست صورت و تمیز كردن آن، از مرطوب‌كننده متناسب با پوست استفاده كنید.

شست وشو با بخار

به‌صورت‌تان بخور بدهید. برای این كار، قابلمه كوچكی را آب كنید. بعد از اینكه جوشید به اندازه نصف فنجان به آن گل بابونه و كمی گلاب اضافه كنید. كمی كه جوشید و گل‌ها باز شدند، قابلمه را از روی گاز بردارید. حوله‌ای روی سر بیندازید و صورت را مقابل بخار آن بگیرید. ۱۰تا ۱۵دقیقه پوست را بخور بدهید. سپس صورت را خشك كنید و آن را با آب ولرم رو به سرد بشویید.

كرم ضد‌آفتاب

این پیش نهاد كاملا تكراری است، با اینحال بهره برداری از كرم ضدآفتاب را فراموش نكنید. اگر به‌مدت طولانی درمعرض آفتاب قرار دارید، هر سه ساعت یك‌بار كرم را تجدید كنید.

از من است كه بر من است

در بیشتر مواقع هم اینطور نیست كه دیگران مسئول حالِ بد ما باشند. گاهی خودمان با رفتارهایی كه می‌كنیم، حال خودمان را بد می‌كنیم. این موارد كدام هستند؟ آنها را می‌شناسیم؟ بیایید با هم این كارها را مرور كنیم تا ممکن است كمتر تكرارشان كنیم.

برای شما هم جالب است؟ :  ناامیدی از زندگی: ۳۳ روش اثبات شده برای غلبه بر ناامیدی و یاس

  ۱:وقتی جیب سوراخ می‌شود

دخل و خرج كه به هم بخورد، شرایط مالی كه به هم بریزد، حال آدم دست بسته‌ای را دارید كه نمی‌تواند بسیاری از كارها را انجام دهد؛ برای نمونه، ناگهان تلفن‌تان یك طرفه می‌شود! احتیاج دارید با دوستان‌تان دورهمی كوچكی در كافی شاپ داشته باشید، با اینحال آه در بساط ندارید! نیاز دارید به سر و وضع ظاهری‌تان برسید، با اینحال بازهم جیب خالی است! تولد صمیمی‌ترین دوست‌تان است، با اینحال دست‌تان خالی است، به‌طوری كه نمی‌توانید حتی برایش گل تهیه کنید و… هزار و یك مورد ریز و درشت دیگر. این موقعیت، بار روانی فراوانی به شما تحمیل می‌كند. از این جهت به محض گرفتن حقوق، همه آن را به حریق نكشید.

۲:  از دیگران درخواست می‌كنید

انسان ذاتا موجودی اجتماعی است. از این جهت قرارهای دوستانه، بودن در كنار افرادی كه دوست‌شان داریم، به سلامت روان‌مان كمك خواهد كرد، با اینحال برای شادی‌تان به هیچ وجه روی دیگران حساب باز نكنید. تنها برنامه‌ریزی كنید. اگر كسی خواست، با شما همراه خواهد شد.

۳:  رابطه نگیرید

دل‌تان برای كسی تنگ می‌شود. حق هم دارید، با اینحال به ایشان تلفن می‌كنید یا پیغام می‌دهید، یا پاسخی نمی‌گیرید و یا پاسخی را كه باید، نمی‌گیرید.اینجا‌ست كه حال‌تان بد می‌شود. حق هم دارید. خوب است تلفن و پیغام‌تان را از نو تكرار نكنید. پیغام یا تلفن از نو شما اگر بازهم بی‌جواب بماند، حال‌تان را بدتر خواهد كرد. از این جهت سكوت كنید.

۴:  به‌خودتان توجه كنید

حال‌تان خوب نیست. به‌خودتان توجه نمی‌كنید، با اینحال وقتی به آینه نگاه می‌كنید، حال‌تان دگرگون می‌شود. از این جهت سعی كنید در بدترین شرایط روحی هم دست از خودتان نكشید. سعی كنید آشفتگی ظاهری، مشكل روحی‌تان را تشدید نكند.

 

 چگونه در جمعه های دلگیر، حال‌مان را خوب کنیم؟ (اسلاید شو. جمعه)

۵:شلخته نباشید

آشفتگی اتاق یا خانه دلیل تشدید حال نامناسب می‌شود. پس سعی كنید تا حد ممكن، بلند شوید و دور و برتان را تمیز كنید.

۶:به‌خودتان سخت می‌گیرید

حال‌تان خوب نیست. حوصله كسی را ندارید. قصد ندارید با كسی صحبت كنید. اصلا شنیدن صدای دیگران به شما اضطراب می‌دهد. چرا به‌خودتان سخت می‌گیرید و خودتان را مجبور به انجام كارهایی می‌كنید كه حال‌تان را بدتر می‌كنند؟ در این شرایط كاری را انجام دهید كه دلیل شادی‌ و آرامش‌تان می‌شود.

 ۷: همیشگی‌ها را فراموش می‌كنید

گاهی ناخواسته یا از سر بی‌حوصلگی كارها و عادت‌های همیشگی‌تان را فراموش می‌كنید. این مساله هم عاملی برای حال بد شماست. سعی كنید تاحد ممكن عادت‌های خوب همیشگی مانند ورزش، مطالعه، گشت و تفریح با دوستان، سفر و هرعادت خوبی را كه داشته‌اید كنار نگذارید.

۸:  بت می‌سازید

وقتی از دیگران، شرایط، شغل و موقعیتی ویژه، بت می‌سازید و آنها را بزرگ می‌كنید، آن وقت است كه دست یافتن به آنها به دغدغه ذهنی شما مبدل می‌شود. این دغدغه اضطراب و استرس بهمراه دارد و حال‌تان را بد می‌كند. از این جهت هیچ‌چیز یا هیچ‌كسی ارزش این را ندارد كه شما برای رسیدن به آن، دچار استرس و اضطراب و دگرگونی احوال شوید.

لینک

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات