کد خبر : 18415
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۴
13 views بازدید

بیوگرافی لودویگ ون بتهوون اولین آهنگساز

در عرصه بیوگرافی بازیگران سینما از نو نوشته ای برای شما مقرر کرده ایم با عنوان بیوگرافی لودویگ ون بتهوون اولین آهنگساز که امیدواریم دوست داشته باشید.به علاوه از طرف دیگر میتوانید این بیگرافی را برای دوستان خود نیز ارسال کنید. برای این خواسته از ابزارهای پایین سایت استفاده کنید. مروری بر زندگی نامه لودویگ ون بتهوون   ” لودویگ ون بتهوون” روز هفدهم دسامبر […]

در عرصه بیوگرافی بازیگران سینما از نو نوشته ای برای شما مقرر کرده ایم با عنوان بیوگرافی لودویگ ون بتهوون اولین آهنگساز که امیدواریم دوست داشته باشید.به علاوه از طرف دیگر میتوانید این بیگرافی را برای دوستان خود نیز ارسال کنید. برای این خواسته از ابزارهای پایین سایت استفاده کنید.

مروری بر زندگی نامه لودویگ ون بتهوون

 

” لودویگ ون بتهوون” روز هفدهم دسامبر ۱۷۷۰ اولین آهنگ زندگی اش را شنید و چشم هایش را در خانه قدیمی شان واقع در “بن” گشود. خانواده ایشان در اصل بلژیکی بودند، پدرش یک خواننده و آهنگساز لااُبالی بود که در بیشتر مواقع تلاش می کرد از راههای راحت، هزینه زندگی خانواده اش را تامین کند؛ با اینحال مادرش زنی آرام بود که به فرزندانش عشق می ورزید.

 

 

 

خانواده بتهوون از ۵ کودک تشکیل می شد، با اینحال به اشتراک آنها تنها ۳ پسر شانس ادامه حیات یافتند. لودویگ پیوسته پیرامون لحظه دقیق تولدش تردید داشت. ایشان در شرایطی به دنیا آمد که والدینش داغدار مرگ برادرش “لودوینگ ماریا” بودند و این غم تا انتهای عمر بر زندگی “بتهوون” سایه افکند. بتهوون به سرعت دریافت پدر، غمگین مرگ برادر است و کوچکترین شیطنتی از جانب وی کفایت می کند تا خشم پدر را برانگیزد.

 

 

مادرش پیوسته جریان هایی از پدربزرگش “کپل میستر” روایت می کرد، تا پندارهای مثبت از یک مرد را در فکر کودکش پدید آورده و جدیت و خشم بی مورد پدر را در سایه آنها پنهان کند و بالاخره پدر بزرگ به الگوی زندگی لودویگ مبدل شد. اولین آموزش های موسیقی ایشان در سن ۵ سالگی شروع شد. ” یوهان ون بتهوون” باور داشت، به سرعت می تواند این کودک را با اسم پدیده جهان موسیقی به جهان معرفی کند. به همین خاطر آموزش پیانو را از سنین خردسالی شروع کرد.

 

 

“جرالد وگلر” دوست ” لودویگ” به خاطر دارد که گهگاه از شیشه پنجره به منزل دوستش نگاه می کرد ، می دیدکه ایشان روی چارپایه ای قرار دارد و به سختی نوک انگشتانش را برای اجرای درس هایی که از پدر آموخته است ، به پیانو می رساند. این تجربه بعدها به یکی از تلخ ترین خاطرات “بتهوون” مبدل شد، چرا که انتهای کلاس های آموزش پدر، پیوسته با گریه کودک ۵ ساله همراه بود. پدر ایشان تلاش می کرد “بتهوون” را با اسم نابغه به مردم معرفی کند و از این راه امرار معاش کند، ایشان نتیجا کنسرتی ترتیب داد که در آن”لودویگ ” به نواختن پیانو پرداخت . ایشان کودک بااستعدادی بود، با اینحال در آن سنین نشانی از نبوغ نداشت.

” یوهان” که دریافت، کودکش در این عرصه موفقیتی به دست نمی آورد، تلاشش را بیشتر کرد که از این کودک با اسم نان آور خانواده بهره ببرد. اکنون دیگر نیازی نبود “بتهوون” ، “موتزارت” دوم باشد ، حتی همین میزان کفایت می کرد که دوستان پدرش را سرگرم کند و پول خردی دریافت کند.

 

مادر “بتهوون” که از زندگی زناشویی اش رضایتی نداشت، به مخالفت با “یوهان” پرداخت، با اینحال بدلیل آنکه پیوسته بیمار بود، نتوانست کاری از قبل ببرد. ایشان در تلاش بود با سوزن دوزی، چرخ زندگی را بچرخاند، تا از میزان فشار موجود بر کودکش بکاهد. “لودویگ” وابستگی بسیاری به مادر رنجورش داشت و از ایشان با اسم تنها دوست و حامی اش اسم می برد. بیست و ششم مارس ۱۷۷۶ ، روز اجرای اولین موسیقی این کودک ۸ ساله بود، با اینحال ” یوهان” لحظه معرفی کودکش ایشان را ۶ ساله معرفی کرد.

برای شما هم جالب است؟ :  بیوگرافی اولیویا وایلد

 

 

” بتهوون” در دوران کودکی پیوسته تصور می کرد، از سن حقیقی اش کوچکتر است و وقتی که شناسنامه اش را دریافت کرد، به این نتیجه رسید که یقیناً این شناسنامه در دست به برادرش ” لودوینگ ماریا” بوده که ۲ سال قبل از ایشان متولد شده و بر اثر بیماری در قبلی بود. لودویگ بتهوون در ۱۲ سالگی به چنان موفقیتی دست یافت که معلمش در مجله موسیقی نوشت «اگر ایشان این چنین ادامه دهد  بی تردید موتزارت تازه خواهد بود.» به مرور لحظه ایشان در خانه جانشین پدر شد. ابتدا نیازهای مالی خانواده اش را تامین کرد و وقتی که دید لاابالی گری پدرش دلیل می شود مسؤولیت هایش را به انجام نرساند، اداره خانواده را به دست گرفت.

 

 

بتهوون در سال ۱۷۸۷ برای ملاقات با “موتزارت” و ادامه آموزش هایش به وین رفت. موتزارت لحظه برخورد با این جوان شوریده حال، با لباس هایی نامرتب و چشمهایی خاکستری، در فکر فرو رفت و با تردید پذیرایش شد، با اینحال کافی بود تا بتهوون در پشت پیانو قرار بگیرد، تا استعدادش را نمایان سازد. موتزارت بعد از شنیدن آوای موسیقی که از پیانوی لودویگ برمی خاست ، گفت: ” اسم این پسر را به خاطر بسپارید. یک روز مردم دنیا را وادار می کند که پیرامون اش به بحث و گفتگو بپردازند.”

 

بتهوون ، اولین سمفونی اش را درسال ۱۸۰۰ در کنسرت وین معرفی داد

 

بتهوون جوان، پیشرفت چشمگیری داشت، با اینحال بعد از مدتی از نوً راه منزل را در پیش گرفت؛ مادر زحمتکش ایشان در حال احتضار بود و نتیجا تنها تکیه گاه خانوادگی ایشان در روز هفدهم جولای ۱۷۸۷ برای در بیشتر مواقع ایشان را ترک کرد. این غم برای بتهوون جانکاه بود. از همین رو خاطرات مادر و دست هایش را که بر اثر سوزن دوزی زخم شده بود، با موسیقی رابطه زد و آهنگ هایی آفرید که بیش از هر کس به خود ایشان آرامش می داد. به مرور لحظه تمامی افرادی که در عرصه موسیقی دستی بر حریق داشتند، این آهنگساز جوان را شناختند و از مصاحبت با ایشان لذت بردند.

 

 

بتهوون ، اولین سمفونی اش را درسال ۱۸۰۰ در کنسرت وین معرفی داد. امروزه ما آهنگ های ایشان را در طبقه بندی کلاسیک جای می دهیم، مشابهت بسیاری میان این کارهای و آهنگ های “موتزارت” احساس می کنیم، با اینحال حقیقت این است که مخاطبان آن روزگار اختلاف ها و خلاقیت های بسیاری را در آهنگ هایش احساس کردند. یک سال بعد، ایشان درشبی که هیچ اثری از شادی و سرور نداشت، دوستش را فراخواند و همزمان با اینکه صدایش از زمزمه ای گنگ و ابهام آمیز بلندتر نمی شد، اقرار کرد ناشنوایی تهدیدش می کند.

برای شما هم جالب است؟ :  زندگینامه ادگار آلن پو، نویسنده و شاعر آمریکایی (تصویر)

 

 

فرزند خانواده بتهوون که از لحظه خردسالی سختی های بسیاری را تحمل کرده بود، دیگر تاب نیاورد و برای بار نخست مطرح کرد زندگی با ایشان رفتار عادلانه ای نداشت است. ایشان در مقاله ای که به سال ۱۸۰۱ به چاپ رسید، گفت با اسم موسیقیدان نمی تواند با زندگی در سکوت مطلق مواجه شود و از این امر هراسناک است، با اینحال موسیقی همان عاملی بود که به بزرگترین انگیزه زندگی اش مبدل شد و ایشان را به ادامه حیات واداشت. مقاله دیگری که ازاو به چاپ رسید، نشانی از ناامیدی های قبلی نداشت. بتهوون با افتخار مطرح کرد هنوز آهنگ های بسیاری برای معرفی دارد و بازهم به راهش ادامه می دهد.

 

ایشان در ماه جولای ۱۸۱۲ با گوته ملاقات کرد. این ۲ مرد بزرگ یکدیگر را ستایش می کردند، با اینحال حقیقت این بود که در درک یکدیگر ناکام بودند. به توجه به  این “بتهوون” آهنگ هایی را برای اشعار این شاعر تنظیم کرد و پیوسته تاسف خورد که چرا ایشان را بهتر درک نکرده است. روز پانزدهم نوامبر ۱۸۱۵ با مرگ برادرش “کارل” مصادف بود. برادر دوست داشتنی ایشان لحظه مرگ وصیت کرد فرزندش تحت حضانت “بتهوون” بزرگ شود. این دفعه نیز ایشان به خوبی به وظایف خود رفتار کرد، ولی باید گفت ، ناشنوایی دلیل شد در ایجاد رابطه کامل با کودک ناکام باشد.

“بتهوون” در سال ۱۸۲۷ به لحظه مراجعت از خانه برادرش بیمار شد. سرماخوردگی ایشان دست در دست دیگر بیماری هایش داد، تا آنجا که در ۲۶ مارس ۱۸۲۷ ایشان را از پا انداخت.

 

رازهایی از زندگی بتهوون

*زندگی عشقی عجیب
فرانتس وگلر دوست صمیمی بتهوون می نویسد که به اشتراک کاغذهای شخصی ایشان نامه های عاشقانه ای به یک زن بنمایش درآمده که هویت ایشان هرگز معلوم نشده است.

 * نامرتب؛ با اینحال جدی
باقی مانده غذا و خوراکی ها توی ظرف های نزدیک پیانو ایشان می ماند و گاه به اشتراک کاغذ نت های ایشان دیده می شد. بتهوون که در جوانی آهنگسازی شاد و شوخ بود به میان سالی بداخلاق مبدل شد. ایشان در نامه ای به یکی از دوستانش ناشنوایی را دلیل تند مزاجی دانسته است.  وقتی بعد از مرگ برادرش حضانت فرزند ایشان یعنی کارل را قبول کرد به اندازه ای با این نوجوان خشن برخورد می کرد که ایشان اقدام به خودکشی کرد.

 

 

بتهوون از انتهای ده بیست زندگیش به تدریج شنوایی خود را از دست داد.

 

 
 * موسیقیدان پیشرو
دوران موسیقی کلاسیک در وین با بتهوون به انتهای رسید، ایشان آهنگساز پیشرو و آغازگر رمانتیسم در موسیقی بود. وی برای سمفونی شماره ۹ چکامه ای نوشت که قبل از آن هرگز این امر روی نداده بود.
وی برای قطعات نمایشی خود نیز مشهور است و بجای آن جریان های پیرنگ های کوتاه را ترجیح می داد که راحت تر شناخته می شوند با شرایطی که در سمفونی پنجم وی دیده می شود. بتهوون ۲۴۰ اثر از نمونه سمفونی، کنسرت های پیانو، قطعات چهارتایی برای سازهای زهی و یک اپرا ساخته است.

 

 

 * بینش آتی
بتهوون یک کمال گرا بود، ایشان برای معاصران خود موسیقی نمی نوشت حتی برای نسل های آتی می نوشت. به دفعات تا نیمه های شب آنچه را ساخته بود جرح و تعدیل می کرد.

برای شما هم جالب است؟ :  بیوگرافی سولماز بازیگر سریال گوزل

 * سرنوشت قطعه اپرا؛ سطل زباله
بتهوون در سال ۱۸۰۵ برای بار نخست اپرای فیدیلیو را که داستانی از ماجراهای روی داده حین انقلاب فرانسه بود اجرا کرد. در اولین اجرا منتقدین شدیدا از وی ایراد دریافت کردند، با اینحال بتهوون در سال های بعد به دفعات این قطعه اپرا را بازنویسی کرد.

 

 

 

* علاقه مند و عصبانی از ناپلئون
بتهوون تنها به موسیقی عشق نمی ورزید، حتی به فلسفه، ادبیات و سیاست نیز علاقه داشت. در اولین مراحل کار موسیقی اش ایشان به قهرمان پروری بسیار توجه می کرد، به علاوه از طرف دیگر به انقلاب فرانسه نیز بسیار علاقه داشت و سمفونی سوم خود را به ناپلئون تقدیم کرد. با اینحال وقتی ناپلئون خود را امپراتور اسم گذاری کرد، از این ایده منصرف شد.

 

 

* هرچه کمتر بهتر
پیش سود سمفونی پنجم وی بسیار مشهور با اینحال تنها از چهار آهنگ تشکیل شده است. با انکه بتهوون ۹ سمفونی نوشته است که از موتزارت(۴۱ سمفونی) بسیار کمتر است، هر ارکستر قابل احترام و بزرگی در تمامی جهان این سمفونی ها را با اسم کارهای استاندارد اجرا می کند. سمفونی های بتهوون به اندازه ای جامع است و آهنگی شگرف دارد که بسیاری از آهنگسازان بعد از ایشان به سختی توانسته اند از آنها رمزگشایی کنند.

 

 

 

* پیشرفت دهنده لوح فشرده (CD)
مومان نهایی در سمفونی نهم بتهوون از همه مشهورتر است و تاثیر بسیاری بر شاعران آلمانی از نمونه فردریش شیلر و شعر سرود شادی وی داشته است. با اینحال بتهوون زمانی این قطعه را به انتهای برد که شنوایی خود را تا حد فراوانی از دست داده بود.
وقتی برای بار نخست این سمفونی را در مارس ۱۸۲۴ اجرا کرد نتوانست صدای ترغیب دیوانه وار حضار را بشنود. این سمفونی تا امروز بر موسیقیدانان تاثیر دارد و با اسم الگوی اصلی ترانه پاپ ‘آوازی از شادی’ در دهه ۱۹۷۰ بود. استاندارد موسیقی هشتاد دقیقه ای برای لوح فشرده اولین بار در سال ۱۹۸۲ مطرح شد و این الگو نیز از اندازه نسبتا هفتاد دقیقه ای این سمفونی برآمده شده است.

 

 

* آهنگسازی ناشنوا
بتهوون از انتهای ده بیست زندگی خود به تدریج شنوایی را از دست داد در سن ۴۸ سالگی اصلا نمی شنید با اینحال با سخت وزوز گوش روبرو بود. با استناد به بررسی ها تازه ناشنوایی وی از نوعی حصبه ناشی شد. به توجه به این بیماری به آهنگسازی ادامه داد.
ایشان از استعداد دانگ مطلق سود می برد از اینرو می موفق شد صداها و هارمونی آلات موسیقی را به خوبی در مغزش مجسم کند. در انتهای عمر انسانی منزوی و بدخلق بود که دانش پژوهان زندگی بتهوون معمولا ذکر این سال های زندگی ایشان را ناعادلانه می دانند.

 

 

سایت خبری “ایران پی پر” تلاش میکند در بیشتر مواقع مطالب مفید و دلنشین را برای شما دوستان و همراهان همیشگی سایت گردآوری کند.

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات