کد خبر : 18857
تاریخ انتشار : جمعه ۲۶ خرداد ۱۳۹۶ - ۰:۱۴
10 views بازدید

بی‌معنا شدن فیلترینگ با «اوترنت»

برای علاقه مندان به اخبار علمی خبری داریم مبنی بر اینکه بی‌معنا شدن فیلترینگ با «اوترنت». برای مطالعه این خبر با ما همراه باشید. خبرگزاری مهر: مرکز بررسی ها استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با معرفی خبری درخصوص پدیده تازه ای با اسم «اوترنت» بر ضرورت مواجهه اکتیو و هوشمندانه با این رسانه تاکید کرد.     اوترنت (Outer net) با اسم رسانه الکترونیکی نوظهور، […]

برای علاقه مندان به اخبار علمی خبری داریم مبنی بر اینکه بی‌معنا شدن فیلترینگ با «اوترنت». برای مطالعه این خبر با ما همراه باشید.

خبرگزاری مهر: مرکز بررسی ها استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با معرفی خبری درخصوص پدیده تازه ای با اسم «اوترنت» بر ضرورت مواجهه اکتیو و هوشمندانه با این رسانه تاکید کرد.

 

 

اوترنت (Outer net) با اسم رسانه الکترونیکی نوظهور، از سال ۱۹۹۵ به وسیله یک بنیاد خیریه با نیت معرفی خدمات آموزشی و فرهنگی به کشورهای فقیر، شروع به جمع‌آوری و قرار دادن محتوای موجود روی شبکه جهانی وب در ماهواره‌های خود کرده و هم‌اکنون پایگاه اطلاعاتی بسیار بزرگی را در دست دارد که آن را به رایگان معرفی می‌کند.

این بنیاد از مساعدت و کمک موسسات و سایت‌های مختلف برای پیشرفت برنامه خود سود می‌برد. ورژن‌ آزمایشی آن با زبان‌های انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی، آلمانی، چینی و عربی راه‌اندازی شده است.

مرکز بررسی ها استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در خبری با معرفی برنامه اوترنت مطرح کرد: با راه‌اندازی رسمی این برنامه، عملاً کنترل و فیلترینگ شبکه جهانی وب بی‌معنا خواهد بود. بدین جهت نیاز است قبل از غافل‌گیری، وقوع این پدیده را اخطار داد؛ چونکه برنامه اوترنت که در حال ورود به کل کشورهای جهان و از خارج از جو است، دستاوردها و پیامدهای مختلف و فرصت‌ها و تهدیدهای فراوان به‌همراه خواهد داشت.

بعید بودن ورود این پدیده به ایران و عدم دیزاین برنامه خوب، دو تصویر‌العمل دارای اختلاف عده ای از مدیران ذی‌ربط در این عرصه بوده است.

براین اساس ضروری است اوترنت را با اسم پدیده نوظهور و پذیرفتنی و گسترش در دنیا به رسمیت بشناسیم و با دعوت از صاحبنظران و کارشناسان درمقایسه با مواجهه اکتیو و هوشمندانه با آن، برنامه‌ریزی کنیم تا آزمایشات تلخ مواجهه با ماهواره و فیس بوک در کشور تکرار نشود.

برای شما هم جالب است؟ :  تولید یخ موجود در اعماق قمرهای یخی

اوترنت چیست

اوترنت کالا کمپانی (MDIF) Media Development Investment Fund است که با اسامی متعددی مانند شبکه جهانی وب رایگان، شبکه جهانی وب خارج از جو، شبکه جهانی وب ماهواره‌ای، شبکه جهانی وب آزاد، شبکه جهانی وب پر سرعت و بدون سانسور، وای فای پرسرعت و بدون سانسور معرفی شده است.

 این برنامه اعتقاد دارد که بسیاری از بحران‌های دنیا ریشه در پیشرفت نایافتگی کشورهای جهان سوم دارد و بدین جهت هدفش این است که در جوامع آفریقایی و فقیر به پیشرفت آموزش، تکنیک‌های کشاورزی، گسترش مسائل بهداشتی و حل سخت اشتغال پرداخت کند.

هم اینک معلومات در این برنامه به روش یک طرفه به مصرف کنندگان معرفی می‌شود با اینحال به سرعت، برای دو سویه کردن تلاش می‌شود تا مصرف کنندگان نیز قادر باشند تولید محتوا کنند. مصرف کنندگان شبکه جهانی وب قادر اند با بهره برداری از دیش خانگی یا دریافت‌کننده‌های مشابهی که این موسسه در دست مصرف‌کنندگان قرار می‌دهد، تمامی معلومات موجود در شبکه جهانی وب را بر روی ابزار‌های مرسوم مانند رایانه‌های خانگی، لپ‌تاپ‌ها، تبلت‌ها و موبایل‌ها دریافت کنند.

 این برنامه هم اینک بخش‌هایی از آمریکا، اروپا و خاورمیانه را مورد پوشش قرار می‌دهد و پیش بینی می شود چهار میلیارد نفر هم کاری‌کننده تازه وارد مارکت جهانی شده و از اوترنت بهره ببرند.

هم اینک سایت‌های معتبری مانند ویکی پدیا، سی ان ان، بی بی سی و …که عمدتاً محتوای خبری، آموزشی و آگاهی‌بخشی دارند، این برنامه را در جمع‌آوری محتوای ضروری یاری می‌دهند.

با اوترنت فیلترینگ بی معنی می شود

نشریات الکترونیکی و محیط مجازی هر یک حاوی فرصت‌ها و تهدیدهای ویژه خود هستند. نشریات مانند ماهواره و شبکه جهانی وب از منظر پیامدهای منفی، خصوصیت‌هایی را مانند آلودگی معلومات، سیل‌زدگی معلومات، تغییر سبک زندگی و خروج انسان از زندگی طبیعی، تقویت هویت مجازی، کاهش هوشمندی محلی به ازای گسترش هوشمندی جهانی، هنجارشکنی اخلاقی و ارزشی، دارا هستند و از منظر فرصت‌ها پیامدهایی را مانند گسترش و تعمیق سواد عمومی، تقویت تعاملات جهانی، دسترسی راحت و ارزان به منابع اطلاعاتی، کوتاه کردن فاصله زمانی و مکانی، تسهیل تحقق عدالت و برخورداری همگانی، هوشیاری اجتماعی و عمومی، سود‌مندی از ظرفیت‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی جهانی، بهمراه دارند.

برای شما هم جالب است؟ :  موبایل هوشمند، شما را کُند ذهن می‌کنند

اوترنت، غیر از پیامدهای مثبت و منفی ذکر شده، از خصوصیت‌های ویژه «کنترل‌ناپذیری» دارا است. به دلیل خارج از جو بودن منابع ارسال معلومات، هرگونه اطلاعاتی را که تولیدکنندگان و مدیران آن، اراده کنند به هر نقطه جهان ارسال خواهند کرد و به سادگی قابل دریافت است.

 به بیان دیگر «محدودیت‌آفرینی» و فیلترینگ با قابلیت ها و ابزارهای موجود در آن کارساز نیست. به علاوه از طرف دیگر شبکه‌سازی شبیه به اوترنت و یا ممکن آوردن زیرساخت‌های خوب برای جلوگیری از آن، بسیار پرهزینه است که با استناد به شرایط اقتصادی کشور، ممکن است توجیه اقتصادی نداشته باشد. لذا برای بهره برداری از فرصت‌ها و کاهش تهدیدهای آن، باید چاره‌ای دیگر اندیشید.

 راهبردهای پیشنهادی

مرکز بررسی ها استراتژیک برای مواجهه اکتیو، هوشمندانه و پیشگیرانه با این رسانه نوظهور، راهبردهایی چون مصون سازی، تولید محتوای دلنشین و متنوع برای مخاطبان مختلف با خصوصیت‌ها و نیازهای گوناگون، بنا شده بر تازه ترین یافته‌های علمی و پژوهشی و متناسب با اقتضائات فرهنگ و تمدن اسلامی ـ ایرانی، آگاهی‌بخشی به آحاد جامعه و ابزار‌ها و نهادهای مسئول درمقایسه با پیامدهای مثبت و منفی این رسانه و تولید برنامه‌ای آموزشی و گسترش «اعتماد عمومی» به نشریات داخلی و بومی را مطرح کرده است.

منبع

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات