کد خبر : 37895
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۰:۵۵
19 views بازدید

تابستان اسفناک اهالی غزه

در این مقاله ترفندی برای آموزش توانایی زندگی برای شما گردآوری کرده ایم با عنوان تابستان اسفناک اهالی غزه .خواندن این مقاله را پیش نهاد مینماییم. هفته نامه جامعه پویا: ساحل گسترده غزه یکی از واضح ترین خصوصیت های این شهر است. حلقه های رنگارنگ برای شنا بیش از هر چیز دیگری به چشم می خورد. قایق کوچکی عده ای مردم را به فرصت تا […]

در این مقاله ترفندی برای آموزش توانایی زندگی برای شما گردآوری کرده ایم با عنوان تابستان اسفناک اهالی غزه .خواندن این مقاله را پیش نهاد مینماییم.

هفته نامه جامعه پویا: ساحل گسترده غزه یکی از واضح ترین خصوصیت های این شهر است. حلقه های رنگارنگ برای شنا بیش از هر چیز دیگری به چشم می خورد. قایق کوچکی عده ای مردم را به فرصت تا میانه دریا می برند و سپس باز می گرداند. خانواده ها روی صندلی ها نشسته و چند کودک هم در آب بازی می کنند. معمولا در روزهای تعطیلی مدارس، این ساحل بسیار شلوغ است، به ویژه امسال که بحران برق باعث شده خانه های مردم به دلیل شدت گرما، تحمل ناپذیر باشد. ولی باید گفت، والدین سعی می کنند این ایام فرزندان خود را از دریا دور نگه دارند.

بوی تعفن زباله ها بیش از هر چیز دیگری احساس می شود. جایی که بچه ها در حال شنا کردن هستند، آب حدودا قهوه ای رنگ است و ماهی های مرده نیز چند متر دورتر از آنها روی آب دیده می شوند. با اینکه آلودگی سواحل ۴۰ کیلومتری غزه معضل تازه ای نیست؛ با اینحال امسال حجم آن در مقایسه با قبلی، دارای اختلاف است. بنا بر تازه ترین بررسی ها زیست محیطی، ۷۳ درصد از خط ساحلی غزه به دلیل زباله های فراوان آلوده شده است. دلیل شکل گیری این معضل نیز بسیار ساده است.

بعد از ۱۰ سال محاصره غزه از جانب اسرائیل و تصمیم واپسین دولت خودگردان مبنی بر قطع برق، سیستم فاضلاب نصفه و نیمه این منطقه، تحت تاثیر قرار گرفته است. در نبود برق و با کار نکردن سیستم های فاضلاب، مدیران تنها یک راه در مقابل خود دیده اند، این که به مردم اجازه دهند زباله های خود را در دریا بریزند.

برای شما هم جالب است؟ :  نوشته های جالب در باب موفقیت در زندگی

در حقیقت این موقعیت سطح تازه ای از آلودگی را ایجاد کرده که نه تنها روی محیط زیست، حتی روی زندگی اجتماعی مردم این منطقه نیز تاثیر قرار داده است. در منطقه ای که حدود دو میلیون نفر ساکن هستند و رابطه بیشتر آنها با جهان خارج قطع شده است، ساحل و دریا تنها اسباب آرامش به حساب می آید.

خالد فرحات که از جانب مدیران شهری با اسم نگهبان برج ساحلی انتخاب شده بیان میکند از لحظه شروع بحران برق در ماه آوریل تا اینجای کار، ۵۰ درصد از تعداد حاضرین ساحل کم شده است. ایشان که در بیشتر ساعات روز، پسر ۱۲ ساله اش در کنارش قرار دارد، صحبت هایش را این طور ادامه می دهد: «لوله فاضلاب در کمتر از یک کیلومتری اینجا قرار دارد، هر وقتی که باد در این مسیر شروع به وزیدن می کند، بوی تعفن از آب بلند می شود. روزهایی را به خاطر می آورم که در تمام ساعات روز، برق داشتیم و مردم برای فرار از گرما به ساحل می آمدند؛ با اینحال این ایام بدون برق و ساحل، غزه در فاجعه ای بزرگ گرفتار شده است.»

عمر شطاط، مدیر عملیات در اداره ابزارهای و آب در شهرداری ساحلی غزه، این سخت هر روزه را این گونه شرح می دهد: «هیچ وقت شرایط به این اندازه وخیم نبوده است. سیستم های ما به برق وابسته هستند. نداشتن ۲۰ ساعت برق در یک روز دلیل می شود سیستم فاضلاب به خوبی کار نکند. ما پنج نیروگاه فاضلاب در این منطقه داریم با اینحال بیشتر آنها از همان ابتدا به روش موقتی شروع به کار کردند. آنها ۱۵ سال پیش برنامه ریزی شده اند و اکنون تنها یک مورد از آنها در حال تکمیل شدن است.»

برای شما هم جالب است؟ :  شوهرم تلگرامی با زنان دیگر رابطه دارد

بنا بر گفته شطاط، بیشتر مدیران می دانند که اولویت اصلی، جلوگیری از ورود فاضلاب و زباله به دریا است از آنجاییکه در صورت توقف پمپ های فاضلاب، ۱۵ هزار متر تن فاضلاب وارد آب دریا می شود. نتیجه این موقعیت این شده که تنها بتوان از ۲۷ درصد از خط ساحلی این منطقه استفاده کرد. خود شطاط در سال های واپسین در ساحل شنا نکرده است و تنها زمانی این کار را انجام می داد که سوار بر قایق شده و حدود ۲۰۰ متر از ساحل فاصله می گرفت. اکنون خودش بیان میکند این کار نیز به توجه به این شرایط، غیر ممکن شده است.

مهنلال پیرس، کارشناس آب در دفتر یونیسف، بحران غزه را این طور شرح می دهد: شرایط قبلا هم بد بود با اینحال این ایام شدیدا وخیم تر شده است. مدیران مسئول در غزه آیتم‌های محدودی را در مقابل خود دارند و همین دلیل فاجعه بارتر شدن شرایط شده است. در کمال تاسف اگر روند ورود  زباله ها و فاضلاب به دریا با همین سرعت و شدت ادامه بیابد، لایه های آب دار زمین به تدریج کاهش پیدا می کند و در آن صورت با فاجعه زیست محیطی نسبتا خطرناک تری روبرو خواهیم شد.

تنها شناگران نیستند که نگران موقعیت این روزهای ساحل غزه هستند. ملینا شاهین، همکار پیرس در یونیسف در نزدیکی ساحل زندگی می کند و نگران تاثیر این موقعیت روی سلامت فرزندانش است. ایشان در این باره بیان میکند: زندگی کردن کنار ساحل یک مزیت به حساب می آید با اینحال بوی تعفن هر روز دلیل سردرد من می شود. نمی توانم به بچه هایم بگویم برای دیدن دریا به بالکن نروند. برای دیدن این منظر هزینه کرده ایم با اینحال اکنون با یک فاجعه زیست محیطی روبرو هستیم.

برای شما هم جالب است؟ :  آیا عشق فایده‌ای برای زنان داشته است؟

همزمان با اینکه ساکنان ثروتمندتر گزینه هایی مانند اجاره استخرهای خصوصی برای ۱۲ ساعت به مبلغ ۸۰ یورو را در مقابل خود دارند، بیشتر ساکنان غزه از چنین شرایطی محروم هستند.

دومین راه موجود رفتن به شمال غزه و منطقه هم فاصله با اسرائیل است که آب تمیزتری دارد. ولی باید گفت بسیاری شنا کردن و حتی ماهیگیری در همین آب آلوده را انتخاب می کنند. یکی از این مردم، طیب قنیطره است که بهمراه همسر و فرزندانش به ساحل آمده است. ایشان با بیان این که تازه ترین بار سه هفته پیش به ساحل آمده بود، حرف هایش را این طور بیان می کند: در اخبار شنیدم که شنا کردن در آب دریا به دلیل فاضلاب به هیچ وجه امن نیست با اینحال بچه ها به شنا کردن نیاز دارند. این تنها جایی است که می توان در آن از کسالت باری این روزهای غزه فرار کرد. به تدریج به این بو نیز عادت می کنیم.

منبع این مقاله

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات