کد خبر : 36842
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۹:۵۸
9 views بازدید

تاثیر رنگ ها بر مغز انسان

موضوعات روانشناسی در بیشتر مواقع مورد استقبال خواندگان عزیز ایران پی پر بوده است. مقاله ای داریم با اسم تاثیر رنگ ها بر مغز انسان که امیدواریم مورد قبول خوانندگان واقع شود. برترین ها: تصادفی نیست که بیشتر رستوران ها در لوگوی خود از دو رنگ ثابت استفاده می کنند یا پرستاران در بیمارستان ها معمولاً لباس هایی به رنگ آبی روشن می پوشند. همۀ […]

موضوعات روانشناسی در بیشتر مواقع مورد استقبال خواندگان عزیز ایران پی پر بوده است. مقاله ای داریم با اسم تاثیر رنگ ها بر مغز انسان که امیدواریم مورد قبول خوانندگان واقع شود.

برترین ها: تصادفی نیست که بیشتر رستوران ها در لوگوی خود از دو رنگ ثابت استفاده می کنند یا پرستاران در بیمارستان ها معمولاً لباس هایی به رنگ آبی روشن می پوشند. همۀ ما تأثیر رنگ ها را تجربه کرده ایم، چه متوجه آن شده باشیم و چه نشده باشیم.

بیشتر روانشناسان پیرامون این مثال هم نظر هستند که رنگ ها بر چگونگی دریافت ما از عده ای موقعیت ها اثر می گذارند. برخی از پژوهشگران اعتقاد دارند که مغز ما به طرز ذاتی رنگ ها را با احساسات رابطه می دهد، از جهت دیگر عده ای نیز بر این نظر اند که احساساتی که ما به هر رنگ ربط می دهیم اکتسابی هستند. برای نمونه، روانشناسانی که رنگ قرمز را بررسی کرده اندعقیده دارند که بیشتر مردم آن را با اخطار مرتبط می دانند.

 

امکان دارد این ارتباطی کلی باشد که مغز ما آن را برقرار می کند یا محتمل است ما رابطه بین رنگ قرمز و اخطار را با دست زدن به اجاق داغ و قرمزی که مادرمان دربارۀ آن به ما در کودکی اخطار می داد، یاد گرفته باشیم. به هر حال، بیشتر روانشناسان بر این باورند که مغز ما رنگ ها را با دلیل تفسیر می کند و از این جهت هر رنگ بایستی به شکلی دارای اختلاف بر ما تأثیر بگذارد.

در اینجا ده رنگ و چگونگی تأثیر آنها را بر مغز بررسی می کنیم.

 

 

 قرمز


به دلیل آنکه بحث در باب رنگ قرمز را قبلاً شروع کرده ایم، ممکن است بتوانیم آن را در همین حد تمام کنیم. پیشتر به این نتیجه رسیدیم که رنگ قرمز و اخطار به هم مرتبطند، با اینحال چند حقیقت چشمگیر دیگر نیز در باب نحوۀ تأثیر این رنگ بر رفتار ما وجود دارند. مثلاً، اگر شما زن هستید، پوشیدن لباس قرمز می تواند به نفعتان باشد.

 

درمطالعه ای که در سال ۲۰۱۲ انجام شد، معلوم شد که پیشخدمت هایی که قرمز پوشیده بودند، بین ۱۴٫۶ و ۲۶٫۱ % بیشتر از آنهایی که لباس هایشان به رنگ های دیگر بود، از مردان انعام دریافت می کردند. (جالب اینجا است که رنگ قرمز تأثیری بر مقدار انعام پرداخت شده از جانب خریداران زن نداشت.) دلیل آن در حقیقتی نهفته است که ممکن است قبلاً شنیده باشید: رنگ قرمز جذابیت زنان را گسترش می دهد.

رنگ قرمز, غیر از بالا بردن جذابیت شما، می تواند بر سرعت و قدرت واکنش های شما بیافزاید. تحقیقی که در دانشگاه راچستر صورت گرفت نشان داد که انسان ها با دیدن رنگ قرمز، واکنش های توانمند تری از خود بروز می دهند. ولی باید گفت، قرمز می تواند بر واکنش های شما تأثیر منفی نیز بگذارد. این مطالعه به علاوه از طرف دیگر نشان داد که قرمز سطح نگرانی را نیز گسترش می دهد، از این جهت ورزشکاری که حریفش لباس قرمز به تن دارد، تمایلش به شکست بیشتر است و دانش آموزی که قبل از امتحان در معرض رنگ قرمز قرار گرفته است، عملکرد بدتری دارد.

 

بالاخره، اگر تا این لحظه چیزی در سایت eBay فروخته اید یا تصمیم گرفته اید بفروشید، گوش دهید: اگر قصد حراج کالا خود را دارید، آن را در طرف دیگر پس عرصه ای قرمز قرار دهید. پژوهشگران دانشگاه شیکاگو دریافته اند که استفاده کنندگان در حراج های آنلاین، وقتی که جنس مورد نظرشان در مقابل پس عرصه ای به رنگ قرمز قرار بگیرد، تهاجمی تر رفتار می کنند. رنگ قرمز به بالا بردن حس ستیزه جویی مشهور است، پس باورنکردنی نیست که با این شیوه استفاده کنندگان علاقه بیشتری به توصیه ارقام بالاتر داشته باشند.

برای شما هم جالب است؟ :  اضطراب منتشره چیست و از کجا می آید؟

 

به عبارت دیگر، اگر قصد حراج کالا خود را ندارید و بجای آن تصمیم گرفته اید آن را فوری بفروشید، از به کار بردن رنگ قرمز پرهیز کنید. پژوهشگران به این نتیجه رسیده اند که وقتی که پس عرصه به رنگ قرمز است، استفاده کنندگان علاقه کمتری به خرید (بدون مذاکره) دارند.

 

 نارنجی


نارنجی رنگ با مزه ای است. این رنگ با یک احساس مرتبط نیست، حتی به روش های گوناگونی می تواند بر ما اثر بگذارد. ابتدا، نارنجی رنگی است که علاقه داریم آن را به گرما ربط بدهیم. اگر اتاقی را نارنجی رنگ کنیم، محتمل است فکر کنیم دمای اتاق بالاتر از میزان حقیقی است. گرما توانایی شل کردن عضلات ما دارد، و در پژوهشی در ۱۹۷۹، پژوهشگران متوجه شده اند که رنگ نارنجی “تأثیر تضعیف کنندگی بر پایۀ غدد درون ریز بر عملکرد ماهیچه ها” دارد که به طرز محسوسی ما را آرام می کند، به طوری که قادر ایم آن را مستقیماً اندازه بگیریم.

 

به علاوه از طرف دیگر نظر بر این است که رنگ نارنجی با معنی ارزش زیاد در رابطه است. تصور می شود فروشگاه هایی با لوگو های نارنجی لوازم با کیفیت و ارزان در دست خریداران قرار می دهند. نارنجی هم شبیه قرمز با اخطار در رابطه است، با وجود این این اخطار فوری نیست. ممکن است بدین جهت است که علایم تأخیر ترافیک و اخطار جاده به این رنگ هستند.

 

 زرد


رنگ بعدی در رنگین کمان ما زرد است. زرد با احساس های لذت، آزادی و صمیمیت در رابطه است. روانشناسان رنگ مانند آیسمن و رایت، زرد را “قوی ترین رنگ” نامیده ند، بدلیل آنکه آن را با هیجان، عزت نفس و خلاقیت مرتبط می دانند. احساسی که به عقیدۀ بیشتر مردم با زرد رابطه دارد، شادی است. بدین جهت است که این رنگ با کمدی، امید، و خوش بینی عجین شده و ما در روزهای آفتابی و صاف خوشحال تر هستیم.

 

صبر کنید … یعنی بدین جهت ایموجی ها زرد هستند؟

 

 سبز


سبز-رنگ زیبای جنگل های باشکوه، اپ تلفن در موبایل هوشمند شما و آن ماژیک هایلایت که در بستۀ چهارتایی دارید و هیچوقت از آن استفاده نکرده اید. (اگر هنوز آن ماژیک سبز را دارید، به حرف من گوش کنید و آن را دور نیاندازید!) روانشناسان دریافته اند که رنگ سبز می تواند خلاقیت را بالا ببرد. آنها به علاوه از طرف دیگر فهمیده اند که سبز با تفکر پیچیده و سطح بالا و همینطور آرامش، تمرکز درونی و رفتار آرام همراه است.

 

وقتی که به سبز فکر می کنیم، به طبیعت و افزایش می اندیشیم، پس باورنکردنی نیست که با رابطه دادن رنگ سبز به افزایش شخصی و حرفه ای خودمان، این احساسات را به سوی خودمان جذب کنیم. بدین خاطر، پژوهشگران پیش نهاد می کنند محیط کار را به رنگ سبز درآوریم، چرا که این رنگ می تواند کارآیی کارکنان را بالا ببرد.

 

 آبی روشن

آبی متضاد قرمز و دومین رنگی است که بیش از همه، بعد از قرمز، مطالعه شده است. آبی روشن رنگ آرامش و تمرکز است. به علاوه از طرف دیگر ثابت شده است که آبی روشن می تواند فشار خون را پایین بیاورد، بدین جهت است که همراه با پزشکان و پرستاران با روپوش آبی روشن احساس آرامش بیشتری داریم. ممکن است بدین جهت هم دیوارهای بیمارستان ها و کلینیک ها گاهی به رنگ آبی روشن است.     

 

تاثیر رنگ ها بر مغز انسان 

آبی روشن رنگی است که آن را به آزادی و صلح ربط می دهیم. اگر یک جستجوی سریع دربارۀ “روز صلح” در گوگل انجام دهیم این نکته ثابت می شود، بدلیل آنکه نماد جهانی صلح (که حدوداً در همۀ پرچم های روز جهانی صلح استفاده می شود) تصویر کبوتری سفید است که شاخه ای کوچک به منقار دارد و در پس عرصه ای به رنگ آبی روشن قرار گرفته است.

برای شما هم جالب است؟ :  دلیل خیانت مردان به زنان دلچسب و وفادار

 

 آبی تیره

آبی تیره تأثیر هایی شبیه به رنگ آبی روشن دارد. نیز واضح شده است که این رنگ اعصاب افرادی را که در معرض آن قرار گرفته اند، آرام می کند و غیر از آن، چند اثر باورنکردنی دیگر روی مغز و بدن دارد. بین رنگ های آبی تیره و افکار روشن رابطه ای پیدا شده است. بدین جهت، در ژاپن از این رابطه سود برده اند و در خیابان ها چراغ های آبی نصب کرده اند تا از بروز جنایت در عده ای خیابان ها و به علاوه از طرف دیگر خودکشی در ایستگاه های راه آهن جلوگیری نمایند.

 

به نظر می رسد افکار روشن دلگرم کننده کازساز بوده اند، بدلیل آنکه دیگر کسی در ایستگاهی ویژه که به لامپ های آبی تجهیز شده بود، اقدام به خودکشی نکرد و شمار جنایت ها نیز در مناطقی با نورپردازی آبی ۹ درصد کاهش یافت. همین منطق در لندن نیز استفاده شد و پل بلک فرایرز به رنگ آبی در آمد تا از شمار افرادی که خود را از بالای آن پرتاب می کردند، کاسته شود.

 

بررسی ها بسیاری تأثیرات رنگ های آبی و قرمز را با هم مقابله و مقایسه کرده اند، بدلیل آنکه به نظر می رسد این دو رنگ بر خلاف هم رفتار می کنند. یک بررسی ویژه نشان داد که اگر چه قرمز به انجام تکالیف بنا شده بر جزئیات (مانند بازیابی خاطرات) کمک می کند، محیط های آبی دلیل می شود مردم دو برابر وقتی که در معرض رنگ قرمز هستند، “کارکرد خلاقانه” داشته باشند.

 

 ارغوانی


ارغوانی یا بنفش رنگ عجیبی برای تحقیق و مطالعه است. این رنگ ترکیبی از آبی و قرمز، دو رنگ متضاد درنحوۀ تأثیرگذاری بر مردم است. جالب اینجا است که روانشناسان رنگ آن را زیاد بررسی نکرده اند. یک بررسی نشان داد که رنگ ارغوانی اتاق ها را سردتر از آنچه که هست نشان می دهد، درست مانند نارنجی که اتاق ها را گرم تر نشان می داد.

 

از همین رو ارغوانی تأثیر برعکس بر ماهیچه ها دارد و بجای آن شل کردن، آنها را منقبض می کند.

به دلیل کم بودن مقالات پژوهشی نوشته شده دربارۀ تأثیرات این رنگ، به ذکر یک حقیقت جالب بسنده می کنم: زنان معمولاً رنگ ارغوانی را در فهرست رنگ های مورد علاقۀ خود قرار می دهند، همزمان با اینکه مردان کمترین علاقه را به آن نشان می دهند.

 

 صورتی


زمانی صورتی رنگ اصلی ویژه دختر بچه ها بود. اکنون، رنگ لباس پایین پسران عضو یک باشگاه یا دانشگاه ویژه شمرده می شود. صورتی بی نهایت جالب است. این رنگ تأثیر مستقیم و قابل اندازه گیری بر نحوۀ رفتار مردم دارد. پژوهشگران این تأثیرات تغییر دهندۀ رفتار را در چیزی یافتند که روانشناسان آن را “زندان های صورتی” می نامند. در کمال تعجب، منظور آنها از این اصطلاح بطور کلیً همان است که می گویند.

در یک بررسی در سال ۱۹۷۹، زمانی به این تأثیرات چشمگیر فهمیدند که زندانی ها را در سلول هایی با رنگ صورتی روشن قرار دادند. فوراً از پرخاشگری زندانی ها کاسته شد و ماهیچه های آنها آرام شدند. احساس بی قراری و نا امیدی آنها نیز به طرز معناداری کاهش یافت. امروزه، ۲۰ درصد از زندان های سوییس دست کم یک سلول صورتی برای زندانیان سرکش خود کنار قرار داده اند.

برای شما هم جالب است؟ :  عواقب قطع خودسرانه داروی آلپرازولام

روان شناسان به علاوه از طرف دیگر سعی کرده اند بفهمند آیا این تأثیرات رنگ صورتی در باب بچه ها نیز صادق است یا نه. دایرۀ اصلاح و تربیت بخش سان برناردینو در کالیفرنیا بررسی کرد تا ببیند آیا می توانند تجربۀ زندان صورتی را با بچه ها نیز تکرار کنند. آنها متوجه شده اند که تنها ۱۰ دقیقه طول می کشد تا این کودکان فریاد زدن و کوبیدن بر در و دیوار را متوقف کنند. آنها به این نکته نیز فهمیدند که حتی بیشتر کودکان در این دورۀ زمانی به خواب رفتند.

 

 تاثیر رنگ ها بر مغز انسان

اکنون وقتی که نمی دانید چگونه کودک ۵ سالۀ خود را که چون اسباب بازی دلخواهش را برایش نخریده اید، جیغ و داد می کند آرام کنید یا وقتی که سعی دارید بچۀ پر دردسری را بخوابانید، به این فکر کنید که کمی رنگ صورتی می تواند زندگی شما را کمی راحت تر کند.

 

 سفید


تعجبی ندارد که سفید با نبود تهاجم همراه است. ولی باید گفت، آیا می دانستید که مردانی که لباس سفید بر تن دارند دلنشین تر به نظر می رسند؟ پژوهشی که در سال ۲۰۱۰ انجام شد نشان داد زنان مردانی را که یک تیشرت سادۀ سفید به تن داشتند، دلنشین تر از دیگران می دانستند. این معنی شبیه به همان موردی است که مردان زنان سرخ پوش را دلنشین تر می یافتند. به علاوه از طرف دیگر سفید رنگی است که ما را به خاطر تمیزی و پاکی می اندازد. بدین جهت هم کف و سقف بیشتر بیمارستان ها به رنگ سفید است.

 

پژوهشگران به علاوه از طرف دیگر پی برده اند که سفید می تواند ملال آور باشد. مکان هایی که تنها با رنگ سفید نقاشی شده اند توجه ما را به مدت کمتری درمقایسه با محیط های رنگی جلب خود می کنند و ما را وا می دارند تا به افکار خود بازگردیم و خود را از محیطی که در آن به سر می بریم، جدا کنیم. بدین جهت پژوهشگران توصیه می کنند که فروش تکی ها را رنگارنگ و جالب توجه بسازند تا این که آنها را به رنگ شفاف، با اینحال ملال آور، و تک رنگ سفید در آورند.

 

 سیاه


سیاه رنگی است که هر نوجوان مضطربی در بهره برداری از آن زیاده روی می کند تا از این راه تمام نگرانی های نوجوانی خود را نشان دهد. سیاه در حقیقت به معنی نبود رنگ است. در کودکی از آن می ترسیم، با اینحال در بزرگسالی سیاه می پوشیم تا خود را باریک اندام تر نشان دهیم. به هر حال، این رنگ به شکلی جالب بر مغز ما تأثیر می گذارد که ممکن است متوجه آن نباشیم.

به نظر می رسد محیط های سیاه رنگ مردم را به نتایج مؤثر رهنمون می شوند و لباس سیاه سطح جذابیت زنان را بالا می برد و آنها را شیک تر نشان می دهد. ولی باید گفت، جالب ترین تأثیر رنگ سیاه این است که می تواند شما را پرخاشگر تر کند.

 

ما علاقه داریم رنگ سیاه را به مرگ و شیطان ربط بدهیم و بدین جهت، پژوهشگران در یک بررسی در سال ۱۹۸۸ به این نتیجه رسیدند که ما با دیدن این رنگ علاقه به پرخاشگری بیشتری داریم.به علاوه از طرف دیگر آنها به این نکته فهمیدند که مردم علاقه بیشتری به پرداختن پول برای تولیداتی دارند که در محیطی به رنگ سیاه، مانند فیلم تبلیغاتی یا بیلبورد سیاه و سفید، تبلیغ می شوند.

لینک

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات