کد خبر : 38229
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۵
50 views بازدید

تالاب «لپو» در مازندران خشک شد

در اخرین اخبار اجتماعی خبری پخش شده مبنی بر اینکه تالاب «لپو» در مازندران خشک شد. پیشتر این خبر را برای شما علاقه مندان اخباراجتماعی روز پخش میکنیم. خبرگزاری ایرنا: تالاب ‘ لپو ‘ در حاشیه جنوبی دریای خزر و غرب تالاب میانکاله واقع در شرق مازندران در پی خشکسالی واپسین و برداشت بی رویه آب آن برای کشت برنج نتیجا به طرز کامل خشک […]

در اخرین اخبار اجتماعی خبری پخش شده مبنی بر اینکه تالاب «لپو» در مازندران خشک شد. پیشتر این خبر را برای شما علاقه مندان اخباراجتماعی روز پخش میکنیم.

خبرگزاری ایرنا: تالاب ‘ لپو ‘ در حاشیه جنوبی دریای خزر و غرب تالاب میانکاله واقع در شرق مازندران در پی خشکسالی واپسین و برداشت بی رویه آب آن برای کشت برنج نتیجا به طرز کامل خشک شد.

این تالاب دلچسب که مامن پرندگان مهاجر آبزی و کنارآبزی بوده ، در حالی در نیمه تابستان سال جاری در خاموشی کامل تازه ترین نم های رطوبتش را از دست داد که ابتدا بهار امسال آبش سرریز شده و با ورود به جاده اصلی ، تردد خودروهای سواری را در منطقه با سخت مواجه کرده بود .

یک کارشناس محیط زیست اکتیو در شبه جزیره میانکاله روز دوشنبه با تائید خشک شدن تالاب لپو ، گفت که برداشت بی رویه آب برای کشت برنج دلیل اصلی خشکیدن این تالاب بوده است .
علی ابوطالبی اضافه کرد : بخشی از آب این تالاب در سال قبلی در شکل برنامه احیاء تالاب بین المللی میانکاله به آنجا انتقال داده شده بود.

مدیرعامل اداره محیط زیست طبیعی اداره کل محیط زیست مازندران در رابطه تلفنی خبرنگار ایرنا از خشک شدن تالاب لپو اظهار بی اطلاعی کرد.

الیاس محمدی گفت : هم اینک اطلاعی از خشک شدن تالاب لپو ندارم با این وجود بعد از کسب اطلاع می توانم در این عرصه صحبت کنم.

لایروبی نشدن و تغییراتی که طی سه دهه قبلی در اطراف این تالاب و منطقه میانکاله رخ داد از دیگر عوامل موثر بر خشک شدن این تالاب است که به گفته صاحبنظران تالاب میانکاله را هم تهدید می کند.

برای شما هم جالب است؟ :  جواب منفی تست زن باردار مشکوک به تب کریمه

** وجه تسمیه و موقعیت مکانی

تالاب لپو تشکیل شده از سه تالاب کنار هم شامل لپو ، شیرخان لپو و پلنگان در یک کیلومتری جنوب دریای خزر و غرب تالاب بین المللی میانکاله است که مردم محلی به همه آنها لپو می گویند.
لپو در زبان محلی مازندرانی از دو کلمه ‘ لپ ‘ به معنای پهن و ‘ ایشان ‘ به معنای آب تشکیل شده است . اسم لپو به خاطر راکد و آرام بودن آب این تالاب ها بر آنها قرار داده شد و بدین جهت هم عده ای از مردم محلی از این تالاب ها با عنوان مرداب هم یاد می کنند.

وسعت سری تالاب لپو که در دهستان میانکاله بخش مرکزی شهرستان بهشهر واقع است ، بیش از ۶۰۰ هکتار تخمین زده شده است.

این تالاب ها با استناد به گزارش های رسمی محیط زیست مازندران بهمراه تالاب میانکاله در کنوانسیون رامسر با اسم تالاب بین المللی ثبت شد .

** آژیر اخطار برای معیشت ساکنان ۱۱ روستا

گزارش های رسمی نشان می دهد که معیشت ساکنان ۱۱ روستای دهستان میانکاله با جمعیتی بیش از ۲۰ هزار نفر شامل روستاهای نمک چال ، یعقوب لنگه ، یکه توت ، زاغمرز ، زینوند ، امیرآباد ، عسگرآباد ، حسین آباد ، للهمرز و قره تپه به این تالاب ها وابسته است .

شغل اصلی مردم این روستاها کشاورزی و دامداری است و تمامی این روستاها از آب آبریزهای منتهی به تالاب استفاده می کنند. تالاب لپو منبع تامین آب بیش از ۲ هزار هکتار اراضی کشاورزی و هزاران اصله درخت دست کاشت حاشیه است.

برای شما هم جالب است؟ :  قالیباف، شهردار اهواز می شود؟

دامداران از پوشش گیاهی در باب تالاب ها به طرز فصلی و دائم استفاده می کنند.

صید و شکار دیگر فعالیت در رابطه با تالاب است ، به طوری که شکار به مدت چند ماه با استناد به ضوابطی در تالاب میانکاله مجاز است و در دهستان تعداد ۴۰۰ نفر به فعالیت شکار مشغولند.

به علاوه از طرف دیگر روستاییان از میوه هائی مانند انار و گیاهان دارویی چون گزنه و نعناع که در حاشیه تالاب می رویید برای مصرف و کسب سود بهره می بردند و از پوشش یاهی مانند ‘ نی ‘ برای صنایع دستی شامل حصیربافی و سایه بان استفاده می شد.

** تنوع زیستی

تالاب لپو از لحاظ تنوع گونه های پرندگان هم از اصلی ترین زیستگاهها به حساب می آمد ، به طوری که دستکم ۶۰ گونه پرنده خدمات رسانی شده که هشت گونه آنها در معرض اخطار مطرح شده اند در این منطقه شناسائی شدند . به علاوه از طرف دیگر بیش از ۱۳۰ گونه پرنده غیر خدمات رسانی شده کنار آبزی و آبزی مهاجر، بومی و عبوری در این تالاب زیست می کردند.

در کل ۲۰ گونه پستاندار که ۲ گونه آن خدمات رسانی شده است ، بیش از ۱۰ گونه ماهی ، چند گونه دوزیست ، سخت پوست و انواع نرمتنان و کرم ها و بیش از ۱۵ گونه انواع مارها هم در این تالاب و کناره های آن شناسایی شده است .

پوشش گیاهی و درختی اطراف این سری تالاب ها تنها در سال جاری دستکم ۱۰ مرتبه دچار حریق سوزی شده بود ، موضوعی که امکان دارد بر خشکیدن آن اثرگذار بوده باشد.

برای شما هم جالب است؟ :  تست روانی برای صدور گواهینامه

لینک خبر

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات