کد خبر : 33450
تاریخ انتشار : جمعه ۱۳ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۲
11 views بازدید

تباهی لکه‌ زرد؛ شایع ترین دلیل نابینایی سالمندان

در گروه سلامت عمومی مقاله ای برای شما خوانندگان عزیز ایران پی پر مقرر کرده ایم با اسم تباهی لکه‌ زرد؛ شایع ترین دلیل نابینایی سالمندان .پیشتر با این مقاله در خدمت شما هستیم. روزنامه آرمان: تباهی لکه‌زرد به نوعی شایع‌ترین دلیل نابینایی در مردم مسن قابل درمان نیست؛ با این وجود راه‌هایی برای جلوگیری از ابتلا به آن و پیشرفت در بیماران مبتلا معرفی […]

در گروه سلامت عمومی مقاله ای برای شما خوانندگان عزیز ایران پی پر مقرر کرده ایم با اسم تباهی لکه‌ زرد؛ شایع ترین دلیل نابینایی سالمندان .پیشتر با این مقاله در خدمت شما هستیم.

روزنامه آرمان: تباهی لکه‌زرد به نوعی شایع‌ترین دلیل نابینایی در مردم مسن قابل درمان نیست؛ با این وجود راه‌هایی برای جلوگیری از ابتلا به آن و پیشرفت در بیماران مبتلا معرفی شده است.به نوشته پایگاه آگاهی رسانی آمریکایی پیرامون بینایی/all about vision، تباهی لکه‌زرد یا دژنراسیون ماکولا/ AMD شایع‌ترین دلیل نابینایی در سالمندان است.

 

ماکولا قسمت حساس به نور شبکیه و مسئول دید مستقیم و واضح است که برای کارهای دقیق مانند خواندن و رانندگی ضروری است.در صورتی که در اطرافیان شما ابتلا به این بیماری سابقه دارد، باید درمقایسه با راه‌های جلوگیری از تباهی لکه‌زرد حساس‌تر باشید؛ بدلیل آنکه سابقه خانوادگی یکی از عوامل گسترش‌دهنده احتمال ابتلاست.

 

بیماری تباهی لکه‌زرد به‌تدریج دید مرکزی را از بین می‌برد و فرد امکان دارد بعد از مدتی برای خواندن، نوشتن، رانندگی یا تشخیص چهره‌های آشنا با سختی روبه‌رو شود.درادامه راه‌های جلوگیری از این بیماری معرفی شده است.

 

 
سیگار را ترک کنید

ترک سیگار یقینا اولین راه برای جلوگیری از ابتلا به تباهی لکه‌زرد است. بررسی ها صاحبنظران بهداشت عمومی در دانشگاه منچستر انگلیس نشان می‌دهد مردم سیگاری چهار برابر بیشتر به این بیماری مبتلا می‌شوند.

سبزیجات تیره و برگدار بخورید

بررسی ها دانش پژوهان نشان می‌دهد افرادی که مواد‌غذایی غنی از کارتنوئیدها (موجود در سبزیجات سبز و نارنجی) را مصرف کرده‌اند، ۴۳‌درصد کمتر به این بیماری مبتلا شده‌اند.

برای شما هم جالب است؟ :  بدن ما کمبودهایش را به این شکل بروز می دهد

مولتی ویتامین و مواد معدنی بخورید

تامین ویتامین‌ها به شکلی که از دریافت و جذب آنها مطمین باشید، راه حل خوبی از جهات بسیار به ویژه سلامت چشم است. تامین همه مواد مغذی از رژیم غذایی برای سالمندان ساده نیست. با اینحال برای انتخاب مکمل درست با پزشک مشورت کنید.

 

هچنین مصرف مکمل‌های مخصوصی می‌تواند از پیشرفت تباهی لکه‌زرد جلوگیری کند. گسترده‌ترین مطالعه بالینی که موسسه ملی چشم انجام داده نشان می‌دهد این مواد مکمل از پیشرفت تباهی لکه‌زرد در سالمندان جلوگیری می‌کنند؛ به ویژه اگر در مراحل ابتدایی و میانی تشخیص داده و درمان شود.این مکمل‌ها شامل ۵۰۰ میلی گرم ویتامین سی، ۴۰۰ میلی گرم ویتامین E بتاکاروتن، زینک و مس هستند و در ۲۵‌درصد بیماران از پیشرفت تباهی لکه‌زرد جلوگیری کرده‌اند.

بیشتر ماهی بخورید

مطالعه دانش پژوهان درمانگاه گوش و چشم ماساچوست نشان می‌دهد، مردان سالمندی که هفته‌ای بیش از دو بار ماهی می‌خورند، ۴۵‌درصد کمتر از افرادی که کمتر از هفته‌ای یک‌بار ماهی در رژیم غذایی دارند به بیماری تباهی لکه‌زرد مبتلا می‌شوند.

مرتب ورزش کنید

ورزش مرتب، میزان اخطار ابتلا به تباهی لکه‌زرد را کاهش می‌دهد. نشریه چشم پزشکی انگلیس خبری پخش کرده که با استناد به آن چهار‌هزار نفر مردم بین ۴۳ تا ۸۶ سال طی بازه زمانی ۱۵‌ساله تحت نظر بوده‌اند. بعد از بررسی عوامل اخطار مانند وزن، سن، سطح کلسترول دانش پژوهان متوجه شده اند افرادی که سبک زندگی اکتیو‌تری از لحاظ بدنی داشتند ۷۰درصد کمتر به بیماری تباهی لکه‌زرد پیشتر زندگی مبتلا شده‌اند. فعالیت نیز در زندگی این مردم به این شکل تعریف شده بود؛ روزی حدودا ۳٫۲ کیلومتر پیاده‌روی و دست کم سه بار در هفته.

برای شما هم جالب است؟ :  راه های جلوگیری از آلرژی های بهاری

هر روز میوه و آجیل بخورید

مطالعه دانشکده پزشکی هاروارد نشان می‌دهد افرادی که هر روزه سه واحد یا بیشتر میوه می‌خوردند با اخطار کمتر ابتلا به بیماری تباهی لکه‌زرد از نوع‌تر روبه‌رو هستند.به علاوه از طرف دیگر مطالعه دیگری از درمانگاه چشم و گوش ماساچوست حاکی از آن است که خوردن آجیل از پیشرفت تباهی لکه‌زرد ابتدایی یا در مراحل متوسط به پیشرفته جلوگیری می‌کند.

کاهش کربوهیدرات‌های فراوری شده

رژیم غذایی مملو از کربوهیدرات‌ها میزان ابتلا به این بیماری را گسترش می‌دهد که در مطالعه منتشره در نشریه تغذیه بالینی تایید شده است. مواد غذایی شدیدا فراوری شده با مهم گلوکز بالا باعث گسترش قند و انسولین در بدن می‌شوند.نمونه‌هایی از این موارد شامل نان سفید، سیب زمینی‌های سفید، دونات‌ها و…هستند. میوه‌ها، برنج قهوه‌ای، غلات کامل، آب‌سیب و آب‌هویج از لحاظ مهم گلوکز پایین هستند.

فشار خون و کلسترول را کنترل کنید

شواهد بسیاری نشان می‌دهد کنترل کلسترول از مردم در مقابل بیماری تباهی لکه‌زرد مراقبت می‌کند. کلسترول ماده‌ای چربی است که در رگ‌های خوبی می‌ماند و مانع از انتقال جریان خون ضروری برای حفظ سلامت بافت بینایی می‌شود.به علاوه از طرف دیگر کنترل فشار خون مهم است؛ بدلیل آنکه بررسی ها فراوانی نشان می‌دهند رابطه مهمی بین فشار خون بالا و پیشرفت انوع تباهی لکه‌زرد و جود دارد.

عینک آفتابی بزنید

بررسی ها مخصوصی نشان نمی‌دهد که قرار گرفتن بسیار در معرض آفتاب به‌طور مستقیم باعث تباهی لکه‌زرد می‌شود با اینحال برخی یافته‌ها حاکی از آن است که بین این بیماری و قرار گرفتن در معرض اشعه UوV یا فرابنفش رابطه می باشد.

برای شما هم جالب است؟ :  16 قدم تا ترک سیگار برای در بیشتر مواقع

 

برای نمونه یک مطالعه نشان داد افرادی که آنتی‌اکسیدان خیلی کم مصرف می‌کنند و همزمان در معرض نور فرابنفش قرار می‌گیرند چهار برابر بیشتر به بیماری ذکر شده مبتلا می‌شوند. بدین جهت بهره برداری از عینک دودی با محافظ یو وی پیش نهاد می‌شود.تازه ترین پیش نهاد نیز این است که مرتب به چشم پزشک مراجعه کنید. آکادمی چشم پزشکان آمریکا توصیه می‌دهد دست کم دو یا سه سال یک‌بار و بعد از ۴۵ سالگی هر سال برای معانیه چشم بروید.

لینک

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات