کد خبر : 21023
تاریخ انتشار : جمعه ۲ تیر ۱۳۹۶ - ۳:۵۰
16 views بازدید

تبریز و این همه جاذبه فرهنگی

برای علاقه مندان به سفر و ایرانگردی قاله ای تکمیل کرده ایم با اسم تبریز و این همه جاذبه فرهنگی که امیدواریم مورد بهره برداری قرار گیرد. وب‌سایت جام جم آنلاین – معصومه درخشان: تبریز در سال ۲۰۱۸ پایتخت گردشگری جهان اسلام است و اکنون آراسته‌تر و علاقه مند‌تر از در بیشتر مواقع، دروازه‌های تاریخی‌اش را به روی مسافرانی گشوده که حضورشان مایه شادی و […]

برای علاقه مندان به سفر و ایرانگردی قاله ای تکمیل کرده ایم با اسم تبریز و این همه جاذبه فرهنگی که امیدواریم مورد بهره برداری قرار گیرد.

وب‌سایت جام جم آنلاین – معصومه درخشان: تبریز در سال ۲۰۱۸ پایتخت گردشگری جهان اسلام است و اکنون آراسته‌تر و علاقه مند‌تر از در بیشتر مواقع، دروازه‌های تاریخی‌اش را به روی مسافرانی گشوده که حضورشان مایه شادی و رضایتشان باعث آسودگی خاطر است.

با ما به تبریز سفر کنید و ضمن آشنایی با جاذبه‌های فرهنگی این شهر فرهنگ دوست و تاریخی خاطره خوشی را در ذهنتان به یادگار بسپارید.

مقبره‌الشعراء، نماد شعر و ادب

 

 
خیابان ثقه‌‌الاسلام تبریز پیوسته محل رفت و آمد شعردوستان و اهالی فرهنگ و ادب این شهر و مهمانان و گردشگران و مسافران با فرهنگ است.

مقبره‌الشعرای تبریز نه‌تنها نماد فرهنگ و ادب تبریز، حتی نماد فرهنگ و شعر و غزل آذربایجان است.

استاد شهریار که مایه فخر تبریز و ایران است در خاک پاک مقبره الشعرا آرمیده است و دلدادگان شعر و غزل پیوسته در پی کسب فیض از این شاعر نامی هستند. برای همین است که این مکان تمامی شعر و عرفان و غزل دیگر نیاز به معرفی ندارد چراکه فرهنگ‌دوستان این خاک پاک می‌دانند که این مکان مدفن و آرامگاه بیش از ۴۰۰ ادیب و شاعر ایرانی است.

ازجمله این شاعران ثقه‌الاسلام (شهید شهدای والامقام مشروطه)، اسدی طوسی، قطران تبریزی، مجیرالدین بیلقانی، خاقانی شروانی، ظهیرالدین فارابی، شاهپور نیشابوری، شمس‌الدین سجاسی، صائب تبریزی ذوالفقار شروانی، همام تبریزی، مغربی تبریزی، مانی شیرازی، لسانی شیرازی، شکیبی تبریزی، سیدمحمدحسین شهریار.

برای شما هم جالب است؟ :  خیابان سی تیر؛ استریت فود تهران

 


باغ نقش و نگار و شعر

 

 به شهر شمس درآی
تبریز هنرپرور میزبان دو کمالی است که یکی شعر و دیگری نقش و نگار و مینیاتور را به حد اعلای کمال رسانده و ایران را شهره آفاق کرده‌اند.

کمال‌الدین بهزاد و کمال‌الدین مسعود خجندی.

کمال‌الدین بهزاد نقاش، مینیاتوریست و نگارگر چیره‌دست ایرانی قرن دهم هجری، نگارگر مکتب هرات است.

کمال‌الدین مسعود خجندی نیز از شعرای مشهور قرن هشتم و نهم هجری است که بعد از تشرف به حج در تبریز سکنی گزید و تحت خدمات رسانی سلطان جلایر قرار گرفت.

مقبره دو کمال در سال ۱۳۳۸ به وسیله فرهنگ‌دوستان کنجکاو شهر تبریز کشف و بعدها به همت انجمن کارهای ملی مرمت و لوحه یادبود در آن نصب گردید.

 


ربع رشیدی، اولین دانشگاه آکادمیک

 

 به شهر شمس درآی
یکی از یادگاری‌های تبریز که از حوادث طبیعی و انسانی نیز در امان نمانده، سری تاریخی ربع رشیدی است که به اولین دانشگاه آکادمیک جهان شهره است.

سری تاریخی ربع رشیدی به وسیله خواجه رشیدالدین فضل‌الله همدانی وزیر بافرهنگ و علم و ادب‌دوست سلطان محمد غازان‌خان احداث شده است.

این بنا در لحظه آبادانی شامل ۲۴ کاروانسرای وسیع، ۱۵۰۰ دکان و ۳۰ هزار خانه و تعدادی حمام و باغ و کارخانه‌های پارچه‌بافی و کاغذسازی و دارالضرب و تولید رنگ، کتابخانه‌هایی حاوی هزاران جلد کتاب، لابراتوار‌های تولید و کشت انواع گیاهان دارویی و نظایر آن بوده است.

خواجه رشیدالدین این بنای باعظمت را در قسمت‌های متفاوتی از قبیل دارالشفاء، اماکن مسکونی و خیریه، بخش علمی و دانشگاهی احداث کرده بود که در قسمت دانشگاهی دروس مختلف ازجمله پزشکی از تمامی دنیا و با استناد به تازه ترین متدهای علمی آن تدریس می‌شد و ۵۰ پزشک و طبیب حاذق از کشورهای مختلف در آن سرگرم معالجه بیماران بودند.

برای شما هم جالب است؟ :  شهرهای تفریحی نزدیک تهران؛ آخر هفته در خارج از پایتخت

 


فیروزه جهان اسلام

 

 به شهر شمس درآی
ممکن است آوازه مسجد کبود «فیروزه جهان اسلام» را در تبریز شنیده‌اید. برای تماشای این سازه باعظمت دست‌ساز انسانی و کسب آرامش خاطر روح و روان باید حدفاصل میدان ساعت تا چهارراه منصور را خوب تماشا کنی اینجاست که گنبدهای فیروزه‌ای و لاجوردی فیروزه جهان اسلام چشمانت را به سوی خود می‌خواند. نزدیک‌تر شده و از ورودی بوستان خاقانی وارد می‌شوی انگار این سازه باعظمت برایت آشناست، چراکه خودنمایی رنگ‌ها و الوان‌های زیبای آن آرامشی باورنکردنی را مهمان لحظه لحظه خستگی‌هایت می‌کند.

پلک‌هایت را از نو و تکراری به هم می‌زنی تا ممکن است زیبایی کاشی‌های معرق، لاجوردی و آبی را که در نماسازی آن به‌خوبی استفاده شده را چند باره ببینی.

اسم دیگر این مسجد، جهانشاه است و آرامگاه خانوادگی جهانشاه نیز در داخل و بخش جنوبی مسجد دیده می شود. دیواره آرامگاه با تخته سنگ‌های عظیم مرمرین به ارتفاع ۱۶۰ سانتی‌متر با کتیبه‌هایی که آیاتی از سوره‌های النباء، البینه و والفجر با خط ثلث در عرصه‌های اسلیمی ظریف و هنرمندانه حجاری شده، تزئین یافته است.

این عمارت تماما با کاشی‌های لاجوردی و فیروزه‌فام پوشیده شده و در لابه‌لای این فیروزه‌ها، کاشی‌هایی به رنگ سیاه و سفید نیز خودنمایی می‌کنند که به سبک و سیاق معرق همراه با هم با نظمی‌ چشم‌نواز چیده شده‌اند.

گنبد آجری مسجد کبود با ۱۷ متر دهنه و ۲۰ متر ارتفاع است و سردر اصلی مسجد با کاشیکاری معرق و کتیبه‌هایی به خط ثلث و تابلو‌هایی با خط کوفی شامل سوره‌های قرآن از کامل‌ترین نمونه‌های معرق دوران اسلامی‌به شمار می‌روند.

برای شما هم جالب است؟ :  تفریح های آبی هیجان انگیز در تهران

 


ارگ تبریز همزاد تاریخ

 

 به شهر شمس درآی
جنب مصلای تبریز، ارگ ۳۲ متری تاریخی این شهر خودنمایی می‌کند، مقابل ارگ که ایستادی به‌خاطر بسپار این بنا یادگاری است از سری عظیم مدرسه، مسجد و خانقاه که به وسیله خواجه تاج‌الدین علیشاه در دوره ایلخانی و در قرن هشتم هجری ساخته شده است.

ارگ تبریز بیننده مقاومت مردمی است که از فراسوی تاریخ، با عظمت گذر کردند و اکنون این بنا با قامت افراشته خود صدای ماندگاری این مردم را سر می‌دهد.

بنای ارگ تبریز، یادگار زلزله‌های مهیبی است که تبریز را با خاک یکسان کرد، با اینحال این بنای تاریخی فرونریخت و تنها بخش‌هایی از آن آسیب دید و با اسم نماد مقاومت مردم تبریز استوار ماند.

لینک

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات