کد خبر : 19224
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۳
10 views بازدید

ترس از مرگ تمام فکرم را گرفته!

موضوعات روانشناسی در بیشتر مواقع مورد استقبال خواندگان عزیز ایران پی پر بوده است. مقاله ای داریم با اسم ترس از مرگ تمام فکرم را گرفته! که امیدواریم مورد قبول خوانندگان واقع شود. وب‌سایت جام جم آنلاین: پسری ۲۰ ساله‌ام، چند وقت است دارم به مرگ گمان می نمایم و این فکر که چند روز دیگر می‌میرم عذابم می‌دهد. نمی‌دانم چگونه از فکر آن راحت […]

موضوعات روانشناسی در بیشتر مواقع مورد استقبال خواندگان عزیز ایران پی پر بوده است. مقاله ای داریم با اسم ترس از مرگ تمام فکرم را گرفته! که امیدواریم مورد قبول خوانندگان واقع شود.

وب‌سایت جام جم آنلاین: پسری ۲۰ ساله‌ام، چند وقت است دارم به مرگ گمان می نمایم و این فکر که چند روز دیگر می‌میرم عذابم می‌دهد. نمی‌دانم چگونه از فکر آن راحت شوم.

 

جواب مشاور: باید بدانید که ترس از مرگ و نگرانی پیرامون فانی بودن همه چیز، یک حس اصیل، ریشه دار و سالم در وجود انسان است؛ در حقیقت اگر کسی اصلاً به مسئله مرگ نیندیشد، به بخشی از حقیقت زندگی‌اش توجه نکرده است.

دلیل نگرانی از مرگ، این است که انسان پیوسته برای بقا تلاش می‌کند با اینحال در گوشه ذهن، به این فکر می‌کند که راهی جز پذیرفتن انتهای این دنیا ندارد. پس مرگ حقیقتی است که مانند تولد می باشد و هیچ کدام از این دو حادثه مهم در کنترل و اختیار بشر نیست. ولی باید گفت در فاصله بین تولد و مرگ بسیاری از امور در کنترل ما است که خوب است برآن‌ها تمرکز داشته باشیم و آن چیزی نیست جز تصمیم‌هایی که می‌گیریم.

 

 
یاد مرگ؛ فکر یا دغدغه

ضروری است درخصوص این مسئله که شما پیرامون مرگ «فکر» می‌کنید یا «دغدغه» دارید هم صحبت کنیم. به قول مشهور «فکر، آن باشد که بگشاید دری»؛ از این جهت پیش بینی میکنیم که «فکر» مرگ، با چند گشایش همراه باشد:

۱ – نظارت بیشتر بررفتار و تلاش برای اصلاح آن و گسترش افزایش اخلاقی.

برای شما هم جالب است؟ :  فرق بین خجالتی بودن و درونگرایی چیست؟

۲ – تلاش بیشتر برای رسیدن به اهداف، در لحظه محدود بین تولد تا مرگ.

۳ – ثبات هیجان بسیار. انسان با یاد مرگ به استقامت هیجانی می‌رسد و می‌فهمد که به دلیل فناپذیری نه برای چیزهایی که به دست می‌آورد ضروری است خیلی خوشحال شود و نه برای چیزهایی که از دست می‌دهد؛ باید

خیلی ناراحت شود ولی باید گفت وظیفه انسان رسیدن به سر حد افزایش و بالندگی است و نباید لحظه‌ای را از دست بدهد.

اگر فکر مرگ و نگرانی حاصل از آن به شکل تکراری، همیشگی، چسبنده و خارج از کنترل ذهنتان را درگیر می‌کند و نمی‌توانید این افکار را مدیریت کنید، به طوری که در انجام کارهای روزمره مانند خواب، خوراک، تمرکز در مطالعه و… خلل بوجود آورده است، شما با «دغدغه» مرگ روبه رو هستید و پیش نهاد می‌کنم از روان درمان گران کارشناس در عرصه «وسواس فکری» کمک بگیرید.

راه‌های کنترل دغدغه فکر

اگر افکار مرگ به شکل گذرا و خصوصاً بعد از یک تغییر در زندگی شما بوجود آمده است، مثلاً از دست دادن یک عزیز، پیوستن به یک گروه تازه، مطالعه کتاب و یا دیدن یک فیلم و… میتوانید با شیوه‌هایی که پیشتر خواهد آمد کنترل بیشتری برآن‌ها پیدا کنید:

۱. ذهن انسان با تداعی کار می‌کند:

یک مسئله می‌تواند موضوعی دیگر را به خاطر متبادر کند. مثلاً امکان دارد شما در خیابانی در حال قدم زدن هستید و یادتان می‌آید سال قبلی در آن مکان بیننده تصادف بودید؛ تا اینجا شما کنترل چندانی برذهنتان نداشتید، با اینحال از این لحظه به بعد شما هستید که به افکارتان پروبال می‌دهید. در حقیقت این شما هستید که میتوانید تصمیم بگیرید که به چیز دیگری فکر کنید.

برای شما هم جالب است؟ :  دلیل خیانت مردان به زنان دلچسب و وفادار

۲. ذهن انسان خاصیت جذب مسئله دارد نه طرد:

با اسم مثال شما نمی‌توانید به خودتان بگویید «به عدد ۳۵ فکر نکن» چرا که به هر میزان بیشتر تلاش کنید که به موضوعی نیندیشید، بیشتر به آن مسئله فکر خواهید کرد. خوب است تصمیم بگیرید مدیریت ذهن را به دست بگیرید و به شکل ارادی به مسئله دیگری فکر کنید. به علاوه از طرف دیگرً «در فکر انسان گزینه پاک کردن یا Delete هم نیست» و چیزی از فکر انسان حذف نمی‌شود؛ پس تلاش نکنید که به مرگ فکر نکنید یا آن را فراموش کنید. برای رسیدن به چنین مدیریتی ضروری است این کار به شکل ارادی، تکرار شود؛ یعنی ذهنتان را به شکل اختیاری از موضوعی به مسئله دیگر حرکت دهید.

۳. مدیریت محتوای افکار با کارت:

برای این کار میتوانید از کارت‌هایی استفاده کنید که به خاطر شما محتوای تازه ای معرفی می‌کند. پنج کارت تهیه کنید و در هر یک از آن‌ها یک جمله یا شعر انگیزه بخش و آرام کننده یادداشت کنید و هر روز قبل از ورود این افکار به ذهنتان و در لحظه مواقعی که با این افکار درگیر می‌شوید، آن‌ها را عمداً مطالعه کنید. با این کار شما هم افکارتان و هم محتوای افکارتان را مدیریت کرده‌اید. امیدوارم بهره برداری از این شیوه‌ها برای شما مفید واقع شود

لینک

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات