کد خبر : 14305
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۶ - ۰:۳۴
16 views بازدید

توصیه ویژه گردشگری؛ یک مکان پُر رفت و آمد و بکر

برای علاقه مندان به سفر و ایرانگردی قاله ای تکمیل کرده ایم با اسم توصیه ویژه گردشگری؛ یک مکان پُر رفت و آمد و بکر که امیدواریم مورد بهره برداری قرار گیرد. روزنامه هفت صبح – هانیه درویش: خبری پیرامون جاده ای کم رفت و آمد که جاذبه های فراوان و کمتر دیده و شنیده شده ای در خود دارد. اگر اصل طبیعت گردی هستید […]

برای علاقه مندان به سفر و ایرانگردی قاله ای تکمیل کرده ایم با اسم توصیه ویژه گردشگری؛ یک مکان پُر رفت و آمد و بکر که امیدواریم مورد بهره برداری قرار گیرد.

روزنامه هفت صبح – هانیه درویش: خبری پیرامون جاده ای کم رفت و آمد که جاذبه های فراوان و کمتر دیده و شنیده شده ای در خود دارد.

اگر اصل طبیعت گردی هستید و در روزهای باقی مانده از بهار قادر اید دو روز آخر هفته تان را به این کار اختصاص دهید یک توصیه ویژه برای شما علاقه مندان داریم؛ طبیعتی بکر و دست نخورده در جاده ای که یک طرفش به بعد از تونل کندوان در جاده چالوس می خورد و طرف دیگرش به جاده هراز در ۴۵ کیلومتری آمل. طول کلی این جاده ۱۱۳ کیلومتر است که یک بخش به اسم بلده و تعداد فراوانی روستا و ده با اسم کلی اوزرود را به در خود قرار داده است.

جاده ای که عده ای روستاهایش روی تپه شکل گرفته است و برخی دیگر در بین دره هایی خوش آب و هوا که به دلیل جاری بودن رودخانه هایی دائمی آن منطقه را محل مناسبی برای زندگی کرده است. دهستان هایی که هر یک غیر از جاذبه های طبیعی جاذبه های مذهبی و تاریخی هم دارند.

برای رفتن به این جاده کوهستانی که مسیر کم ترددی است و جز ماشین های مردم بومی آن منطقه  کمتر آدم غریبه یا توریستی را می بینید، قادر اید از شرق تهران از جاده هراز به سوی اول جاده بلده حرکت کنید و ۳ ساعت در راه باشید و یا قادر اید جاده چالوس را انتخاب کرده و بعد از گذشتن از کرج و رسیدن به پل زنگوله وارد جاده یوش- بلده شوید که باز هم همان ۳ ساعت راه است.

 

 
از هر طرف که وارد این جاده کوهستانی شوید جذابیت ویژه خودش را دارد. ما مسیر جاده چالوس را انتخاب کردیم و بعد از رسیدن به پل زنگوله و خوردن بستنی قیفی محلی با شیر گاو تازه وارد جاده ای چشمگیر شدیم. جاده ای که آبی آسمان و تازگی و سرسبزی کوه هایش چشم را می زند. ممکن است این منطقه به دلیل کوهستانی بودنش هیچگاه به پای سرسبزی کوه های شهرهای ساحلی نرسد با اینحال بکر بودنش بسیار ملموس و لذت بخش است.

برای شما هم جالب است؟ :  با خانه‌موزه‌‌های تهران آشنا شوید

کوهی آزاد

چند کیلومتری که از اول جاده پیش می رویم سر و کله کوهی بلند که یک سر و گردن از کوه های اطرافش بلندتر است دیده می شود. کوهی که در چهار فصل سال قله ای پوشیده از برف دارد و به آزادکوه مشهور است. در این مسیر بعد از گذر از روستاهایی به اسم الیکا، نسن و پیل به جاده فرعی نزدیک می شویم که راه دسترسی به این کوه است.  

این جاده آسفالت که گویی متناهی به بهشتی گمشده می شود تا در سالهای قبلی بود که خاکی بوده است و دلیل اصلی آن هم این بوده که مردمان ده کلاک پایین و کلاک بالا هیچ علاقه نداشتند که آنجا را به منطقه ای توریستی مبدل کنند و هر کسی با دیدن جاده ای آسفالت و باصفا دلش هوای رفتن و سرزدن به آن روستا را کند. نه اینکه اهالی آن مهمان نواز نباشند نه. آنها بیشتر نگران آسیب ها و خسارت هایی هستند که امکان دارد مردم غیربومی در رفت و آمدهای گاه و بی گاه به ده شان بزنند.

۱۰ دقیقه ای طول کشید که این مسیر دلچسب و پرپیچ و خم که در یک طرفش رودخانه ای جاریست را با زیرصدای آب رودخانه طی کنیم تا به کلاک بالا برسیم. روز اول سفر را می توان به همین ده کوچک اختصاص داد. دهی که اکنون ممکن است ۵ خانواده سکنه دائمی داشته باشد و اگر غیر از این مردم کسی آنجا دیده شود همه بومیانی هستند که به خاطر آب و هوای ییلاقی و زادگاه آبا و اجدادی این وقت از سال به روش تفریحی به آنجا آمده اند و چند روزی هستند و بعد سر خانه و زندگی هایشان می روند.

برای شما هم جالب است؟ :  6 باغ و بوستان بهشتی گمشده در تهران

در همان بدو ورود گنبدی سبزرنگ بالای تپه مشرف به گورستان دیده می شود. طیب و طاهر اسم امام زاده ایست که اهالی آن منطقه به آن اعتقاد دارند. قادر اید بعد از زیارتی کوتاه و قدری استراحت در محیط امام زاده یا مسجد محل که برای توریست ها محیا شده، به سوی آزاد کوه حرکت کنید.

اگر کوهنورد حرفه ای باشید و قصد صعود داشته باشید حدود سه لحظه طول می کشد تا به قله با ارتفاع ۴۲۰۰ متری برسید با اینحال اگر صرفا برای طبیعت گردی به آن منطقه تکمیل باشید میانرود یا پایه قله مکان مناسبی برا برپا کردن چادر و گذراندن شبی سرد است.

 

 پیشنهاد ویژه گردشگری، یک مکان رفت و آمد و بکر

جالب اینجاست که حتی اگر وارد کوه نشوید و در ده خانه ای پیدا کنید و بمانید شبی سرد را حتی در چله تابستان تجربه می کنید. شبی که دوست دارید پایین یک کرسی گرم و نرم به خواب روید و با وجود این مردم دیگر در دیگر شهرها با کولر شب را صبح می کنند.

نکته جالب دیگر این ده که با این وجود می تواند هم مثبت و هم منفی باشد کور بودن منطقه از آنتن موبایل است. در اینجا اگر بخواهیم جمع بندی کنیم از موبایل و اتفاقات خوب و بد زندگی شهری و محیط مجازی دور هستید و تنها امکان مورد بهره برداری تلفن همراهتان ممکن است چراغ قوه آن باشد که در شب های تاریک آنجا به کمکتان می آید.

یک آبادی به اسم یوش

شب ها دیدن آسمان پرستاره کلاک را حفظ نمائید، دیدن حجم فراوانی ستاره در آسمان چیزی بیش زا شگفت زدگی برایم به بار آورد. با اینحال شب را که صبح کنید قادر اید صبحانه ای با پنیر و کره و سرشیر تازه محلی بهمراه چای صحرایی بخورید، کمی سبزی کوهی بچینید، از چشمه های مشهور ده آبی بیاشامید و عازم نقطه دیگری شوید که حتما باید بروید و مشاهده نمائید.

برای شما هم جالب است؟ :  تهرانگردی؛ بهترین آش‌ و حلیم های تهران

 حال از این ده تا ده یوش که محل زندگی نیما یوشیج پدر شعر نو در ۱۱۰ سال پیش بوده است ۲۵ کیلومتر و کمتر از نیم ساعت فاصله دارید. در طول مسیر از خانه های قدیمی و تازه ای که ساخته شده است و آب و هوای پاک و صافش لذت ببرید تا به یوش برسید. جایی که نیما بیان میکند تو را من چشم در راهم.

دیدن از خانه دلچسب با آن آجرکاری و گچ بری های الهام گرفته از دوره قاجار نیما حس خوبی دارد. گوشه ای از خانه به شکل موزه ای از کارهای قدیمی و حتی شخصی ایشان درآمده و در وسط حیاط نیز مقبره ایشان با مرمر ساده قرار دارد. بعد از خارج شدن از یوش ۷ کیلومتر راه دارید تا یگانه شهر این جاده که بلده اسم گذاری شده را مشاهده نمائید. بعد از یک گشت چند ساعته و بازدید از اماکن تاریخی چون بقایای قلعه پولاد در دست به ابتدا دوره اسلامی و بقعه سلطان احمد و کتیبه چوبی اش که به تاریخ ۱۱۰۲ هجری قمری بر می گردد و خوردن یک ناهار دلچسب محلی در آنجا قادر اید با کوله باری از خاطره راهی دیار خود شوید.

لینک

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات