کد خبر : 38478
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۳:۲۸
25 views بازدید

جاذبه های گیلان

برای علاقه مندان به سفر و ایرانگردی قاله ای تکمیل کرده ایم با اسم جاذبه های گیلان که امیدواریم مورد بهره برداری قرار گیرد. ماهنامه معیشت – بیژن طالب کاشفی: سرزمین جلگه ای و کوهستانی حاشیه جنوبی دریای خزر شامل استان های گیلان، مازندران و گلستان به دلیل حائل شدن بین دریا ور شته کوه البرز طبیعتی دارای اختلاف با دیگر نقاط کشور دارد. استان […]

برای علاقه مندان به سفر و ایرانگردی قاله ای تکمیل کرده ایم با اسم جاذبه های گیلان که امیدواریم مورد بهره برداری قرار گیرد.

ماهنامه معیشت – بیژن طالب کاشفی: سرزمین جلگه ای و کوهستانی حاشیه جنوبی دریای خزر شامل استان های گیلان، مازندران و گلستان به دلیل حائل شدن بین دریا ور شته کوه البرز طبیعتی دارای اختلاف با دیگر نقاط کشور دارد. استان گیلان با طبیعتی بکر و مردمانی مهمان نواز سال هاست که پذیرای گردشگران داخلی و خارجی است.

 

جاذبه های معروفی از قبیل تالاب انزلی، شهرک تاریخی ماسوله، شهر زیبای لاهیجان، بنای تاریخی قلعه رودخان و با این وجود نوار ساحلی دریای خزر برای اکثر گردشگران آشناست و طی سالیان قبلی به خوبی معرفی شده است. در این مقاله کوتاه پنج منطقه بسیار دلچسب و رویایی دیگر از استان گیلان معرفی می شود تا در صورتی که تصمیم گرفتید به این استان شمالی سفر کنید، بازدید از آن ها را حتما در برنامه سفر خود قرار دهید.

۱٫ موزه میراث روستایی گیلان

موزه های روستایی، عکس هایی ملموس از زندگی سنتی اند که در آن ها می توان معماری، آداب و سنت های، صنایع دستی و هنرهای بومی را از نزدیک مشاهده و زندگی روستایی را تجربه کرد. این موزه ها فضایی را ممکن می کنند تا مردمان هر سرزمین با قبلی نزدیک پدران و مادران خود آشنا شوند.

 

موزه میراث روستایی گیلان تنها تجربه ملی در عرصه صیانت از فرهنگ و معماری روستایی با معنی موزه محیط باز در ایران است. این موزه که در نوع خود در خاورمیانه و آسیای مرکزی خاص است، همه روزه از ساعت ۹ تا ۱۶:۳۰ پذیرای مسافران است. هزینه ورودی برای هر نفر سه هزار تومان می باشد.

 

 

نحوه دسترسی: کیلومتر ۱۵ جاده رشت- قزوین، خروجی غربی جاده سراوان- فومن

 

 

 

قابلیت ها: پارکینگ، خدمات، پذیرایی چای و شیرینی محلی

جاهای دیدنی نزدیک: پارک جنگلی سراوان، سد سنگر، سد خاکی و دریاچه سقالکسار

 


۲٫ تله کابین حیران

سری توریستی و گردشگری حیران در حاشیه کوهستان دلچسب و دیدنی حیران در حد مرزی بین استان های اردبیل و گیلان و کشور جمهوری آذربایجان قرار دارد و از سمت ایستگاه بالا به جنگل مشهور فندقلو شهرستان نمین منتهی می شود. از چشم اندازهای زیبای این سری توریستی می توان به قلعه شیندان که از کارهای مهم تاریخی لحظه ساسانیان است اشاره نمود که اکنون در اراضی کشور آذربایجان قرار گرفته است و در طول مسیر حرکت تله کابین و به علاوه از طرف دیگر ایستگاه بالا به سادگی قابل دیدن است. گردنه حیران جاده ای پرپیچ و خم با طبیعتی دلچسب و چشم اندازی وسیع، خود از نقاط دیدنی گیلان است. هزینه بلیت تله کابین برای هر نفر ۲۰ هزار تومان است.

برای شما هم جالب است؟ :  گردشگران خارجی در «الموت»

 

جاذبه های گیلان 

نحوه دسترسی: مسیر رشت به سوی آستارا از دو جاده رشت- انزلی- آستارا یا رشت- صومعه سرا- آستارا پیموده می شود که مسیر دوم ایمن تر و نزدیک تر است (۱۸۳ کیلومتر) سپس از آستارا به سوی اردبیل وارد گردنه حیران شده و بعد از طی ۷۰ کیلومتر به ایستگاه تله کابین می رسیم.

 

 

 

قابلیت ها: تله کابین، کارتینگ، ترامبولین، آلاچیق، رستوران، کافی شاپ، چای خانه سنتی

جاهای دیدنی نزدیک: جنگل های فندقلو، بازارچه ساحلی آستارا

 


۳٫ پارک ملی (تالاب) بوجاق

این تالاب دلچسب در محل تلاقی سفیدرو با دریای خزر بنا شده است. این پارک پناهگاه امن و محیطی طبیعی برای زندگی بیش از دویست گونه پرنده مهاجر است که همه ساله با شروع فصل پاییز از نقاط مختلف دنیا به این منطقه مهاجرت می کنند و جشنواره زیبای پاییزی را از گونه های نادر پرندگان برای گردشگران ترسیم می کنند. تالاب بوجاق غیر از میزبانی گونه های مختلف پرنده، زیستگاه بیش از پنجاه گونه ماهی و آبزیان بومی و مهاجر است و از معدود زیستگاه های فک خزری؛ تنها پستاندار دریای خزر است.

 

جاذبه های گیلان 

این پارک ملی به لحاظ خشکی و دریایی بودن و عبور رودخانه سفیدرود از میان آن و قرار گرفتن در حاشیه دریای خزر جلوه ای خاص به خود گرفته است.

نحوه دسترسی: این منطقه دلچسب که در فاصله ۴۵ کیلومتری رشت قرار دارد، از جاده رشت- کوچصفهان- لشت نشاء- زیباکنار و جاده رشت- خمام- حسن رود- زیباکنار برای گردشگران ممکن است.

 

 

 

قابلیت ها: قایق موتوری، ویلا و سوییت های اقامتی، رستوران، هتل

برای شما هم جالب است؟ :  جاذبه های ایران باستان را کجا ببینیم؟

جاهای دیدنی نزدیک: اسکله چوبی و ساحل کیاشهر، ساحل دریای خزر، منطقه آزاد انزلی و مراکز تهیه آن

 


۴٫ ییلاقات ماسال

ماسال شهری در ۵۵ کیلومتری شمال غربی رشت و در دامنه کوه های تالش است. جاذبه های طبیعی ماسال فراتر از آن است که امکان معرفی آن در چند خط وجود داشته باشد، تنها می توان پیش نهاد کرد که حداقل ۲۵ کیلومتر از جاده کوهستانی ییلاقات ماسال را طی کنید تا در این جاده دلچسب با طبیعتی مسحورکننده و بکر مواجه شوید و خوش اقبالی در برخی از روزهای سال با ارتفاع گرفتن و خروج از ابرها، جنگل ابر را در پایین پاهای خود مشاهده نمائید. با استناد به قابلیت ها موجود در منطقه اقامت شبانه با هزینه کم و امنیت بسیار در این مسیر امکان پذیر است.

 

جاذبه های گیلان 

نحوه دسترسی: مسیر رشت- صومعه سرا- ماسال حدود ۵۱ کیلومتر و سپس به سوی ییلاقات زیبای ماسال

قابلیت ها: هتل- رستوران- خانه های روستایی، سوییت و اتاق های چوبی برای اسکان شبانه

جاهای دیدنی نزدیک: ییلاقات شاندرمن، جنگل آلیان و تنیان

 


۵٫ سیاهکل و دیلمان

منطقه سیاهکل تا دیلمان و ییلاقات اطراف دیلمان از جاذبه های بکر، دلچسب و متنوع گیلان است. بی تردید آبشارهای سیاهکل یا بیشترین زیبایی های طبیعی و جذابیت های گردشگری چشم و دل هر علاقه مند به طبیعت را می نوازد و محیطی خوب برای گذراندن ساعات بیکاری و فراغت ممکن می آورد.

مسیر ۴۵ کیلومتری بسیار زیبای سیاهکل به دیلمان از دیگر جلوه های بی بدیل گردشگری استان گیلان است که چشم هر تماشاگر ای را خیره می کند. در این مسیر آبشارهای زیبایی از قبیل لونک و چشمه آب معدنی لاریخانی محل مناسبی برای استراحت است. ییلاقات دیلمان که در ارتفاع بیش از دو هزار متری قرار گرفته اند حاوی پوشش گیاهی متفاوتی درمقایسه با جنگل های سیاهکل هستند که این تنوع خود بر زیبایی منطقه اضافه است.

امکان اسکان شبانه و ارزان و امن در خانه های روستایی و سوییت های اقامتی  دیلمان و روستاهای اطراف آن به سادگی میسر است. پیش نهاد می شود در عبور از منطقه زیبای سیاهکل- دیلمان به هیچ وجه عجله نکنید و با آرامش از زیبایی های این منطقه لذت ببرید.

برای شما هم جالب است؟ :  خیابان سی تیر؛ استریت فود تهران

 

جاذبه های گیلان 

نحوه دسترسی: دسترسی به سیاهکل از دو جاده رشت- لاهیجان- سیاهکل و رشت- سنگر- سیاهکل میسر است. مسیر سیاهکل به دیلمان نیز جاده ای ۴۵ کیلومتری و کوهستانی و پرپیچ و خم دارد که رعایت احتیاط در آن ضروری است. با این وجود مسیر دیلمان- آسیابر- بره سر- توتکابن- رستم آباد نیز می تواند در تابستان و در روزهای غیربارانی مسیر مناسبی برای بازگشت باشد که خود جاذبه ای دیگر است.

قابلیت ها: خانه های روستایی و سوییت های اقامتی، رستوران، هتل

جاهای دیدنی نزدیک: آستانه اشرفیه، لاهیجان، سد سنگر، منطقه عمارلو و خورگام.

پیش نهاد های مهم

خاطره خوش سفر را با سبقت غیرمجازی، سرعت غیرمطمئن، عبور از شانه خاکی راه و انواع تخلفات دیگر با یک روز نحس و پرحادثه عوض نکنید.

عاجزانه خواهشمند است زباله های خود را در کیسه ای جمع کنید و بعد از مراجعه به شهر دور بیندازید.

همراه با علفزارهای خشک و پایین درختان به هیچ وجه حریق روشن نکنید و حتما قبل از خروج از طبیعت بر روی حریق آب بریزید و از خاموش شدن آن مطمئن شوید.

روی دیگر طبیعت دلچسب، خشن است؛ بدین خاطر همراه با رودخانه ها، پایین صخره ها و مسیر خشک شده رودها ماشین خود را پارک نکنید، چادر نزنید و شب نخوابید. اخطار ریزش سنگ و طغیان رودخانه ها پیوسته می باشد.

ترجیحا در روزهای بارانی به جاهای کوهستانی نروید؛ جاده های مه آلود و لغزنده، خطرناک است و طبیعت دلچسب در پایین ابرها پنهان.

به هیچ وجه همراه با جاده زیرانداز پهن نکنید و به استراحت نپردازید. اخطار منحرف شدن خودروهای عبوری در بیشتر مواقع می باشد. با کمی حوصله در تمامی گیلان مکان های امن برای استراحت و چادرزدن و شب ماندن وجوددارد.

خوش بگذره…

لینک

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات