کد خبر : 22294
تاریخ انتشار : سه شنبه ۶ تیر ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۱
18 views بازدید

جنگ افزارهای شیمیایی کره شمالی؛ تهدیدی برای امنیت جهانی!

اگر دوست دارید به مقالات علمی مقاله جنگ افزارهای شیمیایی کره شمالی؛ تهدیدی برای امنیت جهانی! را مطالعه کنید و با دوستان خود به اشتراک بگذارید. امیدواریم این مقاله علمی میتواند مورد استقبال شما واقع شود. وب‌سایت دیجی لند – رضا موسوی: بسیاری از ما با شنیدن اسم کره شمالی سریعا به خاطر جنگ افزارهای اتمی این کشور می‌افتیم؛ غافل از اینکه اصلی‌ترین جنگ افزار […]

اگر دوست دارید به مقالات علمی مقاله جنگ افزارهای شیمیایی کره شمالی؛ تهدیدی برای امنیت جهانی! را مطالعه کنید و با دوستان خود به اشتراک بگذارید. امیدواریم این مقاله علمی میتواند مورد استقبال شما واقع شود.

وب‌سایت دیجی لند – رضا موسوی: بسیاری از ما با شنیدن اسم کره شمالی سریعا به خاطر جنگ افزارهای اتمی این کشور می‌افتیم؛ غافل از اینکه اصلی‌ترین جنگ افزار کشتار جمعی این کشور همان جنگ افزارهای شیمیایی هستند که در مقایسه با سلاح های اتمی تولیدشان راحت‌تر است.

در سال‌های واپسین، جنگ افزارهای شیمیایی کره شمالی به نفع برنامه اتمی نظامی این کشور از توجه کمتری دارا شده‌اند؛ گرچه اخطار آنان کمتر از جنگ افزارهای اتمی نیست. با تضعیف نظام کمونیستی حاکم، عزم پیونگ یانگ برای پیروزی بر دشمنانش بیش از قبل می‌شود؛ حال با استناد به دولت این کشور، امکان بهره برداری از این‌گونه جنگ افزارهای مهلک به وسیله کره شمالی در یک جنگ و یا حتی برای سرکوب شورش‌‌های داخلی حدودا قطعی است.

 

 

جنگ افزارهای شیمیایی به منظور دستیابی به بهتری تاکتیکی یا موقتی (محلی) در خطوط مقدم نبرد بکار می‌روند و باعث از بین رفتن عده ای بهتری‌های رقیب درمقایسه با بکارگیرنده می‌شوند. با استناد به توان حریق توپخانه‌ای، راکتی و با این وجود موشک‌های بالستیک کره‌ شمالی، این کشور می‌تواند حتی مناطقی دورتر از میدان نبرد را نیز مورد حمله قرار دهد. احتمال می‌رود در صورت بروز جنگ، کره شمالی جاهای متفاوتی از کره جنوبی، از منطقه بی‌طرف که بین دو کشور قرار دارد گرفته تا بوسان که در عمق خاک کره جنوبی قرار دارد را با جنگ افزارهای شیمیایی خود مورد حمله قرار دهد. وانگهی این کشور برای شلیک عوامل شیمیایی خود تنوع جنگ افزاری بالایی دارد که این عامل باعث می‌شود جلوگیری از این جنگ افزارها به لحظه یک جنگ به‌شدت سخت شود.

رهنامه جنگ افزارهای شیمیایی کره شمالی

این کشور جنگ افزارهای کشتار جمعی را با استناد به کاربردشان به چند سری تقسیم کرده است. جنگ افزارهای اتمی با اسم بازدارنده راهبردی و تضمین کننده حاکمیت نظام حال حاضر هستند؛ با این وجود به نظر این جنگ افزارها در سناریوهای جنگی نقشی ندارند، بدلیل آنکه بهره برداری از آن باعث براندازی حکومت کره شمالی بدست آمریکا و همسایه جنوبی‌اش می‌شود. گفتن این مسئله در اینجا ضروری است کره شمالی در مجوع کمتر از ۱۰ کلاهک اتمی دارد.

 

نگاهی به جنگ افزارهای شیمیایی کره شمالی ؛ تهدیدی جدی برای امنیت جهانی! 
بر خلاف جنگ افزارهای اتمی، جنگ افزارهای شیمیایی نقش عملیاتی دارند. نیروهای کره شمالی آموزش‌های ضروری برای اجرای عملیاتی در محیط‌های آلوده به مواد شیمیایی را می‌بینند؛ این کشور به علاوه از طرف دیگر خود صنعت تولید ابزارهای محافظتی در مقابل عوامل شیمیایی و به علاوه از طرف دیگر سامانه‌های ضروری برای کشف مواد شیمیایی را در دست دارد.

شیوه‌های متعددی برای بهره برداری از جنگ افزارهای شیمیایی می باشد، با اینحال هدف اصلی سرکوب خطوط دفاعی دشمن است که در صورت تحقق یافتن این امر، کره شمالی می‌تواند بر نیروهای کره جنوبی و آمریکا غلبه کند. توان رزمی سربازان در لباس‌های محافظ کاهش یافته و بر اثر حمله شیمیایی، توان دفاعی نیز تقلیل می‌یابد. باتوجه به غیرقابل پیش بینی بودن میدان نبرد علی الخصوص جنگ افزارهای شیمیایی، یقینا وقتی که کره شمالی احساس کند وارد یک نبرد تمام عیار در میدان نبرد شده است، در اولین فرصت ممکن اقدام به بهره برداری از جنگ افزارهای شیمیایی خود می‌کند. با این وجود با پیشرفت جنگ و شدت گرفتن آن، بهره برداری از جنگ افزارهای شیمیایی تاثیر سابق خود را نخواهد داشت و حتی امکان دارد اثر معکوس نیز بگذارد.

جنگ افزارهای شیمیایی و انواع آن

 

کره شمالی حاوی تنوع وسیعی از جنگ افزارهای شیمیایی است که از ناتوانی موقتی تا مرگ را برای قربانی رقم می‌زنند؛ با این وجود حدسیات می شود متناسب با قصد خود اقدام به بهره برداری از نوعی ویژه از این جنگ افزارها کند. با استناد به تخمین وزارت امنیت ملی کره جنوبی که در سال ۲۰۱۲ صورت گرفت، ذخایر جنگ افزارهای شیمیایی کره شمالی بین ۲۵۰۰ تا ۵۰۰۰ تن است؛ توان تولید سالانه این کشور نیز در لحظه صلح و جنگ به ترتیب ۴۵۰۰ و ۱۲۰۰۰ تن در سال تخمین زده می‌شود.

برای شما هم جالب است؟ :  با 10 جت مسافربری برتر جهان آشنا شوید

 

 نگاهی به جنگ افزارهای شیمیایی کره شمالی ؛ تهدیدی جدی برای امنیت جهانی!
حدسیات‌ها بر این است که ذخیره جنگ افزارهای شیمیایی کره شمالی شامل عواملی از هر ۵ گروه اصلی عوامل شیمیایی شامل: عوامل شیمیایی برای کنترل شورش، عامل خفه کننده، عامل خون، تاول‌زا و عامل اعصاب باشد. عوامل کنترل شورش این کشور شامل گازهای آدامسیت (DM)، CN و گاز CS است که معمولا تحت عنوان گازهای اشک آور شناخته می‌شوند و برای پراکنده کردن جمعیت‌ها بکار می‌روند؛ اینگونه عوامل برای مردم بالغ و سالم بی‌اخطار و غیرمرگ آور هستند.

عوامل خفه کننده یا به بیانی دیگر عوامل ریوی نیز به گازهایی گفته می‌شود که در ابزار تنفسی اختلال ایجاد می‌کنند. در صورتی که قربانی برای لحظه کوتاهی در معرض این گازها قرار بگیرد نیاز به بستری در بیمارستان دارد؛ تنفس طولانی مدت این گازها نیز مرگ آور است. احتمال داده می‌شود کره شمالی به هر ۲ گاز کلرین و فسفاژ که از عوامل تنفسی هستند، دسترسی داشته باشد. عامل خونی نیز از راه آلوده کردن سیستم گردش خون، قربانی را از پا در می‌آورد؛ از عوامل خونی می‌توان به هیدروژن سیانید و و سیانوژن کلرید اشاره نمود. کره شمالی به علاوه از طرف دیگر حاوی ذخایر گاز خردل است که عامل تاول‌زا شمرده می‌شود؛ این کار باعث خارش پوست و فضاهای تولید موکز از قبیل چشم و بینی می‌شود.

و با این وجود بالاخره از جدی ترین عوامل شیمیایی موجود در زرادخانه‌های کره شمالی، باید به گازهای اعصاب اشاره نمود؛ باورها بر آن است که این کشور حاوی ذخایری از گازهای سارین، سومان، تابون، VM و گاز مشهور و مهلک VX است. عوامل اعصاب سیستم عصبی انسان را با اخلال مواجه می‌کند که بالاخره منجر به خفگی قربانی می‌شود. به روش کلی با استناد به بررسی‌های طولانی مدت صورت گرفته، گفته می‌شود کره شمالی توان تخصصی بالایی در تولید گازهای خردل گوگردی، کلرین، فسفاژ، سارین و عوامل V است.

شیوه‌های شلیک عوامل شیمیایی

 

نگاهی به جنگ افزارهای شیمیایی کره شمالی ؛ تهدیدی جدی برای امنیت جهانی!
موشک بالستیک نودونگ

کره شمالی برای بکارگیری جنگ افزارهای شیمیایی خود به سوی اهداف مورد دست بازی دارد؛ از موشک‌های بالستیک دوربرد گرفته تا نیروهای ویژه! با این وجود شبه جزیره کره طول فراوانی ندارد؛ از شهر هیسان که در شمال کره شمالی و در فاصله با چین قرار دارد تا جنوب کره جنوبی کمتر از ۸۰۰ کیلومتر است و روی کاغذ، موشک‌های کره شمالی از هر نقطه از خاک این کشور که شلیک شوند، برد ضروری برای رسیدن به هر نقطه از خاک کره جنوبی را دارند. جالب است بندانید فاصله بین پیونگ یانگ (پایتخت کره شمالی) تا سئول (پایتخت کره جنوبی) حدودا ۱۹۳ کیلومتر است!

براساس برآوردهای وزارت دفاع آمریکا که در سال ۲۰۱۴ صورت گرفت، کره شمالی کمتر از ۱۰۰ پرتابگر برای تمام موشک‌های کوتاه برد خود دارد که شامل موشک‌هایی از قبیل KN-02 توکسا (به معنی افعی) با برد ۱۲۰ کیلومتر و موشک‌های بالستیک خانواده اسکاد با برد ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلومتر است؛ این موشک‌ها نزدیک به فاصله مستقر می‌شوند. شمار پرتابگرهای این کشور برای موشک‌های نودونگ نیز کمتر از ۵۰ ابزار است. موشک‌های نودونگ با تکنولوژی اسکاد ساخته شده‌اند و با برد ۱۳۰۰ کیلومتر، توان هدف قرار دادن کره جنوبی و ژاپن از عمق خاک کره شمالی را دارند. تعداد اندکی پرتابگر برای موشک‌های با برد بیشتر از قبیل موشک موسودان با برد بیش از ۳۰۰۰ کیلومتر و موشک‌های تائوپیدونگ ۲ با بیشینه برد ۶۷۰۰ کیلومتر (در حالت حمل سرجنگی ۶۰ کیلوگرمی) نیز دارد. کره شمالی به علاوه از طرف دیگر سرگرم پیشرفت موشک بالستیک زیردریایی پرتاب و موشک بالستیک قاره‌پیمای است که با این وجود هنوز عملیاتی نشده‌اند.

نگاهی به جنگ افزارهای شیمیایی کره شمالی ؛ تهدیدی جدی برای امنیت جهانی!
توپخانه‌های زیاد کره شمالی

توپخانه و راکت‌انداز پرتعدادترین جنگ افزار موجود در کره شمالی برای حمله شیمیایی است. توپخانه و راکت‌انداز پرتعدادترین جنگ افزار موجود در کره شمالی برای شلیک جنگ افزارهای شیمیایی است؛ گفته می‌شود این کشور حاوی ۵۱۰۰ ابزار راکت‌انداز و ۴۰۰ عراده توپخانه خود‌کششی است. راکت‌اندازهای ۱۲۲ میلی‌متری و بالاتر و به علاوه از طرف دیگر توپخانه‌های ۱۵۲ میلی‌متری و بالاتر قادر به شلیک پرتابه‌های حاوی عوامل شیمیایی هستند؛ این توپخانه‌ها و راکت‌اندازها بخش عمده توان توپخانه‌ای کره شمالی را تشکیل می‌دهند. گفتن این مسئله در اینجا ضروری است دوربردترین توپخانه و راکت‌انداز موجود در کره شمالی به ترتیب توپ خودکشش کوکسان با بیشینه برد ۶۰ کیلومتر و راکت‌انداز ۳۰۰ میلی‌متری KN-09 با برد ۳۰۰ کیلومتر است.

برای شما هم جالب است؟ :  شیوه سریع تایپ فرمول ریاضی در ورد +تصویر

هواپیماهای نیروی هوایی کره شمالی نیز قادر اند با حمل بمب‌های شیمیایی، اقدام به انجام حمله شیمیایی کنند، با اینحال ۲ مسئله می باشد؛ اول اینکه این هواپیماها کم تعداد هستند و در صورت بروز جنگ، برای انجام عملیات‌های متعارف و خدمات رسانی از نیروهای خودی بکار گرفته می‌شوند، مورد دیگر اینکه این هواپیماها ضمن آنکه بسیار قدیمی هستند، اعتمادپذیری پایینی دارند و ممکن نیست قادر باشند از سد پدافند هوایی و جنگنده‌های کره جنوبی عبور کنند.

نگاهی به جنگ افزارهای شیمیایی کره شمالی ؛ تهدیدی جدی برای امنیت جهانی!
پهپادهای کره شمالی در رژه

نمونه دیگری از شیوه‌های ممکن برای انجام بکارگیری جنگ افزارهای شیمیایی به وسیله کره شمالی، بهره برداری از پهپادهاست. با استناد به اظهارهای موجود، کره شمالی بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ پهپاد دارد که قادر اند در زمانی کمتر از یک ساعت خود را به سئول رسانده و اقدام به افشانه کردن مواد شیمیایی کنند. این پهپادها حاوی یک مخزن ۱۲۰۰ لیتری برای حمل عامل شیمیایی هستند و به منظور پنهان ماندن از دید رادار، در ارتفاع کمی پرواز می‌کنند. گفته می‌شود در تست‌های صورت گرفته از این پهپاد، از مواد شیمیایی‌ نامعلومی استفاده شده که با این وجود روی گیاهان اثری ندارد، با اینحال باعث کشته شدن حیوانات موجود در منطقه تست شده است.

بهره برداری از نیروهای ویژه نمونه دیگری از شیوه‌های محتمل برای انجام حمله‌های شیمیایی به وسیله کره شمالی است. نیروهای ویژه این کشور برای انجام عملیات‌های نفوذ آموزش می‌بینند و قادر اند اقدام به انجام حمله‌های شیمیایی کرده و یا از آشوب بوجود آمده بعد از یک حمله شیمیایی سو‌ء استفاده و خرابکاری کنند. به علاوه از طرف دیگر امکان دارد این کشور راه حل‌هایی مخفی برای بهره برداری از جنگ افزارهای شیمیایی از قبیل بهره برداری از زیردریایی‌ها و یا تونل‌های مخفی در فکر داشته باشد که بازهم کشف نشده‌اند.

اهداف مورد حمله کره شمالی

 

نگاهی به جنگ افزارهای شیمیایی کره شمالی ؛ تهدیدی جدی برای امنیت جهانی!

هواپیماهای آمریکایی در پایگاه هوایی اوسان واقع در کره جنوبی

کره شمالی از جنگ افزارهای شیمیایی به منظور ایجاد پراکندگی بین نیروهای دشمن و قطع رابطه آنان با یکدیگر سود میبرد. نیروهای مرزبان کره جنوبی که به شکل موثری و مستحکمی از مرزها نگهداری می‌کنند، از اهداف اصلی این حمله‌ها هستند؛ با این وجود چنین حمله‌ای به منظور خدمات رسانی از تهاجم زمینی و حرکت به سوی سئول و عمق خاک کره جنوبی اجرا میشود.

پایگاه‌های هوایی نیز از دیگر اهداف اصلی شمرده می‌شوند که حتی از کار انداختن موقتی آنان نیز باعث خنثی شدن اصلی‌ترین برگ برنده آمریکا و کره جنوبی در طرف دیگر کره شمالی، یعنی توان هوایی می‌شود. پایگاه هوایی دائگو که پذیرای جنگنده‌های چندمنظوره و تهاجمی نسل ۴٫۵ F-15K اسلم ایگل و پایگاه‌های کونسان و اوسان که در دست آمریکا هستند از نمونه مراکز نظامی هستند که در صورت بروز جنگ، پایین حریق سنگین جنگ افزارهای شیمیایی کره شمالی قرار می‌گیرند؛ با این وجود در صورتی که کره شمالی موفق به حمله شیمیایی شود!

بنادر کره جنوبی از قبیل بندر بوسان که آمریکا می‌تواند از آنجا نیروهایش را وارد خاک کره جنوبی کند نیز در لیست اهداف اصلی حمله جنگ افزارهای شیمیایی قرار دارند. به علاوه از طرف دیگر مراکز حضور نیروهای ذخیره از دیگر اهداف اصلی شمرده می‌شود که با حمله به آنان، می‌توان از رسیدن به موقع نیروهای خدمات رسانی دشمن به خط مقدم نبرد جلوگیری کرد.

نگاهی به جنگ افزارهای شیمیایی کره شمالی ؛ تهدیدی جدی برای امنیت جهانی!

شهر سئول یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای دنیا شمرده می‌شود.

حمله شیمیایی به غیرنظامیان، مراکز با ارزش و سیاسی و زیرساخت‌های کره جنوبی به وسیله نیروهای ویژه نیز ‌می‌تواند باعث بروز هرج و مرج و کاهش اطمینان مردم به دولت می‌شود. حمله‌هایی شبیه به حمله سال ۱۹۹۵ با گاز سارین به مترو توکیو، دلیل ترس عموم و از دست رفتن روحیه مردم می‌شود که به نوبه خود برای دولت سخت آفرین است؛ مشکلاتی از قبیل بسته شدن راه‌ها به وسیله مردم وحشت‌زده که قصد فرار از جنگ را دارند و…

برای شما هم جالب است؟ :  برنامه «مارس یک»؛ سفر بی بازگشت به مریخ

پایگاه‌های نظامی آمریکا که در خارج از خاک کره جنوبی مستقر هستند نیز از گزند حمله‌های شیمیایی کره شمالی در امان نخواهند بود؛ حمله به پایگاه‌های هوایی آمریکا در ژاپن می‌تواند جلوی اعزام هواگرد‌های آمریکایی به منطقه درگیری را بگیرد؛ پایگاه‌های دریایی نیز وضعیتی شبیه به پایگاه‌های هوایی دارند. جزیره گوام که محل استقرار بمب‌افکن‌های راهبردی و زیردریایی‌های آمریکاست نیز در برد موشک های دوربرد کره شمالی از قبیل تائوپیدونگ قرار دارد.

با این وجود با شرایطی که پیش‌تر گفته شد، این اتفاقات در صورتی رخ می دهد که کره شمالی موفق به حمله شیمیایی شود و آمریکا و کره جنوبی نتوانند از این حمله پیشگیری کنند که با این وجود باتوجه به توان نظامی و اطلاعاتی آمریکا و کره جنوبی، انجام این حمله‌ها آن‌هم به روش غافلگیرانه و پیش‌دستانه برای این کشور بسیار سخت خواهد بود.

نتیجه گیری

آیا کره شمالی شانس بهره برداری از جنگ افزارهای شیمیایی را خواهد داشت؟ ناکارآمدی ارتش کلاسیک کره شمالی، آنان را مصمم به بهره برداری از جنگ افزارهای شیمیایی می‌کند؛ ارتش این کشور عوامل اثرگذار مثبت مقداری به منظور گسترش تاثیر بر میدان جنگ در دست دارد. برای مدت طولانی باور بر این بود که حمله شیمیایی با پاسخی تمام عیار و سخت از جانب آمریکا و کره جنوبی مواجه می شود و این کشورها، صرف نظر از جنگ افزارهای اتمی، از هر آنچه که در دست دارند برای شکست نیروهای مهاجم کره شمالی استفاده می‌کنند. از دید کره شمالی، تا وقتی که از خط قرمز اتمی پایین پا قرار داده نشود، بکارگیری جنگ افزارهای شیمیایی عقب گرد و تضعیف سیاسی کوچکی شمرده می‌شود.

 

 نگاهی به جنگ افزارهای شیمیایی کره شمالی ؛ تهدیدی جدی برای امنیت جهانی!

شکست غرب در جواب دهی به بهره برداری از جنگ افزارهای شیمیایی در سوریه (که گفته می‌شود به وسیله تروریست‌ها بکار رفته است)، نشان داد تهدیدهای غرب پیرامون گذر از خط قرمزها و بهره برداری از جنگ افزارهای شیمیایی، تهدیدهایی توخالیست. با این وجود در نگاه آمریکا، بین مردم سوریه و نظامیان آمریکایی اختلاف بسیاری می باشد، با اینحال معلوم شد عده ای تابوهای مرتبط به بهره برداری از جنگ افزارهای شیمیایی از بین رفته اند.

در انتهای باید اضافه کرد اخطار جنگ افزارهای شیمیایی کره شمالی حقیقی است و امکان بهره برداری از آن‌ها در جنگ بالاست. بهترین راه حل ممکن برای نیروهای آمریکایی و کره جنوبی به منظور کاهش و یا مهار این اخطار، نابودی مرکز فرماندهی و کنترل ارتش کره شمالی و عملکرد تهاجمی است. اگر ستاد ارتش کره شمالی موفق به ارسال دستورات و یا دریافت معلومات دقیق نشود، برای دیزاین حمله‌های شیمیایی با سخت روبه‌رو خواهد بود. یک حمله ضربتی از جانب سازمان ملل (شبیه به سال ۱۹۵۰) نیز می‌تواند واحدهای موشکی و توپخانه‌ای کره شمالی که سرعت جابه‌جایی بالایی ندارند را از بین ببرد.

 

نگاهی به جنگ افزارهای شیمیایی کره شمالی ؛ تهدیدی جدی برای امنیت جهانی! 

بالاخره موثرترین راه حل، راه‌حل سیاسی برای برچیدن جنگ افزارهای شیمیایی قبل از هر اقدامی است. اگر کره شمالی بپذیرد که بیشتر یا حتی تمام جنگ افزارهای شیمیایی خود را برچیند، باعث کاهش تهدید برای غیرنظامیان و نظامیان در شبه جزیره کره و کشورهای دیگر می‌شود؛ این‌کار نیازمند گفتگو با کره شمالی است که با این وجود دولت آقای اوباما علاقه چندانی به آن نداشت. اگر جهانیان خواستار رفع تهدید جنگ افزارهای شیمیایی کره شمالی هستند، می‌بایست هرچه زودتر مذاکره با این کشور منزوی را شروع کنند.

سایت “ایران پی پر” امیدوار است مقالات علمی آن از نمونه مقاله جنگ افزارهای شیمیایی کره شمالی؛ تهدیدی برای امنیت جهانی! مورد بهره برداری شما دوستان عزیز واقع شود. در بیشتر مواقع میتوانید دوستان خود را با ابزارهای سایت در باب این مقاله و مباحث دیگر سایت مطلع کنید.

لینک

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات