کد خبر : 42235
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۶ - ۱:۴۶
10 views بازدید

حریق پایین خاکستر در کمین کمیته المپیک

در خبری ورزشی مطرح شده که حریق پایین خاکستر در کمین کمیته المپیک .خواندن این خبر ورزشی را پیش نهاد مینماییم. خبرگزاری مهر: دوره چهار ساله هیات رئیسه و اجرایی کمیته ملی المپیک ۳۰ دی ماه به انتهای می رسد. با این شرایط انتخابات آتی یکی از مهمترین اتفاقات در مقابل این کمیته و حتی ورزش کشور به حساب می آید  چراکه تیم مدیریتی تازه […]

در خبری ورزشی مطرح شده که حریق پایین خاکستر در کمین کمیته المپیک .خواندن این خبر ورزشی را پیش نهاد مینماییم.

خبرگزاری مهر: دوره چهار ساله هیات رئیسه و اجرایی کمیته ملی المپیک ۳۰ دی ماه به انتهای می رسد. با این شرایط انتخابات آتی یکی از مهمترین اتفاقات در مقابل این کمیته و حتی ورزش کشور به حساب می آید  چراکه تیم مدیریتی تازه و موثر در کارنامه چهارساله ورزش بعد از المپیک ۲۰۲۰ از دلِ همین انتخابات بیرون می آید. 

مدیران کمیته ملی المپیک خیلی وقت قبل از این و بعد از توافقی که با وزیر ورزش داشتند، تصمیم دریافت کردند اجرا مجمع انتخاباتی را یکی دو ماه قبل از انتهای دوره کاری عضو های حال حاضر هیات اجرایی برگزار کنند تا تیم تازه فورا بعد از اتمام این دوره، در کمیته مستقر شده و امور کار به دست بگیرد. به نظر می رسد این مسئله از آنجایی در مسیر پیش روی قرار گرفته که انتخابات دوره پیش کمیته ملی المپیک به خاطر طولانی شدن بسیار روند اصلاح اساسنامه و تهیه آئین نامه انتخاباتی با تاخیر حدودا دو ساله برگزار شد و همین مسئله همراه با  فعالیت و مدیریت خارج از دوره چهارساله هیات رئیسه و اجرایی وقت، انتقادات داخلی و بین المللی فراوانی را باعث شد. 

اکنون و در آستانه اجرا دوره دیگری از انتخابات کمیته ملی المپیک بازهم بحث اساسنامه و اصلاح و تائید آن مطرح است و این پرسش و ابهام که آیا «این مسئله دلیل وقفه در اجرا به موقع انتخابات خواهد شد؟»

اصلاح اساسنامه کمیته ملی المپیک، سال قبلی و با استناد به قانون انتزاع در مسیر پیش روی قرار گرفت. مرحله اول اصلاح این اساسنامه در هیات اجرایی و در حضور دو معاون وزارت ورزش (امیر خادم و محمدرضا داورزنی) به انجام رسید سپس پیش نویس تهیه شده برای کمیته بین المللی المپیک (IOC) ارسال شد تا بعد از تائید ابتدایی به وسیله این نهاد وارد دیگر مراحل تائید و تصویب نهایی قرار بگیرد. بعد از پنج ماه از این رفتار هیات اجرایی، IOC یک ماه پیش با پیش نویس اساسنامه کمیته ملی المپیک ایران موافقت کرد. بدین ترتیب این پیش نویس به وسیله کمیته ملی المپیک به هیات وزیران ارسال شد تا تائیدیه دولت را هم بگیرد. 

برای شما هم جالب است؟ :  پاریس، میزبان المپیک 2024 می‌شود

با این وجود هیات دولت خیلی وقت قبل از این پیش نویسی از اساسنامه کمیته ملی المپیک را به وسیله وزارت ورزش دریافت کرده بود! وزارت ورزش که همزمان با IOC پیش نویس اساسنامه کمیته ملی المپیک را دراختیار گرفته بود، بعد از دخل و تصرف در آن و اعمال تغییراتی که بعضا در تضاد با منشور المپیک است، آن را برای هیات وزیران ارسال کرده بود! اکنون دولت دو پیش نویس از اساسنامه اصلاحی کمیته ملی المپیک در دست دارد؛ یکی با مُهر تائید IOC و دیگری با بدون این مُهر با اینحال با اعمال تفاوت یک طرفه وزارت ورزش.

آنچه مسلم است بررسی اساسنامه کمیته ملی المپیک در هیات وزیران هنوز در مسیر پیش روی قرار نگرفته که اگر غیر از این بود مدیران این کمیته هم به حضور در نشست های بحث و بررسی دعوت می شدند با اینحال آنچه مسلم است در دست داشتن دو پیش نویس از اساسنامه کمیته ملی المپیک، روند بررسی و تصویب آن در دولت را طولانی تر از حد تصور خواهد نمود. به هر حال عده ای بندهای یکی از این دو پیش نویس – ارسالی به وسیله وزارت ورزش- با اینکه در چارچوب قانون های داخلی است با اینحال با معیارهای مورد تاکید کمیته بین المللی المپیک فاصله دارد و همین مسئله می تواند تائید نهایی آن را در این نهاد مرجع را به مساله بکشاند. 

با استناد به این شرایط و با استناد به پروسه تعریف شده برای تائید نهایی اساسنامه کمیته ملی المپیک به شکلی که توانایی اجرا بیابد، «امکان دارد اجرا به موقع انتخابات موردنظر به تعویق بیفتد؟»، جواب این پرسش منفی است. مدیران کمیته ملی المپیک تاکید دارند اگر روند تصویب نهایی پیش نویس اساسنامه اصلاحی به موقع، به نتیجا نرسد، اساسنامه حال حاضر را با اسم ملاک اجرا انتخابات قرار می دهند و مجمع را به موقع برگزار خواهند کرد. 

برای شما هم جالب است؟ :  نتایج کاروان ایران در اولین روز بازی‌های یونیورسیاد

 در چنین شرایطی ست که که روند اصلاح اساسنامه کمیته ملی المپیک غیر از اینکه روی دیگری از ناهماهنگی و اختلاف میان این کمیته و وزارش را نشان داد، انتقاد خیلی از روسای فدراسیون ها را بهمراه داشته است. آنها غیر از اینکه درمقایسه با روند تصویب و تائید نهایی اساسنامه اصلاحی و نادیده گرفته شدن مکان مجمع در آن، انتقاد دارند به این مسئله هم معترض هستند که مدیران کمیته اعمال تفاوت و اصلاح اساسنامه را در راستای منافع خود انجام داده اند.

با همه اینها و با استناد به پروسه تعریف شده برای تصویب اساسنامه کمیته ملی المپیک به شکلی که از طرف کمیته بین المللی المپیک تائید نهایی شده و توانایی اجرایی بگیرد و به علاوه از طرف دیگر فاصله کمتر از پنج ماه مانده به انتهای دوره کاری هیات اجرایی، احتمال اینکه اساسنامه اصلاحی به انتخابات برسد، ممکن نیست و تحت این شرایط اساسنامه حال حاضر ملاک اجرا مجمع قرار می گیرد.

خودِ این مسئله با اینحال دلیل واکنش و انتقاد از نو روسای معترض نمی شود؟ به هر حال هیات رئیسه و اجرایی حال حاضر کمیته ملی المپیک با استناد به همین اساسنامه موجود از عضو های مجمع رای اعتماد دریافت کردند و اکنون عده ای از همین اعضا درمقایسه با عملکرد آنها در عرصه اساسنامه شدیدا معترض هستند. 

لینک خبر

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات