کد خبر : 35732
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۱
13 views بازدید

حفظ سلامت ریه‌ها، از زبان کارشناسان ریه

در گروه سلامت عمومی مقاله ای برای شما خوانندگان عزیز ایران پی پر مقرر کرده ایم با اسم حفظ سلامت ریه‌ها، از زبان کارشناسان ریه .پیشتر با این مقاله در خدمت شما هستیم. برترین ها – ترجمه از هدی بانکی: ممکن است بیشتر به سلامت قلب پرداخته می‌شود با اینحال ریه‌های سالم هم برای استفاده از سلامت عمومی ضروری هستند. در حقیقت بین ریه و […]

در گروه سلامت عمومی مقاله ای برای شما خوانندگان عزیز ایران پی پر مقرر کرده ایم با اسم حفظ سلامت ریه‌ها، از زبان کارشناسان ریه .پیشتر با این مقاله در خدمت شما هستیم.

برترین ها – ترجمه از هدی بانکی: ممکن است بیشتر به سلامت قلب پرداخته می‌شود با اینحال ریه‌های سالم هم برای استفاده از سلامت عمومی ضروری هستند. در حقیقت بین ریه و دیگر قسمت‌های بدن، تعاملات فراوانی می باشد. 

 

باید در اینجا این خبر خوب را به شما بگوییم که شما میتوانید با در پیش گرفتن سبک زندگی سالم، به ریه‌های خود نیز خدمت بزرگی بکنید. با اینحال اگر عادات نادرستی داشته باشید و به ریه‌های‌تان آسیب بزنید، خود را در معرض عفونت‌های ریوی و بیماری‌های مرتبط به آن قرار خواهید داد. در این نوشته از زبان کارشناسان ریه و پالمونولوژیست‌ها برای‌تان می‌گوییم برای داشته ریه‌هایی سالم چه باید بکنید.

 

 

کنترل بیماری‌های مزمن

عفونت‌های ریوی معمولا از عوارض ثانوی یک بیماری مزمن دیگر هستند. اشخاصی که نارسایی احتقانی قلب دارند، امکان دارد در ریه‌های‌شان مایعات جمع شود که دلیل گسترش ریسک پنومونی باکتریایی(عفونت ریه) خواهد شد؛ نارسایی احتقانی قلب، یک بیماری مزمن است که قلب بزرگ شده و ظرفیت پمپاژ کافی خون را از دست می‌دهد.

 

به علاوه از طرف دیگر اگر دیابت، به خوبی تحت کنترل نباشد می‌تواند در عملکرد سیستم ایمنی اختلال ایجاد کرده و ریسک عفونت ریه را بیشتر کند. کنترل هر نوع بیماری مزمنی می‌تواند به طرز بالقوه، ریسک ابتلا به عفونت‌های تنفسی را کاهش بدهد.

دوردستی از سیگار

بله درست است که به دفعات و به دفعات شنیده‌اید با اینحال کارشناسان ریه نمی‌توانند دست از تکرار این پیش نهاد‌ی جدی بردارند. چون سیگار، اولین و اصلی‌ترین دلیل ابتلا به سرطان ریه و عفونت‌های ریوی و بیماری‌های مرتبط به آن است، مانند بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD).

 بیماری مزمن انسداد ریه، شامل امفیسما و برونشیت مزمن می‌شود که سومین دلیل مرگ در ایالات متحده‌ی آمریکاست. سیگار و یا استنشاق دود آن دلیل آلوده شدن سیستم خود تمیز کننده‌ی ریه‌ها می‌شود. سموم و مواد سرطانزای سیگار در راههای هوایی و کیسه‌های ریز هوایی (آلوئول) ریه‌های‌تان جا خوش می‌کنند و نمی‌گذارند اکسیژن کافی به جریان خون‌تان وارد شده و دی‌اکسید کربن دفع شود. سیگار عده ای از این معضلات کوچک و مفیدی را که برای نگهداری از ریه‌های‌مان داریم، نابود می‌کند.

برای شما هم جالب است؟ :  هلال سفید روی ناخن ها نشانه‌ی چیست؟

دوردستی از شرایط میکروبی

اینکه موقع عطسه و سرفه جلوی دهان‌تان را بگیرید حرکت مودبانه‌ای است با اینحال در اصل یک رفتار بهداشتی است. رعایت اصول ابتدایی‌ی بهداشتی می‌تواند از شیوع ویروس‌‌هایی که باعث آنفلوآنزا، سرماخوردگی و بیماری‌های جدی‌تر تنفسی پیشگیری کند. پنومونی معمولا در اثر تشدید یک عفونت تنفسی، علي الخصوص سرماخوردگی، بوجود می‌آید.

شستن دست‌ها، استراحت در خانه و پرهیز از رابطه نزدیک با دیگران از اصول ابتدایی‌ی بهداشتی در این عرصه است. هر کسی امکان دارد به پنومونی مبتلا شود با اینحال سالخوردگان، کودکان و آنهایی که بیماری مزمنی چون آسم و بیماری مزمن انسدادی ریه دارند بیشتر در معرض هستند.

زدن واکسن

 
چیزی به سادگی دریافت واکسن می‌تواند از ابتلا به آنفلوآنزا پیشگیری کند و در درازمدت هم از شما در مقابل عفونت‌ها باکتریایی جدی‌تر نگهداری کند.

مصرف میوه و سبزی فراوان

تغذیه‌ای سرشار از انواع میوه و سبزی هم برای سلامت قلب مفید است و هم برای سلامت گوارش و با این وجود برای پیشگیری از بیماری‌های مزمن ریوی. سیب، گلابی، سبزیجات برگ سبز تیره و فلفل، بیشترین توانایی نگهداری از سلامت ریه‌های‌تان را دارند.

 

به هر میزان بیشتر از این مواد غذایی مصرف کنید، خوب است. سبزیجات کروسیفروس مانند بروکلی، کلم فندقی و کلم برگ حاوی خواص ضد سرطانی هستند. یک پژوهش بزرگ ژاپنی نمایش داده که سبزیجات کروسیفروس قادر اند ریسک سرطان ریه را در مردم غیرسیگاری کاهش بدهند، با اینحال اگر سیگاری هستید یا قبلا سیگار می‌کشیده‌اید، سعی نکنید از فایده ها ویتامین‌ها سود ببرید، چون بررسی ها نمایش داده مکمل‌های بتاکاروتن باعث گسترش ریسک سرطان در مردم سیگاری می‌شوند.

پیاده روی

مردم بزرگسال سالم باید در هفته، ۱۵۰ دقیقه فعالیت بدنی متوسط یا ۷۵ دقیقه فعالیت بدنی شدید داشته باشند. هر ورزشی که ضربان قلب‌تان را بالا ببرد، ارزشمند است. شنا، دوچرخه سواری و یا پیاده روی تند بهترین گزینه‌ها هستند.

 

وقتی ورزش می‌کنید،  ریه‌های‌تان هم ورزش می‌کنند و اکسیژن بیشتری در دست بدن می‌گذارند تا هم انرژی را تامین کنند و هم دی‌اکسید کربن را دفع کنند. قلب هم اکسیژن بیشتری به عضلات می‌رساند. ممکن است بعد از ورزش کردن احساس کنید نفس کم آورده‌اید با اینحال نباید دچار تنگی نفس بشوید. ورزش منظم، این روش را موثرتر خواهد نمود، از اینرو به مرور لحظه، اکسیژن کمتری مصرف کرده و کمتر به نفس نفس زدن خواهید افتاد.

برای شما هم جالب است؟ :  قلیانی ها حتما بخوانند!

یوگا

عده ای بررسی ها نمایش داده حرکات ساده‌ی یوگا که با کشش و تنفس همراه است می‌تواند عملکرد ریه را بهتر کند. مثلا پژوهشی که روی بیماران مبتلا به بیماری مزمن انسدادی ریه انجام شد، معلوم شد بعد از دو هفته تمرین یوگا، بهبودهایی داشتند که این افزایش در بیمارانی که تحت درمان‌های رایج دارویی بودند مشاهده نشد. ماحصل این مطالعه این بود که یوگا، علي الخصوص تمرینات تنفسی پرانایاما قادر اند اثرگذاری درمان‌های رایج را بیشتر کنند. مطالعه‌ی دیگری نیز نشان داد یوگا می‌تواند علائم آسم را در بیماران آسمی تخفیف داده و کیفیت زندگی‌شان را بالا ببرد.

 

 حفظ سلامت ریه‌ها، از زبان متخصصان ریه

تنفس عمیق

انجام تمرین‌های تنفس عمیق می‌تواند کارآمدی عملکرد ریه‌های‌تان را بالا ببرد، سلامت ریه‌ها را حفظ کند و به بیماران تنفسی یاد بدهد که چگونه بهتر نفس بکشند. «تنفس لب غنچه‌ای» را تمرین کنید: با بینی دم بگیرید و سپس بازدم‌تان را به آرامی از لای لب‌های جمع شده‌تان انجام دهید، جوری که انگار می‌خواهید شمع فوت کنید.

 

بازدم‌تان باید دو تا سه برابر طولانی‌تر از دم‌تان باشد. تنفس شکمی یا دیافراگمی را هم تمرین کنید. دراز بکشید و یک دست را روی قفسه سینه‌تان بگذارید و دست دیگر را پایین قفسه سینه‌تان قرار دهید. با بینی نفس بگیرید و به شکم‌تان توجه کنید، عضلات شکم را منقبض کرده و اجازه دهید با انجام بازدم از روش لب‌های جمع شده‌، شکم‌تان پایین برود. این حرکت، دیافراگم‌تان را تمرین می‌دهد تا تنفس درست را یاد بگیرید.

دوردستی از گازهای سمی و آلاینده‌ها


آلاینده‌های موجود در هوا روی مردم، به شیوه‌های گوناگون اثر می‌گذارد. ذرات ریز معلق قادر اند در سیستم تنفسی‌تان رسوب کرده و واکنش‌ التهابی ایجاد کنند، به علاوه از طرف دیگر استشمام سموم می‌تواند بافت ریه را تخریب کند. با این وجود شما نمی‌توانید هوایی را که تنفس می‌کنید در بیشتر مواقع کنترل کنید، با اینحال کار عاقلانه این است که در معرض هوای آلوده بودن را به حداقل برسانید، مثلا روزهایی که هوا آلوده است به مرکز شهر تردد نکنید یا هرگز بدون ماسک از شوینده‌های خانگی استفاده نکنید و لحظه شسشو با این مواد، حتما درها و پنجره‌ها را باز بگذارید. شمع‌های اسانس‌دار، اجاق‌های گازی و وسایل حریق بازی هم قادر اند منبع آلودگی‌ها داخل خانه باشند.

برای شما هم جالب است؟ :  بعد از نیش زدن زنبور، چه کنیم؟

بهره برداری از ادویه‌ها

با وجود این هنوز شواهد بطور کلی صددرصد مبنی بر علاج قطعی بودن ادویه‌ها برای مشکلات تنفسی نیست با اینحال بهره برداری از ادویه‌های گوناگون و سالم در وعده‌های غذایی، مفید است. بیشتر مطالعاتی که در این عرصه صورت گرفته‌اند، روی حیوانات بوده است و نمی‌توان همه‌‌ی این نتایج را به انسان‌ها هم ربط داد با اینحال عده ای پژوهش‌ها نمایش داده که کورکومین یعنی همان رنگ مایه‌ی زرد موجود در زردچوبه و به علاوه از طرف دیگر کپسایسین که عامل تندی و حرارت فلفل قرمز (چیلی) است، می‌تواند افزایش تومورهای سرطانی ریه را مهار کند. به علاوه از طرف دیگر کورکومین حاوی خواص ضد التهابی بوده که برای مبتلایان به آسم مفید است.

تمیز نگه داشتن محیط خانه

اگر مایت‌های خاک، موی حیوانات خانگی و کپک در خانه‌تان پنهان شده باشند، قادر اند عاملی آلرژی و آسم بوده و مشکلات موجود تنفسی را تشدید کنند. فرش و موکت منبع بسیاری از آلرژن‌های خانگی هستند.

 

باید در اینجا این خبر خوب را به شما بگوییم که برای اینکه کمتر در معرض این آلرژن‌ها باشید کارهای فراوانی میتوانید انجام دهید. ملحفه و روبالشتی‌های‌تان را هفته‌ای یکدفعه در آب داغ بشویید، حیوانات خانگی را از مبلمان و رختخواب‌تان دور نگه دارید، از پرده‌های پُرچین استفاده نکنید تا از سطوحی که مایت‌ها قادر اند در آن اقامت کنند کم شود، مکررا جاروبرقی بکشید، جاهای رطوبت زده و نشتی‌ها را تعمیر کنید و لوازم کپک زده‌ای که قابل تمیز کردن نیستند را دور بیندازید و از فن‌های تهویه استفاده کنید.

مصرف مغزها و دانه‌ها

 خوردن یک مشت آجیل در روز می‌تواند ریسک مرگ ناشی از بیماری‌های تنفسی را نصف کند و این نتیجه‌ای است که از یک مطالعه و بررسی بزرگ گرفته شده. به علاوه از طرف دیگر مصرف هر روزه‌ی آجیل از ریسک بیماری‌های قلبی کاسته و اگر بخواهیم جمع بندی کنیم در پیشگیری از انواع سرطان‌ها موثر است. مغزها و دانه‌ها غنی از ویتامین E هستند که از اکسیداسیون سلول‌ها و التهاب در بدن کم می‌کند. با این وجود آنهایی که به بادام زمینی یا آجیل درختی آلرژی دارند باید در جستجوی جانشین‌های ضدالتهابی دیگری باشند مانند روغن زیتون و ماهی‌های چرب.

لینک

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات