کد خبر : 39861
تاریخ انتشار : شنبه ۴ شهریور ۱۳۹۶ - ۲۰:۵۱
14 views بازدید

حلقه‌های ازدواج رومیان باستان با ظاهری حال حاضر

خبر جالب حلقه‌های ازدواج رومیان باستان با ظاهری حال حاضر را قادر اید پیشتر بخوانید و با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید. وبسایت بدونیم – چنگیز قیاسی: قبل از شرح در باب حلقه های ازدواج باستانی و بخصوص حلقه های ازدواج رومیان باستان ضروری است بگوییم که بهره برداری از حلقه در دوره نامزدی و ازدواج تاریخچه‌ ای بسیار طولانی دارد. ادعاهایی بسیاری می […]

خبر جالب حلقه‌های ازدواج رومیان باستان با ظاهری حال حاضر را قادر اید پیشتر بخوانید و با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید.

وبسایت بدونیم – چنگیز قیاسی: قبل از شرح در باب حلقه های ازدواج باستانی و بخصوص حلقه های ازدواج رومیان باستان ضروری است بگوییم که بهره برداری از حلقه در دوره نامزدی و ازدواج تاریخچه‌ ای بسیار طولانی دارد. ادعاهایی بسیاری می باشد که چه افرادی اول از همه شروع به بهره برداری از این حلقه‌ها کردند ولی باید گفت نمی‌توان از این حقیقت چشم پوشید که به دست کردن حلقه ازدواج یکی از قدیمی‌ترین و جهانی‌ترین رسومات است که تا به امروز نیز ادامه داشته است. پیشتر با ما همراه شوید.

سنت بهره برداری از این حلقه های ازدواج باستانی به دوره روم باستان، بازمی‌گردد. همزمان با اینکه ریشه این حلقه‌ها به مصر باستان یا یونان باستان بازمی‌گردد، الزامات قانونی دقیق برای نامزدی، عروسی و طلاق برای بار نخست در دوان رومی‌ها منصوب شد. از اینرو فرضیه‌ای کلی از چگونگی عملکرد ازدواج و چگونگی جا افتادن این تشریفات در آداب و سنت های جامعه آن دوران همگی از روم باستان شروع شد.

بهره برداری از حلقه های ازدواج باستانی و قانونی کردن نامزدی در روم :
در روم باستان ، ازدواج با اسم‌های «justae nuptiae»، «justum matrionium» یا «ligitimum matrimonium» خوانده می‌شد. ازدواج‌ها باید مطابق با قانون روم می‌بودند. برای نمونه، اصطلاح «connubium» یا «ازدواج قانونی» به معنی حق قانونی برای ازدواج کردن است و یکی از ضرورات قبل از ازدواج بود. چراکه همه مردم حاوی «connubium» نبودند. افرادی که فاقد این حق بودند عبارتند از: مردم متاهل، خواجه‌ها و زوج‌هایی با روابط فامیلی مخصوصا. به علاوه از طرف دیگر در روم باستان، قانون های دیگری برای ازدواج وجود داشت مانند کسب رضایت والدین قبل از ازدواج و دارا بودن حداقل سن ازدواج (دختران ۱۲ سال و پسران ۱۴ سال) که خیلی هم مورد استقبال قرار داشته است.

برای شما هم جالب است؟ :  ازدواج این دختر بچه 11 ساله (تصویر)

بهره برداری از حلقه های ازدواج باستانی در روم  در حقیقت به معنای پایبندی به قانون های مشخصی بود است و جای تعجب ندارد که این امر در آن دوران با اسم یک پیمان مقرر کرده می‌شد. با استناد به این مسئله، رد و بدل کردن حلقه نامزدی در روم باستان جنبه عمومی داشت و نشان می‌داد که قراردادی بین یک زوج و خانواده‌های آنها منعقد شده است.

غیر از این ، حلقه های ازدواج باستانی رومیان نمایش دهنده این بود که حق مالکیت یک زن در حال واگذار شدن از یک مرد – پدر دختر – به مرد دیگری – همسر – است و از اینرو ، در روم باستان تنها زنان حلقه نامزدی به دست می‌کردند.


تندیسی از مراسم ازدواج در روم باستان

در روم باستان به زنان دو حلقه ازدواج داده می‌شد: یکی از نوع آهن و دیگری از نوع طلا. زنان حلقه آهنی را در خانه به دست می‌کردند و حلقه طلا را در محل‌های عمومی و به منظور تحت تاثیر قرار دادن مردم به دست می‌کردند. دلیل انتخاب آهن با اسم ماده اصلی حلقه‌های ازدواج، نمادی از قدرت و تداوم این عهد بود.

طلا، نماد ثروت، ماده دیگری بود که رومیان باستان از آن برای تولید حلقه ازدواج استفاده می‌کردند. همزمان با اینکه قانون های ضداسراف، پوشیدن حلقه‌های طلا را برای طبقات پایین‌تر جامعه ممنوع می‌کرد، اجرای این قانون های برای حاکمان بسیار دشوار بود. حتی بردگان نیز حلقه‌های آهنی خود را طلا اندود می‌کردند.

بهره برداری از حلقه‌های ازدواج طلا به ویژه در قرن سوم تا چهارم میلادی فراگیر شد. در این دوره، حلقه‌های طلا مجلل‌ تر و پر نقش و نگارتر شد که ثروت فرد و مهارت هنرمند تولید کننده آن را به رخ می‌کشید. رایج‌ترین نوع حلقه در ازدواج رومیان حلقه «فده» بود که برنامه روی آن یک زوج را در آغوش یکدیگر نشان می‌داد یا یک جفت دست درهم گره خورده بود.

برای شما هم جالب است؟ :  مرد 50 ساله به اندازه کودک 5 ساله

شهرت این حلقه‌ها برای قرن‌ها باقی ماند و هنوز هم بخشی از سنت نامزدی و ازدواج در ایتالیای حال حاضر و جهان است. به علاوه از طرف دیگر باید اضافه کرد رومیان باستان براین باور بودند که یک عصب از انگشت سوم – انگشت حلقه – دست چپ مستقیما به سوی قلب می‌رود. با استناد به این حقیقت، حلقه‌های ازدواج در این انگشت پوشیده می‌شد؛ رسم دیگری که تا به امروز ادامه یافته است.

به علاوه از طرف دیگر رومیان باستان اولین مردمی بودند که حلقه‌های نامزدی و ازدواجشان را حکاکی می‌کردند. یک نمونه از این کار را می‌توان روی حلقه «فده» که در موزه بریتانیای لندن به نمایش قرار داده شد، دید. کلمات Te amo parum روی این حلقه حکاکی شده است. چنین جمله ای به معنی – من خیلی اندک دوستت دارم – یا – من تو را به اندازه کافی دوست ندارم – است.

یک تفسیر شیرین از این پیغام این است که اهدا کننده حلقه قادر نیست به اندازه کافی معشوقه خود را دوست بدارد چراکه دوست داشتن معشوقه به قدری که وی لیاقتش را دارد، غیرممکن است.

سایت خبری “ایران پی پر” امیدوار است اخبار با مزه ای که برای شما گردآوری میکند و از نمونه خبر حلقه‌های ازدواج رومیان باستان با ظاهری حال حاضر موردپسند شما دوستان عزیز و همراهان واقع شود. در نظر داشته باشید شما خواننده گرامی در بیشتر مواقع میتوانید دوستان خود را با ابزارهای سایت در باب این مقاله و مباحث دیگر سایت مطلع نمایید.

لینک

علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات