کد خبر : 20244
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۸
14 views بازدید

حمله اسپانیایی ها به مارکت فست فود ایران

در دسته مقالات موفقیت خبری داریم مبنی بر اینکه حمله اسپانیایی ها به مارکت فست فود ایران . امیدواریم با “ایران پی پر” همراه باشید تا این مقاله را بیشتر بخوانید. روزنامه هفت صبح: برند ۳۰ ساله خارجی تکمیل ورود و معرفی پیتزا در کشور است. بلومبرگ منبع اصلی خبر است؛ آنها ادعا کرده اند که یک برند مشهور پیتزای اسپانیایی برنامه ریزی شده است […]

در دسته مقالات موفقیت خبری داریم مبنی بر اینکه حمله اسپانیایی ها به مارکت فست فود ایران . امیدواریم با “ایران پی پر” همراه باشید تا این مقاله را بیشتر بخوانید.

روزنامه هفت صبح: برند ۳۰ ساله خارجی تکمیل ورود و معرفی پیتزا در کشور است. بلومبرگ منبع اصلی خبر است؛ آنها ادعا کرده اند که یک برند مشهور پیتزای اسپانیایی برنامه ریزی شده است خیلی زود روانه ایران شود. اگر سرنخ خبر را بگیرید و جلوتر بروید، توجه می شوید کار خیلی جدی تر از یک «خیلی زود» ساده است. کار حدودا تمام شده و کارها با استناد به برنامه از قبل تعیین شده با سرعتی زیاد در حال پیشرفت است با اینحال چرا مارکت پیتزا و فست فود ایران تا این اندازه برای یک برند بزرگ جهانی شهرت دارد؟

این صنعت تا همین ۱۰ سال پیش پیشرفت چندانی نداشت و تنها برخی کارخانه ها در تولید مواد ابتدایی فعالیت می کردند با اینحال با واردات ابزارهای و احداث آشپزخانه ها و رستوران های مختلف فست فود کم کم به صنعتی پولساز در کشور مبدل شد. براساس تازه ترین بررسی های رسمی مرکز محاسبه ایران حدود ۴۷٫۴ درصد مردم ۱۸ ساله و بیشتر شهری می گویند فست فود مصرف کرده اند. در چنین شرایطی ست که که از این مردم ۱۸٫۷ درصد یکدفعه و ۲٫۶ درصد بیش از پنج بار در ماه فست فود بکار می برند.

 

محاسبه بانک مرکزی نیز نشان می دهد در ایران خانواده های یک نفره، سالانه ۵۱۱ هزار تومان برای رستوران رفتن، هزینه می کنند و خانواده های سه نفره، ۷۳۷ هزار تومان هزینه شان می شود.

 

براساس محاسبه بانک مرکزی کم درآمدترین قشر جامعه سالانه ۳۵ هزار تومان برای رستوران و هتل هزینه می کنند و طبقه متوسط جامعه نیز کمتر از ۵۰۰ هزار تومان در سال صرف هزینه های رستوران و هتل می کنند با اینحال رستوران و فست فود بین خانواده های ثروتمند ایرانی هزینه های بالایی را مختص خود کرده است؛ به شکلی که به طرز متوسط سالانه بین ۹۰۰ هزار تومان تا سه میلیون تومان برای رستوران رفتن خرج می کنند.

اگر هزینه علاقه مندان رستوران و فست فود ایرانی را با هزینه های این مسئله در آمریکا مقایسه کنیم با نهایت تعجب مشاهده می کنیم در ایران نسبتا بیشتر از آمریکا برای غذاهای خارج از خانه هزینه می شود. با استناد به تازه ترین محاسبه بانک مرکزی، ایرانی ها سالانه بیش از ۱۱ هزار میلیارد تومان برای غذاهای تکمیل بکار می برند.

برای شما هم جالب است؟ :  ۱۷ استارت آپ برتر سال ۲۰۱۷ را بشناسید

تا انتهای سال ۹۰ هر خانوار ایرانی سالانه ۳۸۰ هزار تومان صرف خرید فست فود می کردند. مهم بهای گروه غذاها و خوراکی های تکمیل و آشامیدنی ها در سال ۹۱ درمقایسه با سال ۹۰ برابر با ۳۹٫۷ درصد بیشتر شد. با استناد به هزینه متوسطی که خانواده های ایرانی برای رستوران و هتل می پردازند و محاسبه میزان تورم و دیگر هزینه های مرتبط به واردات مواد ابتدایی و چیزهایی از این دست می توان نتیجه گرفت که هم اینک ایرانی ها سالانه حدود ۱۶٫۳ هزار میلیارد تومان برای فست فود هزینه می کنند.

این درحالی است که هر آمریکایی سالانه به طرز متوسط حدود ۳۰۰ دلار برای خرید فست فود هزینه می کند و هر کانادایی سالانه ۱۹۷ دلار برای خرید فست فود پول کنار می گذارد. بخش فراوانی از جمعیت سوئد با رستوران زنجیره ای مک دونالد آشنا هستند. این رستوران آمریکایی ۲۸ درصد مارکت فست فود سوئد را دارد و هر سوئدی سالانه حدود ۱۸۰ دلار برای خرید فست فود هزینه می کند.

فست فودها چقدر سودآور هستند؟

برای اجرا یک ساندویچی خیلی معمولی به چیزی در دود ۶۰ تا ۷۰ میلیون تومان سرمایه ابتدایی نیاز دارد؛ با این وجود اجاره مغازه بستگی به متراژ و محل آن دارد با این وجود به طرز متوسط بین ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان رهن و ۱٫۵ تا ۳ میلیون تومان اجاره نیاز است. برای تهیه یخچال، فر و دیگر وسایل و به علاوه از طرف دیگر تزیینات داخل مغازه نیز ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان نیاز است. تهیه مواد ابتدایی نیز که معمولا به روش هفتگی خرید می شود نیز هفته ای یک تا دو میلیون خرج بر می دارد. هزینه انرژی هم حداقل ماهی یک میلیون تومان می شود که به آن حقوق حداقل یک کارگر با حقوق حداقل یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در ماه را باید اضافه کرد.

 

 حمله اسپانیایی ها به بازار فست فود ایران

فرض کنید یک مغازه ساندویچی ۱۰۰ ساندویچ در روز به فروش برساند و هزینه متوسط ساندویچ ها شش هزار تومان باشد. از این جهت سود هر روزه آن ششصد هزار تومان می شود و اگر ۳۶۵ روز سال را کار کند سود سالیانه این واحد می شود حدود ۲۰۰ میلیون تومان، حال باید هزینه ها را از این مبلغ کم کنیم.

هزینه مواد ابتدایی در ماه هشت میلیون تومان و در سال ۹۶ میلیون تومان، هزینه نیروی انسانی (دو نفر) هر یک در ماه حداقل یک میلیون تومان و در سال ۲۴ میلیون تومان، هزینه انرژی در ماه یک میلیون تومان و در سال ۱۲ میلیون تومان، اجاره بها مغازه به طرز متوسط دو میلیون تومان در ماه و در سال ۲۴ میلیون تومان،  حقوق مدیریت دو میلیون تومان در ما ه و ۲۴ میلیون تومان در سال درنظر گرفته شده است. از این جهت کل هزینه سالانه حدود ۱۷۵ میلیون تومان می شود. پس سود خالص این ساندویچی حدود ۴۰ میلیون تومان در سال می شود که با استناد به سرمایه گذاری ابتدایی به مبلغ ۷۰ میلیون تومان در مدت قریب به یک سال و نیم این میزان به جیب شما بر می گردید.

برای شما هم جالب است؟ :  کنار گذاشتن افکار منفی، با حذف باورهای غیرمنطقی

اسپانیایی ها چه می خواهند؟

ممکن است به خاطر همین مارکت بزرگ است که کمپانی اسپانیایی تصمیم گرفته است پا پیش بگذارد و در ایران شعبه بزند. این تولیدکننده مادریدی ادعا می کند بزرگترین کمپانی فروش پتیزا در خارج از آمریکا هستند و غیر از ایران در جستجوی پیشرفت مارکت خود در انگلیس هستند. آنها می گویند سالانه ۶۰ میلیون پیتزا به فروش می رسانند.

فست فود زنجیره ای Telepizza کار خود را از اسپانیا شروع کرد. این تولیدکننده در سال ۱۹۸۷ در مادرید اسپانیا متولد شد و بعد از افزایش قابل توجه در این شهر سر وقت دیگر کشورهای اسپانیایی زبان رفت. این تولیدکننده بعد از پیشرفت و بین المللی شدن کارخانه های فراوانی در اروپا اجرا کرد با این وجود بعد از مدتی سیاست خود را عوض کرد و با اجرا یک کارخانه بسیار بزرگ در شهر مادرید به تولید نان پیتزا برای فروشگاه ها پرداخت.

با استناد به تازه ترین محاسبه معرفی شده، بیشترین سود این تولیدکننده از پیتزاهای تحویل داده شده در اسپانیا حدود ۳۸ درصد است. بعد از آن فروش پیتزا در سطح بین الملل با ۲۹ درصد بیشترین سود را نصیب آن می کند. فروش پیتزا در فروشگاه های این تولیدکننده در خود اسپانیا نیز با ۲۷ درصد در مقام بعدی قرار می گیرد و در کل قادریم بگوییم Telepizza بیشتر از آنکه مانند مک دونالد تمرکز خود را روی سطح بین الملل قرار داده باشد به خود اسپانیا علاقه دارد و حدود ۷۰ درصد سود خود را از این راه به دست می آورد.

برای شما هم جالب است؟ :  مردم مشهور، روز خود را به چه نحو شروع می‌کنند؟

 

 حمله اسپانیایی ها به بازار فست فود ایران

 

این تولیدکننده اکنون بیش از ۱۲۰۰ شعبه در تمامی دنیا دارد که حدود ۶۰ درصد آنها در خود اسپانیا و ۴۰ درصدشان در خارج از اسپانیا قرار دارند. کشورهایی مانند پرتغال، شیلی، پرو، لهستان، آمریکای مرکزی، امارات، کلمبیا و غیره.

اخیرا این تولیدکننده تصمیم گرفته است عرصه آسیا را هدف قرار داده و وارد کشورهای بزرگتر و مطرح تری شود. پیشتر این سیاست اخیرا Telepizza وارد روسیه و انگلستان شده است و در مرحله بعدی برنامه ریزی شده است وارد دو کشور ایران و عربستان شود. این تولیدکننده با استناد به برنامه خود برنامه ریزی شده است ۲۰۰ شعبه در عرض ۱۰ سال در ایران اجرا کند.

در بیشتر این کشورها Telepizza با یک استراتژی ویژه وارد رفتار شده است. این تولیدکننده با تهیه یکی از مطرح ترین برندهای فروش فست فود در هر کشور وارد شده و با سرعت صاحب شعبات فراوانی در تمامی هر کشور شده است. با استناد به ارزیابی موسسه IPO، Telepizza ارزشی تقریبا ۶۰۰ میلیون دلار دارد. بری اینکه کوچکی این عدد دستتان بیاید به ارزش چند کمپانی دیگر که به وسیله همین موسسه ارزیابی شدهاند می پردازیم.

 

مثلا کمپانی UBER که با اسم تاکسی اینترنتی مشهور دنیا شناخته می شود ارزشی حدود ۶۸ میلیارد دلار دارد. یا نرم افزار Spotify که ویژه علاقه مندان به موسیقی است حدود ۱۳ میلیارد دلار ارزش دارد. به نظر می رسد این تولیدکننده اسپانیایی فاصله فراوانی تا رسیدن به بقیه کمپانی های بزرگ دنیا در پیش دارد.

ایران پی پر امیدوار است خبر حمله اسپانیایی ها به مارکت فست فود ایران مورد استقبال شما قرار بگیرد. این امکان را دارید با ابزارهای سایت که در پایین آمده دوستان علاقه مند را مطلع نمائید.

لینک

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات