کد خبر : 40472
تاریخ انتشار : یکشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۶ - ۲۳:۴۵
7 views بازدید

خرده کتک کاری‌ های زن و شوهری

مقاله ای پیرامون رابطه و زندگی زناشویی برای شما تکمیل کرده ایم با اسم خرده کتک کاری‌ های زن و شوهری .با ما باشید. روزنامه شهروند: جریان امروز و روز قبل نیست، می‌گویند دعوا نمک زندگی است به‌خصوص اگر ابتدا زندگی مشترک باشد، لذت چشیدن آشتی بعد از هر دعوا، خودش می‌شود بهانه قهر و دعواهای بعدی، با این وجود اگر کار بالا بگیرد و […]

مقاله ای پیرامون رابطه و زندگی زناشویی برای شما تکمیل کرده ایم با اسم خرده کتک کاری‌ های زن و شوهری .با ما باشید.

روزنامه شهروند: جریان امروز و روز قبل نیست، می‌گویند دعوا نمک زندگی است به‌خصوص اگر ابتدا زندگی مشترک باشد، لذت چشیدن آشتی بعد از هر دعوا، خودش می‌شود بهانه قهر و دعواهای بعدی، با این وجود اگر کار بالا بگیرد و زد وخوردی، اتفاق بیفتد، مسئله تغییر می‌کند. در دوران پدربزرگ و مادربزرگ‌های ما آخر هر دعوای خانگی چند روز قهر بود و بعد از منت‌کشی پدر و بساط آشتی‌کنان پهن و خواهر یا برادری هم به جمع خانواده اضافه می‌شد نه این‌که این ایام خبری از این آشتی‌ها نباشد.

 

 

 

همین هفته قبلی بود که یکی از دوستانمان بعد از چند روز زد و خورد و دعوا و فریاد وامصیبتا من دیگر این شوهر را نمی‌خواهم و طلاق می‌خواهم، به یکباره با همسرش آشتی کرد و برنامه ریزی شده است ٩ماه دیگر دوستانش را خاله کند، با اینحال تعداد چنین آشتی‌هایی بسیار کم است و بسیاری از دختران با اولین سیلی راه پزشکی قانونی را شناخته‌اند و با گرفتن گواهی پزشکی قانونی راه را برای منت‌کشی و ‌آشتی‌کنان می‌بندند.

 

محاسبه دقیقی از میزان کتک‌کاری زوجین و طلاق‌های ناشی از بدرفتاری و همسرآزاری نیست با اینحال طی یک هفته قبلی از کل رابطه‌هایی که داشتیم، چندین مورد مرتبط به زنانی بود که کتک خورده و در خانه حبس شده بودند و یکی هم در محل کارش مورد ضرب‌وشتم قرار گرفته بود. تمامی این زن زخم‌خورده از توهین و تهدید‌های شوهر اولین گزینه پیش‌رو را طلاق می‌داند و در جستجوی راهکاری برای جدایی از زندگی پردردشان بودند.

 

کتک کاری در محل کار

 

شماره گروه حقوقی را از یکی از دوستانم گرفته بود تا بتواند از ما کمک بگیرد. صدای وحشت‌زده‌ای داشت، آرام حرف می‌زد و اولین جمله‌اش این بود که اگر تقاضای طلاق کنم، می‌توانم مهریه‌ام را بگیرم؟ و بعد پرسید که به چه نحو می‌تواند از همسرش که عاشق زن دیگری شده، جدا شود؟

 

داستانش برایم تکراری بود در طول چند هفته قبلی چندین‌بار با زنانی برخورد داشتم که مورد ضرب‌وشتم شوهران خود قرار گرفته بودند و نکته جالب هم حبس اکثر آنها در خانه بود. گویی مردان راه آزار زنان حال حاضر را به‌ خوبی یافته‌اند، یعنی ضرب‌وشتم و شکستن شیشه‌ها و حبس در خانه.

 

با این وجود در بین رابطه‌ها یکی ماجرای تلخ‌تری داشت و آن کتک‌خوردن در خیابان بود. مرد برای تحقیر وی هر آنچه از دستش بر‌می‌آمد، به کار بسته بود و یک روز هم به محل کار زن مراجعه و میان چشمان‌بهت زده همکارانش با فریاد به سوی وی حمله‌ور شده بود.

 

فریادهایی که در خانه رخنه کرده‌اند

 

صدای فریاد و جیغ از دیوارهای اتاق به خانه رخنه می‌کند. صدای فریادهای توهینی که از سمت زن به شوهر و شوهر به زن در سکوت ساختمان می‌پیچد. فریادها و دعواهایشان ساعت نمی‌شناسد؛ امکان دارد ساعت ٢ نیمه‌شب باشد یا ٢ بعدازظهر. از میان صدای فریاهای زن و شوهر صدای ناله و گریه کودکی هم شنیده می‌شود که با التماس از پدر و مادرش می‌خواهد دعوا را تمام کنند. صدای شکستن ظرف، پرتاب‌شدن اشیا و تکان‌خوردن میز و صندلی هم میان صدای فریادها شنیده می‌شود.

 

از میان صداها، صدای شیون‌های زن بیش از همه به گوش می‌رسد و با فریاد سعی می‌کند از خود دفاع کند. فریادهایی با مضمون این‌که دیگر نمی‌خواهد کتک بخورد، توهین‌هایی که به همسرش می‌کند و بیان می کند، چرا دست روی یک زن بلند می‌کنی.

 

در آخر هم در بیشتر مواقع صدای کوبیده‌شدن دری می‌آید و بعد از آن صدای شیون‌های زن که به ذهن خطور میکند در اتاقی زندانی شده است و با التماس و گاهی هم با توهین می‌خواهد که از زندان درون خانه‌اش نجات بیابد.

برای شما هم جالب است؟ :  بدترین اشتباهات در زندگی زناشویی‌

 

این شیون‌ها ساعت‌های طولانی به گوش می‌رسد و با استناد به این شرایط هم صدای هق‌هق‌ها و التماس‌های کودک به اشتراک فریادهای زن و صدای کوبیده‌شدن مشت‌هایش به در اتاق، لرزه به اندام تن هر آدمی می‌اندازد، با اینحال بعد از ساعت‌ها گویی زن دیگر تاب و توان فریاد و مشت‌کوبیدن را ندارد و دیگر هیچ صدایی از دیوارها به داخل راهرو و خانه‌های همسایه‌ها رخنه نمی‌کند، با اینحال این چرخه تکراری ممکن است هر روز نباشد با این وجود در طول هفته به دفعات و به دفعات اتفاق می‌افتد.

 

به دفعات همسایه‌ها جلوی در خانه این زوج جمع شده‌اند و خواسته‌اند تا کمکی کنند با اینحال با فریادهای توهین‌آمیز ساکنان خانه مواجه شدند و با ناامیدی و سرهایی که تکان می‌دهند، راهشان را به سوی در خانه‌های خود می‌کنند. تعداد دفعه‌هایی که این زوج در خانه با یکدیگر دعوا می‌کنند، بسیار زیاد است و با کمی تفاوت جزیی، هربار اتفاقات تکرار می‌شوند. تنها در لحظه مدارس است که از خوش‌شانسی کودک، لحظه‌هایی که در مدرسه است، دعواهای وحشتناک والدینش در خانه را نمی‌بیند.

 

از هر سو که بخواهیم به این جریان نگاه کنیم، نمی‌توان پذیرفت که حق کودک یا زنی زندگی اینچنینی باشد. زنی که دیگر صدمه پذیر شده است و کودکی که آتی روحی‌اش گنگ و نامعلوم است.

 

تفاهم نداریم با اینحال دوستش دارم

 

 خرده کتک‌کاری‌های زن و شوهری

 

٥‌سال است ازدواج کرده و زندگی شادی هم داشته و هرگز فکر نمی‌کرده با چشمان کبودشده از مشت‌های تنها عشق زندگیش در جستجوی یافتن راه نجات از زندگی مشترکش باشد. یک ازدواج عاشقانه، ‌خانه‌ای نقلی، سود کارمندی و یک زندگی معمولی که برایش مملو از خاطرات تکرارنشدنی است.

 

تا چند ماه پیش همه ‌چیز محشر بود تا این‌که بحث و جدل‌ها سر مسائل کوچک، کشدار شد و هر بحث به دعوایی پرسروصدا ختم و بالاخره کار به کتک‌کاری کشید. تمام بدن زن کبود است.

 

نمی‌داند چرا هر شب کتک می‌خورد. شوهر بیان می کند، طلاقش نمی‌دهد. مهریه‌اش ١١٠ سکه است. می‌خواهد آن را ببخشد و جانش را نجات دهد، با اینحال مرد به هیچ روی دل به طلاق و جدایی ندارد. هر دو نمی‌دانند سخت چیست تنها با هم نمی‌سازند. به قول مرد دیگر تفاهم ندارند با اینحال بازهم عاشق زنش است.

 

زن حدس می‌زند مرد به موادمخدر اعتیاد یافته که هر شب جنی می‌شود و ایشان را می‌زند. هنوز خبری از حقیقت مسئله نیست یا آنها نمی‌گویند یا نمی‌دانند با اینحال تنها حقیقت پیش‌رو تن کبود زن و التماس ایشان برای جدایی است.

بعد از کتک زدن دلجویی می‌کند و من را به خانه باز‌می‌گرداند

 

‌بیست‌وچهار سال دارد. چهار سالی می‌شود که ازدواج کرده و دو‌سال است که با همسرش اختلاف دارد. آستین لباسش را بالا می‌زند و کبودی روی دستش را نشان می‌دهد و داستانش را شروع می‌کند. از بچگی عاشق پوشیدن لباس عروس بودم. حتی وقتی در مهدکودک ازم پرسیدند: «دوست داری چه‌کاره شوی؟» پاسخم در بیشتر مواقع این بود که علاقه مندم عروس شوم. ١٩‌سال داشتم که با همسرم آشنا شدم. عاشقش بودم. با این وجود هنوز هم هستم. وقتی خواستگاری‌ام آمد، به توجه به مخالفت پدر و مادرم پایم را توی یک کفش کردم که تنها همین را می‌خواهم و بالاخره راضی‌شان کردم و ازدواج کردیم. همه چیز خوب بود، با اینحال یواش‌یواش زندگی آن رویش را به من نشان داد.

 

همسرم شب‌ها دیر به خانه می‌آمد و وقتی دلیل را از ایشان می‌پرسیدم، می‌گفت که خانه مادرش است. یک‌بار که انتقاد جدی کردم، مرا کتک زد. اولین‌باری بود که دستش روی من بلند می‌شد. با این وجود بعدها به هوای شوخی هم چند باری مرا زد، با اینحال دلجویی می‌کرد. رفتارش تغییر کرده بود و هر بار به بهانه‌ای دعوا راه می‌انداخت.

برای شما هم جالب است؟ :  وقتی همسرتان در هم شکسته است، چه باید بکنید

 

قبل از به دنیا آمدن پسرمان دعوای سختی داشتیم و من با قهر به خانه مادرم رفتم و آن‌جا متوجه شدم که حامله هستم و همسرم تا حامله شدنم را فهمید برای دلجویی به خانه آمد و مرا به خانه‌مان برگرداند. دعواها تمام شده بود تا همین دو هفته قبلی که برای خرید با همسر و پسرم بیرون رفتیم.

 

بعد از این‌که خرید خودم تمام شد از همسرم خواستم که لباسی برای خودش بگیرد که ناراحت شد و شروع کرد به زدن من. ضربه‌هایش را به سر و صورتم می‌زد و من تنها کاری که می‌توانستم به اجرا درآورم این بود که دستانم را سایه‌بان پسرم کنم تا ضربه‌ای به ایشان نخورد. حدودا گیج شده بودم که در خودرو باز شد و من و پسرم را از خودرو بیرون کشیدند. همسرم بعد از پیاده شدن ما، گاز خودرو را گرفت و رفت.

 

همان روز به خانه مادرم رفتم و سه روز بعد به کلانتری برای شکایت مراجعه کردم. با اینحال چون شاهدی نداشتم هیچ کاری نتوانستم به اجرا درآورم. دنبال وکیل هم رفتم و کلی هم راه‌حل گرفتم. با اینحال نمی‌توانستم از شوهرم طلاق بگیرم و از جهت دیگر هم اگر طلاق می‌گرفتم تا ٧سالگی می‌توانستم از پسرم نگهداری کنم. در فکر راه‌حل بودم که یک شب همسرم با خانواده‌اش به خانه‌ پدرم آمدند و عذرخواهی کردند. چاره‌ای جز برگشتن نداشتم، چون عاشقش بودم.

 

تنبیه بدنی دلیلی برای طلاق

 

 خرده کتک‌کاری‌های زن و شوهری

 

خشونت علیه زنان، پدیده شایع و تأسف‌باری است که ابعاد گسترده آن، عرصه آسیب‌های فردی و اجتماعی متعدد را درمقایسه با آنها، خانواده و جامعه ممکن می‌آورد. دکتر منصور رحمدل، ‌حقوقدان، پیرامون این مسئله بیان میکند: این مسئله در قانون های موضوعه نه‌تنها انعکاسی ندارد حتی تنبیه زن به وسیله مرد می‌تواند در شکل عسر و حرج باعث درخواست طلاق از طرف زن باشد.

 

وی با بیان این‌که قانون اساسا اجازه تنبیه خارج از سیستم قضائی را به کسی نمی‌دهد، می‌افزاید: استثنائا در باب اطفال و مجانین در بند (ت) ماده ١٥٨ قانون مجازات اسلامی قانونگذار با رعایت شرایطی اجازه تنبیه داده است. با استناد به بند مزبور «اعمال والدین و اولیای قانونی و سرپرستان صغار و مجانین که به منظور تأدیب یا حفاظت آنها انجام می‌شود، مشروط بر این‌ است که اعمال ذکر شده در حد متعارف و حدود شرعی تأدیب و نگهداری باشد».  

 

با این وجود وی اعتقاد دارد که تنبیه بدنی اساسا نشان‌دهنده عقب‌ماندگی فرهنگی و یادگار دوران مردسالاری در خانواده است که امروزه با استناد به تحولاتی که از لحاظ فرهنگی و اجتماعی در جوامع صورت گرفته است، این امر شدیدا مورد نکوهش است. خانواده بیش از آن‌که با تنبیه اداره شود باید براساس تفاهم اداره شود و بیش از آن‌که بر آن قانون حاکم باشد باید اخلاق حاکم باشد.

 

رحمدل با اشاره به مراحلی که یک زن آسیب‌دیده برای مطرح شکایت باید پشت سر بگذارد، اعتقاد دارد که این گروه از زنان مثل هر شاکی خصوصی دیگر قادر اند رأسا یا با توکیل به وکیل دادگستری اقدام به برنامه شکایت کنند.

 

غیر از آن با استناد به ماده ٦٦ قانون آیین دادرسی کیفری‌ سال ١٣٩٢، سازمان‌های مردم‌نهادی که اساسنامه آنها در عرصه خدمات رسانی از اطفال و نوجوانان، زنان، اشخاص بیمار و حاوی ناتوانی جسمی و ذهنی، محیط‌ زیست، منابع طبیعی، میراث فرهنگی، بهداشت عمومی و خدمات رسانی از حقوق شهروندی است، قادر اند درمقایسه با جرایم ارتکابی در عرصه فوق مطرح جرم و در تمام مراحل دادرسی کمپانی کنند.

ضرب‌وشتم زنان می بایست از جامعه رخت ببندد

بهشید ارفع‌نیا، حقوقدان و وکیل پایه یک دادگستری| گاهی اوقات یک موردی که گفته می‌شود، عده ای آن را به نفع خود تفسیر می‌کنند و به آن شاخ و برگ می‌دهند.

برای شما هم جالب است؟ :  مردها با این 10 شیوه ابراز عشق می کنند

 

در باب این مسئله که در سنت و اسلام آمده است که مردان قادر اند زنان خود را تنبیه کنند، می‌توان گفت بله، این سخن بیان شده، با اینحال پیشتر نیز شرط و شروطی برای آن مقرر کرده شده است. آن‌گونه که وجود داشته است، تنها در این منظور که اگر زنی سرکش بوده است یا به گمراهی کشیده شده است، مرد می‌تواند وی را تنبیه کند.

 

با اینحال این مسئله نیز چون نوشته ای بوده است که به‌طور عادی در جوامع پیشرفته نیست، عده ای آن را برجسته کرده‌اند و عنوان می‌کنند که اسلام گفته است میتوانید زن خود را کتک بزنید. همان‌طور که در باب تعدد زوجین هم این مسئله مطرح می‌شود و می‌گویند اسلام این اجازه را داده است تا ٤ همسر اختیار کنند، با اینحال بسیاری شرط و شروط آن را بیان نمی‌کنند. شرط و شروطی که حرف از عدالت می‌زند و در انتها بیان می کند شما نمی‌توانید عدالت را به اشتراک آنها برقرار کنید.

 

درواقع مردم تنها منفعت خود را در بیان موارد ویژه در نظر می‌گیرند و باقی نوشته را کوتاه می‌کنند. با این وجود که کشور ما به اشتراک دیگر کشورهای مسلمان جهان بهتر و بیشتر با این مسائل برخورد کرده است و بیشتر در تلاش برای احقاق حقوق مساوی میان مردم جامعه است.

 

با استناد به قانون در موارد عسر و حرج که یکی از موارد آن ضرب و جرح یا فحاشی یا هرگونه سوء‌ رفتار مستمر زوج که عرفا با استناد به وضع زن قابل تحمل نباشد، است. تحت این شرایط زوجه می‌تواند در صورتی که هر یک از موارد عسر و حرج برایش بوجود آید، به دادگاه مراجعه کند و درخواست طلاق بدهد. با این وجود  برای اثبات ضرب‌وشتم معمولا به پزشکی قانونی مراجعه می‌شود با اینحال در بسیاری از موارد قاضی با این منظور با درخواست طلاق موافقت نمی‌کند.

 

با این وجود ممکن است این به این منظور باشد که معمولا قضات ما در ایران مرد هستند و یقینا شرایط و احساسات زنان را در چنین موقعیت‌هایی به خوبی درک نمی‌کنند. اگر بخواهیم به قانون نگاه کنیم، ضرب‌وشتم و زندانی کردن زوجه، قانونی نیست و زوجه می‌تواند به این منظور از زوج شکایت کند و دادخواست طلاق بدهد. با اینحال روند رسیدگی به این پرونده‌ها در دادگاه‌ها به گونه‌های متفاوتی است و معمولا زوجه درنهایت به طلاق توافقی رضایت می‌دهد.

 

مهمترین نکته‌ای که در این مسئله می باشد، فرهنگ‌سازی در باب آن است.

 

نیاز به فرهنگ‌سازی معمولا در تمام عرصه‌ها در کشورهای درحال پیشرفت یا کشورهای جهان بشدت احساس می‌شود. همان‌طور که می‌توان دید همین فرهنگ‌سازی‌ها در کشورهای پیشرفت‌یافته بشدت در فرهنگ جامعه و حتی زندگی‌های خانوادگی موثر بوده است.

 

حال نیز به ذهن خطور میکند که برای رفع مشکلات خانوادگی و کم یا از بین رفتن ضرب‌وشتم زنان در خانواده‌ها باید فرهنگ‌سازی شود. با تولید انیمیشن‌ها، فیلم‌های کوتاه و نوشتن مطالب در مجله ها و دست به دست شدن همین موارد در شبکه‌های اجتماعی می‌توان تأثیر بسیار خوبی پیرامون این مثال روی خانواده‌ها و به‌ویژه مردان گذاشت و درنهایت باید کتک خوردن زنان از جامعه ما رخت ببندد.

 

با این وجود غیر از این موارد، خدمات رسانی‌های دولتی و قانونگذاران نیز می‌تواند موثر باشد. اگر دولت و دیگر مدیران خدمات رسانی‌های اجتماعی ضروری از زنان را در مسیر پیش روی خود قرار دهند، می‌توان امیدوار بود که این مسئله نه‌تنها در شهرهای بزرگ حتی در کل کشور به مرور لحظه حل شود و دیگر دادگاه‌های خانواده با چنین مسائلی پر نشود.

 

لینک مقاله

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات