کد خبر : 24985
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۶ - ۱:۴۷
12 views بازدید

خواص و خصوصیت های سنگ های هزینه ای

در این مقاله ترفندی برای آموزش توانایی زندگی برای شما گردآوری کرده ایم با عنوان خواص و خصوصیت های سنگ های هزینه ای .خواندن این مقاله را پیش نهاد مینماییم. هفته نامه همشهری جوان – سید میلاد ناظمی: از دوران باستان تا امروز سنگ های هزینه ای علاقه مندان فراوانی دارند. دلیل این مسئله هم زیبایی و کمیابی این سنگ های معدنی است. در قبلی […]

در این مقاله ترفندی برای آموزش توانایی زندگی برای شما گردآوری کرده ایم با عنوان خواص و خصوصیت های سنگ های هزینه ای .خواندن این مقاله را پیش نهاد مینماییم.

هفته نامه همشهری جوان – سید میلاد ناظمی: از دوران باستان تا امروز سنگ های هزینه ای علاقه مندان فراوانی دارند. دلیل این مسئله هم زیبایی و کمیابی این سنگ های معدنی است. در قبلی خیلی از اقوام از سنگ های هزینه ای با اسم دارو بهره می بردند و برخی دیگر تصور می کردند این سنگ ها به آنها قدرت و شجاعت می بخشند و … با گذر لحظه خوبی یا نادرستی تمام این تصورها ثابت شد با اینحال هیچ وقت از علاقه مندان آنها کم نشد.

 

در جهان امروز هم این سنگ ها عامل تعیین کننده ای در ثروت اشخاص و دولت ها هستند و نقش فراوانی در زیبایی پوشش دارند. سنگ های هزینه ای به باعث گستردگی رنگ ها و برنامه های شان کاربردهای فراوانی دارند و در انگشتر و دستنبد و گردنبند و … استفاده می شوند. به خاطر همین در هفته جاری سراغ معرفی این سنگ ها و خصوصیت های شان رفتیم تا با خواص شان و نکات مهم در خرید آنها بیشتر آشنا شوید.

فیروزه


نگذار بمیرد

* رنگ: آبی آسمانی


* نکات مهم در خرید:
فیروزه نیشابور بهترین و مشهور ترین نمونه این سنگ است با اینحال فیروزه مصر و آمریکا و … هم به وفور در مارکت وجود دارند. برای تشخیص فیروزه نیشابور از باقی فیروزه ها توجه کنید که رنگ فیروزه نیشابور ملایم تر از باقی فیروزه هاست. ض۱من این که فیروزه نیشابور معمولا هیچ وقت آبی یکدست نیست و ترکیبات معدنی نقش های متفاوتی روی سنگ ساخته اند. در صورت یکدست بودن سنگ، هزینه آن سر به فلک می زند.

 

 


* طرز نگهداری:
رنگ فیروزه لحظه خرید آبی ملایم و روشن است با اینحال بسته به نوع نگهداری صاحبش امکان دارد تغییر رنگ دهد. اگر سنگ فیروزه با چربی و مواد شوینده برخورد داشته باشد به سوی سبز تغییر رنگ می دهد و مدتی بعد از تغییر رنگ، خواصش به طرز کامل از بین می رود و به اصطلاح می میرد. با اینحال اگر همین سنگ از چربی و مواد شوینده دور و به طرز مرتب با آب در رابطه باشد رنگ آبیش پررنگ تر می شود و در طول یک بازه یک تا سه ساله با تثبیت شدن همیشگی رنگ آبی آن ارزشش چند برابر می شود.


* خواص:
فیروزه و مشتقاتش خواص دارویی فراوانی دارند و با استناد به خصوصیت مغناطیسی اش روی قلب، چشم ها و کبد تاثیر مثبت دارد. برای نمونه فیروزه با منظم کردن گردش خون به عملکرد قلب کمک می کند یا سرمه فیروزه چشم ها را تقویت می کند.

 


عقیق


در دست مذهبی ها

* رنگ: سرخ، زرد، سفید و …

* نکات مهم در خرید: برای این که سنگ های شبیه به به اسم عقیق به شما فروخته نشود، یادتان باشد که عقیق با حریق سوزانده نمی شود و روی شیشه خط می اندازد. به علاوه از طرف دیگر نگین عقیق در طرف دیگر نور اشکالی از قبیل حباب یا کندوی زنبور از خود نشان می دهد و شی نوک تیز روی انگشتر عقیق اثری ندارد. عقیق یمانی یا عقیق یمن گران ترین نوع عقیق است با اینحال تنها فروشندگان خبره توانایی تشخیص عقیق یمن از باقی عقیق ها را دارند. به خاطر همین خیلی از اوقات فروشنده های مختلف در باب مبدأ یک سنگ نظرها متفاوتی دارند.

برای شما هم جالب است؟ :  به جای یارانه، به مردم «مهارت» بدهید

 

 سنگ های قیمتی، چه خواص و ویژگی هایی دارند؟

 

بعد از تشخیص مبدأ عقیق، اصلی ترین عامل ارزش گذاری این سنگ، رنگ آن است. عقیق سرخ و زرد و کبود از باقی عقیق ها گران تر است با اینحال در کمال تاسف در چند سال واپسین سنگ های عقیقی وارد کشور شده که در چین رنگ شده اند. تشخیص این سنگ ها از اصل آن کاری بسیار سخت است و تنها باید پیش یک فرد خبره و معتمد رفت تا پیرامون رنگ آن اطمینان پیدا کرد.

* طرز نگهداری: نگهداری از انواع سنگ های عقیق ساده است. آنها با هیچ چیزی ناسازگاری ندارند. برای مراقبت از این سنگ کفایت می کند هر از گاهی آن را با آب شستشو دهید و برای مدت کوتاهی پایین نور خورشید بگذارید تا تقویت شود.

* خواص: سنگ عقیق گردش خون را منظم می کند و در صورت زخمی شدن از خونریزی شدید محافظت می کند.. غیر از اینها معصومین در احادیث و روایات فراوانی مردم را به بهره برداری از سنگ عقیق پیش نهاد کرده اند.

 


الماس


سخت ترین ماده

* رنگ: الماس جنس و رنگ شیشه ای دارد و بسته به معدنش می تواند هر رنگی داشته باشد!


* نکات مهم در خرید:
تراش الماس، بیشترین اثر را در میزان درخشش و تلألو و صد با این وجود هزینه آن دارد. اگر الماس از رنگ، خلوص و شفافیت خوبی دارا باشد، تراش بد دلیل تیره به نظر رسیدن آن می شود. بسیاری از جواهرشناسان اعتقاد دارند که تراش الماس، اصلی ترین کار کار روی آن است.

 

 سنگ های قیمتی، چه خواص و ویژگی هایی دارند؟

 

اندازه عرض و ارتفاع دانه الماس بیشترین اثر را در عبور نور از الماس و خروج آن به روش برق و درخشش دارد، به طوری که اگر تراش به نحوی باشد که دانه الماس ارتفاع کمی داشته باشد نور از سطح زیرین الماس خارج شده و الماس درخشش خود را از دست می دهد، به علاوه از طرف دیگر اگر تراش طوری باشد که ارتفاع دانه الماس زیاد باشد، نور از اطراف پراکنده شده و الماس تیره و کدر به نظر خواهد رسید. به همین خاطر در خرید الماس باید با یک کارشناس مشورت کرد و از خوش تراش بودن آن مطمئن شد.

* طرز نگهداری: برای شستشوی الماس دو شیوه کلی و ساده می باشد. در شیوه اول باید نگین را با آب گرم و مایع پاک کننده ملایم با یک برس نرم غیر فلزی پاک کرد. سپس آن را با آب گرم شست و با یک پارچه نرم بدون پرز خشک کنید. در شیوه دوم هم الماس باید در یک فنجان که نیمی از آن با آب سرد نصف دیگران با پاک کننده های خانگی جلوی آمونیوم پر شده قرار گیرد و بعد از ۳۰ دقیقه با یک برس نرم پاک شود.

* خواص: الماس سخت ترین ماده مشهور در دنیاست که خصوصیت های مخصوصی مانند درخشندگی بالا، نیمه رسانایی و … دارد و به خاطر همین خصوصیت ها در تجارت جواهرات و صنعت استفاده های فراوانی دارد. این سنگ از قبلی بسیار دور استفاده های فراوانی داشته و برای نمونه در دوران باستان رومی ها باور داشتند که در جنگ، الماس برای آنها جرأت و شجاعت می آورد. کاهنان اعظم یهود الماس را لحظه تصمیم گیری در باب گناهکار یا بیگانه بودن متهمان به کار می بردند و … با این وجود امروزه حدودا هیچ کدام از این تفکرات رواج ندارد و خصوصیت های ظاهری و صنعتی الماس دلیل ارزش آن شده است.

برای شما هم جالب است؟ :  قلیان کشیدن، بد! با اینحال جوانان چه کنند و کجا بروند؟

 


زمرد


گرانقیمت

* رنگ: سبز

* نکات مهم در خرید: اصلی ترین عامل زمرد در خرید و فروش، گرید آن است. گریدهای زمرد به پررنگی و کم رنگی آن و میزان شفافیت سنگ بستگی دارد. کلا زمرد سنگ ارزانی نیست و به دلیل آنکه بیشتر به وسیله خانم ها و همراه طلا مورد بهره برداری قرار می گیرد، هزینه بالایی دارد.

 

 سنگ های قیمتی، چه خواص و ویژگی هایی دارند؟


* طرز نگهداری:
زمرد در طرف دیگر حرارت ضعیف است و امکان دارد به خاطر گرما ترک بخورد. از اینرو باید لحظه حرارت دادن یا سوار کردن نگین دقت کرد. جواهرفروشان بسیاری از زمردها را برای اصلاح رنگ یا پر کردن شیارها چرب می کنند. این روغن به مرور لحظه یا با حرارت خشک می شود و امکان دارد برخی نقاط زمرد بر اثر شستشو حالت سفیدی یا سفیدک بیابد که می توان آن را از نو به وسیله یک قلم و کمی پنبه آغشته به روغن زیتون اصلاح و شفاف کرد.

 

همان شکلی که که اشاره شد زمرد گوهری صدمه پذیر است. به خاطر همین لحظه جابجا کردن آن باید نهایت دقت را داشت، چون اگر روی سنگ بیفتد، امکان دارد خرد شود. غیر از اینها زمرد بر اثر مجاورت با آب شفافیت خود را از دست می دهد و برای بازیابی شفافیتش باید پایین نور خورشید قرار گیرد تا به اصطلاح شارژ شود.


* خواص:
در فرهنگ های مختلف، اعتقادات متفاوتی پیرامون زمرد می باشد و خواص جادویی حیرت آوری برای آن متصور بوده اند؛ برای نمونه مصریان باستان در دهان مردم زمرد قرار می دادند تا در آن دنیا بهتر صحبت کند. آنها غیر از این، برای درمان چشم از آن بهره می بردند. پزشکان هم زمرد را برای پادزهر و درمان بیماری صرع یا بیماری های معده به کار می بردند. با این وجود هم اینک هم برخی از پزشکان به خواص درمانی زمرد باور دارند و جوشانده زمرد را برای علاج سرطان یا برای علاج صرع و به علاوه از طرف دیگر درمان اسهال خونی تجویز می کنند.

 


در


با ضمه بخوانید!

* رنگ: شیشه ای بی رنگ، شیشه ای مایل به قرمز (در حسینی)


* نکات مهم در خرید:
دُر سنگ گرانی نیست و اگر راه تان به عراق و شهر نجف افتاد قادر اید تکه سنگ های آن را با هزینه پایینی تهیه کنید تا آن را به یک سنگتراش ماهر بدهید که برای تان یک نگین بسازد. در صورتی هم که تصمیم گرفته اید این سنگ را تکمیل تهیه کنید بسته به برنامه و نقش سنگ قادر اید با یک هزینه چند ده هزار تومانی یک انگشتر دُر خوب داشته باشید.

 

 سنگ های قیمتی، چه خواص و ویژگی هایی دارند؟


* طرز نگهداری:
در برخی از کتاب های تخصصی سنگ های هزینه ای آمده که برای نگهداری دُر باید آن را هر ماه یک تا دو بار در آب روان شست و بعد مقابل نور خورشید قرار داد تا خشک شود و انرژیش را به چنگ آورد.


* خواص:
احادیث و روایات فراوانی در باب این سنگ می باشد و معصومین فراوانی انگشتر این سنگ را پیش نهاد کرده اند. غیر از این پزشکان سنتی اعتقاد دارند دُر نجف آرامش بخش بوده و جریان خون را تحریک می کند و در درمان کمردرد و سردردهای مزمن نیز موثر است.

برای شما هم جالب است؟ :  موسسه ای که رویای کودکان بیمار را محقق می کند

 


یاقوت


با دانه های ریز سیاه

* رنگ: قرمز تیره


* نکات مهم در خرید:
در طول تاریخ سنگ های فراوانی وجود داشته اند که به خاطر مشابهت به یاقوت به جای آن استفاده می شدند با اینحال در سال های واپسین این میزان به خاطر تست های آزمایشگاهی بسیار کاهش یافته با اینحال هنوز هم برخی وقت ها این اشتباهات رخ می دهد.

 

 سنگ های قیمتی، چه خواص و ویژگی هایی دارند؟

 

به همین خاطر ضروری است لحظه خرید یاقوت چند نکته را بدانید؛ نگین یاقوت سرخ بزرگ با کیفیت بالا و بدون ناخالصی بسیار نادر و پرهزینه است. از اینرو اگر چنین سنگ قرمزی را در ابعاد بزرگ مشاهده کردید، بدانید که یا یاقوت مصنوعی است یا سنگ گارنت یا لعل (اسپینل) مصنوعی است. غیر از این، تنها راه شناخت یاقوت اصل این است که به داخل نگین دقت کنید. اگر در داخل سنگ یاقوت ناخالصی وجود داشته باشد یا به طرز دقیق تر دانه های ریز سیاه در آن مشاهده شود، این نگین اصل است.


* طرز نگهداری:
یاقوت سرخ شیوه نگهداری مخصوصی ندارد با اینحال برخی پیش نهاد می کنند که آن را پایین نور خورشید یا کنار نمک خشک قرار دهید تا درخشندگی اش گسترش یابد.

* خواص: یاقوت به خاطر خصوصیت ساختاری و مغناطیسی اش جریان خون را تقویت می کند و بر اندام هایی مانند قلب موثر است و دلیل تقویت غدد می شود. استفاده مداوم از این سنگ فشار خیلی پایین را گسترش می دهد و بی حسی و رخوت را از بین می برد و جریان خون را در ناحیه چشم ها به گردش می اندازد.

 


ناخالصی ها

تمامی سنگ های معدنی حاوی ناخالصی هایی هستند که بعضا زیبایی آنها را گسترش می دهد. خیلی از اوقات همین ناخالصی ها دلیل شکل گیری یک برنامه ویژه یا نوشته یا … می شود که به جذابیت انگشتر اضافه می کند و فرمول هزینه گذاری آنها را اگر بخواهیم جمع بندی کنیم تغییر می دهد. آنهایی که جریان فیروزه مسیحا از کتاب ناصر ارمنی به قلم رضا امیرخانی را مطالعه کرده اند، بهتر متوجه این گزاره می شوند!

زنانه یا مردانه؟

به جز دُر نجف که معمولا مردها بیشتر از آن استفاده می کنند و زمرد و الماس که اکثرا ویژه خانم ها دیزاین و ساخته می شوند، باقی نگین ها برای هر دو گروه قابل استفاده است و با استناد به تنوع رنگ و نمونه برش هم خانم ها و هم مردها می توانند آن را با رنگ ها و برنامه های مختلف ست کنند.

فیروزهی پرطرفدار

خانم ها علاقه فراوانی به سنگ فیروزه دارند و خدمات های فراوانی برای آنها در مارکت می باشد با اینحال به خاطر این که فیروزه با مواد حاوی الکل مانند عطر و ادکلن رابطه خوبی ندارد و دلیل از بین رفتنش می شود، خانم ها اکثرا از انگشتر و دستبند فیروزه استفاده می کنند و گردنبند و گوشواره فیروزه چندان طرفدار ندارد.

۲۰۰

۲۰۰ هزار تومان هزینه حدودی است که می شود با آن یکی از این نگین ها را خرید. با این وجود در باب الماس مسئله فرق می کند و باید خیلی بیشتر از اینها هزینه کرد.

منبع این مقاله

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات