کد خبر : 19945
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۳
30 views بازدید

خواندنی ها با برترین ها (۱۲۸)

درمورد ادبیات در خبرها آمده خواندنی ها با برترین ها (۱۲۸) . میتوانید با “ایران پی پر” همراه باشید تا این خبر را بیشتر بخوانید. برترین ها – محمودرضا حائری: در این شماره از خواندنی ها با نامه ابراهیم گلستان به سیمین دانشور، اثری پیرامون حماقت ترامپ، رمانی تازه ای از ادبیات فرانسه و… آشنا شوید. نامه به سیمین ابراهیم گلستان انتشارات بازتاب نگار چاپ […]

درمورد ادبیات در خبرها آمده خواندنی ها با برترین ها (۱۲۸) . میتوانید با “ایران پی پر” همراه باشید تا این خبر را بیشتر بخوانید.

برترین ها – محمودرضا حائری: در این شماره از خواندنی ها با نامه ابراهیم گلستان به سیمین دانشور، اثری پیرامون حماقت ترامپ، رمانی تازه ای از ادبیات فرانسه و… آشنا شوید.

نامه به سیمین

 • ابراهیم گلستان
 • انتشارات بازتاب نگار
 • چاپ اول:۹۶

 

 

 

در مقدمه کتاب به قلم عباس میلانی آمده است: در سالهای قبلی بود که، در دیداری با ابراهیم گلستان، سخن از آفت ساده‌انگاران پرمدعای گاه بی‌پروایی به میان آمد که نیم قرنی بر ذهن و زبان نسلی از ایرانیان نفوذ زیانبار داشته‌اند. از فردید و شریعتی و طبری سخن به میان آمد و طبعا بعد از چندی، بحث به آل احمد هم کشید. گلستان از سابقه دوستی و آشنایی بیست و چندساله‌اش با آل احمد می‌گفت. از سیمین دانشور می‌گفت و از سجایای اخلاقی ستودنی‌اش…

به تأسف پرسیدم: «چرا این‌ها را نمی‌نویسد؟» می‌دانستم بختک این دسته ساده‌انگاران پرمدعا فضا را برای فکر آزاد در ایران تنگ کرده است. دریافته بودم جدی ترین خصم فکر آزاد و آزادی‌خواه، وعده‌های کاذب و دلنشین دلالان ایدئولوژی‌های گونه‌گونی است که پیچیدگی‌های جهان را ساده می‌کنند و به نوید یقینی سست‌بنیاد، ریشه‌های شک‌ و پرسشگری را، که دو شرط اول تفکرند، برمی‌کنند…

آن شب پرسشم را تازه تمام کرده بودم که ایشان از جا برخاست، به طرف یکی از میزهای کارش رفت و از کشویی، که امروز می‌دانم پر از دست‌نویس‌های چاپ‌نشده آثارش است، متنی بیرون کشید و به دستم داد. به تواضع گفت: «برخی از این حرف‌ها را اینجا نوشته‌ام.»
صدوچند صفحه ای بود. دست‌خط گلستان بود، مخاطبش سیمین دانشور و پاسخی بود به نامه‌ای از ایشان…

برای شما هم جالب است؟ :  «شاملوئیست ها» در گفت و گو با سیروس شاملو (2)

بی شعورها (نظریه ای پیرامون دونالد ترامپ)

 • آرون جیمز
 • ترجمه ی مریم احمدی
 • نشر تیسا
 • چاپ اول:۹۶

 

 خواندنی ها با برترین ها (128)

 

در ميان گونه‌هاي موجود در اکوسيستم بيشعوري، ترامپ دقيقاً به کدام گونه تعلق دارد؟ چرا ظاهر ترامپ تا اين حد فريبنده است؟ چرا اين مرد موطلايي و عاشق طلا، دوست‌داشتني به نظر مي‌رسد؟ اصلاً، چرا ترامپ اين‌قدر دلیل بي‌ثباتي مي‌شود؟ چرا ما در مقابل ایشان احساس حيرت، گيجي و سردرگمي مي‌کنيم و در هاله‌اي از آشفتگي به ایشان مي‌نگريم؟ ایشان دمکراسي را با چه خطراتي مواجه مي‌کند؟ همة ما قبول داريم که ترامپ، نمونة «حب نفس» يا «ميل به‌رسميت‌شناسي خود به وسیله ديگران» است.

 

ایشان عاشق جلب توجه و ارتقاي جايگاه خود در چشم ديگران است، و به طرز خستگي‌ناپذيري درحال اثبات اين مدعاست که از همه بزرگ‌تر و خوب است و بر خود تسلط بيشتري دارد. ترامپ، به ‌رغم ضعف‌هايش، براي کساني که به سيستم سياسي موجود بي‌اعتمادند، از قبیل کورسوي اميدي براي تغيير وضع موجود است. در اين سيستم فاسد، برنده شدن يک بيشعور در رقابت قدرت، پرسشي را پديد مي‌‌آورد: «آيا امکان دارد يک بيشعور تمام‌عيار، چنين لطف بزرگي در حق ما انجام دهد و با فساد مبارزه کند؟» «لودگي» شيوة ویژه بيشعوري ترامپ است.

 

اين شيوه نشان‌دهندة دلیل موفقيت اوست، با اینحال از طرفي نشان‌دهندة انحطاط تدريجي و تبديل شدن ایشان به قدرتي است که از خشونت پشتيباني مي‌کند. آيا ترامپ مي‌داند خودبزرگ‌بيني‌اش ایشان را به کجا مي‌کشاند؟ یقیناً نمي‌داند، و بي‌توجهي چنين افرادي به رفتارشان، در حالي‌ که تلاش مي‌کنند به بالاترين مقام کشورشان و حتي جهان برسند، ما را با نگراني همه‌جانبه‌اي دربارة آينده‌مان مواجه مي‌کند.


هایدریش مغز هیملر است

 • لوران بینه
 • ترجمه ی سیامند زندی
 • نشر قطره
 • چاپ اول: ۹۶

 

 خواندنی ها با برترین ها (128)

 

برای شما هم جالب است؟ :  پیرامون ماکس فریش و نمایش‌هایش

بهترين کتاب سال به انتخاب فايننشال تايمز برگزيده‌ي نويسندگان نيويورک تايمز نامزد نهايي جايزه‌ي انجمن ملي منتقدین کتاب امريکا هايدريش مغز هيملر است، اولين رمان لورانبينه، با موفقيت چشم‌گير در فرانسه و تمامی دنيا مواجه شد.

 

اين رمان ماجراي ترور راينهارد هايدريش،از برجسته‌ترين چهره‌هاي رايش سوم،را روايت مي‌کند،عملياتي که جنبش مقاومت چک آن را با کمک انگلستان برنامه‌ريزي کرده بود. تمام ماجراها واقعي‌اند،با اینحال نگاه ظريف و خلاقانه ‌يلورانبينه و بازآفريني‌هاي ایشان چنان هنرمندانه است که خواننده را از ابتدا تا انتهاي کتاب کنجکاو و علاقه مند نگه مي‌دارد.


کاناپه چی

 • پوریا عالمی
 • انتشارات مروارید
 • چاپ اول: ۹۶

 

 خواندنی ها با برترین ها (128)

 

من تنها کاناپه چی دنیا هستم که مانند فروید قصه ی آدم هایی را که روی کاناپه ام دراز کشیده اند برای شما تعریف می کنم.

«کاناپه ی پوریا عالمی که در چند سال واپسین به آن وفادار مانده سبکی چندضلعی است که نویسنده تنها یکی از این ضلع هاست. آن ها که به اقتضای سوژه ی پوریا عالمی روی کاناپه ی ایشان می نشینند خود راوی جریان خویش هستند. لکنت بیانی، تناقض های گفتاری و ابهام گویی های ناخودآگاه یا عمدی و بالاخره نتیجه گیری های نقیض باورهای سوژه های پوریا عالمی از کل گفت وگوهای این سبک، هجو سرشاری تولید می کند که تنها در این سبک ممکن می شود.

پوریا عالمی برای تنوع بخشی به این سبک خود، گاهی خود در مقام پرسش کننده ظاهر می شود و با پرسش های پارادوکسیکال سوژه ی خود را به خطاگویی سوق می دهد و با تمجیدهایی که پرسش کننده از اظهارات تمامی غلط سوژه به رفتار می آورد، سوژه ی پوریا عالمی به شوق می آید و مکنونات قلبی خود را روی کاناپه می ریزد!

این اوج توانایی یک طنزنویس است. دیگر بیش از این نباید از برجستگی های طنز پوریا عالمی سخن گفت. باید به مخاطبان این سری اجازه داد دیگر خصوصیت ها را کشف کرده و از آن لذت ببرند.» (ماشاالله شمس الواعظین)

برای شما هم جالب است؟ :  ما در جهانِ بحران‌زا زندگی می‌کنیم

پدر خوانده

 • ماریو پوزو
 • ترجمه ی منیژه اذکایی
 • انتشارات نیلوفر
 • چاپ اول: ۹۶

 

 خواندنی ها با برترین ها (128)

 

از سال ۱۹۶۹ تا امروز رمان پدرخوانده در كانون علاقه رمان‌خوانان جهان بوده است. سبك مردانه و پرخون اين كتاب به ‌راستي خواندني است. آفريننده اثر، ماريو پوزو، با ایجاد شخصيت دون ويتو كورلئونه به جاودانگي رسيد. دون كورلئونه، رئيس يكي از بزرگ‌ترين باندهاي مافياست. با اینحال شگفت آن‌كه، دون را به‌ رغم تمام دلايلي كه در محكوم ساختن ایشان و اعمالش در دست داريم، دوست مي‌داريم. هنر پوزو همين است: آفريدن چيزي زيبا از امري مخوف. پدرخوانده روايتي است عميقا اسطوره‌اي از مناسبات سطحي گانگستري. دون كورلئونه آميزه شگفتي است از خير و شر. ایشان آشتي‌بخش اين دو نيروي ناسازگار است.

 

«مجله اینترنتی
برترین ها» از تمامی ناشران، نویسندگان، مترجمان، منتقدین و علاقه مندان به
عرصه نشر و کتاب دعوت می نماید مطالب خود را در عرصه معرفی و یا نقد و
بررسی کتاب به آدرس پایین ارسال نمایند:

Bartarinha.editorial@gmail.com


به علاوه از طرف دیگر
برای رابطه و هماهنگی های ضروری قادر اید با شماره ۲۳۰۵۱۴۹۲ رابطه بگیرید.
منتظر پیشنهادات و انتقادات تولید کننده شما علاقه مندان می باشیم.

ایران پی پر امیدوار است خبر خواندنی ها با برترین ها (۱۲۸) مورد استقبال شما قرار بگیرد. میتوانید با ابزارهای پایین دوستان علاقه مند به ادبیات را مطلع نمائید.

لینک

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات