خبرهای ویژه

» ادبیات و اندیشه » خواندنی ها با برترین ها (۱۲۸)

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۳/۲۹ - ۱۹:۲۳

خواندنی ها با برترین ها (۱۲۸)

درمورد ادبیات در خبرها آمده خواندنی ها با برترین ها (۱۲۸) . میتوانید با “ایران پی پر” همراه باشید تا این خبر را بیشتر بخوانید. برترین ها – محمودرضا حائری: در این شماره از خواندنی ها با نامه ابراهیم گلستان به سیمین دانشور، اثری پیرامون حماقت ترامپ، رمانی تازه ای از ادبیات فرانسه و… آشنا […]

خواندنی ها با برترین ها (۱۲۸)

درمورد ادبیات در خبرها آمده خواندنی ها با برترین ها (۱۲۸) . میتوانید با “ایران پی پر” همراه باشید تا این خبر را بیشتر بخوانید.

برترین ها – محمودرضا حائری: در این شماره از خواندنی ها با نامه ابراهیم گلستان به سیمین دانشور، اثری پیرامون حماقت ترامپ، رمانی تازه ای از ادبیات فرانسه و… آشنا شوید.

نامه به سیمین

 • ابراهیم گلستان
 • انتشارات بازتاب نگار
 • چاپ اول:۹۶

 

 

 

در مقدمه کتاب به قلم عباس میلانی آمده است: در سالهای قبلی بود که، در دیداری با ابراهیم گلستان، سخن از آفت ساده‌انگاران پرمدعای گاه بی‌پروایی به میان آمد که نیم قرنی بر ذهن و زبان نسلی از ایرانیان نفوذ زیانبار داشته‌اند. از فردید و شریعتی و طبری سخن به میان آمد و طبعا بعد از چندی، بحث به آل احمد هم کشید. گلستان از سابقه دوستی و آشنایی بیست و چندساله‌اش با آل احمد می‌گفت. از سیمین دانشور می‌گفت و از سجایای اخلاقی ستودنی‌اش…

به تأسف پرسیدم: «چرا این‌ها را نمی‌نویسد؟» می‌دانستم بختک این دسته ساده‌انگاران پرمدعا فضا را برای فکر آزاد در ایران تنگ کرده است. دریافته بودم جدی ترین خصم فکر آزاد و آزادی‌خواه، وعده‌های کاذب و دلنشین دلالان ایدئولوژی‌های گونه‌گونی است که پیچیدگی‌های جهان را ساده می‌کنند و به نوید یقینی سست‌بنیاد، ریشه‌های شک‌ و پرسشگری را، که دو شرط اول تفکرند، برمی‌کنند…

آن شب پرسشم را تازه تمام کرده بودم که ایشان از جا برخاست، به طرف یکی از میزهای کارش رفت و از کشویی، که امروز می‌دانم پر از دست‌نویس‌های چاپ‌نشده آثارش است، متنی بیرون کشید و به دستم داد. به تواضع گفت: «برخی از این حرف‌ها را اینجا نوشته‌ام.»
صدوچند صفحه ای بود. دست‌خط گلستان بود، مخاطبش سیمین دانشور و پاسخی بود به نامه‌ای از ایشان…

برای شما هم جالب است؟ :  خواندنی ها با برترین ها (129)

بی شعورها (نظریه ای پیرامون دونالد ترامپ)

 • آرون جیمز
 • ترجمه ی مریم احمدی
 • نشر تیسا
 • چاپ اول:۹۶

 

 خواندنی ها با برترین ها (128)

 

در میان گونه‌های موجود در اکوسیستم بیشعوری، ترامپ دقیقاً به کدام گونه تعلق دارد؟ چرا ظاهر ترامپ تا این حد فریبنده است؟ چرا این مرد موطلایی و عاشق طلا، دوست‌داشتنی به نظر می‌رسد؟ اصلاً، چرا ترامپ این‌قدر دلیل بی‌ثباتی می‌شود؟ چرا ما در مقابل ایشان احساس حیرت، گیجی و سردرگمی می‌کنیم و در هاله‌ای از آشفتگی به ایشان می‌نگریم؟ ایشان دمکراسی را با چه خطراتی مواجه می‌کند؟ همه ما قبول داریم که ترامپ، نمونه «حب نفس» یا «میل به‌رسمیت‌شناسی خود به وسیله دیگران» است.

 

ایشان عاشق جلب توجه و ارتقای جایگاه خود در چشم دیگران است، و به طرز خستگی‌ناپذیری درحال اثبات این مدعاست که از همه بزرگ‌تر و خوب است و بر خود تسلط بیشتری دارد. ترامپ، به ‌رغم ضعف‌هایش، برای کسانی که به سیستم سیاسی موجود بی‌اعتمادند، از قبیل کورسوی امیدی برای تغییر وضع موجود است. در این سیستم فاسد، برنده شدن یک بیشعور در رقابت قدرت، پرسشی را پدید می‌‌آورد: «آیا امکان دارد یک بیشعور تمام‌عیار، چنین لطف بزرگی در حق ما انجام دهد و با فساد مبارزه کند؟» «لودگی» شیوه ویژه بیشعوری ترامپ است.

 

این شیوه نشان‌دهنده دلیل موفقیت اوست، با اینحال از طرفی نشان‌دهنده انحطاط تدریجی و تبدیل شدن ایشان به قدرتی است که از خشونت پشتیبانی می‌کند. آیا ترامپ می‌داند خودبزرگ‌بینی‌اش ایشان را به کجا می‌کشاند؟ یقیناً نمی‌داند، و بی‌توجهی چنین افرادی به رفتارشان، در حالی‌ که تلاش می‌کنند به بالاترین مقام کشورشان و حتی جهان برسند، ما را با نگرانی همه‌جانبه‌ای درباره آینده‌مان مواجه می‌کند.


هایدریش مغز هیملر است

 • لوران بینه
 • ترجمه ی سیامند زندی
 • نشر قطره
 • چاپ اول: ۹۶

 

 خواندنی ها با برترین ها (128)

 

برای شما هم جالب است؟ :  تولستوی در جست و جوی رستگاری

بهترین کتاب سال به انتخاب فایننشال تایمز برگزیده‌ی نویسندگان نیویورک تایمز نامزد نهایی جایزه‌ی انجمن ملی منتقدین کتاب امریکا هایدریش مغز هیملر است، اولین رمان لورانبینه، با موفقیت چشم‌گیر در فرانسه و تمامی دنیا مواجه شد.

 

این رمان ماجرای ترور راینهارد هایدریش،از برجسته‌ترین چهره‌های رایش سوم،را روایت می‌کند،عملیاتی که جنبش مقاومت چک آن را با کمک انگلستان برنامه‌ریزی کرده بود. تمام ماجراها واقعی‌اند،با اینحال نگاه ظریف و خلاقانه ‌یلورانبینه و بازآفرینی‌های ایشان چنان هنرمندانه است که خواننده را از ابتدا تا انتهای کتاب کنجکاو و علاقه مند نگه می‌دارد.


کاناپه چی

 • پوریا عالمی
 • انتشارات مروارید
 • چاپ اول: ۹۶

 

 خواندنی ها با برترین ها (128)

 

من تنها کاناپه چی دنیا هستم که مانند فروید قصه ی آدم هایی را که روی کاناپه ام دراز کشیده اند برای شما تعریف می کنم.

«کاناپه ی پوریا عالمی که در چند سال واپسین به آن وفادار مانده سبکی چندضلعی است که نویسنده تنها یکی از این ضلع هاست. آن ها که به اقتضای سوژه ی پوریا عالمی روی کاناپه ی ایشان می نشینند خود راوی جریان خویش هستند. لکنت بیانی، تناقض های گفتاری و ابهام گویی های ناخودآگاه یا عمدی و بالاخره نتیجه گیری های نقیض باورهای سوژه های پوریا عالمی از کل گفت وگوهای این سبک، هجو سرشاری تولید می کند که تنها در این سبک ممکن می شود.

پوریا عالمی برای تنوع بخشی به این سبک خود، گاهی خود در مقام پرسش کننده ظاهر می شود و با پرسش های پارادوکسیکال سوژه ی خود را به خطاگویی سوق می دهد و با تمجیدهایی که پرسش کننده از اظهارات تمامی غلط سوژه به رفتار می آورد، سوژه ی پوریا عالمی به شوق می آید و مکنونات قلبی خود را روی کاناپه می ریزد!

این اوج توانایی یک طنزنویس است. دیگر بیش از این نباید از برجستگی های طنز پوریا عالمی سخن گفت. باید به مخاطبان این سری اجازه داد دیگر خصوصیت ها را کشف کرده و از آن لذت ببرند.» (ماشاالله شمس الواعظین)

برای شما هم جالب است؟ :  ترس از «جهان بسته»؛ روان شناسی زندان از درون

پدر خوانده

 • ماریو پوزو
 • ترجمه ی منیژه اذکایی
 • انتشارات نیلوفر
 • چاپ اول: ۹۶

 

 خواندنی ها با برترین ها (128)

 

از سال ۱۹۶۹ تا امروز رمان پدرخوانده در کانون علاقه رمان‌خوانان جهان بوده است. سبک مردانه و پرخون این کتاب به ‌راستی خواندنی است. آفریننده اثر، ماریو پوزو، با ایجاد شخصیت دون ویتو کورلئونه به جاودانگی رسید. دون کورلئونه، رئیس یکی از بزرگ‌ترین باندهای مافیاست. با اینحال شگفت آن‌که، دون را به‌ رغم تمام دلایلی که در محکوم ساختن ایشان و اعمالش در دست داریم، دوست می‌داریم. هنر پوزو همین است: آفریدن چیزی زیبا از امری مخوف. پدرخوانده روایتی است عمیقا اسطوره‌ای از مناسبات سطحی گانگستری. دون کورلئونه آمیزه شگفتی است از خیر و شر. ایشان آشتی‌بخش این دو نیروی ناسازگار است.

 

«مجله اینترنتی
برترین ها» از تمامی ناشران، نویسندگان، مترجمان، منتقدین و علاقه مندان به
عرصه نشر و کتاب دعوت می نماید مطالب خود را در عرصه معرفی و یا نقد و
بررسی کتاب به آدرس پایین ارسال نمایند:

Bartarinha.editorial@gmail.com


به علاوه از طرف دیگر
برای رابطه و هماهنگی های ضروری قادر اید با شماره ۲۳۰۵۱۴۹۲ رابطه بگیرید.
منتظر پیشنهادات و انتقادات تولید کننده شما علاقه مندان می باشیم.

ایران پی پر امیدوار است خبر خواندنی ها با برترین ها (۱۲۸) مورد استقبال شما قرار بگیرد. میتوانید با ابزارهای پایین دوستان علاقه مند به ادبیات را مطلع نمائید.

لینک


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : ادبیات و اندیشه
تبلیغات