کد خبر : 41453
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۹ شهریور ۱۳۹۶ - ۱:۰۰
38 views بازدید

دروغگوها را به چه نحو شناسایی کنیم؟

در این مقاله ترفندی برای آموزش توانایی زندگی برای شما گردآوری کرده ایم با عنوان دروغگوها را به چه نحو شناسایی کنیم؟ .خواندن این مقاله را پیش نهاد مینماییم. برترین ها – ترجمه از هدی بانکی: دروغگویی، صدرنشین ِ لیست رفتارهای منفی است. هیچکس دوست ندارد بفهمد که فریب خورده، با اینحال این اتفاقی است که حدودا همه‌‌ی ما مرتبا تجربه می‌کنیم. با استناد به […]

در این مقاله ترفندی برای آموزش توانایی زندگی برای شما گردآوری کرده ایم با عنوان دروغگوها را به چه نحو شناسایی کنیم؟ .خواندن این مقاله را پیش نهاد مینماییم.

برترین ها – ترجمه از هدی بانکی: دروغگویی، صدرنشین ِ لیست رفتارهای منفی است. هیچکس دوست ندارد بفهمد که فریب خورده، با اینحال این اتفاقی است که حدودا همه‌‌ی ما مرتبا تجربه می‌کنیم. با استناد به محاسبه، بین هر دوهزار آمریکایی، ۹۱ درصدشان در خانه و در محل کار به طرز مرتب دروغ می‌گویند. تعجب کردید؟ یقینا نه! دلیل دروغگویی بیشتر مردم، خودخواهی نیست.

 

احتمال اینکه شما به مردم مورد توجه‌تان دروغ بگویید خیلی بیشتر است، چون می‌خواهید جلوی لطمه و عواطف و احساسات خود را بگیرید. با اینحال اگر واقعا بخواهید بدانید چه لحظه‌هایی فریب می‌خورید چگونه؟ آیا این امکان می باشد که از روی یک سری علائم، فرد دروغگو را تشخیص دهید؟

 

 

بزرگ‌ترین افشاگری دروغ

چگونه قادر ایم بفهمیم کسی دروغ بیان می کند؟ وقتی صحبت از دروغ و دروغگویی می‌شود، به سختی می‌توان از روی کلمات رمزگشایی کرد! چیزی که فرد دروغگو بیان می کند معمولا کنترل شده و تمرین شده است علي الخصوص اگر فرد مهارت مخصوصی در این کار داشته باشد. با اینحال رفتارها و حرکات خیلی بهتر از واژه‌ها قادر اند دروغگویی را برملا کنند چونکه بیشتر ژست‌های بدنی، بر خلاف کلمات، غیرقابل کنترل بوده و اتوماتیک هستند، از اینرو برای اینکه بفهمید فرد مقابل‌تان به شما دروغ بیان می کند یا نه، باید روی زبان بدن‌اش تمرکز کنید.

 

معمول‌ترین نشانه‌ها در زبان بدن فرد دروغگو:

وقتی دروغ بیان می کند کمتر لبخند می‌زند

بررسی ها نمایش داده وقتی مردم در حال دروغ گفتن هستند، احتمال لبخند زد‌ن‌شان خیلی کمتر است، علي الخصوص در باب مردها. اگر کسی لحظه دروغ گفتن لبخند بزند، لبخندش مشهور و حقیقی به نظر نمی‌آید، یعنی به ذهن خطور میکند ناگهان لبخند می‌زند و طولانی‌تر هم نگهش می‌دارد.

برای شما هم جالب است؟ :  مرگ در کابل هرگز عادی نمی شود...

 

 دروغگو را زود شناسایی کنید

گردنش را می‌خاراند چون اضطراب دارد

فرد دروغگو معمولا به خاطر اضطراب ناشی از دروغگویی، کنار گردنش یعنی درست پایین نرمه‌ی گوش خود را می‌خاراند. این کار معمولا به شیوه‌ی مخصوصی انجام می‌شود؛ یعنی با انگشت اشاره‌ی دست ِ چیره. این حرکت، علامتی از ناامنی، شک و تردید و عدم اطمینان را می‌رساند که در فکر کسی می‌گذرد که قرار نیست تمام ِ حقیقت را بگوید.

صورت خود را زیاد لمس می‌کند

دست زدن به روش یکی از متداول‌ترین نشانه‌های دروغگویی است. این حرکت می‌تواند پوشاندن چشم‌ها باشد یا قرار دادن دست روی پیشانی یا چانه که اساسا از خصوصیت‌های دوران کودکی ناشی می‌شود. بچه‌ها معمولا برای اینکه دیگر نبینند، نشنوند و یا حرف نزنند، چشم‌ها، گوش‌ها و یا دهان خود را می‌پوشانند. این حرکات معمولا بزرگنمایی می‌شوند با اینحال مردم وقتی بزرگ‌تر می‌شوند، این ژست‌ها سریع‌تر شده و کمتر آشکار می‌شوند با اینحال ناخودآگاه هنوز هم مورد بهره برداری‌اند.

با این وجود این حرکات در بیشتر مواقع هم بیانگر دروغگویی نیستند، امکان دارد فرد سعی داشته باشد اطلاعاتی را مخفی نگه دارد که برای برخی‌ها می‌تواند برابر با همان دروغگویی و فریبکاری باشد.

ناخودآگاه جلوی دهانش را می‌گیرد

پوشاندن دهان، یک واکنش نیمه خودآگاه است که می‌تواند اینگونه تعیبر شود که فرد سعی می‌کند جلوی کلمات دروغ آمیزی را که از دهانش بیرون می‌آیند بگیرد. این علامت می‌تواند به روش گذاشتن دست روی دهان و یا حتی گذاشتن انگشت جلوی لب‌ها (مطرح سکوت: هیس!) باشد. چنین حرکتی معمولا به وسیله والدین یا بزرگ‌ترها برای مطرح فرمان سکوت برای بچه‌ها استفاده می‌شود با اینحال در باب بزرگسالان می‌تواند تلاشی برای بازداشتن خود از بروز کلمات یا احساسات باشد.

برای شما هم جالب است؟ :  آیا ما قادر ایم کره جنوبی یا نروژ شویم؟

موقع حرف زدن بینی‌اش را لمس می‌کند

همه‌ی ما ماجرای پینوکیو را می‌دانیم و از اثری که دروغگویی روی بینی دارد آگاهیم. محققان متوجه شده اند بینی انسان لحظه دروغ گفتن، واقعا بزرگ‌تر می‌شود. دلیل این موضوع هم مواد شیمیایی هستند که به دلیل تحت فشار بودن فرد دروغگو ترشح شده و باعث التهاب بافت درون بینی می‌شوند. ممکن است شما واقعا نتوانید این اثر را مشاهده نمائید، با اینحال اتفاقی که در این التهاب می‌‌افتد می‌تواند احساس سوزش و مور مور در بینی ایجاد کند که با این وجود فرد دروغگو می‌خواهد بینی‌اش را بخاراند، از اینرو ناخودآگاه بینی‌اش را لمس می‌کند.

یقه‌اش را می‌کِشد

این علامتی است که فرد دروغگو را آشکارا لو می‌دهد و دلیل این حرکت هم این است که بافت حساس صورت و گردن، لحظه دروغ گفتن، حساس‌تر می‌شود. وقتی کسی دروغ بیان می کند، حس سوزش در این فضاهای ایجاد می‌شود که فرد را وادار به لمس کردن می‌کند. فشار و تنش و اضطراب ناشی از دروغگویی باعث گسترش تعریق در ناحیه‌ی گردن هم می‌شود که این هم دلیل دیگری برای مشهور بودن این علامت از دروغگویی است.

 

 دروغگو را زود شناسایی کنید

چشم‌هایش را می‌مالد

این رفتار هم ریشه در دوران کودکی دارد. بچه‌ها معمولا وقتی دوست ندارند به چیزی نگاه کنند جلوی چشمان خود را می‌گیرند و این خصوصیت‌ است که در بزرگسالی، بطور کلی ترک‌مان نکرده است. ما بازهم وقتی نمی‌خواهیم به چیزی نگاه کنیم، نیمه آگاهانه چشم‌های خود را می‌مالیم یا اطراف چشم را لمس می‌کنیم. این مکانیسم دفاعی مغز برای مهار فریب‌کاری و غلبه بر فشار ناشی از رودرویی با کسی است که داریم به ایشان دروغ می‌گوییم.

برای شما هم جالب است؟ :  «گرامین»؛ بانکی برای فقرا

منبع این مقاله

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات