خبرهای ویژه

» سلامتی » دلیل مزه فلز در دهان و راه درمان

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۳/۲۱ - ۱۷:۰۷

دلیل مزه فلز در دهان و راه درمان

بخاطر ارزش مسئله سلامتی نوشته ” دلیل مزه فلز در دهان و راه درمان “را برای شما انتخاب کرده ایم. با امید به استفاده شما علاقه مندان گرامی ایران پی پر به این نوشته میپردازیم. دلیل مزه فلز در دهان و راه درمان   امکان دارد شما هم گاهی در دهان خود یک مزه بسیار […]

دلیل مزه فلز در دهان و راه درمان

بخاطر ارزش مسئله سلامتی نوشته ” دلیل مزه فلز در دهان و راه درمان “را برای شما انتخاب کرده ایم. با امید به استفاده شما علاقه مندان گرامی ایران پی پر به این نوشته میپردازیم.

دلیل مزه فلز در دهان و راه درمان

 

امکان دارد شما هم گاهی در دهان خود یک مزه بسیار بد یا طعم و بویی شبیه به به فلز را احساس کرده باشید . مزه غیر طبیعی دهان علتهای متفاوتی میتواند داشته باشد که پیشتر ی این نوشته از ایران خبر دلیل های ان و راههای درمان را به شما معرفی میکنیم. با ما همراه باشید.

 

مردم مبتلا به بیماری Dysgeusia یک مزه فلزی عجیب را در دهان خود احساس می کند که با اسم یک مزه تلخ، ناخوشایند یا آهنی تعریف می شود. همراه با یک حس چشایی ضعیف، فرد مبتلا به این شرایط می تواند از استفراغ نیز رنج ببرد.

 

این نوع از مزه بد می تواند ناخوشایند و مداوم باشد. در حقیقت، یک مزه فلزی پایدار امکان دارد مزه مواد غذایی را تحت تاثیر قرار دهد و بعد از مصرف غذاهای مورد توجه نیز یک مزه تلخ در دهان ایجاد شود. این شرایط می تواند کاهش اشتها و همچنین افسردگی را در پی داشته باشد.

 

برخی از دلایل مزه بد دهان شامل ریفلاکس اسید، کم آبی بدن، تنفس از راه دهان، دیابت کنترل نشده، عفونت ابزار تنفسی فوقانی، سیگار کشیدن، بارداری، خشکی دهان، مشکلات سینوسی، زوال عقل، عوارض جانبی برخی داروها، و بهداشت ضعیف دهان و دندان می شوند.

 

در بیشتر موارد، مزه فلزی در دهان می تواند با موفقیت از طریق درمان های خانگی و برخی تغییرات در سبک زندگی افزایش یابد. با این وجود، اگر سخت حالت مزمن به خود گرفت باید به پزشک مراجعه شود تا دلیل اصلی شکل گیری آن واضح و درمان شود.

 

پیشتر با برخی شیوه های موثر در خلاص شدن از شر مزه فلزی در دهان بیشتر آشنا می شویم.

 

سرکه سیب

 

سرکه سیب یک راه حل طبیعی و سرشار از مواد مغذی برای ایجاد تعادل در pH دهان است. این ماده به قلیایی کردن و همچنین، خنثی کردن محیط اسیدی دهان کمک می کند و در تسکین مزه فلزی موثر است. افزون بر این، مزه ترش سرکه سیب ترشح بزاق را تحریک می کند که این شرایط شستشوی مزه فلزی را تسهیل می کند.

 

یک تا دو قاشق غذاخوری سرکه سیب خام، تصفیه نشده را به یک لیوان آب اضافه کرده و دو بار در روز آن را بنوشید.همچنین، از سرکه سیب می توانید با اسم چاشنی سالاد یا برای مزه دار کردن خیارشور و ترشی استفاده کنید.

 

برخی از دلایل مزه بد دهان شامل ریفلاکس اسید، کم آبی بدن است

برای شما هم جالب است؟ :  دلیل و درمان ریزش مو در دوران بارداری و شیردهی

 

جوش شیرین

 

جوش شیرین با اسم یک ترکیب طبیعی به تنظیم pH کمک می کند و بر همین اساس، در پیشگیری از عدم تعادل شرایط اسیدی و قلیایی در بدن موثر است. جوش شیرین در از بین بردن اسید اضافی یا مزه فلزی در دهان موثر رفتار می کند.

 

جوش شیرین در از بین بردن پلاک و باکتری های مضر در دهان نیز کارایی دارد.

 

نصف قاشق چایخوری جوش شیرین را در یک لیوان آب گرم ترکیب کرده و روزی یک بار از آن برای شستشوی دهان استفاده کنید.همچنین، برای چند روز لحظه مسواک زدن اندکی جوش شیرین را روی مسواک خود بریزید تا اسیدیته دهان شما کاهش یابد.

 

آب نمک

 

هنگامی که مسئله حفظ بهداشت دهان و دندان مطرح می شود، شستشوی دهان با آب نمک نقش مهمی ایفا می کند. نمک از کلرید سدیم شکل گرفته که افزایش باکتری ها در دهان را محدود می سازد و همچنین به خنثی سازی اسید کمک می کند. این شرایط به خلاص شدن از شر مزه فلزی دهان کمک می کند.

 

یک قاشق چایخوری نمک را به یک فنجان آب ولرم اضافه کنید. این ترکیب را به هم بزنید تا نمک بطور کلی در آب حل شود. از این محلول برای شستشوی دهان دو تا سه بار در روز، به ویژه پیش از خواب، استفاده کنید.

 

چای سبز

 

اگر مزه فلزی دهان با مشکلات گوارشی در رابطه باشد، چای سبز می تواند به درمان آن کمک کند. به دلیل ویژگی های ضد التهابی و آنتی اکسیدانی، این نوشیدنی سالم به مبارزه با عفونت های باکتریایی و کنترل التهاب کمک می کند. در حقیقت، وجود کاتچین ها در چای سبز می تواند با مزه تلخ و فلزی در دهان شما مقابله کند.

 

به طرز همزمان، چای سبز از بهداشت دهان و دندان حمایت می کند که برای پیشگیری از شکل گیری مزه فلزی مهم است.

 

یک قاشق چایخوری برگ چای سبز را در یک فنجان آب داغ بریزید. درپوشی روی فنجان قرار داده و اجازه دهید ۱۰ دقیقه دم بکشد. چای را صاف کرده و اندکی عسل به آن اضافه کنید و در حالی که نوشیدنی بازهم گرم است آن را مصرف کنید. روزی دو تا سه فنجان چای سبز بنوشید.

 

دارچین

 

دارچین می تواند با مزه بد و فلزی در دهان شما مقابله کند. چندین ترکیب و همچنین عوامل آنتی اکسیدانی در دارچین به از بین بردن مزه فلزی در دهان کمک می کنند. بوی تند دارچین نیز به فعالسازی جوانه های چشایی کمک می کند.

 

افزون بر این، دارچین با اسم یک ضد اسید طبیعی رفتار می کند و به برطرف کردن گاز معده کمک می کند.

برای شما هم جالب است؟ :  شیوه لیفت و بالاکشیدن پستان بدون جراحی

 

یک قاشق چایخوری پودر دارچین و یک قاشق چایخوری عسل ارگانیک، خام را با هم ترکیب کنید تا حالت خمیر به خود بگیرد. این خمیر را روی زبان بگذارید و ۱۰ دقیقه منتظر بمانید، سپس دهان خود را به طرز کامل شستشو دهید. این کار را دو بار در روز انجام دهید تا مزه فلزی از بین برود.

 

نصف قاشق چایخوری پودر دارچین را به یک فنجان آب گرم اضافه کنید. آب را به جوش آورید، سپس اجازه دهید چند دقیقه به حال خود باقی بماند. این نوشیدنی دارچین را دو یا سه بار در روز مصرف کنید.

 

یک تکه کوچک چوب دارچین را بعد از خوردن وعده غذایی خود بجوید.

 

روغن نارگیل

 

میزان بیش از اندازه سموم در بدن یکی دیگر از دلایل مهم شکل گیری مزه بد و فلزی در دهان است. برای برطرف کردن آن بهره برداری از روغن نارگیل درمان خوبی شمرده می شود.

 

صبح لحظه، یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل فوق بکر را در دهان خود قرار دهید.روغن نارگیل را در دهان خود بچرخانید.این کار را برای ۱۵ تا ۲۰ دقیقه انجام دهید تا زمانی که روغن رقیق‌تر شده و حالت شیری به خود بگیرد.

 

روغن را به بیرون تف کنید و دهان خود را با آب بشویید.این روند را به مدت یک ماه هر روز انجام دهید.

 

نکته: روغن نارگیل را غرغره نکنید یا قورت ندهید.

 

میزان بیش از اندازه سموم در بدن یکی از دلایل مهم مزه بد و فلزی در دهان است

 

لیمو

 

برای جلوگیری از مزه بد دهان، لیمو یکی دیگر از درمان های خانگی عالی شمرده می شود. اسید سیتریک موجود در این میوه ترشح بزاق را تحریک می کند که به از بین بردن مزه فلزی در دهان کمک می کند و با اضافه شدن باکتری ها مقابله می کند.

 

آب نصف یک لیمو را به یک لیوان آب ولرم اضافه کنید. از این ترکیب برای شستشوی دهان خود دو یا سه بار در روز استفاده کنید.

 

اندکی نمک روی یک تکه کوچک لیمو بپاشید. لیمو را روی زبان خود مالش دهید تا جوانه های چشایی تقویت شوند.شما می توانید مقداری برگ لیمو را بجوید یا آنها را به سالاد یا سوپ اضافه کنید.

 

نعناع بیابانی

 

اگر عفونت های سینوسی یا ابزار تنفسی فوقانی دلیل مزه فلزی یا بوی بد در دهان است، سخت را می توانید با بهره برداری از نعناع بیابانی (Peppermint) برطرف کنید زیرا این گیاه از کارهای ضد باکتری طبیعی سود می برد.

 

نعناع بیابانی مانع افزایش باکتری ها در دهان می شود و بر همین اساس، از شکل گیری بوی بد پیشگیری می کند و نفس را خوشبو می سازد.

برای شما هم جالب است؟ :  از بین بردن بوی بد دهان در ماه رمضان

 

نعناع بیابانی به تسکین ابزار گوارش نیز کمک می کند و نشانه های ریفلاکس اسید که مزه فلزی در دهان یکی از آنها شمرده می شود را افزایش می بخشد.

 

یک مشت برگ نعناع بیایانی تازه را خرد کرده و در یک پارچ آب داغ بریزید. یک درپوش روی پارچ قرار دهید و اجازه دهید یک ساعت به همان حال باقی بماند، سپس آن را صاف کنید. روزی یک لیوان از این آب مصرف کنید.

 

شما می توانید پنج تا شش برگ تازه نعناع بیابانی را دو یا سه بار در روز بجوید.همچنین، شما می توانید یک فنجان چای نعناع بیابانی غلیظ تهیه کنید، اجازه دهید سرد شود و سپس روزی یک بار از آن برای شستشوی دهان استفاده کنید.

 

آب

 

برای رهایی از مزه فلزی در دهان نوشیدن آب در فواصل منظم ضروری است. این کار به پاکسازی دهان از سموم کمک می کند. همچنین، آب به دفع بهتر مدفوع که می تواند حاوی مقادیر قابل توجهی از سموم باشد، کمک می کند.

 

افزون بر این، نوشیدن آب سطوح اسید در معده را کاهش می دهد و از درون شما را سالم نگه می دارد.هر روزه هشت تا ۱۰ لیوان آب بنوشید. با این وجود این میزان با استناد به شرایط آب و هوایی و میزان فعالیت فرد می تواند کمتر یا بیشتر شود.

 

بی رنگ و شفاف بودن ادرار می تواند نشانه ای خوب از این باشد که به میزان کافی آب مصرف می کنید.

 

رعایت بهداشت دهان و دندان با اسم بخشی از روند کنترل مشکلات دهان و دندان شناخته می شود. حفظ بهداشت از طیف گسترده ای از مشکلات سلامت از نمونه تجربه مزه فلزی در دهان پیشگیری می کند.

 

دندان های خود را دو بار در روز حداقل به مدت دو دقیقه مسواک بزنید. بعد از هر وعده غذایی دندان های خود را برای پیشگیری از افزایش باکتری ها تمیز کنید.

 

همراه با مسواک زدن، بهره برداری از نخ دندان و دهانشویه نیز برای حفظ بهداشت دهان و دندان مهم است.هنگامی که دندان های خود را مسواک می زنید، زبان خود را نیز مسواک بزنید تا مزه فلزی کاهش یابد.هر سه ماه یک بار مسواک خود را تعویض کنید.حداقل یک بار در سال به دندانپزشک مراجعه کنید تا از وضعیت سلامت دهان و دندان خود اطمینان حاصل کنید.

 

مطالب مرتبط:

 

دلیل تلخ شدن دهان چیست؟

 

مزه تلخ یک بیماری شیرین

برای گسترش کیفیت سلامت جامعه میتوانید نوشته دلیل مزه فلز در دهان و راه درمان را برای دوستان خود بفرستید. برای راحتی این امر ابزارهایی در پایین برای شما آورده شده است.


برچسب ها : , ,
دسته بندی : سلامتی
تبلیغات