کد خبر : 41165
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۹
10 views بازدید

دو خبر از هنرهای تجسمی و موسیقی

با استناد به تازه ترین گزارش های خبرگزاریها دو خبر از هنرهای تجسمی و موسیقی. اگر علاقه مند باشید میتوانید این خبر را پیشتر مطالعه کنید. خبرگزاری ها: «مهری سیاوشی» نقاشی خود را که براساس هایکوواره‌های سهیل محمودی کشیده‌ است، به‌نمایش می‌گذارد. با استناد به گفته روابط عمومی گالری فردا، نقاشی‌های کنفرانس «پیراهن گلدار» که به نمایش کارهای مهری سیاوشی اختصاص دارد، براساس هایکوهای سهیل […]

با استناد به تازه ترین گزارش های خبرگزاریها دو خبر از هنرهای تجسمی و موسیقی. اگر علاقه مند باشید میتوانید این خبر را پیشتر مطالعه کنید.

خبرگزاری ها: «مهری سیاوشی» نقاشی خود را که براساس هایکوواره‌های سهیل محمودی کشیده‌ است، به‌نمایش می‌گذارد.

با استناد به گفته روابط عمومی گالری فردا، نقاشی‌های کنفرانس «پیراهن گلدار» که به نمایش کارهای مهری سیاوشی اختصاص دارد، براساس هایکوهای سهیل محمودی کشیده شده است. این هنرمند جوان، آثارش را با الهام از این اشعار روایت کرده و کارهای را نیز با مشورت خود محمودی کشیده است. در این کنفرانس ۲۵ اثر از این هنرمند به‌نمایش درخواهد آمد.

محمودی در استیتمنت کنفرانس نوشته است: «می‌روم/ تا گیلاس‌ها شب را باهم / عاشقانه‌تر سر کنند. وقتی که من این هایکوواره‌ها را می‌نوشتم بیش از هر چیزی مبهوت لحظه‌ها و آنات هستی و شیفته زیبایی‌های اکنونی طبیعت و جذبه‌های تصویری آفرینش بودم. این سال‌ها که بیشتر به خلوت پناه برده‌ام، زل زدن به پدیده‌ها و در (آن) و (لحظه) هر چیز و همه چیز خیره شدن تجربه خوب زندگی‌ام بوده است. در آن سوی عالم در خاور دور هم از شعر و هایکو همین را توقع داشتند: بیان تجربه‌ای در لحظه از دیدن و کشف پدیده‌های طبیعت.

سه دفتر از این سه‌گانی‌ها یا هایکوواره‌ها را تا این لحظه چاپ کرده‌ام با عنوان‌های رویای درخت ریشه‌دار است، بهار ادامه پیراهن توست و اکنون هر دو تنهاییم. که حدود ۸۰۰ قطعه است و نشر ثالث آن‌ها را چاپ کرده که مجلد چهارم آن‌ها هم تکمیل نشر است. دوستان هنرمندم در عرصه تجسمی، نقاشی و خوشنویسی گاه با لطف و اقبال خود به تصویر و نگارش بخش‌هایی از این‌ها پرداخته‌اند، با اینحال مهری سیاوشی نقاش جوان معاصر دومین کنفرانس آثارش همه روایت این هایکوواره‌های من به زبان تصویر است. ایشان که اکران و کنفرانس اولین آثارش تقریبا یک‌ونیم سال پیش روایت‌های کهن شاهنامه بود، اکنون به جهان معاصر روی آورد. نگاه ایشان در روایت این هایکوواره‌ها ویژه خود اوست. با تجربه آبرنگ‌ها در روایت هایکوهای خاور دور آشناییم و یا نگارگری ایرانی در روایت شعر، کار مهری سیاوشی نه آن است و نه این، تلاش ایشان در بسط تجربه شخصی خود از ادبیات است. تجربه حال حاضر و ملموس برای مخاطب هنرشناس روزگار ما.»

برای شما هم جالب است؟ :  استقبال هنرمندان از کمپین «هنر توقیفی نیست»

این کنفرانس ۱۰ تا ۱۶ مردادماه برپا خواهد بود. علاقه‌مندان برای دیدن آن قادر اند از ساعت ۱۶ تا ۲۰ به گالری فردا واقع در خیابان کریمخان‌زند، پایین پل کریمخان، خیابان حسینی، کوچه اعرابی ۶، پلاک ۲، واحد ۲ مراجعه کنند.

~.~.~.~.~.~.~.~.~

ارکستر و کر «بل کانتو» به رهبری نیما پناهی‌ها، با چیدمانی دارای اختلاف از نوازندگان و خوانندگان روی صحنه می‌رود.

به نوشته ایسنا با استناد به گفته روابط عمومی این گروه موسیقی، نیما پناهی‌ها – رهبر ارکستر بل کانتو – از اجرای آثاری دارای اختلاف از اپراهای ایتالیایی اطلاع داد و به علاوه از طرف دیگر به چیدمانی تازه و دارای اختلاف نوازندگان و خوانندگان این گروه در اجرای ۱۴ شهریور اشاره نمود.

پناهی‌ها پیرامون انتخاب رپرتوار تازه گفت: در این سال‌ها کارهای بسیاری از اپراهای ایتالیایی به وسیله ارکستر بل کانتو روی صحنه اجرا شده‌اند که به اشتراک آن‌ها، کارهای آهنگساز برجسته، جوزپه وردی، سهم بیشتری داشته است. اپراهایی مانند نابوکو، لا تراویاتا، دون کارلو، ارنانی و ریگولتو، در اجراهای قبلی بل کانتو، بسیار موثر بودند.

وی ادامه داد: در اجرای ۱۴ شهریور، دو اپرای دیگر از جوزپه وردی مورد استقبال بیشتر قرار می‌گیرند که هر دو جزو برجسته‌ترین شاهکارهای تاریخ اپرا هستند؛ یکی اپرای مکبث برآمده از تراژدی مکبث اثر ویلیام شکسپیر و دیگری اپرای نیروی سرنوشت (لا فورتسا دل دستینو) که هر دو جزو ساخته‌های جوزپه وردی روی لیبرتوی (اپرا نامه) فرانچسکو ماریا پیاوه هستند.

پناهی‌ها پیرامون اختلاف چیدمان نوازندگان در اجرای پیش رو، گفت: جدی ترین اختلاف، حضور سازهای بادی چوبی از نمونه فلوت و ابوا در ترکیب ارکستر بل کانتو است.

برای شما هم جالب است؟ :  اکران فیلمی با بازی «معتمدآریا» در آمریکا

رهبر ارکستر «بل کانتو» به علاوه از طرف دیگر از هم کاری بهنام ابوالقاسم – نوازنده پیانو – ابراز خرسندی کرد.

کنسرت اپرا و کر بزرگ بل کانتو ١٤ شهریور ماه ساعت ٢١:٣٠ در تالار وحدت برگزار می‌شود.

منبع خبر

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات