کد خبر : 18883
تاریخ انتشار : جمعه ۲۶ خرداد ۱۳۹۶ - ۲:۰۵
21 views بازدید

راهنمای گشت و گذار در چند غذاخوری سنتی ایران

برای علاقه مندان به سفر و ایرانگردی قاله ای تکمیل کرده ایم با اسم راهنمای گشت و گذار در چند غذاخوری سنتی ایران که امیدواریم مورد بهره برداری قرار گیرد. ماهنامه همشهری سرزمین من – فرشته کاظمی: کمتر پیش آمده گردشگران خارجی وارد ایران شوند و از غذاهای ما تعریف نکنند ایران یکی از اصلی ترین کشورها در پخت غذاست فرقی هم نمی کند که […]

برای علاقه مندان به سفر و ایرانگردی قاله ای تکمیل کرده ایم با اسم راهنمای گشت و گذار در چند غذاخوری سنتی ایران که امیدواریم مورد بهره برداری قرار گیرد.

ماهنامه همشهری سرزمین من – فرشته کاظمی: کمتر پیش آمده گردشگران خارجی وارد ایران شوند و از غذاهای ما تعریف نکنند ایران یکی از اصلی ترین کشورها در پخت غذاست فرقی هم نمی کند که به چه نحو سفر می کنید و به کجا می روید، با اینحال وقتی که مسافر باشید مکان خوب برای غذا خوردن یکی از قسمت های مهم سفر شما را تشکیل می دهد.

 

طعم خوش برخی غذاها در سفر در بیشتر مواقع در خاطر می ماند و لحظات شیرین و به یادماندنی گردش، بامزه خوب غذا عجین شده، تا خاطره ای ماندگار از سفر را برای شما علاقه مندان بسازد. با گذر از هر منطقه و شهری، چشیدن مزه و عطر غذای آن جا امکان چشیدن طعمی دارای اختلاف را برای شما علاقه مندان ممکن می کند و با غذایی تازه آشنا می شوید.

 

اگر به سوی شمال ایران و مازندران سفر می کنید، «اکبرجوجه» گلوگاه را حفظ نمائید. قهوه خانه پرهمهمه «حاج میرزا» در میدان نقش جهان، با دوغ و گوشفیل و آش و حلیم بی نظیرش ، پذیرای شما برای چشیدن طعمی ویژه است. در دیگر شهرها نیز سفره خانه و غذاخوری هایی مهم می باشد تا برای رفع گرسنگی به آن جا بروید و دلی از عزا درآورید.

نکته: در خاطرتان بماند، در سفرهای ایرانگردی تان، قادر اید غذاخوری های محلی متفاوتی پیدا کنید که با اینکه آوازه ملی ندارند، با اینحال هم غذاهای شان خوشمزه است و هم محیط شان بسیار تماشایی.

مازندران؛ اکبرجوجه پرطرفدار شمالی


اگر به اشتراک غذاها مرغ را دوست دارید و راهی مازندان شده اید، یکی از آیتم‌های دلنشین و خوب سری رستوران های اکبرجوجه است.

رستوران اکبرجوجه در استان مازندران، ۱۰ شعبه مشهور دارد.

از کافه «اکبرآقای» در سال ۱۳۲۹ تا رستوران های زنجیره ای «اکبرجوجه امروز»، حکایت ها قبلی تا جوجه های علی اکبر کلبادی در تمامی ایران و حتی در خارج از کشور هم اسم و رسم دار شود. ممکن است علی اکبرخان، وقتی کافه جمع و جورش را در کلبه چوبی «چشمه بلبل» گلوگاه و بر سر راه راننده های عبوری راه می انداخت، فکر نمی کرد فرزندانش از کافه ایشان، یکی از برندهای تجاری کشور را بسازند که حتی در کنفرانس «تکنوپول» روسیه هم برنده مقام سوم شود.

 

 

 

چون آن ایام جوجه های کافه اش از مرغ های حیاط خانه اش تامین می شد و نانش را هم همسرش با تنور هیزمی خانه، صبح به صبح می پخت. اکنون تمام کالا یک مرغذاری، تنها کفاف دو روز رستوران های اکبرجوجه را می دهد و برای هر رستوران، یک نانوایی با چند کارگر و نانوا نان می پزند، با اینحال هرچه بود، جوجه های اکبرجوجه (لقب علی اکبر کلبادی) نقل زبان ها شد و کافه ایشان مبدل به رستوران.

شعبه اصلی رستوران اکبرجوجه در همان شهر گلوگاه در استان مازندران و در جاده اصلی گرگان به بهشهر قرار دارد، با اینحال اکبرجوجه در شهرهای دیگر استان گلستان و مازندران هم شعبه هایی دارد. فهرست شعبه های رسمی اکبرجوجه را در جدول پایین می بینید.

 راهنمای گشت و گذار در چند غذاخوری سنتی ایران


یزد؛ حاج ملک به رنگ کویر

در یزد خانه ها و عمارت های تاریخی وجود دارند که به رستوران مبدل شده اند و جای مناسبی است تا غذا را همراه با تاریخ بخورند.

برای شما هم جالب است؟ :  شهرهای تفریحی نزدیک تهران؛ آخر هفته در خارج از پایتخت

هتل رستوران حاج ملک، در اصل عمارتی قاجاری بوده که اکنون در آن غذا سرو می شود.

 

راهنمای گشت و گذار در چند غذاخوری سنتی ایران

خوبی شهرهای کویری ایران آن است که خانه های بسیاری در آن ها مبدل به اقامتگاه سنتی یا رستوران شده اند. هتل حاج ملک میبد یک نمونه محشر از معماری ایرانی در قلب کویر ایران است که چند سالی است، مبدل به هتل- رستوران شده. هتل- رستوران حاج ملک خانه ای قاجاری؛ با ۱۲ اتاق بزرگ که یکی شاهنشین زیبایی است. در رستوران حاج ملک قادر اید انواع غذاهای خوشمزه یزدی را امتحان کنید، از شولی گرفته تا کوفته یزدی.

این رستوران در خیابان سلمان فارسی میبد قرار گرفته و شماره رابطه آن ۳۲۳۲۲۰۸۳(۰۳۵) است.

 


بوشهر؛ غذاخوری قوام همسایه با خلیج فارس

رستوران سنتی قوام در بوشهر، آب انباری بوده که اکنون مبدل به رستوران شده است.

در غذاخوری قوام بوشهر قادر اید طعم غذاهای محلی جنوب ایران و مخصوصا انواع غذاهای دریایی این جاهای را بچشید.

چند سالی است که ساختمان های قدیمی و زیبای شهرها به جای آن که مبدل به خانه های خای و سوت و کور شوند یا به تیغ بلدوزر سپرده شوند، رستوران- موزه هایی می شوند که مردم هم می توانند تاریخ شهرها را در آن ها ببینند و هم چند ساعتی را در آسایش سپری کنند.

 

راهنمای گشت و گذار در چند غذاخوری سنتی ایران 

«آب انبار قوام» در محله قدیمی «کوتی» بوشهر یکی از همین هاست. می گویند این آب انبار کوچک قدیم نامشی را از «قوام الملک» صدراعظم مشهور قاجار و پهلوی دارد، جایی که بعد از مخروبه شدن در سال ۱۳۷۳ با هم کاری شهرداری بوشهر مطابق با معماری قجری اش و مصالح بومی بهسازی و مبدل به رستوران شد.

رستوران سنتی قوام اکنون در ساحل خلیج فارس مبدل به موزه ای کوچک شده، دیوارهایی که با تصویر های قدیمی بوشهر و نقاشی های قدیمی تزیین شده است و وسایل قدیمی و تاریخ مانند ظروف نفیس، گرامافون و رادیوهای قدیمی و انواع ساز آن را دیدنی تر کرده اند.

اگر مهمان قوام شوید قادر اید انواغ غذاهای دریایی و جنوبی که به سبک و سیاق غذاهای جنوبی با سیر فراوان و تمبر هندی و گشنیز و لم هایی که تنها آشپزان جنوب به آن آشنایی دارند، طعم گرفته اند بچشید. در شهر بوشهر برای رفتن به غذاخوری قوام باید وارد خیابان ساحل شوید و به قسمت دریا حرکت کنید. بعداز آن که بیمارستان فاطمه زهرا (س) را پشت سر گذاشتید، در پارک خلجی فارس ساختمان قدیم آب انبار پیش چشم تان می آید.

رستوران قوام در چند قدمی ساحل قرار دارد و کفایت می کند تنها از پله های آب انبار پایین بروید. رستوران قوام هر روز از ساعت ۱۱:۳۰  صبح تا ۳:۳۰ بعدازظهر و هفت تا ۱۱ شب باز است. اگر یناز به دریافت معلومات بیشتری دارید قادر اید با شماره های ۳۳۳۲۱۷۹۰ و ۳۳۳۳۰۷۰۰ (۰۷۷) رابطه بگیرید.

برای شما هم جالب است؟ :  جنگل دالخانی رامسر، دالان پیچ درپیچ بهشت

 


همدان؛ حمام قلعه غذا بعد از آب تنی

حمام قلعه همدان، حمامی است که غذاخوری شده است.

وقتی غیر از طعم و کیفیت خوراک، مکان خوردن هم مهم باشد، سفره خانه های سنتی پینشهاد خوبی هستند. «حمام قلعه» همدان ییک از بناهای تاریخ شهر همدان است که از اخطار تخریب در امان ماند و اکنون به یک سفره خانه تماشایی مبدل شده است. این بنای تاریخی دوران قاجار که حدود ۱۳۰ سال قبل به اسم «حمام حاج محمدسعید» مشهور بوده، اکنون رستورانی سنتی است بهمراه مجسمه هایی از دلاکان حمام و افرادی که برای شست و شوی بدن به حمام آمده اند.

 

راهنمای گشت و گذار در چند غذاخوری سنتی ایران 

از میدان امان (ره) شهر همدان، خیابان شریعتی (عباس آباد) را پیاده به سوی بقعه «استر» و «مردخای» بروید. انتهای کوچه کناری بقعه به سوی چپ که بروید، ورودی قدیمی و آجری زیبای موزه مردم شناسی و سفره خانه سنتی حمام قلعه خودنمایی می کند.
۳۳۲۵۱۱۱۹۹ (۰۸۱) شماره رابطه این غذاخوری است.

 


کرمان؛ چایخانه وکیل مهمانی با وکلا

در کرمان سفره خانه و غذاخوری سنتی کم نیست، با اینحال یک غذاخوری با معماری دلچسب و در دل بافت سنتی دلیل می شود تا خاطره این غذای خوشمزه در بیشتر مواقع به یادتان بماند.

«چایخانه وکیل» که در بافت تاریخی شهر کرمان و همسایه مارکت وکیل مشهور است تا همین ۵۰ سال قبل حمام عمومی مردم کرمان بود و بعد از آن مرمت و بازسازی شد و با اسم چایخانه سنتی مورد بهره برداری قرار گرفت. در این جا، غیر از غذاهای عمومی ایران، از غذاهای ویژه مانند حلیم بادمجان، بزقرمه، کشک بادمجان، زیره پلو با مرغ و دیزی سنگی غفلت نکنید.

 

راهنمای گشت و گذار در چند غذاخوری سنتی ایران 

سری وکیل بین میدان و مارکت گنجعلی خان و قیصریه قرار دارد و چایخانه وکیل هم چند قدیم بیشتر با حمام گنجعلی خان فاصله ندارد. قادر اید هر روز صبح از ساعت ۹ صبح تا سه بعدازظهر به چایخانه بروید ،اگر نیاز به رزرو دارید یا معلومات بیشتری تصمیم گرفته اید، با شماره تلفن ۳۲۲۲۵۹۸۹ (۰۳۴) رابطه بگیرید.

 


خوزستان؛ مستوفی شانه به شانه کارون

یکی از زیباترین غذاخوری های سنتی جنوب ایران، عمارت مستوفی در شهر شوشتر است.

عمارت مستوفی خانه ای است با دیوارهایی آجرکاری و کفی فرش شده از ریگ های دستچین.

در حاشیه رود کارون و درست شانه به شانه پل «شادُروان»، «محمدعلی مستوفی»، بازرگان نامدار دوره قاجار، سفارش ساختن خانه ای را به «حاج محمدتقی معمار» می دهد. معمار هم خانه ای می سازد با سه دیوار که به جای دیوار چهارم، چشم اندازی دارد از رود کارون و پیکر کهن پل «شادروان».

 

راهنمای گشت و گذار در چند غذاخوری سنتی ایران 

خانه اردیبهشت سال ۱۳۷۸ در فهرست کارهای ملی قرار گرفت و نوروز سال ۱۳۸۹ به «رستوران- موزه پردیس مستوفی» مبدل شد. رستورانی که قبل از هر چیز، وظیفه حفظ و نگهداری از این اثر معماری ایران را همراه با رونق فرهنگی شوشتر برعهده دارد.

برای شما هم جالب است؟ :  عمارت‌گردی در تهران

مزه غذاهای خوشمزه در این خانه تاریخی هم در خاطر می ماند و هم پایین زبان، پرطعم و بو، اکنون چرب و تند باشد یا چرب و شیرین. این خاصیت غذاهای شوشتری است. حمیس لبو (آش لبو)، سیر باقلا، نان چرب، آبگوشت باقلا، چلوقیمه بغدادی، خورش سبزی شوشتری و پلو خورش آلو از بهترین غذاهای محلی شوشتر است که قادر اید در این  جا امتحانش کنید.
شوشتر، میدان باطنی، کنار پل تاریخی شادروان، رستوران پردیس مستوفی.

 

این رستوران در تمام طول هفته اکتیو است و تعطیلی ندارد. ساعت کار رستوران هم در طول سال به این شرح است: از اردیبهشت تا شهریور، ساعت ۱۱ تا ساعت سه عصر و هفت تا ۱۲ شب. از مهر تا فروردین، ساعت ۱۰ صبح تا ۱۱ شب. اگر معلومات بیشتری نیاز دارید، قادر اید با شماره تلفن ۳۶۲۱۰۹۰۹ (۰۶۱) رابطه بگیرید.

 


فارس؛ عمارت شاپوری بالابلند شیرازی

اداره میراث فرهنگی فارس در سال ۱۳۷۹ عمارت شاپوری را به ثبت ملی رساند.

یکی از این خانه های اعیانی شیراز که در دست به «عبدالصاحب شاپوری» یکی از تاجران مشهور در دوره پهلوی اول بوده است، به ثبت ملی رسده و اکنون در منطقه مرکزی شهر شیراز و در محله قدیمی مشهور به «انوری» قرار دارد.

 

راهنمای گشت و گذار در چند غذاخوری سنتی ایران 

 

در دنج ترین قسمت این عمارت رستورانی با ۲۰۰ نفر ظرفیت می باشد که با حضور در آن قادر اید طعم انواع غذاهای ایرانی و خارجی شامل انواع کباب ها، باقالی پلو، ته چین، کلم پلو، استیک و… را در فضایی دلچسب تجربه کنید، علي الخصوص از غذاهای مشهور شیرازی سراغ بگیرید، با این وجود هزینه غذاهای این سری کمی بالاست. نشانی این رستوران، خیابان کریم خان زند، خیابان انوری، تقاطع اهلی است و شماره تلفنش ۳۲۳۴۷۴۹۱ (۰۷۱). برای گرفتن معلومات بیشتر به www.shapurigarden.com سر بزنید.

 


اصفهان؛ قهوه خانه خواجه طعم های نقش جهان

اصفهانی ها این قهوه خانه را با اسم مدیر آن، یعنی «خواجه» یا به قول اصفهانی ها «حج میرزا» می شناسند.

از محلی پرپررفت وآمد به اسم «چاه حاج میرزا» که در بیخ گوش میدان «نقش جهان» اصفهان قرار دارد، تا ورودی چایخانه «آزادگان»، چند قدم بیشتر  نیست. حاج محمدعلی خواجه، قهوه خانه اش را با صدها قطعه ریز و درشت از صنایع دستی که طی سال خودش تجمیع کرده، تزیین کرده است. در این جا امکان خوردن برخی خوراکی های ساده و تنقلات را دارید، مانند چای، دوغ و گوشفیل، تخم مرغ و پنیر، آش شله قلمکار، حلیم، عدسی و آبگوشت.

 

راهنمای گشت و گذار در چند غذاخوری سنتی ایران 

برای رسیدن به این قهوه خانه باصفا در میدان نقش جهان می بایست از پایین سردر قیصریه بگذرید و وارد مارکت شوید. در مارکت رو به روی کوچه ای شلوغ و مشهور به اسم چاه حاج میرزا به چایخانه «آزادگان» یا همان خواجه می رسید. اگر نیاز به معلومات بیشتر دارید، با شماره تلفن ۳۲۲۱۱۲۲۵ (۰۳۱) رابطه بگیرید.

لینک

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات