کد خبر : 15682
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۱
7 views بازدید

روانشناسی به سبک دکوراسیون

نوشته ای با عنوان روانشناسی به سبک دکوراسیون یقینا مورد استقبال علاقه مندان به دیزاین داخلی منزل واقع میشود. پیشتر با ایران پی پر همراه باشید. مجله منزل – فرحناز همدانی زاده: لحظه صحبت از دکوراسیون و تزیینات داخلی، معمولا مسئله از دیدگاه زیباشناختی مورد بررسی قرار می‌گیرد؛ اینکه به چه نحو به جلوه‌ای دلخواه دست پیدا کنیم؟ کدام سبک چیدمان را  الگو بدانیم یا […]

نوشته ای با عنوان روانشناسی به سبک دکوراسیون یقینا مورد استقبال علاقه مندان به دیزاین داخلی منزل واقع میشود. پیشتر با ایران پی پر همراه باشید.

مجله منزل – فرحناز همدانی زاده: لحظه صحبت از دکوراسیون و تزیینات داخلی، معمولا مسئله از دیدگاه زیباشناختی مورد بررسی قرار می‌گیرد؛ اینکه به چه نحو به جلوه‌ای دلخواه دست پیدا کنیم؟ کدام سبک چیدمان را  الگو بدانیم یا چه گرایش‌های تازه ای در این عرصه پدید آمده‌اند؟ با این وجود اینها تنها بخشی از پازلی را تشکیل می‌دهد که باید به‌خوبی چیده شود.

 

 

 

لغت و معنی!

یکی از مواردی که اغلب نادیده گرفته می‌شود درکی است که از روانشناسی دکوراسیون در ناخودآگاه ما می باشد. باور داشته باشیم یا نه، انتخاب‌هایی که در باب نحوه دکوراسیون مکانی که در آن کار، زندگی یا به هر صورتی گذران وقت  می کنیم، تاثیر قابل ملاحظه‌ای روی احساسات و ادراک ما دارد. بدین صورت لغت به معنا بدل می‌شود؛ معنایی که وسعت فراوانی می‌گیرد. اگر می‌خواهید از حضور حس درست در فضایتان اطمینان حاصل کنید به نکته‌های روانشناسانه این عرصه دقت داشته باشید.

 

 روانشناسی به سبک دکوراسیون

خانواده ۳ ‌نفره

در باب تاثیر روانی رنگ‌ها بسیار گفته و در شماره‌های پیشین صحبت شده است، با این وجود ارزش این امر به‌قدری است که باید پیوسته بر آن تاکید کنیم. بی‌شک انتخاب‌های رنگی ما تاثیر ممتازی بر حال و هوا یا به اصطلاح  «مود» ما دارد و این امر یکی از مساله‌های مهم روانشناختی دکوراسیون برای طراح است.  ساده‌ترین شیوه، کاربری یک سری سه‌تایی از رنگ‌هاست.

 

 روانشناسی به سبک دکوراسیون

 

بزرگ‌ترین یا وسیع‌ترین اجزای دکوراسیون را به رنگ خنثی با این وجود دلخواه در نظر می‌گیریم؛ مثلا رنگ بژ. اجزای درجه ۲ از لحاظ اندازه یا وسعت را به رنگ دلخواهی که آن را با رنگی خنثی مثلا سفید، ملایم کرده‌ایم کامل می‌کنیم؛ با اسم نمونه فیروزه‌ای روشن و اجزای تزیینی کوچک‌تر یا تکی دیگر از قبیل یک مبل تکی، مجسمه، گلدان، کوسن و … را با رنگی قوی و سرزنده که به فضا انرژی تصویری و روانی خوشایندی می‌بخشد؛   مانند زرد طلایی یا نارنجی پرتقالی. از دیدگاه روانشناسی، این خانواده ۳ نفره دلچسب به نسبت یک خانواده تک‌رنگ به سلامت روان نزدیک‌تر است.

برای شما هم جالب است؟ :  اقامتگاه 13 میلیون دلاری؛ لوکیشن فیلم برداریِ مُد و فشن

 

 روانشناسی به سبک دکوراسیون

همانی هستم که می‌بینید

لحظه انتخاب رنگ دیوارها به وسعتی که آن رنگ از فضا اشغال خواهد نمود توجه داشته باشید. از دیدگاه جامعه‌شناسی، هرگونه انتخابی در باب رنگ و نحوه چیدمان وسایل به درک بهتر کارکرد فضا کمک کرده و درواقع به نحوی آگاهی رسانی می‌کند، با این وجود این تمام نوشته نیست و نکته مهم‌تری هم می باشد! ترکیب هر جزء از اجزای دکوراسیون و نحوه ساماندهی آن علتی ست که از شخصیت، خواسته ، لذت  و آرزوهای شما سخن بیان می کند.

 

 روانشناسی به سبک دکوراسیون

 

روح فضا

وقتی پرسش «به چه نحو چیدمان کنیم؟» در طرف دیگر شماست، شناخت و درک نیازمندی‌های روانی و درک احساسات انسانی ارزش ممتازی دارد. فرقی نمی‌کند که برای خودتان باشد یا برای خریدار، جواب به این ابهامات پایه و اساس کار است. دانستن و درک آرزو و دلبستگی، توانایی یا ناتوانی‌های فرد و کارکرد ضروری و مطلوب فضا برای رسیدن به نتیجه پذیرفتنی مهم است. مهارت‌های روانشناختی چه در باب شخص خود و عضو های خانواده‌تان و چه در باب خریدار به بالا بردن کیفیت کار اجرایی یاری مینماید. چیدمان بخش‌های مختلف فضا به چه نحو باید باشد تا جوابگوی نیازهای دارای اختلاف بوده و کارایی خوب را ممکن آورد؟ شناخت روانشناسانه محیط، روح حاکم بر آن را زنده و سیال نگه می‌دارد.

 

 روانشناسی به سبک دکوراسیون

عرصه‌های سه‌گانه

تاثیر روانشناسانه فضا  در ۳ عرصه قابل بررسی است:

۱- رفتار یا عملکرد: شکل هندسی فضا یا اتاق، میزان وجود نور طبیعی و خوب برای انجام کار- هر نوع کاری از قبیل مطالعه، انجام تکالیف، آشپزی و … ـ  روی رفتار و عملکرد و میزان بازدهی مثبت ما موثر است.

برای شما هم جالب است؟ :  دکوراسیونِ سبز ساختمان 120 متری در کرج، به سبک تلفیقی

۲- احساسات: انتخاب رنگ، رابطه با محیط بیرون و طبیعت از راه پنجره و محل قرارگیری آن در اتاق و حضور نمادها و وسایل سمبلیک فردی که نشان‌دهنده شخصیت و آمال ماست روی احساسمان از بودن در آن مکان موثر است.

 

 روانشناسی به سبک دکوراسیون

۳- ادراک: شامل هوشیاری حسی ما از عوامل و عنصر های محیطی موجود در فضا می‌شود. برای نمونه درک بافت سطوح وسایلی که در اطرافمان است؛ مثلا اینکه نرم است یا زبر، صیقلی یا مات؟ مبلمان حاوی چه خصوصیت است؟ آیا حسی از راحتی با خود دارد یا برعکس خشک و رسمی است؟ دیزاین آن به ما چه بیان می کند؟ یا اینکه در دیزاین فضا به وجه خصوصی آن که بتوان بدون مزاحمت بر احساسات و جنبه‌های درونی و تفکرات خود متمرکز شد، پرداخته شده است؟ و بسیاری موارد دیگر بر دریافت ما از یک مکان موثر است. وجه دیگر درک فضا می‌تواند به توهم مثبت وسعت فضا ، کمک کند. اگر می‌خواهید فضایتان از جهت دیداری بزرگ‌تر به نظر برسد، چاره کار بهره برداری از مبلمان کوچک‌تر و باریک‌تر است. نصب یک آینه بزرگ روی دیوار پشتی مبلمان و ایجاد عمق مجازی نیز شما را به این هدف نزدیک می‌کند. آویزان کردن وسایل تزیینی روی دیوارها، بدین شکل به کار بردن رنگی گرم برای تزیین فضا، درک صمیمانه‌ای از فضا به ما می‌بخشد. چیدمان نزدیک به هم مبلمان و صندلی‌ها و حضور نورهای محیطی مانند آباژور نیز به ایجاد محیط دوستانه یاری مینماید. اینکه با گزینش‌های خود با اسم یک دکوراتور دلیل چه دریافتی از فضا از طرف مخاطبان می‌شویم و چه ادراکی از آن را منتقل می‌کنیم، مسئولیت ماست.

این تاثیرات در زندگی روزمره قابل چشم‌پوشی نبوده و بسیار حقیقی و مهم است. نوشته دیگر اختیار و ملاک انتخاب وسایل، رنگ‌ها و نمونه اشیایی است که  برمی‌گزینیم و تا حد فراوانی در این باره آزادی رفتار داریم.

برای شما هم جالب است؟ :  خانه سفید ما، آرامش در دکوراسیون منزل خانواده شیرازی

 

 روانشناسی به سبک دکوراسیون

فلسفه‌های دکوری

در این عرصه، ۲ دیدگاه مشهور و باستانی و در عین حال کاربردی از گذشتگان برای ما به یادگار مانده است:  فنگ‌شویی و واستو شاسترا که هر دو بر نحوه درست چیدن وسایل و انتخاب صحیح آنها به منظور دست یافتن به بهترین کیفیت جسمی و روانی در فضاهایی که زندگی می‌کنیم، می‌پردازند.

 

 روانشناسی به سبک دکوراسیون

۴ مورد ویژه…


وقتی که وارد فضایی می‌شویم، ۴ مورد خیلی زود توجه ما را به خود جلب می‌کند:

۱- کارکرد:  آیا فضا با نیازهای ما مطابقت دارد و آنها را برآورده می‌کند؟

۲- ارزش مالی: آیا هزینه‌ای که برای آن شده مفید بوده است؟

۳- وجه سمبلیک: آیا احساسات ما را برمی‌انگیزد و با آن هماهنگی دارد و برای به‌وجود آوردن حس همراهی و همدلی، از چه اشیا، لوازم و مبلمانی استفاده کرده‌اند؟

 

 روانشناسی به سبک دکوراسیون

۴- نشانه: آیا موارد استفاده شده در دکوراسیون، حالتی شخصی و فردی دارد یا حالتی عمومی و معمولی؟ مثلا آشپزخانه‌ای که روی در یخچال آن عکس هایی از مردم خانواده، دوستان و یادگاری‌ها و… قرار دارد، محیط بسیار صمیمانه‌تری برای همه ایجاد می‌کند تا آشپزخانه‌ای مدرن و مینیمالیستی و بیش از اندازه خلوت. انرژی مثبت جاری در فضا با حضور اشیا و رنگ‌ها به مردم منتقل می‌شود و حال و هوای دلنشین‌تری برای ساکنان ممکن می‌آورد.

 

 

 برای تهیه مجله منزل قادر اید به روش حضوری از کیوسک های روزنامه فروشی تمامی کشور و برای خرید ورژن الکترونیک از تارنما  taaghche.ir اقدام نمائید.

به علاوه از طرف دیگر برای اشتراک ورژن چاپی مجله منزل روی تصویر پایین کلیک کنید:

 

 روانشناسی به سبک دکوراسیون

لینک

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات