کد خبر : 27167
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۶ - ۴:۵۷
16 views بازدید

زندگی با شکاک ها

مقاله ای پیرامون رابطه و زندگی زناشویی برای شما تکمیل کرده ایم با اسم زندگی با شکاک ها .با ما باشید. یه نفر هست مانند یه سایه… ماهنامه همشهری تندرستی – دکتر فاطمه رنجبر: وقتی کنارش نیستید، تمام فکر و ذکرش این است که کجایید و چه می کنید و حتی وقتی کنارش نشسته اید، دوست دارد به مغزتان راه بیابد و فکر و خیال […]

مقاله ای پیرامون رابطه و زندگی زناشویی برای شما تکمیل کرده ایم با اسم زندگی با شکاک ها .با ما باشید.

یه نفر هست مانند یه سایه…

ماهنامه همشهری تندرستی – دکتر فاطمه رنجبر: وقتی کنارش نیستید، تمام فکر و ذکرش این است که کجایید و چه می کنید و حتی وقتی کنارش نشسته اید، دوست دارد به مغزتان راه بیابد و فکر و خیال های تان را بخواند. زندگی با شکاک ها راحت نیست و خانه ای که با شک ویران شود، در بیشتر مواقع با صبوری و مرمت کردن سلامتش را به دست نمی آورد. اگر شما هم با فردی شکاک پایین یک سقف زندگی می کنید، از راهنمایی های دکتر فاطمه رنجبر، روانپزشک، استفاده کنید. ایشان به شما بیان میکند که چقدر قادر اید به سر و سامان گرفتن زندگی تان امیدوار باشید.

 


چرا شک می کنیم؟

از وقتی کارتان، همه فکر و ذکرتان شده و بجای آن بودن همراه با ایشان ترجیح می دهید وقت تان را با دوستان تان پر کنید، دلش می لرزد و گاهی با پرسش پیچ کردن تان می خواهد سر از کار شما در بیاورد؟ تصور می کنید همسری که تا همین چند وقت پیش به شما شک نمی کرد، اکنون اطمینانش را به شما از دست داده؟ نمی گوییم همه آدم های شکاک روان سالمی دارند با اینحال در عده ای موارد اشتباهاتی که خودتان در رفتارها و واکنش های تان انجام می دهید هم می تواند همسر سالم شما را به فردی شکاک مبدل کند.

دکتر فاطمه رنجبر بیان میکند: «نمی توان همه افرادی را که شک به دل شان راه می دهند، بیمار دانست. این تردیدها در شرایط مختلف و به دلایل مختلف سراغ آدم ها می آید و تا وقتی که دلیل بدبین بودن مردم را ندانیم، نمی توانیم برچسب بیمار بودن را روی شان بچسبانیم.

برای شما هم جالب است؟ :  تاثیرات آی کیو و ای کیو بر روابط میان زوج ها

حالش خراب است؟

شک کردن های همسرتان را چگونه تفسیر می کنید؟ به نظرتان خودتان گاف داده اید و از ایشان فردی شکاک ساخته اید یا این که دوست داشتنش را دلیل این تردیدها می دانید؟ تا این لحظه فکر کرده اید که همسرتان با درمان های روانپزشکی و روانشناختی می تواند از این احساس آزار دهنده خلاص شود؟

دکتر فاطمه رنجبر بیان میکند: «حتما خودتان هم شنیده اید که عده ای از بدبین ها، به اختلالات روانپزشکی دچار هستند؛ این مسئله درست است! بدبینی و شک امکان دارد به خاطر ابتلا به یکی از اختلالات روانی بوجود آمده باشد. چنین افرادی قادر نیستند ارزیابی خوبی درمقایسه با حقیقت داشته باشند و با شک کردن، نشانه ها و دلایل بروز رفتارهای مردم دیگر را اشتباه تفسیر می کنند. اختلال شخصیت پارانویید یکی از اختلالاتی است که مبتلایانش را شکاک و بدبین می کند. این بیماران درمقایسه با همه چیز سوءظن دارند و به هر حقیقت ساده ای با تردید نگاه می کنند.»

 

هر جا که می روید، رد پای همسر شکاکتان آنجاست؟

چیزی می زند؟

چقدر به شریک زندگی تان و سلامتش اعتماد دارید؟ به غیر از شک کردن تفاوت دیگری را در ایشان می بینید؟ دیر به خانه آمدن، تغییر در خواب و خوراک و زود از کوره در رفتن هم بهمراه این تردیدها دیده اید؟ نکند همسرتان گرفتار مشکلی جدی مانند ابتلا به اختلالات روانی یا اعتیاد شده باشد؟

دکتر فاطمه رنجبر بیان میکند: «گاهی اعتیاد به عده ای مواد مخدر یا روان گردان، دلیل شکاک شدن می شود. اثری که عده ای از مواد مخدر یا روان گردان بر فعالیت مغز می گذارد، می تواند حس حقیقت سنجی فرد را مختل کند و از ایشان فردی شکاک بسازد.»

برای شما هم جالب است؟ :  اضافه وزن در حاملگی چه بلایی سر جنین می آورد؟!

در کودکی اش چه خبر بوده؟

شما نمی توانید همه چیز را تغییر دهید، چون نمی توانید لحظه را به عقب برگردانید شما نمی توانید چند دهه به قبل برگردید و نقش پدر یا مادری دلسوز را برای ایشان بازی کنید یا این که به اختلاف های پدر و مادرش که نگرانی طلاق گرفتن شان را به جان ایشان می انداخته اند، انتهای دهید. پس فکر نکنید در بیشتر مواقع توپ توی زمین شماست و دست تان برای تغییر دادن هر چیزی باز است.

دکتر فاطمه رنجبر بیان میکند: «شکاک ها در بیشتر مواقع بیمار یا معتاد نیستند. گاهی تجربه های ناخوشایندی که در سالهای گذشته زندگی شان وجود داشته، آن قدر تاثیر مخربی در آنها ایجاد می کند که به فردی شکاک مبدل می شوند. بچه هایی که از دلبستگی ایمن سود ای نبرده اند و در خانواده ای آرام و منسجم افزایش نکرده اند،اغلب تا انتهای عمر به آدم ها شک دارند و دنیا را مکانی ناامن ارزیابی می کنند. اعتماد کردن به دیگران، برای این آدم ها سخت ترین کار است و به دلیل آنکه از احساس خوشایند اطمینان سود ای نبرده اند، دائم در حال آزمودن آدم های مختلف هستند تا با مشاهده رفتارهای اشتباه شان به خود بگویند: «درست فکر کرده ای! این آدم ها قابل اعتماد نیستند!»

به ایشان خیانت کرده اند؟

شما نه تنها از پس تغییر دادن شرایطی که همسرتان کودکی اش را در آن سپری کرده بر نمی آیید، حتی گاهی حتی نمی توانید روی زخم های عاشقانه ای که در بزرگسالی اش خورده هم مرهم بگذارید. همسرتان تجربه یک ازدواج دیگر را در کارنامه دارد و در آن زندگی قبلی، به ایشان خیانت شده؟ پس یقینا راه سختی برای جلب کردن اطمینان ایشان در پیش دارید.

برای شما هم جالب است؟ :  طلاق، بحران جدی زندگی ایرانی‌ها

دکتر فاطمه رنجبر بیان میکند: «حق دارید که به خواستگاری فردی که تجربه عاشقانه دردناکی را در کارنامه دارد، با تردید جواب دهید. بزرگسالانی که در جریان زندگی، در معرض خیانت یا ظلم بزرگی قرار گرفته اند، امکان دارد تجربه آزار دهنده ای را که پشت سر قرار داده اند، به موقعیت ها و آدم های دیگر تعمیم دهند و به دلیل این که به بلوغ عاطفی نرسیده اند، با عینک بدبینی به هر چیز و هر کسی نگاه کنند.

 

آنها در تجربه های قبلی شان آن قدر آسیب دیده اند که قادر نیستند از نو از صفر شروع کنند و رابطه تازه را بدون آوردن زخم ها و تردیدهایی که حاصل رابطه قبلی شان است، شروع کنند. پس اگر در دوره نامزدی، احساس کردید زخم هایی که به روان این آدم ها صدمه زده، نمی گذارد رابطه آرامی را بسازید، در تصمیم تان تجدید نظر کنید. یادتان نرود که شما مسئولیت مراقبت از این آدم های آسیب دیده و التیام دادن به زخم های شان را بر عهده ندارید، پس به خاطر احساس وظیفه ای که برای آرام کردن این آدم های شکست خورده در خود احساس می کنید، با آتی تان بازی نکنید.»

لینک مقاله

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات