کد خبر : 25374
تاریخ انتشار : جمعه ۱۶ تیر ۱۳۹۶ - ۳:۵۵
51 views بازدید

زندگی تجملی «کیم جونگ ایل» در تعارض با شعارهایش

در اخبار حال حاضر در باب مشاهیر جهان خبری داریم مبنی بر اینکه زندگی تجملی «کیم جونگ ایل» در تعارض با شعارهایش . پیشتر بیشتر در این باره شرح خواهیم داد. هفته نامه کرگدن – امید توشه: کیم جونگ ایل، دومین رهبر تاریخ کره شمالی، در طول هفده سال حکومت به توجه به قحطی و فقر بسیار در کشورش، نوعی زندگی تجملی را تجربه کرد […]

در اخبار حال حاضر در باب مشاهیر جهان خبری داریم مبنی بر اینکه زندگی تجملی «کیم جونگ ایل» در تعارض با شعارهایش . پیشتر بیشتر در این باره شرح خواهیم داد.

هفته نامه کرگدن – امید توشه: کیم جونگ ایل، دومین رهبر تاریخ کره شمالی، در طول هفده سال حکومت به توجه به قحطی و فقر بسیار در کشورش، نوعی زندگی تجملی را تجربه کرد که در تعارض با شعارهای کمونیستی اش بود.

مردم کره شمالی صبح به صبح صف می بندند تا مقابل مجسمه ایشان با اهدای گل، ادای احترام کنند. در کشور آتئیست های جهان، «کیم جونگ ایل» نقشی خدایگانی دارد. امروز سومین نسل از رهبران کره شمالی باز هم تنها کشور کمونیستی به معنای کلاسیکش را به سرخط مخبرها مبدل کرده است.

 

دلیل این انتخاب پدر چه بوده؟ پدر کیم جونگ ایل، کوچک ترین پسرش را که شبیه به ترین فرد به خود بود، با اسم جانشینش انتخاب کرد تا زمام حکومت را در این کشور باورنکردنی به دست گیرد. کشوری که همزمان صاحب عنوان بزرگترین ارتش و یکی از فقیرترین کشورهای جهان می شود. مانند دیگر مستبدین تاریخ، دومین رهبر کره شمالی نیز انتخاب های متناقض در زندگی کم ندارد. آنچه از زندگی خصوصی و غیررسمی پدر رهبر حال حاضر کره شمالی درز کرده، نشان می دهد ایشان نیز مصداق این شعر حافظ است: «چون به خلوت می روند، آن کار دیگر می کنند.»

 

محل تولد فرزند موسس و مدیرعامل جمهور ابدی کره شمالی، با ابهام روبرو است. اسناد شوروی نشان می دهد کیم جونگ ایل وقتی که مادرش در سیبری بود به دنیا آمده است با اینحال در کتاب های درسی کره شمالی نوشته اند ایشان هجدهم بهمن ۱۳۲۰ در منطقه کوهستانی بیدو در شمال کره به دنیا آمده و تشکیل رنگین کمان و ظاهر شدن یک ستاره در آسمان، تولد ایشان را نوید داده اند. همزمان با اینکه اسناد پخش شده از جانب روس ها نشان می دهد ایشان چند ماه قبل از این در روستایی دور افتاده در نزدیکی فاصله کره و شوروی به اسم «ویاتسکو» چشم به جهان باز کرده است.

جونگ ایل فرزند یکی از قدرتمندترین رهبران پیشرو قرن بیستم بود. پدرش کیم ایل سونگ لحظه اشغال کره به وسیله ژاپن گروهی پارتیزانی تشکیل داد و علیه اشغالگران جنگید. بالاخره با خدمات رسانی شوروی مقابل ارتش آمریکا ایستاد. ایشان رهبر و موسس کره شمالی شد و چهل و شش سال مدیرعامل جمهور این کشور بود. برای همین باورنکردنی نبود که کودکی ایل شبیه به دیگران نباشد و از همان لحظه کودکی برای فرمانروا شدن تربیت شود.

در دهه پنجاه و در اوج جنگ کره که مصادف با کودکی ایشان بود، هنوز رهبران کمونیستی جهان شعارهای ساده زیستی را باور داشتند و جونگ ایل تمام مدت تحصیلش را در پیونگ یانگ گذراند. ایشان سال ۱۳۴۲ از دانشگاهی که به اسم پدرش بود در رشته اقتصاد سیاسی فارغ التحصیل و به سرعت وارد نظام حکمرانی شد. با این وجود ایشان به خواست پدرش فعالیت های هنری را در جوانی تجربه کرده بود و از آلمان شرقی هم گواهینامه خلبانی گرفته بود. وی از وقتی که در دبیرستان تحصیل می کرد، فعالیت های حزبی خود را شروع کرده بود و عنوان «مکان و کارکرد سوسیالیسم در ساختار جامعه» را برای تز فارغ التحصیلی خود برگزید.

کیم جونگ ایل در انتهای دهه شصت میلادی عنوان رهبر دوست داشتنی را دریافت کرد و در همان سالی که از دانشگاه فارغ التحصیل شد بر طبق دستور پدرش مسئول ایجاد سازمان گسترده در حزب کارگران کره شد. ایشان مسئولیت پدید آوردن برنامه های هنری و فیلمسازی را بر عهده داشت.

آمادگی برای حکمرانی

از این حیث ایشان نقش بخش آگهی کره شمالی را در اوج جنگ سرد بر عهده گرفت. فعالیت های کیم جونگ ایل از پنجمین نشست حزب کارگران کره در سال ۱۹۷۰ فشرده تر شد و همان سال دبیر اجرای بسیج همگانی برای پیشبرد کیم ایل سونگیزم (ایدئولوژی جوچه) شد. در سال ۱۹۷۲ نیز مسئولیت سازماندهی برنامه سالگرد یورش «پوچون بو» (Pochon Bo) علیه ژاپنی ها را به عهده داشت. در دسامبر ۱۹۷۳ کمیته مرکزی حزب، جونگ ایل سی و یک ساله را با اسم دبیر سازمان آگهی و رهنمود در حزب انتخاب کرد.

برای شما هم جالب است؟ :  بازیگران درخشان تاریخ سینما (34): شارلیز ترون

 

زندگی تجملی «کیم جونگ ایل» در تعارض با شعارهایش

کیم جونگ ایل در فوریه ۱۹۷۴ به عضویت دفتر سیاسی حزب کارگران کرده در آمد و بعد از چندی نوشته های پنج جلدی ایشان در خصوص رهنمودهای ایدئولوژیک حزب و در راستای تبلیغ کیم ایل سونگیزم پخش شد. دو سال بعد دولت کره شمالی زادروز وی با اسم فرزند ارشد رهبر را با اسم روز تعطیل ملی مطرح کرد.

 

کیم جونگ ایل در اکتبر ۱۹۸۰ به عضویت هیئت رئیسه دفتر سیاسی حزب کارگران که اصلی ترین مقام سیاسی در کشور است، پذیرفته شد. تمام این اعمال برای آن بود که وی برای جانشینی تکمیل شود. برای همین در ابتدا دهه هشتاد و وقتی که حدود چهل سال داشت و ملقب به «رهبر دوست داشتنی» بود، جانشینی اش بعد از پدر که لقب «مدیرعامل جمهور ابدی» را داشت، مطرح شد. ایشان در دهه نود میلادی رده به رده در ارتش این کشور بالا رفت و بالاخره یک سال قبل از مرگ پ۱درش با اسم مدیرعامل کمیته ملی دفاع انتخاب شد.

کیم جونگ ایل قبل از درگذشت پدرش، کیم ایل سونگ، در تاریخ ۱۰ ژوئیه ۱۹۹۴ و همزمان با اینکه پنجاه و سه سال داشت رسما به مقام رهبری کره شمالی رسید و هفده سال در این مقام ماند. در دسامبر سال ۲۰۱۱ وقتی که در قطار و به منظور بازدید منطقه ای در حاشیه پایتخت در سفر بود، سکته قلبی کرد و از دنیا رفت.

منزوی تر از در بیشتر مواقع

کره شمالی بسته ترین کشور دنیاست، از مطبوعات و رسانه های آزاد در آن خبری نیست و هر گونه رابطه با خارجیان در آنجا گاه مجازاتی مانند مرگ دارد. بدین خاطر هیچ گزارش رسمی و تایید شده ای پیرامون شخصیت کیم جونگ ایل نیست و تمامی گزارش ها و معلومات راجع به ایشان از جانب رسانه های خارجی و عده ای مدیران سابق کره شمالی که از این کشور فرار کرده اند یا سازمان های اطلاعاتی غربی یا کره جنوبی پخش شده است.

با اینحال این فضای بسته نیز دلیل نشده معلومات شگفت انگیزی از این کشور مخابره نشود. با اسم مثال کیم جونگ ایل دو سال بعد از به قدرت رسیدن دستور داد از ایشان با اسم مدیرعامل جمهور یاد نشود و این نوشته برای در بیشتر مواقع در دست به پدرش باشد، چرا که لقب فناپذیر و مدیرعامل جمهور ابدی را را یدک می کشید. ولی باید گفت افرادی که موفق شده اند به این کشور سفر کنند، موضوعات تعریف کردنی بسیاری دارند.

 

زندگی تجملی «کیم جونگ ایل» در تعارض با شعارهایش

تیم ملی فوتبال ایران در رقابت های مقدماتی جام جهانی چند دوره با کره شمالی هم گروه بود و به پیونگ یانگ سفر کرده است. به گفته همراهان تیم ملی فوتبال ایران که به این کشور سفر کرده اند در بهترین هتل این کشور نیز چندین ساعت از شبانه روز آب گرم قطع است و در نیمه های شب توپ های جنگی شلیک می شود؛ اتفاقی که برای مهمانان خارجی پیش از هرچیز چشمگیر است. کمونیست های کره شمالی اعتقاد دارند شلیک این توپ ها پیغام آور بیداری ارتش است و به مردم پیونگ یانگ پیغام می دهد: «آسوده بخوابید، ارتش بیدار است.»

کره شمالی در دوران جونگ ایل در جهان منزوی تر از قبلی شد، چرا که دو سال قبل از مرگ پدر جونگ ایل، اتحاد جماهیر شوروی با اسم سردمدار بلوک شرق فروپاشید. کره شمالی که در دوران جنگ سرد، ده ها کشور کمونیستی سراغ داشت، در دهه نود میلادی تنهاتر از در بیشتر مواقع شد.

 

قحطی میانه این دهه دلیل شد کره شمالی محتاج کمک غذایی نهادهای بین المللی و حتی آمریکا شود ولی باید گفت کیم جونگ ایل تغییری در سیاست های این کشور بوجود نیاورد و بجای آن آن مبدأ تقویم کره شمالی را تغییر داد و با استناد به روز تولد کیم ایل سونگ، بنیانگذار این کشور، تقویم تازه ای تدوین کرد که از ۱۵ آوریل ۱۹۱۲ شروع می شود. از اینرو اکنون در کره شمالی سال ۱۰۵ است، نه سال ۲۰۱۷ میلادی.

الکلی، سیگاری و عاشق سینما

در کره شمالی پوشیدن شلوار جین آبی تیره ممنوع و نشانه فرهنگ غربی است. داشتن آنتن های ماهواره و گوشی موبایل هوشمند جرمی در حد جاسوسی دارد. پیتزا و فست فود نشانه ای از گسترش فرهنگ امپریالیسم به حساب می آید و به طریق اولی فیلم های هالیوودی نشانه شیطانی آمریکاست. شبکه شبکه جهانی وب داخلی است و امکان اتصال به شبکه جهانی نیست.

برای شما هم جالب است؟ :  «وال کیلمر» بازیگری که ستاره محیط مجازی شد

 

زندگی مردم وابسته به تولیداتی است که در زمین های کشاورزی می روید. به توجه به همه محدودیت هایی که در مقابل فرهنگ غربی می باشد، رهبر سابق کره شمالی عاشق سینمای هالیوود، مخصوصا سری فیلم های جیمز باند بود. ایشان یک الکلی قهار و یک سیگاری حرفه ای بود که افراط در نوشیدن الکل و دود کردن سیگارهای برگ کوبایی ایشان را سه سال قبل از مرگش تا فاصله مرگ برد و کم مانده بود یک سکته مغزی خطرناک جانش را بگیرد.

 

زندگی تجملی «کیم جونگ ایل» در تعارض با شعارهایش

همزمان با اینکه مردم کره شمالی در میانه دهه نود تحت سخت ترین قحطی ها بودند، معلومات رسیده از این کشور نشان می داد که جوگ ایل در یکی از اقامتگاه های تفریحی خود سوله ای ویژه از موارد مختلف شراب های دنیا داشت. آن وقت تعداد بطری های این کلکسیون تا بیش از ده هزار بطری تخمین زده می شد. ممکن است ایشان هیچ گاه جزو ثروتمندان جهان شمرده نمی شد، با اینحال ثروت ایشان در طرف دیگر فقر مردم کشورش، دوگانگی عجیبی از بی اعتقادی رهبر پیشین به شعارهای کمونیستی و دهقانی اش را نمایان می تولید. رهبر سابق کره شمالی کلکسیونی از صدها خودرو داشت که بیشترین خودروهای آن در دست به کمپانی های آلمان بود.

عاشق یانگوم بود

در دهه شصت و وقتی که هنوز جوانی تازه کار در حکومت پدرش بود، مسئول امور تبلیغاتی کشور شد. تبلیغاتی که باید بر محور سینما و برنامه های تلویزیونی پایه گذاری می شد. همان دوران بود که دلیل آشنایی ایشان با عکس ها دلنشین غربی شد. علاقه ایشان به فیلم و سریال های غربی همراه با زن باره بودنش دلیل شد رسوایی های متفاوتی به بار آورد. ایشان یک همسر و سه معشوقه رسمی داشت و هر زنی را که در کره شمالی بود، در دست به خود می دانست و شوهرخواهرش که بعدها به وسیله پسرش اعدام شد، وظیفه تهیه زنان ضروری را برای رهبر بر عهده داشت.

 

ولی باید گفت ایشان به زنان خارجی، مخصوصا ستاره های مشهور موسیقی و سینمای کره جنوبی و ژاپن علاقه مند بود و دستور می داد آنها را از ژاپن یا کره جنوبی بربایند و پیش ایشان بیاورند. این کار با پیچیده ترین عملیات اطلاعاتی سازمان جاسوسی کره شمالی انجام می شد و گاه رابطه پیونگ یانگ با سئول یا توکیو را تا فاصله جنگ پیش می برد.

یکی از مشهور ترین این آدم ربایی ها در سال ۱۹۷۸ روی داد و طی آن خانم «شین سانگ اوک» بازیگر و کارگردان مشهور کره جنوبی و همسر سابق ایشان «چه اون هویی» دزدیده و به کره شمالی منتقل شدند. این زوج هشت سال در کره شمالی باقی ماندند و به ساختن فیلم های تبلیغاتی برای کیم جونگ ایل پرداختند. آنها در سال ۱۹۸۶ از کره شمالی فرار کردند و خاطرات دوران اسارت شان را پخش کردند.

 

زندگی تجملی «کیم جونگ ایل» در تعارض با شعارهایش

ممکن است برای شما جالب باشد کیم جونگ ایل به سریال های پر زرق و برق کره جنوبی بسیار علاقه داشت و عده ای از این سریال ها را تا انتها دنبال می کرد. یک روزنامه چاپ سئول نوشته بود در جریان پخش سریال «یانگوم»، رهبر کره شمالی با شور و شوق فراوان آن را دنبال می کرده و به ذهن خطور می کند به بازیگر نقش یانگوم، یعنی «لی یونگ آنگ» علاقه مخصوصی داشته است.

با استناد به گزارش روزنامه «جونگ آنگ» یکی از سرگرمی های کیم جونگ ایل تماشای برنامه های تلویزیونی همسایه جنوبی از روش ماهواره بوده است؛ قابلیتی که برای مردم کره شمالی ممنوع بود و بازهم دارنده ابزارهای ماهواره ای امکان دارد در این کشور اعدام شوند.

ولخرجی برای حیوانات

ممکن است علاقه به زنان و سینما هزینه چندان فراوانی روی دست اقتصاد ضعیف کره شمالی نداشت، با اینحال ولخرجی رهبر سابق تنها محدود به این دو نبود. مخصوصا که دوره کیم جونگ ایل با قحطی و مشکلات شدید اقتصادی کشورش همراه بود. اقتصاد این کشور بعد از فروپاشی بلوک شرق و از بین رفتن روابط استراتژیک اقتصادی با شوروی با اسم بزرگترین شریک تجاری و به علاوه از طرف دیگر تیره شدن روابط این کشور با دولت آن وقت چین، دچار مشکلات فراوان شد.

برای شما هم جالب است؟ :  باورهای اشتباهی که مردم در باب ستاره ها دارند!

 

چند سیل شدید در میانه دهه نود و چند سال خشکسالی بعد از آن دلیل ایجاد قحطی شدیدی در کره شمالی شد و این کشور را در موقعیت بحرانی و بی ثباتی قرار داد، طوری که کره شمالی بالاخره شدیدا نیازمند کمک های غذایی خارجی شد و مجبور شد از جهان خارج که بدان بی اعتماد بود غذا وارد کند با اینحال همه اینها دلیل نشد ایشان از زندگی اشرافی خود دست بکشد.

آن وقت روزنامه انگلیسی فاینشال تایمز نوشت: «دلفین های چینی، سگ های پودل فرانسوی و خاویار و مشروبات الکلی فرانسوی در صدر لیست علاقه مندی های رهبر کره شمالی قرار دارند.»

 

زندگی تجملی «کیم جونگ ایل» در تعارض با شعارهایش

به توجه به آن که مردم کره شمالی از کمبود شدید مواد غذایی رنج می بردند، مدیران بلندپایه ای که از این کشور فرار کرده بودند، رهبر را فردی ولخرج توصیف می کردند. گفت شده سالانه تا دویست هزار دلار را تنها برای تغذیه و مراقبت از حیوانات خانگی خود صرف می کرد. آنها زندگی کیم جونگ ایل را لوکس و پر هزینه توصیف می کردند. تنها در یک مورد ده ها رأس اسب را از روسیه وارد کرد و همزمان با اینکه مردم از گرسنگی می مردند، هزینه بسیاری را صرف این حیوانات می کرد.

پدرش از ایشان می ترسید

در رژیم های دیکتاتوری در بیشتر مواقع بحث جانشینی با بحران روبرو است. کره شمالی هم از این بحران در امان نبود. کیم جونگ ایل از جوانی با اسم جانشین پدرش مطرح بود با اینحال در کتابی که اخیرا پخش شده، پدرش در سال های آخر قبل از مرگش مخالف رهبری موروثی در کشور بوده است. جونگ ییل، مدیرعامل سابق خدمات اطلاعاتی ملی کره جنوبی در کتابی که به زندگی شوهرعمه رهبر حال حاضر کره شمالی که چندی قبل اعدام شد می پردازد، نوشته: «کیم ایل سونگ، بنیانگذار کره شمالی از شورش جانشین خود کیم جونگ ایل می ترسید و سونگ به تمام نزدیکانش یک تپانچه ویژه نقره داده بود تا اگر پسرش برای تغییر سیستم حال حاضر پیونگ یانگ تلاش کرد، ایشان را بکشند.

 

چرا که کیم ایل سونگ با استناد به تجربه ای که از اتحاد جماهیر شوروی گرفته بود، می دانست اگر روند اصلاحات یا مداخله در سیستم ناکارآمد شروع شود، چه اتفاقی می افتد. کل سیستم به روش دوردستی ناپذیری سقوط می کرد. ایشان نمی موفق شد چنین موضوعی را تحمل کند.»

کیم جونگ ایل هم در خصوص جانشینش با تردید روبرو بود. ابتدا ایشان پسر بزرگش «کیم جونگ اسم» را برای جانشینی تربیت کرده بود با اینحال وقتی که جونگ اسم تلاش کرد با گذرنامه قلابی وارد ژاپن شود تا به دیزنی لند این کشور برود، از چشم پدر افتاد. کیم جونگ اسم همان فردی است که چند هفته پیش در مالزی به وسیله ماموران ایمنی حکومت برادرش در مالزی مسموم و کشته شد. «کیم جونگ چول» برادر تنی رهبر حال حاضر و پسر وسطی جونگ ایل بود که ایشان نیز به دلیل رفتارهایی که زنانه خوانده شده؛ خوب رهبری تشخیص داده نشد و پسر کوچکش «کیم جونگ اون» را با اسم جانشین خود انتخاب کرد.

 

زندگی تجملی «کیم جونگ ایل» در تعارض با شعارهایش

کیم جونگ ایل که در سال ۲۰۰۸ سکته مغزی کرده بود در سه سال آخر زندگی اش تصمیم گرفت عرصه را برای جانشینی فرزند کوچکش ممکن کند و بالاخره کیم جونگ ایل در روز هفدهم دسامبر ۲۰۱۱ در لحظه سفری با قطار درگذشت. منابع حکومتی خبر مرگ ایشان را دو روز دیرتر پخش کردند و مطرح کردند دلیل مرگ ایشان «کار جسمانی و ذهنی بسیار در راه رهبری در میدان ها» بوده است. از این حیث ایشان در هفتاد سالگی درگذشت.

 

در کشورش چند ماه عزای عمومی مطرح شد و مجسمه ایشان همراه با پدرش برپا شد تا مردم کره شمالی شبانه روز در حال ستایشش باشند، بی آن که واضح شود در نهان چه قضاوتی در خصوص ایشان و دستاوردهایش دارند.

لینک

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات