کد خبر : 39012
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ شهریور ۱۳۹۶ - ۲۲:۰۹
18 views بازدید

سریال «بازی تاج و تخت»، نصف کتابش هم نیست!

درمورد اخبار صدا و سیما و تلوزیون در خبرها آمده است که سریال «بازی تاج و تخت»، نصف کتابش هم نیست! . پیشتر با “ایران پی پر” باشید تا این خبر را با هم بخوانیم. هفته نامه کرگدن – احسان رضایی: در سریال بازی تاج و تخت دیدم، حدودا نیمی از جریان های فرعی کتاب نبود و از بس از دوستانِ جان پرسیدم فلان آدم […]

درمورد اخبار صدا و سیما و تلوزیون در خبرها آمده است که سریال «بازی تاج و تخت»، نصف کتابش هم نیست! . پیشتر با “ایران پی پر” باشید تا این خبر را با هم بخوانیم.

هفته نامه کرگدن – احسان رضایی: در سریال بازی تاج و تخت دیدم، حدودا نیمی از جریان های فرعی کتاب نبود و از بس از دوستانِ جان پرسیدم فلان آدم کجاست که نتیجه اش این شد فکر کنند دارم قصه را لو می دهم.

اگر از آن گروه آدم هایی هستید که تا بهتان می گویند «فلان کتاب را خوانده ای؟» جواب می دهید «فیلمش را دیده ام»، قادر اید در این ایام که فصل تازه سریال «بازی تاج و تخت» دارد پخش می شود، بروید کتابش را بخوانید تا مشاهده نمائید چقدر غلط هستید! با این وجود از متن جریان، مارتین پیر تنها پنج قسمت را نوشته و از آن هفتگانه مورد نظر، دو کتاب باقی مانده است و با آن چاقی مفرطی که مارتین دارد، چه بسا عمرش کفاف نوشتن بقیه را هم ندهد و انگار خودش هم از مسئله باخبر است که تن به تقدیر داده و بجای آن نوشتن ادامه کتابش، رفته وردست فیلمنامه نویس ها آن جا قصه را ادامه می دهد.

 

 

توی آن چند قسمتی که از سریال دیدم، حدودا نیمی از جریان های فرعی کتاب نبود و از بس از دوستانِ جان پرسیدم فلان آدم کجاست؟ بهمان مسئله چگونه شد؟ که نتیجه اش این شد فکر کنند دارم قصه را ول می دهم و به قول اهالی محیط مجازی «اسپویل» می کنم. همزمان با اینکه من تنها کتاب را خوانده بودم و آن جا قصه های خیلی بیشتری از سریال پیرامون هفت قلمرو هست.

برای شما هم جالب است؟ :  جاه طلبی ناگهانی رامبد در برج میلاد

تا جایی که می دانم چهار تا ناشر دارند این دوره را ترجمه می کنند که ترجمه خانم رویا خادم الرضا در نشر ویدا کامل تر است. با اینحال این مسئله حیف شدن جریان، توی خیلی از اقتباس های دیگر سینمای هم هست که موقع مبدل متن به تصویر، بخش هایی از خلاقیت نویسنده از بین می رود.

مثلا اگر فیلم «جنگ جهانی ز» را دیده باشید که در آن برد پیت از نو موهایش را بلند کرده و دنیا را نجات می دهد، بسیار محشر خیال می کنید مسئله یکی از خیل فیلم های زامبی است که نظایرش را زیاد دیده ایم. با اینحال وقتی بروید کتابش را دست بگیرید، می بینید که توی فیلم از کل قصه های کتاب تنها چهار جریان نقل شده است. همزمان با اینکه کتاب معدن خلاقیت درجه یکی است پیرامون تصور موقعیتی که یک ویروس ناشناخته به بشر حمله می کند و جماعت را به زامبی مبدل می کند و دنیا را به سوی نابودی می برد و بعد محققان می خواهند با این بیماری مقابله کنند. یک راه حلی هم پیدا می کنند و کم کم بشر بر این بیماری باورنکردنی غلبه می کند.

بعد در انتهای جنگ، کوبا ابرقدرتی سرمایه دار می شود و حکومت امریکا کمونیستی می شود و روس ها می زنند توی کار معنویات و کلی ماجرای دیگر. ماجراهایی که اصلا توی فیلم خبری از آن ها نیست.

اکنون باز هم دلتان می خواهد، بروید فیلم مشاهده نمائید و لذت انبوهی از خرده جریان های دلنشین را از دست بدهید، بفرمایید؛ با اینحال کتابش اثر مکس بروکس است، آقای حسین شهرابی ترجمه کرده و کتابسرای تندیس هم پخش.

برای شما هم جالب است؟ :  این گروه خشن؛ بررسی قسمت ششم فصل هفتم «بازی تاج و تخت»

اکنون که حرف کتابخوانی به اشتراک است، یک رمان خیلی خوب هم این ایام ترجمه شده که موضوعش همین ذلت مطالعه است؛ «باشگاه کتابخوانی جین آستین». این رمان ماجرای یک حلقه کتابخوانی است که شش جوان دور هم جمع می شوند تا رمان های جین آستین را ظرف شش ماه بخوانند و هر ماه دور هم جمع شوند و پیرامون کتاب آن ماه گعده کنند. بعد کم کم در جریان جریان متوجه می شویم عضو های این حلقه دوستانه، مشابهت هایی با شخصیت های رمان های آستین دارند و مساله هایی که در زندگی شخصیت های قصه هست، در زندگی حال حاضر و مدرن این آدم ها در یک کشور دیگر هم هست و خلاصه از این حال و حکایت ها.

این رمان را جوی فاولر نوشته و خانم ثنا نصاری آن را ترجمه کرده و چاپ نشر نیماژ است. اکنون اگر حوصله یا وقت خواندن دوره کارهای آستین با ترجمه خوب جناب رضا رضایی در نشر نی را ندارید، قادر اید این طوری میانبر بزنید و شش کتاب را با یک رمان دوره کنید.

امیدواریم این مقاله در باب صدا و سیما و تلوزیون مورد استقبال شما قرار گرفته است. میتوانید با ابزارهای پایین دوستان خود را مطلع نمائید.

لینک

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات