کد خبر : 41928
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۶ - ۱:۰۲
6 views بازدید

طرز تهیه گشنیز کباب؛ غذای محلیِ ماکو

در این مقاله تصمیم گرفته ایم پیرامون طرز تهیه گشنیز کباب؛ غذای محلیِ ماکو با شما صحبت کنیم. با ما همراه باشید. ماهنامه همشهری سرزمین من – فرینوش اکبرزاده: شهر سنگی ماکو، در گوشه شمال غربی ایران، یکی از زیباترین شهرهای ایران است. شهری که در میانه تا  کوهی بلند شکل گرفته است و بخش هایی از قسمت قدیم شهر، هنوز پایین صخره ها جا […]

در این مقاله تصمیم گرفته ایم پیرامون طرز تهیه گشنیز کباب؛ غذای محلیِ ماکو با شما صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

ماهنامه همشهری سرزمین من – فرینوش اکبرزاده: شهر سنگی ماکو، در گوشه شمال غربی ایران، یکی از زیباترین شهرهای ایران است. شهری که در میانه تا  کوهی بلند شکل گرفته است و بخش هایی از قسمت قدیم شهر، هنوز پایین صخره ها جا خوش کرده اند.

 

ممکن است اگر به روش زمینی به ترکیه سفر کرده باشید، از این شهر دلچسب و خنک عبور کرده باشید. ممکن است به دلیل مسافران زیاد این شهر کوچک است که دلیل شده به نسبت قد و اندازه اش، هم غذاخوری های خوبی داشته باشد و هم غذاهای متنوع و خوشمزه.

یکی از غذاهای خوشمزه این شهر «کباب گشنیز» یا به لهجه خودشان «گشنیز کباب» است. این غذا در دست ماکو نیست و در بسیاری از شهرهای آذری زبان شمال غرب ایران پخته می شود، با اینحال اسم این غذا با شهر ماکو گره خورده است.

 

قادر اید کباب گشنیز را در خانه درست کنید و بخورید یا اگر به این شهر رفتید سراغش را از کبابی های شهر بگیرید. ممکن است این غذای خانگی را در یک غذاخوری یافتید. اگر هم هنوز این غذای خوشمزه به رستوران های شهر راه نیافته، باز هم سراغش را بگیرید.

چگونه بپزیم؟

گوشت و گشنیز و لپه

نیمی از شیوه پخت این کباب مانند دیگر کباب های مرسوم است، با اینحال غیر از مواد معمول برای پخت کباب کوبیده، به مواد دیگری هم نیاز دارید.

برای شما هم جالب است؟ :  پلوی زعفرانی با کوفته اسپایسی، برای یک مهمانی آبرومند

 


مواد ضروری برای شش نفر:

  • نیم کیلو گوشت چرخ کرده
  • دویست گرم لپه
  • دو پیاز متوسط
  • دو تخم مرغ
  • نیم کیلو گشنیز تازه
  • چند لیمو عمانی
  • یک قاشق آرد
  • نمک، فلفل و زردچوبه و کمی روغن مایع برای سرخ کردن


طرز تهیه:

۱٫ اول از همه لپه ها را پاک کرده، بعد از شستن با آب خنک بپزید. بعد از اتمام روند پخت، آن ها را از آبکش رد کنید، با اینحال آب آن را دور نریزید؛ پیشتر به این آب نیاز خواهید داشت. یکی از پیازهای پوست کنده را بهمراه گوشت چرخ کرده در ابزار مخلوط کن بریزید و صبر کنید تا پیاز بطور کلی به خورد گوشت برود.

 

۲٫ آن ها را از مخلوط کن بیرون بیاورید و سر وقت پیاز دوم بروید. پیاز دوم را به قطعات کوچکی خرد کرده، با لپه هایی که آب آن را گرفته اید در ابزار ریخته و همزدن را تا مخلوط شدن آن ادامه دهید.

۳٫  بعد از این قسمت کار، گوشت و پیاز را با لپه و پیاز له شده مخلوط کنید. از این قسمت کار که بگذریم باید آستین بالا زده، وارد رفتار شوید، ورز دادن گوشت و باقی مخلفات در این قسمت کار ارزش بالایی دارد. بعد از این که خوب مواد را ورز دادید، کمی نمک، زردچوبه و فلفل به آن بیفزایید، مقدار این مواد را به خواست خودتان تنظیم کنید.

 

۴٫ تخم مرغ ها را دانه دانه بشکنید و به مخلوط گوشت اضافه کنید و از نو ورز بدهید. تخم مرغ دلیل می شود مخلوط کباب یکدست شود و در لحظه پختن وا نرود. بعد از مخلوط کامل تخم مرغ ها با باقی مواد، کار تکمیل سازی مواد اصلی کباب ما به انتهای رسیده است.

برای شما هم جالب است؟ :  فوت و فن تهیه نیمروی خوشمزه

۵٫ اکنون وقت سرخ کردن کباب است. این کباب برخلاف کباب های معمول، کباب نمی شود و داخل ماهیتابه باید آن را سرخ کرد. مقدار کمی روغن مایع در ماهیتابه ای که گرم شده، بریزید و بعد از چند لحظه، تکه های کوچکی از مواد گوشی را در دست شکل داده، در روغن بگذارید. اندازه این کباب، برخلاف تصور قبلی از عنوان کباب، خیلی بزرگ نیست. گشنیز کباب با ابعادی در حد یک تخم مرغ کوچک تهیه می شود و در کل شکل بیضی مانند و تا حدی تپل دارد.

۶٫ با سرخ شدن دو طرف تمامی کباب ها، آن ها را در ظرف دیگری بگذارید و روند تکمیل سازی باقی مواد را شروع کنید. در ماهیتابه دیگری، گشنیز پاک شده، شسیته و خرد شده را با روغن تفت دهید. حرارت در این قسمت کار نباید زیاد باشد، بدلیل آنکه گشنیز را تیره و تلخ می کند.

 

۷٫ با نرم شدن و تغییر رنگ بسیار کم گشنیز، کار این قسمت کار تمام شده است. یک پیاز کوچ را ریز خرد کنید و کمی تفت دهید تا طلایی شود. بعد آرد را به پیاز و روغن اضافه کنید و کمی هم بزنید تا خامی آرد گرفته شود و به خوبی با پیاز مخلوط شود. اکنون فرصت بهره برداری از آب لپه هایی است که کنار قرار داده اید.

۸٫ یک پیمانه از این آب را بهمراه یک پیمانه آب معمولی به پیاز سرخ شده اضافه کنید، لیمو عمانی ها را با نوک چاقو یا فشار مختصر چنگال سوراخ کرده، در قابلمه بیندازید. اضافه کردن گشنیز تفت داده شده به این مواد، کار تکمیل کردن سس را به انتهای می رساند. این مخلوط باید حدود یک ربع تا ۲۰ دقیقه با حرارت متوسط بجوشد و قوام بیابد. وقتی سس تان غلیظ شد، کباب های سرخ شده را داخل قابلمه انداخته، تا طعم مواد را به خود بگیرد و مغزپخت شود.

برای شما هم جالب است؟ :  طرز تهیه «فتۀ الباذنجان»

خوش طعم با سبزی

در ایران، قادر اید طعم کباب را در انواع و اشکال مختلف سراغ بگیرید؛ از بختیاری و برگ، چنجه گرفته تا کوبیده و تابه ای، با اینحال طعم کباب های ایرانی محدود به این عناوین نیست. در شهر ماکو و بسیاری شهرهای آذربایجان کبابی پخته می شود، که طعمش بسیار خوشمزه است؛ کبابی که با یک سبزی خوش عطم و با عصاره ای خوشمزه، طعمی خاص گرفته است.

نکته: فوت خوش عطر

قادر اید گشنیز را کمی همراه پیاز تفت دهید، اگر هم نخواستید آن را به آب اضافه کنید. اضافه کردن کمی آرد به پیاز در تهیه سس باعث قوام آن می شود، آن را حذف نکنید. سوراخ کردن لیموعمانی به خروج طعم آن و ایجاد مزه ای ملس و دلپذیر در سس کمک می کند.

لینک

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات